Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Melanie, który to dokładnie? Jestem na stronie konika i jest niskoskrobiowe musli ale nie ma podanego pełnego składu.
Dobrze że nigdy nie zrezygnowałam z owsa i jak trzeba będzie to będą go samego żarły. Moja pasza panto z 75 na 109 poszła. Byłabym usatysfakcjonowana tymi cenami gdyby zboże było droższe. Bo jak zaczną iść zboża do góry to możemy się spodziewać kolejnych podwyżek ehhh
patrycjasz, polecam stronę producenta: https://www.sukces.info.pl/kopia-sportowa-musli jest tam też zakładka gdzieś z skrobią/cukrami.
anetakajper, - pasza to nie tylko zboże, na cenę składa się transport (paliwo), koszty eksploatacji maszyn (prąd! dostawcy surowców dla mojej firmy wrzucają w faktury osobno koszty prądu, bo są tak absurdalne), opakowania (karton i folia poszly z 80% do góry), płace dla pracowników (podwyżka minimalnej, podwyżki inflacyjne).
Mnie też nie cieszą podwyżki, ale nie specjalnie się im dziwię.

Cieszę się, że mój ma obecnie na tyle dobre jakościowo siano i owies, że z dodatków to je pół miarki mashu i 240g balancera dziennie 🙈 Jaką różnicę robi jakość, w poprzedniej stajni na pewno już bym go miała na paszy. W obecnej podniosłam owies i działa dobrze, nawet nic z supli na mięśnie nie potrzebuje. Tak wiem, odkryłam koło na nowo, ale kurde, koń w wieku 19 lat, a żre bidniej i działa lepiej niż kilka lat temu...
Z tym, że wrzoda nie będziesz o samym owsie trzymać...
budyń, - wiem, mam to szczęście, że wrzoda nie mam... i jestem szczerze zaskoczona, na plus. Jego pasza (w sensie to, co żarł przed kontuzją) też poszła 20zł na worku w górę w ciągu roku. Ogólnie nigdy tanio nie żarł, bo miało kopać i nie tuczyć, a to mała nisza na rynku. Po prostu ciągle wychodzę z szoku jak bardzo jakość podstawowego żarcia wpływa na konia, nie tylko w kontekście masy (bo tego to mu nigdy nie brakowało). W sensie, niby człowiek wiedział, ale jak widzi, to wie jakoś bardziej 🙈
No właśnie jestem "zniesmaczona" bo dosłownie miesiąc temu przeszłam na egesmanna- ze względu na ekonomikę...
Także, ten tego...
Z tymi wrzodami to ostatnio dużo czytam o chronobilogii (głównie ludzkiej) ale trafiły mi się też badania bydła/koni i wychodzi na to, że żarcie to jest czynnik pośredni. Jak koń nie ma ekspozycji od "przed wschodem słońca" na światło naturalne, a wieczorem są w stajni zapalane światła/ praca po zmroku przy oświetleniu to niestety wiele koni będzie mieć wrzody bo rozregulowany jest mechanizm regeneracji błon.
To by tłumaczyło, dlaczego niektóre wrzodki mogą w owies a inne nie dają rady kompletnie.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
26 września 2022 09:41
To jak tak wtrącę i wrócę do mojego postu na temat Brandona XS. Kilka dni temu otworzyłam świeżo przybyły worek i granulat znów jest zielony. Dwa poprzednie były brązowawe, pisałam o tym posta i załączałam zdjęcia. Tym samym sądzę, że to mogła być kwestia partii, a nie zmiany składu samej paszy, ta zmiana koloru. Mam nadzieję, że tak pozostanie bo mój koń gorzej jadł dwa poprzednie worki (brązowe) niż ten teraz, znowu zielony.
Melanie, dziękuję.
kotbury, przeszłam na Egge dokładnie z tych samych powodów i w końcu byłam zadowolona finansowo plus koń dobrze wygląda na tej paszy. Teraz po podwyżce zastanawiam się nad powrotem do Brandona XS (koń wrzodowy) bo już różnica w cenie robi się dla mnie niewielka a skład Brandona lepszy. Gorzej jak za miesiąc i Brandon w górę pójdzie…
Ja się autentycznie zastanawiam czy nie zacząć samemu mieszać "paszy", bo przy wiekszym stadzie te podwyżki robią się naprawdę mocno dające po kieszeni 😖
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
26 września 2022 14:22
Ja swojemu wrzodowi od początku sama "robię" - oczywiście po konsultacji z wetem.
Jakby ktoś chciał ściągnąć - sieczka z lucerny z Eggersmanna, otręby ryżowe z Nuby, olej z Soymaxa, rokitnik, czanuszka, probiotyki, VitaFlex.
Hej! Szukam Świętego Graala dla mojego wrzodowca specjalnej troski - potrzebuję paszy niskoskrobiowej bez dodatku lucerny (wyszła mu alergia pokarmowa 🙁 ), obojętnie czy musli czy granulat, byle do podawania na sucho (warunek konieczny, stoimy w pensjonacie). Aktualnie stoi na Brandonie XS, ale on w składzie ma lucernę, tak jak chyba 90% pasz wrzodowych, więc jestem zmuszona szukać czegoś nowego na cito.
Jakieś pomysły i ewentualne opinie?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 września 2022 15:37
Celunowa, mój uczulony na lucernę wrzód je nuvenę light. Polecam, fajna pasza, dobrej jakości i w rozsądnej cenie.
Muchozol2, ta Twoja mieszanka jest średnio "własna" , skoro wszystkie składniki od producentów pasz 😉
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
26 września 2022 16:55
_Gaga, nie do konca wiedzialam o co chodzi z ta wlasna - czy, ze mam sobie wszystko sama zasadzic, czy kupic i samodzielnie mieszac/granulowac, czy wlasnie tak jak ja robie. Zwal jak zwal. Korzystac nie trzeba.
Muchozol2, ja też nie zrozumiałam co takiego ‚sama’ robisz skoro wszystko zakupione od producentów. W poście Aninna, raczej chodziło o samodzielne skomponowanie np. musli z dodatków paszowych, a nie kupowanie gotowca.
Celunowa, reeleve saracena , nie ma zbóż ani lucki, nie trzeba moczyć
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
26 września 2022 17:25
Myślałam że chodzi o coś takiego jak tu pytała kasia2107rafal.
Screenshot_2022-09-26-17-22-14-579_com.android.chrome.jpg Screenshot_2022-09-26-17-22-14-579_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2022-09-26-17-22-21-616_com.android.chrome.jpg Screenshot_2022-09-26-17-22-21-616_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2022-09-26-17-22-29-114_com.android.chrome.jpg Screenshot_2022-09-26-17-22-29-114_com.android.chrome.jpg
Celunowa, Spillers ma pasze bez lucerny, 2 czy 3 z niską skrobią specjalnie dla wrzodków (ulca power, high fibre power)
Muchozol2, chodziło bardziej o tańsze komponenty kupowane np. w GSach, czy na Allegro... Kompozycja kupiona od producenta pasz wyjdzie w cenie paszy, lub drożej...

