Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 listopada 2022 12:12
Sivrite, Taka nomenklatura jest jak najbardziej poprawna. Otręby i łuska to nie ziarno, nie zawierają bielma. Skład chemiczny jest zupełnie różny. To dwa różne komponenty są.

edit. A co do Nuveny to ja jestem z tej paszy bardzo zadowolona. No tylko ja patrzę na skład a nie wygląd zewnętrzny 😉 Moim koniom skład odpowiada.
Sivrite, cel jest konkretny, łuska i otreby to włókno, samo ziarno to głównie skrobia z małym udziałem włókna.
Cel: energia, wrzodowce.
_Gaga, za szybkie obkurczenie🙂 może wpłynąć na inne parametry u niektórych koni.

Kuniaa, - cavalloshop ma pavo w ofercie, dość sprawnie ogarniają sklep 🙂
kotbury, w takiej sytuacji jakieś 99% koni, które biorę na doping po krosie - miałoby dodatnie próby dopingowe. One nie tylko są zlewane wodą, ale i okładane lodem...
Hej, proszę, polećcie mi jakieś pasze lepsze niż ST.hippolit dla 3 latki, bo nasłuchałam się ile tam jest chemii i teraz już nie wiem nic 😐
Tilitula, - jeśli pasza się sprawdza to olej te dziwne wywody 😉 Imo hippolyt robi na prawdę fajne jakościowo pasze, mój je wciąga od lat.
keirashara, sprawdza się bardzo dobrze, kobyła przybrała i chętnie wcina - a nie chciała tknąć paszy. Dzięki!
_Gaga, widać nie ponadnormatywnie.
Wierz mi, seria maili ... i sporo zaskoczeń.
Tilitula, a na jakiej konkretnie przybrała?
kotbury, napiszesz coś konkretniej?
Perlica, krauter pellet
Moon   #kulistyzajebisty
16 listopada 2022 20:12
Tilitula, ale jakby… w każdej paszy jest chemia. Kurka, nawet woda to chemia! 😜 a na poważnie, to gdyby nie dostępność to pewnie wciąż karmiłam Hippolytem, bo Kulisty wyglądał na nim i czuł się top. Potwierdzały to tez badania krwi. Także jeśli Twojemu ogonowi to służy to olałabym speców od dietetyki 😉
A Krauterem, zarówno musli jak i pelletem, karmiłam Kulistego jak był w fazie „suchar” - bardzo ładnie na tym odbił, w połączeniu z robotą i meszem 3x w tygodniu szybko dostał ksywkę „Kulek” 😁
_Gaga, priv
Moon, ja też mam dobre skojarzenia z przybraniem dzięki tej paszy, bardzo fajna jest, więc zdziwiłam się taką opinią. Dzięki!
Hej orientujecie się gdzie najtaniej kupię paletę Mebio build up?
Equitrade, w Hippovecie, bo rabat ci się jeszcze naliczy
Do osób, które same mieszają sobie pasze.
Czy mieszając korzystacie np. tylko z olei czy jednak melasa jest konieczna do tego wszystkiego? Jak Wasze stwory reagowały na brak melasy?
Zaczęłam ostatnio wyliczać, by samemu zacząć mieszać, bo wychodzi mi ponad 50% taniej niż taka "pro" pasza dla wrzodka. Zrobiłam sobie wyliczenia na już mikronizowanych niektórych rzeczach, pogniecionych, a i tak cena mega kusząca i do tego mam wszystko co chcę w tej paszy...
Chętnie też popiszę na priv z osobami, które same sobie mieszają. 🙂
Nigdy nie kupowałam pasz z melasą. Zazwyczaj karmiłam i karmię hodowlaną lub hestem ze złotowitala, bądź sukcesu lub eggersmanna tę nieco drozsza w 30 kg workach. Prosty skład, bez melasy.
Sama pasze tez mieszałam... w betoniarce 😉
Nigdy nie kupowałam pasz z melasą. Zazwyczaj karmiłam i karmię hodowlaną lub hestem ze złotowitala, bądź sukcesu lub eggersmanna tę nieco drozsza w 30 kg workach. Prosty skład, bez melasy.
Sama pasze tez mieszałam... w betoniarce 😉

tajnaa, eggersmann 30 kg (F musli) ma 4% objętościowo melasy w dawce...🙂


Imho dla jednego konia można spokojnie przemieszać ręką w wiadrze i to będzie dawka na kilka dni.
Sama tak robię. Mieszam raz w tygodniu w dużym wiadrze. Melasę daję tylko po to aby mi się zlepiły witaminy (bo są w proszku a kobyła umie wydmuchać🙂.
Jak ktoś inny mi musi nasypać to tego dnia je bez witamin i bez melasy - i też je.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
22 listopada 2022 22:25
Miał ktoś i może porównać te dwie pasze: Healthy Fibre Mix (Equi First, https://sklep.obiegly.pl/pl/p/Healthy-Fibre-Mix-20kg-musli-blonnikowe-z-lucerna/4853) i Nuba Cool Muesli (https://sklep.obiegly.pl/pl/p/Nuba-Cool-Musli-2G-20kg-Pasza-niskoenergetyczna/4981). Interesuje mnie ich porównanie, ew. opinie o Nubie (tej konkretnie, bo znam jedynie źrebakową wersję - mam wersję dla roczniaków dla młodej jako dodatek).

