PSY

falletta, Gratki ! To możemy spotkamy się początek grudnia w Świebodzicach? bo planuje zabrać szczylice zwaną teraz piranią 😂 , a Zarcia do towarzystwa tylko, bo potem może się uda na spacer pójsć ze znajomymi.
Żałuję, że mnie nie było bo i młoda by miała debiut, a patrząc po ocenianiu u mnie w rasie, to w drugi dzień i Zarciu miałby szansę wojować w championach.

BTW co masz za torebko nerkę? to by mi się przydało bardzo na wystawy, bo nie mam gdzie schować kluczyków jak sama jestem🤣

Ogromna ta suka, ile ona starsza?
Perlica, będę w sobotę w Świebodzicach 😁
A czemu starszak tylko dla towarzystwa? To nasze piranie może by się dogadały 🤣 w przerwie z nudów ringówkę prawie zjadł...
Suczka starsza ponad miesiąc.
Saszeta akurat w promce klik
falletta, starszak zdobył wszystko już, brakuje mu tylko Granda. Do Granda mi potrzeba 2 cwc w klaskie championów , no ale z międzynarodówki, bo jeden już mamy z wiosny, a tak nie udało się nam dotrzeć na żadną międzynarodową wystawę albo jak mogliśmy to sędzie nam się powtarzał. Potrzebne mi też do biegania coursing, jedna ocena z międzynarodówki, ale od sędziego zagranicznego i na to był ten Poznań właśnie, no ale Zarciu pokrzyżował plany.

Moja jest piranią do tych których zna, więc musi spotkać kogoś kilka razy żeby być piranią 😜
no ale może akurat😉
Dzięki za link, mega fajna naprawdę.
madmaddie, dziękuję za odpowiedź !

Jestem totalnie laikiem w takich procederach, lepiej omijać szerokim łukiem takie wynalazki ?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
07 listopada 2022 22:54
falletta, gratki!

elle, ja nie kupuję, bo dla mnie składy są średnie. Lubię też jak marka nie robi mnie w ciula. To działa w ten sposób, że wybierasz składy i opakowanie z broszury i masz własną markę. Ale nie są jakieś złe, gdzieś te karmy trzeba produkować. Sporo marek (nie tych private) ma problem ze standardem produkcji i masz worek na którym jest super i worek po którym pies ma biegunkę (heloł brit).

Jakiej karmy konkretnie potrzebujesz? Jak Ci pasuje, no to spróbuj. Tylko tak jak mówię, Variety of taste ma najtaniej.

Ja teraz testuje allevę natural, całkiem wchodzi Misiowi. Udowania mi, że grain free to nie dla niego i się już poddałam.
W związku z tym, czy ktoś kojarzy karmę Probooster?
madmaddie, mało tłuszczu, mało białka, bez drobiu i wołowiny 🙈 wiem co się dzieje w paszach dla koni polskich marek, więc chyba jednak zrezygnuję i zainwestuję, Wolfsblut Cold River powinien pasować
Może polecicie jakąś chętnie zjadana mokra karme? Przywiozłam w niedziele psa ze schroniska i to taki wybredzioch, że ja nie wiem, chyba te karmy co zamówiłam będę sama jeść 😲🙈
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 listopada 2022 01:36
RobaczekM, w niedzielę przywiozłaś psa i chcesz zmieniać karmę już? I co to znaczy 'karmy', masz kilka różnych karm?

Nie wiadomo jaki schron i czym pies był karmiony. Wiesz może? Może to była dosmaczana karma niskiej jakości? Albo w ogóle nie karma?
Daj psu czas.

