Kupno - sprzedaż nieruchomości.

Czy ktoś się orientuje, na jakich konkretnie warunkach " nie rolnik" z wykształceniem rolniczym, może nabyć ziemię?  Łatwiej ziemię,  czy siedlisko?
*** Jeśli ten wątek sie gdzieś pojawił proszę o przerzucenie***

Witam. Czy ktoś korzystał z kredytu mieszkanie dla mlodych? Jak wygląda sytuacja kiedy dom kosztuje 200 tys. Swojego wkładu mamy 100 tys. Chcemy resztę wziąć kredyt ale mąż ma połowę mieszkania w ktorym mieszka babcia. Czy to problem? A może warto jakieś inne rozwiązanie?
slojma   I was born with a silver spoon!
21 października 2016 08:03
Z tego co wiem program dotyczy tylko pierwszego mieszkanie. Czyli jesli twoj maz ma juz cos na siebie to niestety nie moze skorzystac. Rozwiazanie podpisujecie rozdzielnosc majatkowa  ( mozna zrobic to w kazdym momencie malzenstwa ) a ty kupujesz na siebie mieszkanie.
Dziekuje 🙂
Mieszkanie jest przepisane darowizna na meza i jego siostre. W mieszkaniu nadal mieszka babcia i niech zyje i 100 lat, ale my musimy sie wyprowadzic od tesciowej 😉
I nie chcemy kupowac mieszkania tylko dom z dzialka budowlana.
Jesli zrobimy rozdzielnosc majatkowa czy jakos wplynie to na wysokosc dotacji?
Proszę o poradę czy kupującemu po podpisaniu aktu notarialnego przysluguje jakiś czas na rezygnację z zakupu?
koola, nie.
Proszę o poradę czy kupującemu po podpisaniu aktu notarialnego przysluguje jakiś czas na rezygnację z zakupu?


Nieruchomość kupujesz aktem notarialnym, w akcie zobowiązujesz się do zapłaty w określonym terminie. Z tego co pamietam nawet jakbyś nie chciała zapłacić to mogą ci ściągnąć komornikiem. Nieruchomości to nie towar nabywany w internecie, tylko raczej poważna transakcja. Jako sprzedający nie zgodziłabym się na odstąpienie od standardu. Zreszta Notariusz i tak zgłasza transakcję do sądu hipotecznego musi nowego właściciela wpisać do księgi wieczystej.
[quote author=koola link=topic=36553.msg2791285#msg2791285 date=1529135598]
Proszę o poradę czy kupującemu po podpisaniu aktu notarialnego przysluguje jakiś czas na rezygnację z zakupu?


Nieruchomość kupujesz aktem notarialnym, w akcie zobowiązujesz się do zapłaty w określonym terminie. Z tego co pamietam nawet jakbyś nie chciała zapłacić to mogą ci ściągnąć komornikiem. Nieruchomości to nie towar nabywany w internecie, tylko raczej poważna transakcja. Jako sprzedający nie zgodziłabym się na odstąpienie od standardu. Zreszta Notariusz i tak zgłasza transakcję do sądu hipotecznego musi nowego właściciela wpisać do księgi wieczystej.
[/quote]

Co ciekawe przeniesienie własności następuje w momencie podpisania aktu a nie wpłaty pieniędzy... Więc sprzedający może zostać z niczym... Oczywiście są sądy i komornik, ale jak to "szybko" działa to wszyscy wiemy.
Ja przy sprzedaży mieszkania miałam w akcie notarialnym punkt, że przeniesienie własności nastąpi po wpłacie całej kwoty.
Witam po przerwie i bezczelnie odkopuję prehistoryczny wątek  😀

Mamy tu kogoś kto orientuje się w aktualnych zasadach opodatkowania sprzedaży dziedziczonego mieszkania?

Albo inaczej, Gdzie mogę uzyskać 100% zgodną z prawdą poradę prawną (najlepiej on linę lub telefoniczną)
Chciałam uniknąć płacenia podatku 19% ...
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
09 marca 2021 15:24
[...]
Albo inaczej, Gdzie mogę uzyskać 100% zgodną z prawdą poradę prawną (najlepiej on linę lub telefoniczną)
Chciałam uniknąć płacenia podatku 19% ...