Obecnie na EquiFirst jest moja xx (wrzodowiec zaleczony, nie pracująca) i jest całkiem ok, ale rozważam przejście w 100% na Nubę. A nóż ktoś podawał swojemu kopytnemu którąś z tych i może porównać/coś napisać więcej 🙂
kotbury, oj tam. Z owsem pomieszane i lucerną znikło 😉
No to ja się muszę poskarżyć na Eggersmanna, choć jestem ogromną fanką kilku ich pasz to hated ich opakowania. Papier jest mega cienki, bez folii w środku i 75 kg paszy i spleśniało.
No i owszem leżały na palecie pod wiatą, ale tyle samo leżały Saraceny tam i St Hippolyt czy Nuba no i nic im nie dolega.
Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo jako, że mam po drodze do stajni siedzibę Hippovetu to kupiłam sobie worek otrębów , bo czymś musze karmić do czasu nowej dostawy, więc pomieszam to z Reeleve, który nie zapleśniał , a też tam leżał.
https://www.forhorses.pl/otreby-ryzowe-ricelein-25kg-sthippolyt-p-303.html
Ogólnie granulki fajne, bo się tak nie rozsypują jak np. Nuby otręby.
A że koń teraz wraca po przerwie to zobaczymy jak działa na mięśnie, bo moment idealny.
No ja mam też problem z Egge, wypięli się na mnie po tym jak zapleśniała mi połowa opakowania Omega Ulsoothe gel. Opakowanie miałam 4.5l więc przelewałam sobie do litrowej butelki, żeby się to łatwiej dawkowało. Codziennie daję 60ml, więc w miesiąc schodzi prawie 2l. Ten baniak 4.5l stał w ciemnym chłodnym miejscu. Przy nalewaniu 3 butelki okazało się, że wpadło do niej dużo syfu jakiegoś - po przyglądnięciu się okazuje się, że to kożuch pleśni... Także ten....Jak ktoś leje bezpośrednio z tej butelki albo ma pompkę taką specjalną do kanistra to może nawet nie zauważyć, bo pleśnieć to pleśnieje tylko w całej masie a kożuch się z tego nie tworzy....Cud, że tą litrową butelkę miałam przezroczystą bo bym karmiła konia zapleśniałym preparatem...
epk, o fuck.. tez kupuje ten duży baniak i tez przelewam. Ostatnia butelka mi zeszła ale nic się nie działo. Będę zwracać wieksza uwagę
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 listopada 2022 08:12
epk, Oł szit! Muszę koniecznie sprawdzić swój baniak! Nie wpadłabym na to, że tam ma co pleśnieć w tym żelu.
zembria, ja też nie. Leżał sobie w jednej pozycji te 17 dni i takie cudo znalazłam. Ja podejrzewam, że proces zaczął się wcześniej a ten ostatni czas to już tylko ta pleśń na wierzchu się zrobiła no ale tym gorzej, bo kurczę chyba to średnio zdrowe dla konia...
Siesiepy   Ponczek bez rączek
26 listopada 2022 17:57
Czy w Nubie da się ugrac jakoś darmową wysyłkę? Są jakieś kody partnerskie? Zbieranie pkt na późniejsze zniżki?

Aktualnie mam kobyły na balancerze pregnant pro z Polskiego Żłobu, zniżka od przedstawiciela zwraca mi koszty wysyłki i fajnie się to kręci. Ale rozważam zmianę na Nubę (też balancer), bo cena bardzo podobna wychodzi. Są plusy (lepsze mikro i makro, mniej skrobii) i minusy składowe (mniej olejów, włókna z tego co widziałam), ale koszty wysyłki zabijają cała radość, a mieszkam na wsi zabitej dechami i tylko wysyłka wchodzi w grę. 😅
Siesiepy, nie, darmowej wysyłki można czasami szukać w sklepach, które Nubą handlują, ale bezpośrednio od nich praktycznie nigdy nic nie ma niestety. Na allegro czasami warto zerkać jeśli masz smarta.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
26 listopada 2022 18:29
Fokusowa, kurcze szkoda. Na allegro zerknelam, akurat tych dla klaczy hodowlanych nie ma w smarcie, ale będę kukać.
Nic to, przeanalizuje dogłębnie w tabeli składy j wtedy podejmę decyzję.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się