Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia

Spekulacja, bo nawozy sprzedawane w cenach ileśset wyzszych są z datą produkcji wstecz, jeszcze sprzed wojny. Tak przynajmniej mówił mój kolega rolnik.
Drugi ze znajomych handluje opałem, ma go po uszy. Twierdzi, ze to najlepszy jego rok.
Wrócę do pasz, których ceny wywinowały o 100%, a to były pasze z zeszłorocznych zbiorów. Kurde no.
tajnaa, na workach większości polskich producentów nawozów jest data produkcji worka i konfekcji nawozu. Nie spotkałam się z datą produkcji, to w sumie nawet nie za bardzo realne, jak pakuje się pryzmę kilku tyś t, produkowanych przez 2 tygodnie...
Koszt zebrania i przetworzenia pasz też poszybował w górę (paliwo, prąd, opakowania).
Tragedia z tymi cenami. Dobrze, że mam tylko dwa konie.
https://ogloszenia.re-volta.pl/ogier-slaski-25-roku/o/474751/?&strona=5

2,5 latek chodzący w zaprzęgu i po przyjęciu jeźdźca, a wygląda jak niedożywiony szczypiorek… jemu by wypadało jeść dać, a nie na nim jeździć..
Fokusowa, bez przesady. Wygląda, jak rosnący koń. Do zaprzęgu przyuczony, jeźdźca przyjął co nie znaczy , że jest w systematycznej robocie. Trochę wcześnie - fakt , ale wyglądu rosnącego konia bym się nie czepiała.
_Gaga, ja się nie czepiam wyglądu rosnącego konia. Ale rosnące konie pracujące nie powinny mieć żeber na wierzchu… ten koń nie wyglada na zadbanego, to, że na zdjęciach z siodłem żeber nie widać pod czaprakiem i się błyszczy, bo to środek lata nie zmienia faktu, że jest za młody i zbyt zaniedbany na wożenie czyjejś dupy.. szczególnie jeśli młody, rosnący koń tak wygląda to tym bardziej powinien żreć i hasać po łąkach, a nie być przyuczony do pracy, żeby go szybciej i drożej opchnąć..
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 października 2022 08:09
Fokusowa, żebra owszem ma, ale na pierwszym zdjęciu. Na zdjęciach z siodłem wygląda po prostu jak niedojrzały, rosnący póki co w górę szczypior. I najczęściej takie konie, w tym okresie, mimo pełnej michy, wyglądają jakby ktoś nażarciu oszczędzał 😉 Fot pod jeźdźcem nie ma, jest tylko z siodłem, więc domyślam się, że i to przyjęcie jeźdźca, to po prostu ktoś wsiadł i tyle 😉 Poza tym skąd w sumie wiesz ile ten koń pracuje i jak, i czy nadal nie hasa po łąkach i nie żre trawy, mając np.2 razy w tygodniu zajęcia dodatkowe? 😉
Mozii, dziewczyny, no tak nie wygląda zdrowy i zadbany, śląski 2,5 latek, no bez jaj..
w wątku o źrebakach ktoś wrzucił 1,5 roczniaka, który miał założony czaprak w ramach odczulania i była afera, tutaj jest 2,5 letni Ślązak (!), który wyglada jak 1,5 roczny i jest zakładany do bryczki i przyjął jeźdźca i to jest spoko? No nie jest. I nie powinno być to normalne… a potem się ludzie dziwią, że koń ma 10 lat i się do niczego nie nadaje..

