kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Pati2012, praca już obroniona, pisałam właśnie dla siebie, żeby się czegoś nauczyć a temat Wartości rekreacji ruchowej na podstawie jazdy konnej
Sporo osób mówiło mi że warto tą magisterkę wydać ale nikt nie potrafił jasno powiedzieć od czego zacząć żeby ukazała się jakkolwiek 🙄
Sonika, to może wydaj po prostu w formie publikacji naukowej?
mindgame, pytałam na uczeni kilku osób - wszyscy odpowiedzieli że nie mają pojęcia co z tym zrobić.
Ale się chyba wezmę za to i będę łazić, pytać aż znajdę odpowiedź.
Choć nwm kiedy to mam nadzieję że w jakiejś formie się ukaże, sporo pracy włożyłam w tą magisterkę i serio ją napisałam a nie przefrazowałam innych.
Sonika, to trochę mnie dziwi że jakiś dr lub profesor nie chce się pod tę pracę podczepić i wydać z afiliacją uczelni.
mindgame, moze jednak nie jest to tak dobre jak bym myślała że jest 😆 aj moja uczelnia to inny wymiar umysłu, tutaj nikt nigdy nie wie
Nevermind   Tertium non datur
14 listopada 2022 19:08
Głupie pytanie, ale w końcu od takich ten wątek jest. Jaki jest najlepszy sposób, żeby być w miarę na czasie z końskimi badaniami naukowymi? Na razie interesuje mnie mydło i powidło, w przyszłości zapewne bardziej to sprecyzuję 😉 Polecacie jakieś konkretne strony, czasopisma?
Pytanie mam! Do czego służy ten metalowy element pod pyskiem konia? Ten taki zakrzywiony w kształt U?
Screenshot_2022-11-15-09-58-13-675_com.android.chrome.jpg Screenshot_2022-11-15-09-58-13-675_com.android.chrome.jpg
Żeby konie nie złapały lub zaczepiły pyskiem (no buźką 🙂 ) za lejce, nawet przypadkowo. Niektóre też podgryzają sie wzajemnie idąc w parze, a z tym się nie da.
O dziękuję!
Nevermind, na google scholar też możesz szukać.
Nevermind   Tertium non datur
16 listopada 2022 11:59
LSW, mindgame, Okej, dzięki 🙂 Google scholar już od dawna używam, liczyłam że może ktoś ma jakiś magiczny sposób żeby być na bieżąco, ale wychodzi na to że zostaje mi po prostu czytać końskie newsy. A nowe strony mi się przydadzą na pewno 😉
Sonika, priv
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
18 listopada 2022 16:49
Słuchajcie, nie bardzo wiem gdzie o to zapytać, nie mamy jeszcze wątku o kupach 😅 .
Jaka konsystencje powinna mieć zdrowa końska kupa ? Wyczytałam w necie, że powinna się bez trudu rozpadać jak spada na ziemię. Nie bardzo się z tym zgodzę, wydaje mi się, że wilgotność powinna być taka by jednak kał był ukształtowany, a nie rozwalający się. Tylko teraz, w jakim stopniu ma być on zwarty ? Jak to ocenić ? Kiedy kupa jest zbyt zwarta ? Wyczytałam również, że kupy bardziej zwarte są charakterystyczne dla koni, w których diecie jest sporo białka. Czy tak ? Kiedy zwartą kupą zacząć się martwić ?
Może znajdzie się tu ktoś bardziej poinformowany w tym temacie, będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Aleks, z tym rozpadaniem się to nie chodzi o placka na ziemi, a o to, żeby to nie był podłużny klocek tylko rozpadał się na pojedyncze bobki. Ja to tak rozumiem.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
18 listopada 2022 17:40
Fokusowa, a no jak już to napisałam to też o tym pomyślałam, że to może chodzić o rozpadanie na pojedyncze kulki. Teraz tylko jak określić prawidłową zwartość samej pojedynczej kulki, zawartość w niej wody. Nie wiem jak to opisać. Kiedy kulki są za suche w swojej masie?

Teraz jeszcze doprecyzuje, że ta większa zwartość pojedynczej kulki dotyczyła koni, których dieta zawiera więcej białka. No więc mój koń jest na takiej diecie, która obfituje w białko. Kupy ma zwarte, rozpadające się na pojedyncze bobki i ma takie od przynajmniej 3 lat od kiedy zmieniałam dietę na tą konkretną. Mnie się podobają, chyba najlepsze kupy jakie miał w życiu, ale jedna z naszych fizjo stwierdziła, że jakby te kupy powinny być inne, mniej rozwalające się na bobki. Zaczęłam sobie szukać i oczywiście za wiele nie znalazłam o jakości kupy.
Aleks, dla mnie jakimś tam wyznacznikiem nie za suchej kupy jest też to z jaką.. łatwością wychodzi z konia 😂 jakbym konsystencje obrazowo miała opisać to według mnie za sucha jest wtedy kiedy jak naciśniesz na nią to się nie poddaje albo rozpada na takie suche kawałki. Powinna jednak być taka odrobinkę.. squishy, nie wiem jak to po polsku nazwać.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
18 listopada 2022 19:32
Fokusowa, z konia wychodzą bez problemów, przy nacisku nie rozpadają się na suche kawałki, mają pewną sprężystość/gąbczastość, więc chyba ok.

