Strzykanie w końskich stawach

czyli to ,,normalne" ?
faktycznie stęp mamy leniwy  😵
Moje strzyka sezonowo.
A moje strzyka różnie, raz przed jazdą, raz po, czasem w trakcie. Głównie w stępie. Martwić się? Żadnych kulawizn i problemów nigdy nie było.
Mój wet kazał sie nie martwić
Agrosowi pomaga GP Equine  MSM - teraz chwilowo niedostępne - strzyka mu sezonowo, głównie na jesieni i tylko w stępie.
Jednemu z moich koni też coś strzykało w okolicy pęciny w tylnych nogach. Zaobserwowałam, że dzieje się tak tylko wtedy kiedy je sianokiszonkę. Odstawiłam i problem zniknął.  😉
Strzykanie może być wynikiem złej diety? 🤔 Skoro o sianokiszonce mowa.

Ostatnio zauważyłam, że mojemu jakby mocniej strzyka w takie zimne i deszczowe dni. Reumatyzm jakiś czy co? 🤔 W tak młodym wieku? albo już ja głupieję i mam urojenia.
Moja klacz stała do 4-go roku życia na sianokiszonce.
Może ma to wpływ na to strzykanie.

Mojej strzykało strasznie jak miała przerwę od jakiejkolwiek pracy, strzykało bardzo głośno w zadnich nogach.
Niedawno miała robiony zestaw zdjęć rtg i wyszło wszystko idealnie.
Miała opuchnięty jeden staw skokowy, ale Golonka powiedział ze to raczej od jedzenia (cała była spuchnięta, ale staw został najdłużej).
Po zmniejszeniu dawki żywieniowej i spokojnym wdrożeniu do treningów opuchlizna zeszła. Koń nie kulał.

Teraz jak jest w stałej pracy wszystko jest w porządku.
ansc, Jak zdiagnozowaliście szpata? W sensie, koń miał robione zdjęcia? Są duże różnice "w ruchu" konia np. po dniu odpoczynku, przy pierwszych kłusach na padoku po staniu w stajni itp?
Mojemu też strzykało nie wiadomo skąd, od zawsze, jeden wet stwierdził, że olać, drugi stwierdził, że olać, trzeci.... stwierdził, że olać 😁 ale zostawił specyfik na stawy i stwierdził, że profilaktycznie można podawać i.... specyfik działa, za niedługo go odstawię. Jednak strzykanie w jednej nodze, a raczej takie "przeskakiwanie" czasami się odzywa.

zabeczka17, a nie chodziło z tym tłuszczem o to, że sam koń "jest otłuszczony" = ma sporą nadwagę, a nadwaga nie robi dobrze na końskie nogi, ścięgna i stawy właśnie ?

Koń miał robione zdjęcia w wieku 1,5 roku ( przypuszczam że potrzebne do sprzedaży lub do zakładu treningowego- super papier) został stwierdzony szpat wet. powiedział, że z tym nie da sie już nic zrobić i tak trafił do mnie jako wybrak.
ansc, Dziękuję za odpowiedź.
Zauważyłam że bardziej strzyka jak się zrobi zimno..
u ans strzykało jednej jak źrebna była.
a u nas dziś nic nie strzykało, na szczęście  😉
Przepraszam za dubla, ale naprawdę starałam się znaleźć podobny wątek  🙁
Jak zawsze chciałam dobrze a wyszło jak zwykle  😵
Czuję się w obowiązku zdać relację z diagnozy. Wczoraj był u nas dr Golachowski. Obejrzał konia w różnych chodach na miękkim i na twardym podłożu, zrobił testy zginania (czy jak to się tam nazywa) i nic. Koń nie zakulał ani razu. Strzykanie w stawie powinno ponoć ustąpić po jakichś suplementach z kwasem hiaulorowym i wcale się mam tym nie przejmować. Lekarz bardzo fajny, odpowiedział na miliony moich pytań i polecił usunięcie wilczaków. Muszę  dodać, że to w tym dniu był drugi koń cudownie uleczony dotykiem Pana Doktora  😂
Mojej klaczy tylko strzyka przy chodzeniu, nie ma żadnej kulawizny i nic innego.  Jakie mogą być tego przyczyny?
Mojemu koniowi strzykało w łokciu po poważnej kontuzji przez 2 lata, jak miał mniej ruchu(2-3 godz na padoku plus czasem krótka jazda, teraz jest cały dzień na padoku plus jazda). Dawałam różne suplementy i zioła, ale nie pomogły - pomogło zwiększenie ruchu. Ale i tak jej czasem strzyka, np w taką pogodę jak teraz - dłużej wtedy stępuję, zakładam polar po jeździe i tyle.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
16 września 2022 13:58
Post został usunięty przez autora
Kupilam 10letniego konia i strzelało mu dosłownie wszędzie 😳 ale suplementacja 2 miesiące żelatyna kurkumą oraz algami morskimi dała świetne efekty strzykanie juz prawie mamy z głowy 🤠
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się