Gdyby ten koń wyglądał jak na jego wiek i rasę przystało to i tak jest za młody do pracy i zdania nie zmienię. A wygląda gorzej niż powinien. Jest coraz więcej przyzwolenia na rozpoczynanie pracy ze zbyt młodymi końmi, bo trzeba je szybko i drożej opchnąć, a przecież wsiadany i zakładany do bryczki za więcej pójdzie. Potem tyko handlarze mają pełne ręce roboty z takimi konikami.
Fokusowa, - ślązaki są akurat z tych późno dojrzewających zwykle, więc jak najbardziej 2,5 latek może być drobny 😉 Mój ponoć jako trzylatek dalej był tyci. Jednak zgadzam się, pracować jeszcze nie powinien, tym bardziej jak jest takim dzieciuchem. Niestety wśród ślązaków to trochę "norma", że idą do roboty wcześniej...
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 października 2022 08:33
No dobra, przyznam, że się w próbach dzielności dla Ślązaków nie orientuję, ale czy one nie są zagrywane do licencji itd, jako 3 latki? Tudzież nie kończą prób jako 3 latki? Może stąd ten trend, że konie w tak młodym wieku są oprzęgane, właśnie ze względu na próbę? Poprawcie mnie jeśli się mylę

EDIT: Bingo 😉 Polowa próba w 2021 r., Konie z rocznika 2019.
https://www.pzhk.pl/wp-content/uploads/2021/09/pp_2021_wrzesien_zaperzegowy_ogiery-slaskie-katalog.pdf

Co nadal nie zmienia faktu, że dla mnie wszystkie te próby dzielności, MPMK itd, są dla tych koni zwyczajnie za wcześnie. Ale z drugiej strony, jak chcesz mieć ogiera z licencją, musisz się dopasować do systemu...
Mozii, a tak odchodząc trochę od tematu - czy te ogiery by się nie pokazywały lepiej w nieco późniejszym wieku? Skąd wynika tak wczesny wiek na MPMK itp? Chodzi mi o umięśnienie itp, jednak taki 4 latek zazwyczaj jest „mocniejszy” niż 3 latek względem wyglądu.

keirashara, tym bardziej - nie powinien chodzic, bo po co? Bo łatwiej młodszego złamać i mniej pracy to kosztuje? Bo drożej się sprzeda? Nie rozumiem tego świata.
Fokusowa, zasadniczo konkursy młodych koni są po to, żeby szybko wyłowić młode talenty i sprzedać, a potencjalnie ciekawe ogiery użyć w hodowli zanim zostaną sprzedane, co się często zdarza. Każdy kolejny rok dokłada do kosztów, a w przypadku ogiera opóźnia możliwość użycia go w hodowli i ewentualnego zysku z tego.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 października 2022 11:09
Fokusowa, Też mnie to zastanawia i takie testy nie są miarodajne tak do końca. Bo z jednej strony jest tak jak mówi karolina_ - chcą odłowić szybko młode talenty itd. Ale z drugiej strony, jest masa koni, która za młodu prezentuje się niespecjalnie, wręcz nie wykazują szczególnego talentu, bo właśnie rosną, późno dojrzewają, przebudowują się. Zwłaszcza wysokim koniom jest wówczas trudno, bo ich równowaga zmienia się praktycznie non stop i dzisiaj skaczą czysto, a za miesiąc się gubią, żeby za kolejny znów skakać czysto, czy ruszać się fantastycznie.
Historia zna wiele takich przypadków. Chociażby Ratina Z, która za młodu prezentowała się hmm... nie specjalnie. Miała potencjał, ale każdy okser, który skakała luzem w korytarzu, lądowała w środku. A na jakiego konia wyrosła wszyscy wiemy 😉 Tak na prawdę prawidłowy trening może z średniego konia wydobyć to co najlepsze, a nieprawidłowy i zbyt szybki powoduje to, że wielu mistrzów z MPMK później kończy karierę na 130, mimo, że zapowiadały się na konie GP(mówię tu o skokach, ale w zasadzie w każdej dyscyplinie tak jest).
Pieniądz rządzi światem i to ten właśnie pieniądz motywuje rozgrywanie czempionatów i prób, im szybciej tym lepiej, żeby dany koń generował jak najmniej kosztów, a jak największe zyski.
Jakiś czas renu mignęło mi warunki uczestnictwa w czempionacie organizowanym przez PZHK i roczniaki miały iść w ogłowiu z wędzidłem. Nie pamietam czy to było dla Ślązaków czy również dla koni szlachetnych. Tak czy inaczej odstraszyło mnie to.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 października 2022 11:25
Iskra de Baleron, małopolaki chodzą na kantarach, hucuły też. Nie wiem jak ślązaki i zimnokrwiste
Mozii, ale oczywiście, że nie każdy koń jest materiałem na czempionaty i to decyzja właściciela jest czy danego konia najlepiej promować przez zawody młodych koni czy przez normalny sport. Dalera np pierwszy czempionat poszła dla młodych koni GP, w niczym nie umniejsza to jej osiągnięć.
Iskra de Baleron, - konie szlachetne jako roczniaki też, o ile nie było zmian. Lata temu miałam czempionaty PZHK "za płotem" to wszystkie źrebaki od nas szły, bo aż głupio nie wystawić 😅 Nawet jechać nie trzeba było, tylko przejść z 10 minut przez lasek, a zawsze jak coś ugrały to plus przy sprzedaży.
Można zaprezentować w kantarze, z imprezy nie wywalą, ale będzie kara w punktach za przygotowanie i prezentację (punkt lub dwa, nie pamiętam). Gdzie czasem to łeb miało tak nieproporcjonalny jeszcze, że nijak nie szło nic mądrego na głowę poskładać, a kucykowe wędzidło było za wielkie 🙈 Choć wiele z nich, jak już tuptało na kantarze i dostało coś w paszczę na dwa-trzy razy przed imprezą to nie robiło scen.
I przepraszam bardzo, ale ślązak to też dalej typ szlachetny! 😜
keirashara, Ślązaki mają swoje imprezy hodowlane i reguły - tylko o to mi chodziło 😀
Lubię śląskie kluski 😉
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 października 2022 12:00
keirashara, Nie wiem kiedy ostatnio byłaś na czempionacie, ale w małopolskich jest wręcz odwrotnie- wyjdziesz z roczniakiem na wędzidle, to Cię nie dopuszczą do prezentacji 😉
Iskra de Baleron, - to było z przymrużeniem oka, spokojnie 😉
Mozii, - z 10 lat temu, dlatego napisałam, że ile nie było zmian. SP miały wtedy iść na ogłowiu, za kantar była kara w punktach. Zdecydowanie bardziej podoba mi się pomysł obowiązkowego kantara 🙂
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 października 2022 12:07
keirashara, Tu masz wypis z regulaminu z Białki w tym roku chociażby 😀

