wrzody żołądka

KaNie, daj znać jaki efekt, pewnie po kilku tygodniach.
Odnośnie mojego poprzedniego pytania o trawę i wrzodki.
U Nas na stajni dzisiaj była wetka więc od razu ją wypytałam czy ten mój wrzodek może iść z resztą stada na trawę ,na co usłyszałam, że no raczej nie ,a jak już to poowoooooli,czyli najpierw po 15 min i stopniowo wydłużać to przyzwyczajanie do trawy bo ona wrażliwa jest . Ja wiem,że tak czy inaczej musiała bym z nią na tą trawę wchodzić stopniowo ,no ale nie myślałam że aż tak,no i z jej gadki wychodziło że właściwie to w pełni na trawę to ona przejść nie będzie mogła już ... Tłumaczyła mi to w ten sposób że ona nie dość że wrzodowa to jeszcze wrażliwa jest ,bo te kolki miała po trawie często przed leczeniem . Tylko ,że mi się wydaje,że te kolki były wtedy tak często ,bo te wrzody były prawie trzeciego stopnia a teraz jednak jest ten żołądek zagojony ,dieta cały czas trzymana ,koń wygląda jak pączek w maśle do tego stopnia ,że kazała mi ją odchudzić ...
No ale nic ,czeka nas dłuuugie wprowadzanie na trawę .
Także mam widocznie ciężki przypadek 😅
Cześć, kogo polecacie poza doktor Biazik do wykonania gastroskopii - stajnia pod Warszawa w stronę Radomia/Lublina?
carolajna,
Lek wet Justyna Koszuta 792 421 234
rybka   Różowe okulary..
04 października 2022 20:29
carolajna, Agata Kamionka-Flak 602.435.839
arolajnaJa robiłam gastro na Służewcu. Ogólnie bardzo sobie chwalę tamtą lecznicę. Jak się człowiek umówi na konkretną godzinę, to wszystko jest o czasie, rozliczenie jest zawsze bardzo klarowne i ostateczny koszt nie spada na człowieka jak grom z jasnego nieba. Pod kątem głodówki też wydaje mi się łatwiej zawieźć konia do kliniki- nie trzeba czyścić boksu do gołej ziemi i kombinować kagańca (u mnie w stajni np. nikt nie ma). Może to też być łatwiejsze do ogarnięcia czasowo. Przywozi się konia w widełkach czasowych np. od 7😲0 do 12😲0 jednego dnia i odbiera między 15😲0 a 19😲0 następnego, więc jak ktoś ma sztywne godziny pracy, to może być to wygodniejsze.
Niestety nie pamiętam nazwiska wetki, która mi tam robiła gastro, bo było to już kilka lat temu.

Teraz gastro robi mi Beata Kaczmarek, ale ona urzęduje na klinikach UP w Lublinie, a to chyba dla Was za daleko, ale jak coś, to mogę dać nr tel.
Niskie erytrocyty u konia który miał wrzody - jakieś doświadczenia? już gastro czy dać hemolytan i czekać na ewentualna poprawę wyników? Koń potrafi zjeść trociny i deski w boksie, przygotowanie go do gastro to koszmar, bo się uda zrobić albo nie.
Hej
Ma ktoś tutaj gastryczne zwierzę na sianokiszonce?
Za i przeciw? Jest tyłu zagorzałych fanów, co przeciwników. Jakie jest Wasze zdanie ?
Praktycznie zdecydowałam się postawić konia na niemalże wolny wybieg i sianokiszonke, ale nadal mam jakieś dylematy jeśli chodzi o sprawy z brzuchem 😴
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 października 2022 20:31
Alaska, ostatnio ktoś na grupie Wrzosowej pytał na fb i ludzie polecali
Pati2012, to byłam pewnie ja 😁
Chciałabym zebrać różne opinie, z różnych stron.
Pewnie i tak pokuszę się o telefon do np. dr Biazik 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 października 2022 12:10
Czy ktoś słyszał o tym? Nie spotkałam się z takiego typu produktem jeszcze, macie jakieś doświadczenia?
https://equivit-as.pl/produkt/equivit-gastro-u-protect/
Czy ktoś słyszał o tym? Nie spotkałam się z takiego typu produktem jeszcze, macie jakieś doświadczenia?
https://equivit-as.pl/produkt/equivit-gastro-u-protect/

