Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

rybka   Różowe okulary..
31 października 2022 13:38
Iskra de Baleron,
Co jeden maluch to ładniejszy u Ciebie 😍 Ogierek cudny, ale chyb będzie miał docelowo powyżej 180 cm.... On jest po Vitalisie?
rybka,
dziękuję za miłe słowo 🙂
ogierek jest po synu Vitalisa, po ogierze Von und Zu z Celle. Myślę że może mieć ok 175 patrząc na półsiostrę.
Z Jadzią to jest trochę jak los na loterii biorąc pod uwagę z jakiej jest matki 😅
rybka   Różowe okulary..
31 października 2022 13:58
Iskra de Baleron,
Czasem los na loterii też się udaje, aby potwierdzić statystykę 😉
Fajniusia baba 🙂
Chłopak mi się bardzo podoba, no ale ja jestem fanką lini V.
Sama mam młodziaka po Vitalisie i obecnie ma 176 cm :P a ma 3,5 roku... Charaktery one mają tak cudowne, że nawet ten wzrost, aż nie pasuje do tych misiaków 😀
rybka, moje wnuczki Vitalisa to jeszcze gówniaki 😉 Ich cechą wspólną jest duża chęć kontaktu i współpracy z człowiekiem.
Żaden nie sprawia problemów wychowawczych, jedna sztuka jest lekko uparta ale traktowana fair zrobi wszystko i da sobie zrobić wszystko.
Rudy Pepis - rok i 5 mieś, gniady Cipek rok i 4 mieś. Rudy rośnie gigantyczny, ale Cipek chyba też ruszył i próbuje gonić. Zadziwiająco grzeczne były jak na swoje możliwości 😈
E576D4CF-73DD-4385-BC18-60876D0E5D3C.jpeg E576D4CF-73DD-4385-BC18-60876D0E5D3C.jpeg
491E47DD-EF0F-4B3F-8732-4F1197BB1B8C.jpeg 491E47DD-EF0F-4B3F-8732-4F1197BB1B8C.jpeg
Mam takie pytanie, może ktoś się orientuje. Czy są jakieś czynniki (dieta, niedobory głównie) które mogą zahamować/spowolnić wzrost konia? Kupiłam roczniaka, od 4 miesięcy nie urosl praktycznie wcale. Po rodzicach 170+, zarówno potomstwo od matki i od ojca wysokie, wiem ze zdarzają się przypadki, że źrebak był mniejszy, ale z wyliczeń wychodzi ze bedxie miał ok 149… jak go kupiłam to zrobiłam pełny pakiet badań i wszystko było okej i teraz zastanawiam się czy znowu go nie przebadać jakoś, tylko jak? Pełna morfologia?🙁
Koniuszek, konie rosną najwiecej do roku, potem często rosną takimi skokami. Możesz zrobić pełne badania, żeby wykluczyć że ma jakieś niedobory. Możesz też uciąć jajca, co też pozwoli na dłuższa fazę wzrostu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2022 11:37
Koniuszek, Choroby, niedobory, niedożywienie, to wszystko potrafi zahamować wzrost. Przebadać nie zaszkodzi, odrobaczyć sensownie też. Jednak jeśli dzieciak wygląda ok, sierść ładna, nie jest zachudzony, to raczej powinien potem nadrobić to co ma w genach zapisane. A wyliczenia jakie, cygańska miara? Przy roczniaku jeszcze może być nieco za wcześnie na to. Daj fotkę jak masz.
zembria, Cygańska miarę stosuje dokładnie w chwili ukończenia pierwszego roku życia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2022 12:32
melehowicz, Słyszałam, że potrafi być mało miarodajna jeszcze w tym wieku, że bardziej się sprawdza przy 2latkach.
melehowicz, zembria, ja nawet słyszałam wersję 2,5roku i wydaje mi się, że mierzenie u roczniaka nie będzie w pełni miarodajne - skoro te dwa odcinki z założenia mają być sobie równe (choć w praktyce ostatecznie i tak może wyjść różnie) to wypadało by aby nogi (od ostrogi do łokcia) były już faktycznie rozwinięte docelowo - z tabel wzrostu wychodziło by nawet 2,5-3lata
Zasada jest zasadą -robi się dla roczniaków. To jest tylko pewne przybliżenie, nie róbmy z tego afery, wiele się może w życiu konia zdarzyć, choćby wybór momentu kastracji.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 listopada 2022 13:10
melehowicz, Nikt nie robi afery przecież 😉 Zwyczajnie praktyka pokazuje, że ten sposób jest bardziej miarodajny w późniejszym wieku i tyle.
zembria, Nieprecyzyjnie sie wyraziłem z tą aferą. Chodziło mi o to, że to nie jest jakiś super dokładny sposób , to trzeba traktować z przymrożeniem oka. Miara cygańska dotyczy roczniaka i koniec kropka. Chcesz mierzyć dwulatki - nic nie stoi na przeszkodzie. Warto poczytać o wzroście: https://cichonstallions.pl/artykuly/wzrost-to-nie-tylko-genetyka/
melehowicz, ale nie zauważyłam by ktokolwiek twierdził, że ten sposób jest jakiś super dokładny 🤔 sama zaznaczyłam '(choć w praktyce ostatecznie i tak może wyjść różnie)'
a z tym roczniakiem 'i koniec kropka' - pomiar w późniejszym wieku nie powinien w takim wypadku nic zmienić skoro (cytat z twojego linku)
Wskazówką może też być długość przedniej nogi u roczniaka, która z wiekiem się już nie zwiększa, a wzrost dojrzałego konia jest najczęściej dwukrotnie większy niż długość od stawu pęcinowego do łokciowego.
jednak jak to się ma do wszelkich tabel/rysunków pokazujących orientacyjny czas ostatecznego rozwoju poszczególnych części szkieletu końskiego? 🤷 wychodziło by na to, że z wiekiem ten pomiar może być tylko 'dokładniejszy' bo przecież źrebak nie rozwija się z kalendarzem w kopytku 😉
any, Proponuję to sprawdzić doświadczalnie.
Już tu wielokrotnie pisałam że moje niewielkie doświadczenie obala większość patentów na określenie wzrostu 😉
3 latka 162, dobiła do 169-170.
6 miesięcy 136cm ma w wieku 1,5 roku 165cm, 2,5 lat 170cm
6 miesięcy 142cm z długimi nogami, w wieku 1 roku 150cm, 1,5 roku 162cm.
Spoko, ja mam konia który zapowiadał się wg wszelkich miar na 170 a po kastracji jako 2 latek wyrósł w ciągu roku do prawie 180 😅