Poza tym odmawianie jedzenia wcale nie musi się wiązać z preferencjami smakowymi a ze stresem, niepokojem, lękiem, dezorientacją nagłą zmianą otoczenia.
smartini, albo z chorobą
smartini zamówiłam jej pakiet próbny, są w nim różne smaki.
W schronisku nie byli w stanie powiedzieć co jadła, bo psy dostają to, co mają od ludzi i czasem jest to lepsza karma a czasem jakiś syf (dają suche). Powiedzieli żeby zacząć podawać jej to, co dla niej mam w małych dawkach i częściej (w schronisku karmią raz dziennie).
Nie chce doszukiwać się problemów zdrowotnych, bo pies zachowuje się normalnie, załatwia się, bawi, biega. Na poniedziałek mamy umówiona wizyte u weta, bo ma brzydką blizne po sterylizacji (prawdopodobnie za krótko miała ograniczony ruch po zabiegu i ta blizna jej sie rozeszła). W pierwsze dwa dni jadła normalnie, ogólnie nie jest jakaś łapczywa. Wczoraj nie chciała nic, zjadła tylko takie ucho suszone (dajemy jej codziennie, bo wszystko gryzie).
Może faktycznie potrzebuje czasu, może nie jest głodna.
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 listopada 2022 09:35
Perlica, tak, to dla mnie tak oczywiste że aż nie dopisałam
RobaczekM, to nie jest doszukiwanie się - wiele psów, szczególnie tych 'po przejściach' w ogóle nie pokazuje objawów. Potrafią ukrywać ból i inne dolegliwości a niektóre schorzenia naprawdę nie dają żadnego znaku aż jest za późno.
I nie piszę tego, żeby Cię nastraszyć czy żebyś zaczęła teraz googlować co może psu dolegać bo masz zaplanowaną wizytę ale na pewno zgłoś to weterynarzowi. Odmawianie jedzenia nie jest normalnym zachowaniem (choć może wynikać z wielu różnych powodów).

Teraz jest jeszcze dość wcześnie, ale pamiętaj, że nad gryzieniem wszystkiego warto pracować, przesadzanie z gryzakami i zabawkami na jedzenie też nie jest dobre bo może tylko maskować problem 😉
Znaczy ja się zawsze doszukuje choroby, wszędzie zawsze i w sumie chorobliwie 😐 to jest pies, który nie znał ludzi, wyłapana jako zdziczała, jako jedna z pierwszych psów które opuściły Ukraine. W schronisku na początku bała się wszystkiego, nie umiała chodzić po betonie, do teraz w domu się zastanawia czy płytki na podłodze nie zjadają.
Chciałam już w środę jechać do weta na przegląd ale i w schronisku i sam wet zalecił żeby poczekać i jej nie stresować. Ona pierwsze dni to w sumie ciągle spała - ponoć dość normalne po wyjściu z hałasu.
Teraz zjadła śniadanie, bawi sie piłeczka.
No nic, poczekam do poniedziałku, może nie osiwieje🤣
Kupiłam jej puszki z Doliny Noteci, są spoko czy lepiej dawac coś innego? Nie chce suchej karmy, wolałabym dawać mokre🙂

A jeszcze druga sprawa. Co ile badanie swoje psy?
RobaczekM powodzenia z psinką, na pewno warto o tym wspomnieć weterynarzowi i warto przebadać 🙂 może to być objaw stresu, a może chociażby mieć problem z zębami (nawet jeśli młody pies).

A co do częstotliwości badania psów - jeśli chodzi o krew, to robię swojemu kompleksowe badania raz na rok. Weterynarza widujemy częściej bo a to szczepienie, a to odrobaczenie (badam kał na obecność pasożytów), a to biegunka i inne takie przeboje 😉 więc przy okazji jest ogólnikowo badany. W zeszłym roku miał też usg brzucha; mój pies ma 5lat, ogólnie zdrowy poza niedoczynnością tarczycy.
kolebka, a skąd wiedziałaś o niedoczynności ? Jakieś objawy czy tylko z krwi?
Ja się tym interesowałam, bo mi wet chciał leczyć psa, na podstawie wyników, a się okazało jak poszperałam na stronach UK,że nie powinno się podejmować leczenie na podstawie tylko tsh , t3 i t4, a objawów i całego panelu, a w PL to ponoć nagminne. Artykuł ten pisała polka wet pracująca w UK.
Mój ma zawsze za niskie wyniki, no ale jest chartem, a one tak mogą mieć.

RobaczekM, DN jest mocno podrobowa, więc niewielu psom służy,
Polecam ci puszki jednak bardziej mięsne: raw paleo, dr berg. Generalnie trzeba czytać składy,bo między danymi smakami są często różnice w zawartości podrobow vs mięso mieśniowe.

Ja badam co 8 miesięcy, ale mam psy na Barf.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
12 listopada 2022 17:32
RobaczekM, co do karm, jeśli nie jesteś biegła w czytaniu składów to ja lubię stronę przewodnikpokarmach.pl, nie wszystko jest tam idealnie, ale jest bardzo pomocna i lepsza niż inne tego typu.