zembria, a to nie jest "skonikowana" wersja słynnego proszku dla gołębi?
.. bo widzę, że na stronie tenże proszek mają.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 października 2022 14:50
kotbury, A nie wiem, nie znam proszku dla gołębi 😉 Zastanawia mnie jak działa żywica?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
13 października 2022 14:57
zembria, w necie jest trochę informacji na ten temat, poczytaj, stosuje się mikstury na wrzody żołądka z żywicy sosny, są przepisy można samemu przygotować. Generalnie żywica sosny to znany lek na wiele schorzeń czy trudno gojących się ran na ciele jak i w środku. Oczywiście stosuje się w różnej formie i postaci w zależności od potrzeb.

zembria, a to nie jest "skonikowana" wersja słynnego proszku dla gołębi?
.. bo widzę, że na stronie tenże proszek mają.

kotbury, o jaki proszek chodzi? Bo ja też nie w temacie
A ja melduję, ze z klacza jest wyraźnie lepiej. Jest duża zmiana pod siodłem, bo zaczeła na łydkę reagować, a nie od niej uciekać. Jest też o wiele łatwiejsza do kontroli ( a to jest mega elektryczny koń ). Zauważylam ze najlepiej na nią działa mesz dla wrzodowców z siemieniem i pasta Cavallor Gastro Aid ( na poczatku jadła całą, teraz je po pół dziennie.
Ale niestety, przez to ze je tresciwą paszę, a wczesniej nie jadła, to przytyła 🙄
Napewno wątek byl poruszany ale szukałam po tych wielu latach tematu wrzodów na re volcie i nie znalazłam odpowiedzi...
Chciałabym opisać moją sytuację:
-klacz oo po wyścigach
-rok temu przy zakupie wyglądała jak śmierć głodowa, aktualnie pączek w maśle
-brak kolek, czasem zdarza się rozwolnienie (stoi głównie na trawie i sianie bo jak na Araba przystało jest nerwowa i owies u niej powoduje maraton 30 kółek po calym pastwisku )
-nie lubi być dotykana po brzuchu(właściwie od samego poczatku, ma tam bliznę po wycięciu jajnika)
- przy podpinaniu popręgu czasem może "zgrzytnąć" zębami
- kobyła przytyła bardzo szybko (kupiona w styczniu tego roku w postaci szczypiorku a juz w marcu-kwietniu byla w kondycji hodowlanej bym powiedziała🤣😉