Jego siostra, zapowiadająca się na 165 ma 157 jako dwulatka także ten...
karolina_, Iskra de Baleron, Nic dodać - nic ująć.
A ten mój prawie 1.5 roku 142cm 🙁 nie wiem czy to w ogóle możliwe, żeby dobił chociaż 165🙁 ogólnie on jak przyjechał do stajni w której jeżdżę ok 4 miesiace temu był no brzydki, duży brzuchol + żebra (mimo odrobaczania i dobrego wyniku badania kału) dopiero jak zaczął więcej treściwego dostawać to jakoś to się wyrównało, ale jest taki knypek po prostu. Dodam, że jeszcze ma jajca, myślałam, żeby na wiosnę go scinać, ale z drugiej strony on taki wąski jakiś jest i chciałam żeby trochę mięśni nabrać, już sama nie wiem.. chyba umówię się na badania
Koniuszek, jeśli ma zebra na wierzchu i duży brzuch, to przede wszystkim zbierz kal z 3 dni, każda próbka świeża (od razu po wykupaniu do lodówki), zbadaj i za dwa tygodnie zbadaj znowu. Może jest mocno zarobaczony i trzeba to trochę mocniej potraktować niż rutynowe odrobaczanie. Druga opcja i wcale nie z dupy - wrzody. Odsadzenie, a potem zmiana stajni to stresujące przeżycia. Tylko tu bym spróbowała przeleczyc po prostu, balabym się robić gastro u drobnego roczniaka i też wet się może tego nie podjąć
Właśnie jak przyjechał to tak miał, robiliśmy badania i wyszły w porządku, mimo to dostał trochę mocniejsze odrobaczenie, ale nic to nie dało, dopiero po jakimś czasie samo zeszło. Teraz wyglada okej tylko no wypierdek jest🙁 możliwe ze wrzody, zagadam do weta bo już się umówiłam po weekendzie 🙁
Co do kup i odrobaczania - u nas źrebak z typowo robakowym ogromnym brzuchem + super chudy do tego mimo super żarcia miał zupełnie czyste badanie, okągłe 0. Dwóch wetów powiedziało, żeby sieknąć go całym cyklem. Dostał domięśniowo doramektynę, a teraz lecimy Panacur, 2 tyg przerwy, Ecomectin, 2 tyg przerwy i Equest. Zobaczymy czy pomoże. Źrebówka tej samej rasy, tydzień różnicy między nimi a wizualnie conajmniej 2 miesiące. On od czerwca prawie nic nie urósł.
Iskra de Baleronprzepiękne maluchy 😍 Uwielbiam wysokie konie
Koniuszek wstawisz może zdjęcie malucha? Prawda jest taka, że nie ma reguły jedne rosną szybko i się zatrzymują inne odbijają po czasie i doganiają, a nawet przerastają kolegów. Jedyne remedium to niestety poczekać. Głowa do góry 🙂