Dodam, że sama wiele lat temu składałam pasze z komponentów GSowych. Aktualnie nie muszę kombinować, bo paszę mam w cenie pensjonatu. Dokupuję sieczkę i czasem suplementy.
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, będziemy wybierac 😁
Dobra, u mnie też prawie cała stajnia (4/6 koni) na Eggersmannie, ale z tymi cenami ich chyba pogięło 😒. Szukam alternatywy... Fajna w Egge była zniżka 10% (kody rabatowe) i darmowa wysyłka. Kojarzycie który producent ma podobną ofertę?
Warto skontaktować się z przedstawicielem Hovelera na swoje województwo. Od dwóch lat korzystam z ich usług i jestem zadowolona. Spore rabaty przy większych zamówieniach (progi zniżkowe to 10 worków, do tony i powyżej tony), darmowa dostawa, darmowe ważenie, w razie awarii dowożą nawet jeden worek i też za darmo 🙂
Muchozol2, ta Twoja mieszanka jest średnio "własna" , skoro wszystkie składniki od producentów pasz 😉
_Gaga, i do tego mało kopa... wiele koni do pracy potrzebuje dużo więcej co przy wrzodkach nie jest łatwe.
kotbury, pod warunkiem, że konie pracują. Te, wg postów Muchozol2, totalnie nic nie robią...
Z moich obserwacji (ja nie mam wrzodka) - totalne odstawienie od roboty (wymagań pod siodłem) potrafi się zemścić nawrotem przy powrocie do pracy. Konie jednak pracujące pomimo "dyskomfortu popregowo - łydkowego" związanego z wrzodami, ale leczone i przeleczone nie maja potem kolejnego szoku powrotu do roboty. ale to pewnie zależy od konia/ warunków utrzymania/ harmonogramu dnia itd. itp.
kotbury, tak, tylko konie Muchozol2 po prostu nic nie robią 😉. Nie że mają przerwę 😉. Ale masz rację - kiedyś zalecano, żeby odstawiać takie konie od pracy, teraz się mówi o tym, żeby właśnie nie zmieniać pracy / warunków jeśli ma to być zmiana tylko na okres leczenia - bo konie źle znoszą wszelkie zmiany. Dodatkowo my zawsze mieliśmy zalecenia, żeby jak najbardziej ustabilizować rytm dnia - nie tylko posiłki i leki ale i praca / padok o tej samej porze.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
27 września 2022 12:47
_Gaga, w takim razie nie przykładasz się do czytania moich postów 😉.
Jeśli tego nie robisz - to nie pisz nieprawdy. Jeśli to robisz, to chociaż pisz prawdę.
_Gaga, w takim razie nie przykładasz się do czytania moich postów 😉.
Jeśli tego nie robisz - to nie pisz nieprawdy. Jeśli to robisz, to chociaż pisz prawdę.

Muchozol2, myślę, że to nie celowo ale z powodu innej definicji "pracy pod siodłem". Adaptacja, nawiązywanie więzi, ogarnianie konia z ziemi czy wyjazdy w teren to np. dla mnie nie praca - to trzymanie zwierzęcia udomowionego.
Nawet półtorej godziny kręcenia się po placu z jeźdźcem w trzech chodach potrafi nie być pracą tylko takim aerobikiem. Więc pewnie dziewczyny mają inne podejście do tematu pracy. I tyle. Bez podtekstów.


Ja przy przejściu na egersmanan musli podstawowe zauważyłam, że po 2 tygodniach koniowi brak energii i tej roboczej i tej "debilnej". I muszę moim zdaniem dowalić czegoś na dopalanie co nie bije po głowie. U mnie jako baza - ta pasza się sprawdza bo łatwiej mi dołożyć np. otrębów ryżowych i mieć kontrolę energii w okresach.
Jakie polecacie najsmaczniejsze na świecie trawokulki? Muszę przemycić Hestę cynkową, w naszej dawcę paszy (80g na dobę..) nie przejdzie. Myślałam o trawokulkach jako czymś smacznym? Czy lepiej mini dawkę meszu robić?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się