Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Zależy na jakim padoku stoją ale zwykle 3/4 na ok 5 koni, ogólnie on stoi w stadzie ogierków/wałachów i tylko jeden koń jest taki, że czasami kogoś odgoni od siana, ale tak to normalnie wszystkie stoją i jedzą, on często nawet leży w tym sianie i żaden go nie odgania ani nic, więc ma szansę sobie pojeść bez problemu.
Edytowałam bo nie doczytałam ostatniego postu.
Hmm, to skoro ma siana w brud to jednak trza by sprawdzić od strony wet.
A treściwe on je chetnie?
Tak, chętnie, dojada wszystko bez problemu, ale nie jest też niecierpliwy i nie rzuca się nie wiadomo jak na jedzenie.
Koniuszek, wyglada dużo lepiej niż na zdjęciu z czaprakiem 😉
Wymieniłabym otręby ryżowe na inne źródło białka.
Okej, a polecicie coś fajnego na co mogłabym zamienić otręby? 😄
Koniuszek, lucerna.
Tak czy inaczej, rosnący źrebak potrzebuje minerałów.
Ważniejsze od odpasania (tuczenia) jest zadbanie o składniki potrzebne do budowy kości i chrząstek.
Dostaje sieczkę z lucerny. Jeśli chodzi o suplementy to dostaje witaminki z eggersmanna w formie przysmaków i węglan wapnia do paszy
Koniuszek, ja bym zainwestowała w balancer STAMM 30 Saracena. Dawkowanie niewielkie, a zawiera wszystko co niezbędne. Wtedy dajesz balancer i owies, bez kombinowania i wiesz, że ma wszystko co trzeba.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 listopada 2022 10:18
Perlica, prawie 2 stówy za soję z łuską pszenną? Poszaleli ostro 😮
Super dziękuje, czyli wtedy owies i balanser, zrezygnować z witamin, sieczki i otrębów?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 listopada 2022 10:22
Koniuszek, Zależy jaki dasz balancer i w jakiej dawce. Tu Ci nikt z marszu nie odpowie, to trzeba policzyć i sprawdzić po prostu. Jak dasz sensowny balancer, który faktycznie w połączeniu z owsem i sianem da kompletną, pokrywającą całe zapotrzebowanie dawkę, to tak, to nic więcej już dorzucać nie będziesz musiała.
Czy ktoś z Was wybiera się z 2 lub 3 latkami na Intercarpathie? Zastanawiam się czy jest sens, bo jednak tam pokazują głównie skokowe, w zeszłym roku ujezdzeniowych było jak na lekarstwo, nie wiem czy jest sens się wybierać i czy realnie są tam jacyś potencjalni kupcy
Post został usunięty przez autora
karolina_, orientujesz się czy tam będą sędziowie od koni ujezdzeniowych?
zembria, to jest świetny balancer i wiele koni na nim się świetnie odchowało.
Warte swoje ceny, bo wystarczy niewiele dziennie.
Koniuszek, Jeśli dasz stamm to dokładnie, straczy owies i balancer, plus sieczka.
Moja 3 latka w 6 miesiecy na stamm stała się monstrualna 😝
Iskra de Baleron, z tego co widzę na stronie, to tak jak rok temu jest ta sama komisja dla wszystkich kategorii. Raczej przedstawiciele typowo skokowych ksiąg, plus Peter Strijbosch z KWPN ale on tam jest też od skokowych. Bardziej chodzi mi tu o reklamę niż o ocenę, to ostatnia okazja żeby pokazać je luzem, potem latem jest Czempionat Sportowy, ale to już pod siodłem - jak mi coś się sprzeda przed zajazdka to płakać nie będę 😉
karolina_, kupy z trzech dni, nie jedna.
Perlica,
Ja to myslalam ze 3 latki to nie z paszy specjalnej robia sie w 6 miesiecy monstrualne, a dlatego że sa w wieku kiedy intensywnie rosną 🤔
KaNie, nie chodzi mi wzrost do góry, a o szyję , plecy, zad.
W stamm masz 30% białka, więc mi się z tego klacz super nabudowała, po zdjęciu z pastwiska. Niska nie była nigdy, ale zrobiła się potworem.
Wiekszość sie nadbudowuje jak sie je ściaga z pastwiska i zaczyna się pracę. Myślę że przypisywanie dodatkom paszowym, czy samym paszom jakichś magicznych własciwosci jest naiwne. Moje tez są nabudowane a tresciwej jedza tyle co nic.
KaNie, moja nie pracowala wtedy bo musiałam zajeździć , tylko poszła na balancer do owsa. Miala podkowowe perypetie, a wyglądała jakby pracowała.
Ja testowałam na moich koniach przez lata różne pasze i czasami efekty są wow, zależy od konia.
Bez treściwej to mój koń by wygladał jak śmierć.
Mam kilka produktów na efekt wow, sprawdzone na różnych koniach , ale tanie nie są.
Perlica, ten balancer jest na bazie soi albo lnu?
Perlica, ciekawe. W ogóle coraz więcej osób karmi konie soją, nie tylko w PL. Ostatni koń którego kupiłam tez w poprzednim domu u swojego hodowcy dostawał soję. Ja dawałam przez kilka lat śrutę sojową klaczom karmiącym i potem młodym rosnącym koniom, bo to fajne źródło aminokwasów, które koń musi dostać z dietą. Przerzuciłam się na rzepakową przy mocnych zawirowaniach w jednym sezonie hodowlanym, koniec końców okazało się że to nie fitoestrogeny z soi były źródłem problemu, ale konie już zostały na rzepaku, różnicy nie widzę
karolina_, Saracen czy Spillers dużo ma na soi, ale w sumie i na wszystkich zbożach, zależnie od danej paszy.
A jak to jest z tą soją względem syfu? Podobno to jedna z bardziej GMO roślin i jest syfiasta strasznie. Ja szczerze mówiąc unikam zarówno w swoim żywieniu jak i zwierząt. Nie jestem przeciwniczka GMO, ale soja jest już na tak zaawansowanym poziomie, że ble.
Fokusowa, a mąka pszenna nie jest syfiasta ? A jedzą ją ludzie na potęgę,bo jest prawie we wszystkim ?
O składzie często napisane, że soja bez gmo.
Myślę, że wszystko szkodzi w obecnych czasach długofalowo, dlatego jak ktoś już w wątku paszowym powiedział fajnie by było podawać mniej przetowrzone pasze, no ale…
Perlica, no syfu jest zdecydowanie więcej niestety. Straszne to jest.
Fokusowa, też bałam się soi, ale odkąd podaję Stamm 30 to mam wrażenie, że w końcu coś z jedzenia "zostaje" w moim koniu. Ciężki przypadek do odkarmienia - z różnych przyczyn. Ten balancer ma ok. 13%NSC, więc może nie taki szałowy wynik jak Grow'n'Win Spillersa, ale białko na podobnym poziomie.
Fokusowa, ale czemu GMO= syf? Soja jest bardzo szkodliwa dla sąsiadujących plonów, wiadomo że przez duże ilosci izoflawonów nie należy jej jeść tonowo, ale nie jest przecież syfiasta...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się