My się meldujemy z karym, ja sama jestem ciekawa jego finalnego wzrostu 🙈, jest raczej późno dojrzewający. W obejściu koń anioł
3B429847-DC26-4C44-8BEA-E590B5AF1E88.jpeg 3B429847-DC26-4C44-8BEA-E590B5AF1E88.jpeg
Nirv, bo jedno badanie jednej kupy można sobie w d*pe wsadzić, bo badanie szuka jaj, których że względu na cykl rozwojowy można nie znaleźć lub źle ocenić ilość. Niemniej, u młodego konia trzymanego w stadzie na łące całkiem czyste badanie kału by mnie zdziwiło.

Koniuszek to nie tyle chodzi o mocniejsze, co dobrane pod rodzaj pasożytów (i wiek konia) i cykl rozwojowy, pojedyncze odrobaczenie może nie starczyc. I przy tak mikrym wzroście po dużych rodzicach krew też bym zbadała. Można się zdziwić.
Okej, czyli ponowimy kał i zrobimy krew, może coś wyjdzie

Nie jest zbyt udanym modelem, ale coś tam mu pstryknelam haha to już jak zgubił w większości swój brzuchol. Dodam ze jest trzymany wolnowybiegowo, ze stałym dostępem do siana i trawy + treściwe owies, otręby ryżowe i sieczka, od przyszłego tygodnia wjeżdża musli
16330153-3B44-4BFE-BDE2-259586110BEF.jpeg 16330153-3B44-4BFE-BDE2-259586110BEF.jpeg
5CFE36BC-8AAF-44BF-AFDD-8A75269B6F08.jpeg 5CFE36BC-8AAF-44BF-AFDD-8A75269B6F08.jpeg
1348B1B1-0E77-44F1-963A-5CA1319BDCA0.jpeg 1348B1B1-0E77-44F1-963A-5CA1319BDCA0.jpeg
Koniuszek, poprawił sie ten brzuch od niefortunnego zdjęcia w czapraku wtedy, no ale wygląda słabo jak na konia ze stałym dostępem do trawy i siana po lecie, no ale nie tragicznie.Jakby tak wyglądał po zimie to jeszcze ok, ale nie po lecie.
Poszukałabym przyczyny jednak.
A czy on ma znajomych kolegów w swoim wieku do biegania?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 listopada 2022 09:02
Koniuszek, Faktycznie taki za szczupły jest. Daj mu sensownej paszy dla źrebiąt w jego wieku, zwróć szczególną uwagę na poziom białka strawnego i zawartość aminokwasów limitujących, no i oczywiście wapń i fosfor. Nie wygląda jakoś źle, ale do dobrze mu jeszcze sporo brakuje. Myślę, że nadrobi wzrost w późniejszym wieku, jeszcze zdąży.
Tak, ma kolegę z tego samego miesiaca, i kilka młodziakow (2.5-3.5 roku) wcześniej były też dwa źrebaki w podobnym wieku, ale on praktycznie się z nimi nie bawi, tylko stoi z tym jednym obok siebie cały czas. Często tak jest, że np wszystkie konie jedzą siano a on samotnik na drugim końcu łąki je trawę, albo na odwrot. Biega tak naprawdę tylko wtedy kiedy całe stado lata, a potem jak ja go biorę na spacer czy czyszczenie to potrafi skakać w miejscu, więc trochę tej energii ma.
Koniuszek, co oznacza „stały dostęp do siana”?
Ile jest paśników na ile koni?
Wiesz że jak jest nisko w hierarchii a jest np jeden paśnik to on realnie ma małe szanse się najeść.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się