Urząd Skarbowy 😉
dokładnie infolinia podatkowa, przeważnie prawdę powie  😀
Nawet nie wiedzialam ze istnieje cos takiego jak Infolinia podatkowa  👀 😀
NONOKTON Ban permanentny
03 maja 2021 13:48
W kwestii pytania użytkownika

NIKT NIE PYTA SPAMMERA!
ZEGNAMY SPAMERA.
V.
Za ten post użytkownik otrzymał: Ban permanentny
Komentarz moderatora: Spamer.
Jakie macie ulubione platformy do szukania ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, znam już otodom, morizon, nieruchomości online, domiporta, adresowo, olx i gratka. Może jest coś jeszcze o czym nie wiem. Szukam domu jednorodzinnego z dużym ogrodem lub małego gospodarstwa rolnego w powiecie Zawierciańskim a dokładnie to w południowo-wschodniej jego części ( Jura Krakowsko - Częstochowska) Zeby pojeździć po wioskach i popytać miejscowych to niestety na razie odpada bo mam tam 200 km w jedną stronę, żeby jechać to musze mieć umówione do oglądania co najmniej 2 nieruchomości. Z góry dziekuję za odpowiedzi 🌹🌹🌹🙏
Nikt lepiej się nie orientuje w nieruchomościach na sprzedaż jak Sołtys danej wsi 😉
Jeśli masz sprecyzowany obszar, w którym chciałbyś coś kupić - nie ma lepszej opcji 🙂
ewentualnie skontaktuj się z jakimś biurem nieruchomości - oni spod ziemi Ci dom wyciągną 😜
Sołtysów zostawie sobie na wakacje, bo planujemy tam na tydzień pojechać, odwiedzić znajomych, więc będą wakacje ze zwiedzaniem nieruchomości do kupna 😉, Biura nieruchomości w promieniu 50 km sprawdziłam i nawet upatrzyłam coś do oglądania, ale nie dzwoniłam żeby pogadać i dowiedzieć się czy mają coś czego nie wrzucili do internetu. Dzięki! zawsze to jakiś pomysł 🙂
To warto pogadać. Ja jak szukałam to w ogłoszeniu było jedno gospodarstwo. Ale powiedziałam co mnie interesuje, w jakim budżecie i w dniu oglądania agentka przedstawiła mi 6(!) nieruchomości, które nie były wystawione 🙂
No to jest nadzieja 😇
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
13 maja 2021 13:15
Biura maja dużo ofert nie wystawionych w ogłoszeniach dlatego warto popytać no i niezastąpiona poczta pantoflowa oraz lokalne gruby na fb typu Spotted.

Swoje gospodarstwo kupiłam przez rój pszczół 😁 Ot pszczoły przyleciały do brata do ogrodu, zadzwonił do pszczelarza, który zbierał roje i jego zapytaliśmy czy wie o jakiś nieruchomościach i taki traf, że akurat jego znajoma miała na sprzedaż.
Tak to jest z tym zakupem nieruchomości, ja wyznaję zasadę, że "Jeśli jest ci pisany to będzie twój." Zewszta tak samo jak z chłopem czy koniem 😉 Dzieki za podpowiedzi, na razie pozbieram do kupy oferty z netu a jak doszczepię się do końca to będę jeździć, oglądać, wybierać i przebierać 🙂 Martwiłam się trochę, że nie ma tych ofert sprzedaży za dużo, ale dajecie mi dziewczyny nadzieję, że będzie inaczej. Dzięki 🙂
Odkopuje wątek z pytaniem 😉
Czy ktoś kupował lub posiada "w spadku" grunt na użytkowaniu wieczystym?
Lub może ktoś mi może opisać konkretnie jak to wygląda prawnie gdy zaczynam się na takim gruncie budować, czy mogę go przyszłościowo odkupić, albo najlepiej od razu czy da się to jakoś prawnie inteligentnie ogarnąć? 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
28 października 2022 19:34
*odkłada łopatę*

Mam trochę sieczkę z mózgu jeśli chodzi o kupowanie ziemi rolnej bądź w ogóle czegokolwiek ponad hektar. Może ktoś będzie mi w stanie doradzić, albo przynajmniej zweryfikować głupie myślenie i kombinowanie?

Powiedzmy że chcę kupić działkę powyżej hektara. Teraz tak, wiem że muszę być rolnikiem żeby kupić to "od ręki". Rozumiem że trzeba zrobić kurs, ale czy to wszystko? Czy kurs podyplomowy wystarczy? (mam wyższe wykształcenie niezwiązane z rolnictwem, aczkolwiek mam doświadczenie w zarządzaniu stajniami, pracy z końmi itd chociaż nie wiem czy to się liczy).