Podczas oceny w ręku konie roczne muszą być prezentowane w kantarach
skórzanych lub ogłowiach pokazowych bez wędzidła oraz bez
zaciskającego łańcuszka.


Dla mnie to też jest ok. bo są ludzie, którzy wiedzą do czego służy wędzidło, a są tacy, że no cóż... Szarpanina i inne cuda
Kolejny raz xD ktoś uparcie próbuje.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
13 października 2022 10:54
ciura, ale 2 tysiące za jeden przejazd?
Atrakcyjna oferta, aczkolwiek typ musi być nieźle skrzywiony psychicznie 😆
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
13 października 2022 11:16
Eeeeeee moja koleżanka - menadżerka stajni hodowlanej - miała raz propozycje nie do odrzucenia od narzeczonego koleżanki. Nie będę mówić dokładnie jaką ale powiem tyle że fascynowały go piąte nogi ogierków. Jego partnerka oczywiście nie miała zielonego pojęcia.

Myślałam kiedyś że tacy ludzie o ciekawych hmmm zainteresowaniach to nic pospolitego, wręcz mem bądź temat do Uwagi ... a ja sama tego typa poznałam kiedyś i w życiu bym się nie domyśliła że ma takie ... Hobby? 🙃
BUCK   buttermilk buckskin
23 października 2022 22:27
a mi się taka przebieżka przez konika polskiego trafiła całkiem gratis 😉 chyba muszę 2tys odłożyć do skarpety bom szczęściara 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 listopada 2022 14:30
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
14 listopada 2022 14:49
zembria, drugie też robi wrażenie 😂
+ pseudo hodowla psów...
Zawsze mi się wydawało, że potrafię czytać ze zrozumieniem. Jakże się myliłam.

https://ogloszenia.re-volta.pl/profil/115726/

Opis ogłoszenia mnie przerósł.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się