Czy jest szansa na to, że te wrzody byłyby jakieś nasilone? Ktoś mial doświadczenia z takim koniem co tak szybko przytyl a ma wrzody? Ciezko mi sie skontaktować z dr. Biazik - brak odzewu i juz nie wiem gdzie szukać pomocy...
Ja mam konia, który przytył a wrzody były oficjalnie stwierdzone później. Nie przytył jakoś szybko, ale to było spowodowane tym, że mi wrzody dość późno przyszły do głowy niestety. Zanim była gastroskopia, to już wprowadziłam dietę typowo wrzodową i ładnie przytył, wyleczony był później. Mój również nie miał kolek.
Satimaj, mam araba po torach, który tyje z powietrza, nawet ksywę ma adekwatną do bycia okrągłym i jest wrzodowy. Ewidentnych objawów dostał dopiero po 5 latach jak go miałam, jak dostał przeciwzapalne na kilka tygodni, ale pewnie miał je już schodząc z torów, tylko się pogorszyły. Jest okrągły o każdej porze roku.
Personalnie na kilkanaście koni, którym zrobiono gastro znam tylko jednego, któremu nie wyszły wrzody. Dziewczyny tutaj pisały, że jak w stajni kilka osób robiło na raz, to wychodziły wszystkim. Konia po torach to bym raczej z góry traktowała jako wrzodowego, ale zaczynam ostatnio myśleć, że właściwie każdego konia w rekreacji, szkółce czy sporcie też. :/
Moja przytyła szybko, wrzody wykryte później, jedyny powód podejrzenia - brak reakcji na łydkę. Ogólnie wygląda jak pączek w maśle, nikt nie wierzył, że będzie miała wrzody... 😉
No właśnie, ostatnio w pracy trzy konie miały gastro i każdy jakieś tam wrzody ma, ale najgorsze ma kobyła, która jest grubiutka i ogólnie typowego objawu to nie miała żadnego. A z kolei też znam przypadek konia gorącego i nadwrażliwego, typ szczupaka a w środku czysty. Nie wiadomo nigdy.🤷
Czym się teraz leczy wrzody? Umówiłam gastro na początek listopada i chce się mentalnie przygotować na te chore koszty 😅
Oraz może wam coś przyjdzie do głowy:
W poniedziałek, jak było 25 stopni, koń zszedł z pastwiska z opuchniętymi gardłem, po obu stronach temp brak. Poszedł na lekka lonze, opuchlizna zeszła, zrobił kupę, godz później wysoki plus, podkładanie się, poty=kolka. Był Wet, dał rozkurcze, Brak skrętu jelit. Wszystko wróciło do normy. Myślicie ze mógł się czymś zatruć?
Satimaj, a skąd jesteś? Jest sporo wetow którzy robią gastro, nie musi to być przecież dr. Biazik
Czy ktoś spotkał się colitis u konia? Mój niespełna 6-miesięcznego źrebol prawdopodobnie to ma? Jego matka jest obecnie leczona na wrzody, ale to raczej nie jest ze sobą powiązane.
Po rozpoczęciu leczenia po jakim czasie wasze wrzodki zaczęły przybierać na masie?
ile lukrecji podajecie? Trafiłam na jakiś wpis z dawką 150 g dziennie, a na stronach z ziołami widnieje 20-30g, rozstrzał ogromny...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 października 2022 12:36
Katasia, Ja dawałam 150g, podzielone na 2 posiłki.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
31 października 2022 13:41
Dawkowanie lukrecji wg Veterinary Herbal Medicine to 25 - 300 mg/kg (więc rozstrzał jest duży, ale im więcej tym bardziej poleca się rozbijanie na 2-3 dawki żeby nie podawać jednorazowo dużej dobowej). Historycznie koniom podawano 15-30g lub 30 - 60g w zależności od źródła.

Wychodzi, że maksymalna to właśnie 150g (przy 500kg koniu jak dobrze liczę, a dzisiaj mam jakiś pod górkę dzień 😅😉. I najlepiej dzielić na 2-3 posiłki + pamiętać żeby nie podawać z lekami i aloesem jednocześnie w posiłku.

[Aloes + Lukrecja - oba surowce wzmagają wydzielanie jonów potasu, podane jednocześnie się wzmacniają w tym i może to prowadzić do hipokalemi przy dłuższym stosowaniu takiego zestawu]
Jakiś pro tip dla wyjątkowo wybrednego, anorektycznego egzemplarza? Podejrzewam wrzody (ostatnie gastro było 4 lata temu, czyste, ale przestałam w to wierzyć i powtórzę badanie niebawem), a koń akceptuje tylko owies i warzywa/owoce.
W tym tygodniu pogardził nawet Hawaii meszem z nuby...
Chce zejść z owsa całkiem, ale dziad wybiera głodówkę...

Tak myślę, że gdyby to był teoretycznie jakiś zły czas wrzodów, to w ogóle by nie jadł. Ale on owies i marchewy wciągnie w każdej ilości. Nic więcej.
Jasnowata, nie wiem czy to coś zmienia, ale moje jedna kobyla wcale nie jest fanką meszy z nuby I po prostu nie je wcale albo nie dojada xD

Ma znaczenie czy podajesz musli czy granulat? Są konie będące fanami granulatu.
Przede wszystkim dobre kaloryczne siano. To nawet paszy nie trzeba.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się