Ja psy badam co ok pół roku.

Perlica, moim psom (w sumie obu), wyszły za nisko parametry i weci się nie brali za leczenie, bo objawów nie było. Dawałam kelp i Aurze się ładnie wyrównało. Małemu jeszcze nie sprawdzałam.
Super, bardzo dziękuje 🙂
Popatrzę na inne karmy w takim razie.

Pół roku temu pożegnałam jednego z moich psów, pies okaz zdrowia, energiczny, silny, z apetytem na wszystko. Mimo badań krwi co roku, zerkania na psa przez weta co szczepienie nie wykryliśmy guza na śledzionie, który dał o sobie znać dopiero jak pękł. Nie udało się jej uratować, a ja ogromnie żałuję, że nie robiliśmy usg co jakiś czas. Teraz pewnie zrobimy, żeby zobaczyć co w niej siedzi, później może wet ustali co ile rozsądnie jest badać.
Perlica raz, że z krwi a dwa - po kastracji pies mocno przytył właściwie z powietrza, zrobił się bardziej osowiały i miał mniej energii, gorsza skóra i sierść. Czytałam, że kastracja wpływa także na gospodarkę hormonalną tarczycy i wiele psów ma niedoczynność po kastracji, no ale wtedy nie miałam tej wiedzy co teraz (i zastanowiłabym się sto razy przed kastracją).

Po wdrożeniu leczenia odżył, wyniki ma teraz w normie - gdyby nie miał niedoczynności, to parametry wychodziłyby przekroczone przy podawaniu euthyroxu, tak na chłopski rozum 🤔

Z wagą bujaliśmy się dłuuuugo, ale finalnie pies dzisiaj waży 22,5kg 😍 a startowaliśmy z 28,5, także spadek wagi spory.

RobaczekM mój pies je Psiastki i Pakę Zwierzaka, składy mają dobre a cenowo też przyzwoicie nas to wychodzi.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
12 listopada 2022 18:51
RobaczekM, bardzo mi przykro 🙁
Ja usg staram się robić jak tylko mam okazję. To tanie badanie i nieinwazyjne.
kolebka dziękuje, popatrze na to jedzonko 🙂

madmaddie najgorsze właśnie jest to, że nikt się nie spodziewał, jechaliśmy do weta z myślą że może czymś się przytruła (wymiotowała raz zaraz po 20) że dostanie jakieś leki i wszystko będzie ok, a tu taka diagnoza. Chwilke po północy wracaliśmy bez psa 😓
2 miesiące temu uśpiłam też mojego stareńkiego Tofusia, miał ok 18 lat, nie miał zębów, leczony na tarczyce, serduszko. Stracił nagle przytomność, na sygnale pędziłam do kliniki. USG pokazało wode w płucach, dwa dni był pod tlenem, dłużej nie było sensu go męczyć .
Trzęsę gaciami nad wszystkim zwierzętami, stan zdrowia mojego kucyka spędza mi sen z powiek. Mówiłam że nigdy więcej żadnego zwierzaka ale jak żyć bez psa skoro od urodzenia zwykle w domu miałam po 3 🙃
madmaddie, jakiej firmy kelp dawałaś?
kolebka, Ale ja nie napisałam nigdzie, że Twoj nie ma niedoczynności, pytam tylko o objawy z ciekawości żeby obserwować mojego.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
12 listopada 2022 20:44
Perlica, game dog i holista. Teraz głównie holista. W środę mamy badania to zobaczę czy też miała tak dobry wpływ😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 listopada 2022 21:41
no niestety nowotwory u psów to często bardzo szybki i dramatyczny przebieg, rzadko kiedy wyłapany dość szybko 🙁
Ja krew staram się robić raz na pół roku/rok. Teraz lecę przed końcem roku krok po kroku pełne przeglądy - było rtg obu (u Gru pod sport i ewentualną hodowlankę, 11 zdjęć nam wyszło 😂😉 Cho co 2 lata ma sprawdzane biodra bo kontrolujemy dysplazję i w tym roku doszedł kręgosłup, sprawdzone i wyczyszczone też już mamy zęby. Zostały usg jamy brzusznej i jajek, echo i oczy. No i docelowo dla Gru panel genetyczny 🙃