Wydaje mi się, że gdyby był jakiś problem, wchłania wody czy coś to raczej nie wyglądałby jak milion dolców i byłby jakieś inne objawy jakiegoś problemu. Tzn taką mam nadzieję, bo póki co nie bardzo się jest do czego przyczepić.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 listopada 2022 11:08
Aleks, U Łaciatego też mam co jakiś czas takie twardawe kupale, takie kulki okrąglutkie, nierozpadające się, fajnie się to sprząta, jak szklane kulki 😅 U niego to najczęściej występuje właśnie jesień/zima, jak na trawę mniej chodzą, suche żarcie=suchsze kupy. Dopóki właśnie nie ma problemu z samym wykupkaniem ich, to nie jest to nic nieprawidłowego. Jak się niepokoisz, to daj więcej wodnistego meszu, albo samego makucha czy siemienia z większą ilością wody, to tak w razie W przeczyści troszkę.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 listopada 2022 11:46
zembria, Dzięki za rady i uspokojenie. Mesz on dostaje codziennie, nie jakiś bardzo rozmokły bo takiego jeść nie chcę, a pasze (treściwe) wszystkie je też mokro więc tak jakby nie podejrzewam, że to z zbyt małej ilości wody. Pije normalnie, sika też normalnym moczem, w sensie koloru i wodnistości 🙂 nie jest gęsty jakiś. Jeszcze niedawno stał na łące i tak, te kupy z trawy takie bardziej były wilgotne, ale też ładnie uformowane. Poznać było, że to jego kupy, a nie któregoś z trzech pozostałych.
Co do sprzątania to tak 😅 bardzo dobrze się takie kupy 😁 . Dziękuję 🌻, sobie nie będę zaprzątać głowy tematem 🙂
Aleks, Niedawno miałam identyczne rozterki. Nawet ze dwa razy podałam troszkę bardziej "wodnisty" mesz, reakcja była w postaci nieco bardziej wodnistych kup, więc stwierdziłam - dobra, układ trawienny działa, koń wygląda bardzo dobrze, mocz też dobrze, to nie będę rozbijać włosa na czworo... =)
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 listopada 2022 11:54
Sankaritarina, dobra to uff bo się już zaczęłam zastanawiać czy ja czegoś nie widzę i czy coś jest nie tak, czy nie ma się czym przejmować i wymyślać.
Czy jest jakiś sposób, który realnie wpłynie na ograniczenie (bo w totalne zapobieganie nie wierzę) wycierania grzywy od kaptura?
Ogoliłam mojego klamota bo zarósł tak, że nie dało sie jezdzić. Jako, że stoi w boksie z wyjściem na padok 24h nie ma opcji zostawienia łysola bez kaptura, co zawsze kończyło się pozbyciem 3/4 grzywy. Jako, że planujemy powrót na parkury to chciałabym żeby grzywa jednak z nami została. Jest szansa? Podszycie kaptura śliskim materiałem, jakieś sprawdzone preparaty?
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
21 listopada 2022 11:23
ptyśmiętowy, może taki obcisły śliski kaptur z lycra? z tego samego materiału co robi się kołnierze na wycierajace się klaty/łopatki
donkeyboy, o popatrz, w tym kierunku nie pomyślałam...
Widziałam na tiktoku że wysypali sól i zmieszali z ziemią żeby nie zamarzało podłoże. Pytanie czy to ma wpływ na kopyta i czy w ogóle działa czy trzeba duzo soli żeby miało efekt?
Ktoś ma doświadczenia ?
Sonika, zajrzyj do wątku 'własna przydomowa stajnia' 😉
Hej,
Potrzebuje pomocy, może ktoś mógłby mi doradzić.
Od jakiegoś czasu mam problem podczas jazdy, przy kontakcie na lewej wodzy mój koń wygina szyje w prawą stronę i strasznie się spina, zrobiłam mu zęby bo nie mogły się przebić stałe. Mimo to wydaje mi się, że wędzidło przestało mu odpowiadać bo tydzień po wizycie weta problem nadal pozostał.
Więc może ktoś mógłby mi doradzić jakie wędzidło byłoby delikatniejsze od podwójnie łamanej oliwki pustej, ale tak samo skuteczne?
Proszę o pomoc ��
Nevermind   Tertium non datur
22 listopada 2022 03:29
Aniii95, nie musi tu koniecznie chodzić o delikatniejsze wędzidło, tylko po prostu o inny typ. A jak u niego z wchodzeniem na kontakt? Skręca na zewnętrznej wodzy, czy może ma z tym problem, przegina się jakoś?
Z wchodzeniem na kontakt wcześniej nie było problemu, skręca normalnie z zewnętrznej wodzy. Jeden raz trener zmienił mu wędzidło na pełną oliwkę i było dużo gorzej, koń ewidentnie uciekał od kontaktu, przyspieszał i nie dało się go opanować dlatego szukam czegoś delikatniejszego 😓
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się