Jestem w posiadaniu 30arowej działki rolnej i zastanawiam się czy mogłabym sobie dokupić coś ciut poniżej hektara bez tego całego kabaretu żeby "dobić" do hektara w sumie - czy wtedy dostałabym status rolnika?

Albo - gdybym poprosiła rodziców o przepisanie części ich ziemi (które też dałoby hektar) ułatwiłoby sprawę zakupu?

I ostatnie pytanie - czy to całe przepisywanie/dobijanie do hektara itd. ma w ogóle sens jeśli te działki są w totalnie różnych gminach? (w sensie moja działka i rodziców są w jednej gminie ale chcę docelowo kupić gdzie indziej)

Wiem że oczywiscie też można bez w/w kombinowania kupić działkę rolną jako nie rolnik tyle że do tego jest ten osobny proces + gdyby były warunki zabudowy gdzie tylko rolnik może budować to chciałabym mieć taką opcję. Stąd tak trochę w interesie jest dla mnie tym rolnikiem być. No chyba że ktoś mądrzejszy ma jakiś lepszy pomysł jak nabyć większy kawałek ziemi na zabudowania (dom+gospodarcze) 🙂
donkeyboy, Możesz kupić ziemię powyżej 1 ha za zgodą KOWR. Ja sprzedawałam nie rolnikowi i bez problemu dali zgodę. Ale trwało to 3 miesiące i wymagało sporej papierologii.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
29 października 2022 18:02
diuk, a nie jest tak, że musisz udowodnić, że nikt inny tej ziemi nie chciał kupić?
I wtedy też chyba kowr może się zainteresować zakupem?
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
29 października 2022 19:34
diuk, właśnie myślałam że jest tak jak mówi Pati2012, że to po prostu musi nie być innych chętnych i zgodę musi klepniete przez dyrektora KOWR.

Poza tym chciałabym ten status rolnika z powodu takiego np. jeśli WZ zezwala tylko na zabudowę zagrodową. Dajmy na to mówią że stajnia przydomowa spełni warunki takiej zabudowy - takim oto mykiem rolnik może sobie wybudować gospodarstwo (łącznie z domem mieszkalnym). Oczywiście moja interpretacja prawa jest tu dość luźna, nie zgłębiałam się w to ale wiem że takie coś istnieje. (jeśli moje myślenie jest błędne na tym etapie to proszę mnie poprawić)

No i jeśli miałoby to oznaczać że mogę kupić działkę relatywnie tańsza/większą/lepsza od takiej z WZ na budynki mieszkalne (od której oczekuje że będzie droższa) to chętnie razem z domem walne parę boksów, dokupię swojej kobyle kumpla/kumpelę i będę mieć przydomowke wcześniej niż myślałam 🤣
Pati2012, Na portalu e rolnik daje się ogłoszenie o sprzedaży ziemi rolnej. Po miesiącu jak nikt się nie zgłosi pisze się podanie do KOWR. I dlatego to trwa 3 miesiące.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 listopada 2022 09:36
donkeyboy, To że działki są w innych gminach ma znaczenie, To że mieszkasz w innej gminie, niż ta w której chcesz kupić też. Ogólnie to musisz spełnić wszystkie z tych wymogów, żeby kupić od ręki, jeśli nie spełniasz choćby jednego to trzeba skałdać te wszystkie papiery i wnioski.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
02 listopada 2022 13:43
zembria, dzięki - czyli nie da się na skróty. A czy są duże szanse że w ogóle taki nierolnik taka działkę kupi? W sensie zastanawiam się jakie jest prawdopodobieństwo że ktoś (kto rolnikiem jest) taka działkę przechwyci kiedy wisi te regulaminowe X dni na w rolniku.

Wiadomo nie ma gwarancji i każdy przypadek jest indywidualny, zastanawiam się tylko na ile to prawdopodobne
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 listopada 2022 13:46
donkeyboy, O ile wiem, to raczej jedynym utrudnieniem jest czas, raczej się nie zdarza, żeby ktoś "przechwycił" bo najczęściej sąsiedzi wiedzą wcześniej, zanim działka do ogłoszeń trafi 😉 I jeśli już trafi, to raczej nikt jej nie chciał.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
02 listopada 2022 13:51
zembria, a no to super w takim razie 😀 dzięki!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się