RobaczekM, bardzo mi przykro 🙁
Trzymam w takim razie kciuki za poniedziałek, oby to był przejściowy objaw stresu 🙂
Poproś o full przegląd (nawet podzielony na części) żeby wystartować mu nowy etap życia z dużą wiedzą o stanie zdrowia i niech się dobrze chowa 😉 a karmy to jak madmaddie pisze, sprawdź składy na poleconej stronie i nie zmieniaj za szybko i nie dosmaczaj żeby się mógł przyzwyczaić do stabilniejszego modelu żywieniowego 🙂
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 listopada 2022 22:21
RobaczekM, jeśli to młody, zdrowy pies to badanie krwi i USG raz na rok powinny być ok 🙂
Polecam ci insta weterynarz też człowiek, tam jest dużo wskazówek co do profilaktyki itd 🙂
madmaddie, produkt z game dog podawałaś wg instrukcji opakowania czy wyliczałaś zgodnie z zapotrzebowaniem wg Fediaf lub NRC?

Bo ja sobie zerknęłam na dawkowanie i co ciekawe GD każą podawać 2 razy więcj niż Lunderland, gdzie w dodatku w Lunderland jest niższa zawortość jodu, co jesf baddzo ciekawe.

Perlica, wiem wiem, ale Twój post mnie też zaciekawił że sporo psów ma wyniki później normy a nie dostają leków - myślałam, że to standardowe działanie. A tu człowiek cały czas się czegoś dowiaduje i tak się zaczęłam zastanawiać czy to dobrze że Jerry dostaje euthyrox 😁
madmaddie   Życie to jednak strata jest
13 listopada 2022 19:12
Perlica, nie pamiętam, chyba dawałam tak jak na opakowaniu, teraz od dłuższego czasu holista bo wychodzi lepiej cenowo. Tak jak na opakowaniu też.
kolebka, ja po prostu miałam akcję z tymi wynikami u kotów Barfowych, tylko w drugą stronę. Wtedy z wetką ustaliłyśmy że przejdę na 2 tygodnie na puszki i powtórzymy badania, bo koty zero objawów a wyniki z nadczynnością. Zmiana na puszki wróciła wyniki do normy, więc tak zostałam i nie drążyłam co było nie tak, bo dawkowanie wg kalkulatora prawidłowe było.
Potem właśnie z psem akcja, no ale charty moga te wyniki mieć poniżej, bo to cecha ich grupy. Moja wetka nie widziała na oczy więcej borzojów niż moje, no więc też nie ma doświadczenia. Nie mniej powiedziała, że psa na eutyrox dać można zawsze, ale potem już wrócić do 0 się nie da. Z tego powodu proponowała wpierw suplement https://www.sklep.vetfood.pl/thyroforce-60-caps.html
i jeśli na nim się wynik podniesie to znaczy, że trzeba coś myśleć, że coś nie tak i dopiero kolejnym etapem jest euthyrox.
Ja z kolei się konsultowałam z ruskimi wetami i oni mówili: leczy się psa a nie wyniki, skoro mój ma zdrowe serce, piękny włos, i jest w sezonie 2022 drugim najlepszym samcem w Polsce jeśli chodzi o coursingi, to trochę to nie pasuje na niedoczynność.

Ostatecznie muszę sie z nim wybrać zrobic kompletny panel, ale odczekam jeszcze po wirusie. Akurat mi się algi kończą to kupię te z Game Doga na próbę. Przeliczę sobie te dawkowanie wg norm i porównam z opakowanie i dam to które jest większe.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
13 listopada 2022 21:01
Perlica, ja tak tylko wtrącę, bo napisałaś o euthyroxie. Wiele przypadków pokazuje, że lepiej sprawdza się jednak forthyron, który jest dedykowany psom, mimo, że teoretycznie jedno i drugie to to samo
Mimo, że euthyrox jest oczywiście tańszy 😉
Pati2012, ja się nie znam na lekach zupełnie, bo w sumie nie dawałam nigdy żadnemu z moich psów leków na stałe ( odpukać).
Pati2012, u nas akurat nie było różnicy, bo zaczynaliśmy od forthyronu. Suczka też była z niedoczynnością, więc przy dwóch psach (jeden 35kg, drugi wtedy 20kg) przeszłam na euthyrox ze względów po prostu ekonomicznych - wyniki miały dobre, więc zostało tak.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się