wrzody żołądka

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 listopada 2022 07:31
Katasia, Tak, potem już oczywiście, że tak, ale wpadłam na to dopiero jak się problem już pojawił. Wcześniej jakoś nie pomyślałam o tym.
Gillian   four letter word
24 listopada 2022 11:58
Jak dajecie Asecurol?
Po pierwszych dwóch tygodniach podawania rewelacja, koń się całkiem odgazował, stracił cały wiszący bebzun, samopoczucie super choć akurat to był najmniejszy problem i tu się najmniej zmieniło.
Mija 4 tydzień podawania i znowu to samo - brzuch wzdęty, co chwila wymuszone bąki, widać dyskomfort w robieniu kupy.

I teraz co się zmieniło - od tygodnia/dwóch podaje jako lunch bo jestem w stajni rano a wcześniej dawałam jako ostatni posiłek. To może mieć wpływ? Czy coś innego się wydarzyło? 🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 listopada 2022 12:03
Gillian, Ja podaję w zasadzie od początku, z przerwami, bo czasem zamieniałam na Mebio Gastromash. Nie zauważyłam, żeby to miało jakiś wpływ na konia. Mój też miewa okresy że jest nadęty taki właśnie, bąki puszcza, pod siodłem czasem się ma wrażenie jakby się do robienia kupy szykował co rusz.
Gillian   four letter word
24 listopada 2022 12:04
O to to. Zrobił kupę przed wyjściem a na jeździe ogon co chwila na bok i napina się. Czasem całą jazdę próbuje i dopiero na koniec się skasztani. Biorę poprawkę na to i jazdy są w miarę lajtowe ale np dzisiaj ledwo pcham a wczoraj myślałam, że będę się katapultować bo jak zobaczył przeszkody to mało mnie na ścianie nie zostawił. Bruh.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 listopada 2022 12:20
Gillian, Znam to skądś 😅 Czasem jest wiele życia w koniu, a czasami... sflaczały balon 😝
Alaska, my tak już żyjemy 5 lat jakieś z takimi epizodami 😉 i co roku uczymy się czegoś nowego. Czasem jest lepiej czasem gorzej 😕 chociaż w tym roku to jakiś dramat jest. No i koń zwykle gorzej się czuje na wieczór🤷 nawet jak cały dzień jest super to wieczorami miewa momenty, że musi sobie poleżeć chwilę i pomarudzić.
sweetie, kurde, to tak jak mój!
98% epizodów zdarzyło się najczęściej między 18 a 21 😮. Nawet te za dnia, też zwykle były raczej popołudniu, nigdy rano. Bardzo ciekawe. Bywało tak, że potrafiłam pojeździć (nic nie wzbudzało podejrzeń), wrzucam konia do boksu, cyk dwie minuty i leży.
Zdradzisz swoje jakieś sprawdzone sposoby? 🙂
A mnie sie wydaje, że moja kobyla mimo sryliarda supli, karmienia specjalnego itp. Znowu ma problem. Znowu mnie nienawidzi. Kuli uczy jak mnie widzi, a jak biore siodło z siodlarni i obok przechodzę to chce mnie ugryźć. Lewa lydka dotykajaca boku przy zagalopowaniu to znowu hardcore. Ogolnie pogoda sie zmienila, śnieg był , ona na wolnym wybiegu zamarznieta trawe żarła. Mam wrażenie że to jej bardzo źle zrobiło. Nie wiem co robic w sumie. Czy wieźć na gastro, czy w ciemno prosić o leki?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 listopada 2022 14:33
KaNie, Ja bym badała, żeby z sensem dobrać dawki i długość leczenia i termin powtórnego badania. Jak się nie wygoi do 0 to szybko wróci wszystko. Z ciekawości ile minęło od zakończenia leczenia i czystego żołądka u niej?
Alaska, u nas telefony zwykle się odzywają o 19 😅 jak rano ktoś daje znać to znaczy że faktycznie boli od dłuższego czasu i zwykle wtedy już pomaga tylko zastrzyk rozkurczowy, bo okazało się jakiś czas temu, że po dłuższym czasie nawet jak na dzień puszcza to koń ,,od środka" jest cały napięty i to już jest zaklęte koło. Sprawdzone sposoby? Ostatnio mam wrażenie że ich nie ma 🙄 bo nie ma wyraźnej reguły, że coś konkretnego pomoże (poza rozkurczowymi). Na takie nagłe bóle właśnie najlepiej sprawdzał sie Ulgastran z apteki. Ulsoothe też widzę trochę pomaga jak się poda dzienną dawkę na raz, a tak to dużo śliskiego glucika z siemienia, który mieszamy z każdym posiłkiem. I spacerek. Chociaż czasem bardziej pomaga jak sobie poleży i pojęczy chwilę 🤷 Już zaczynam myśleć o magicznej kuli czy innych czarach bo w tym roku wszystko co było w miarę sprawdzone jakoś nie działa 🤦
Czy jest sens podawać asecurol profilaktycznie po skończonej kuracji?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 listopada 2022 10:27
martrix, Ja podaje cały czas, według Hippovetu to właśnie jako profilaktyka po leczeniu ten preparat jest przeznaczony.
Ja go własnie wczoraj kupiłam a dziś na niego rabat 20%
Ja podaję po kuracji antybiotykowej, właśnie profilaktycznie.
ok dzięki za odpowiedzi.Tak też w tym kierunku myślałam, ale wolałam się upewnić. Właśnie dlatego, że jest te 20% zniżki to się czaiłam żeby zamówić 😉
sweetie, To ciekawe. Też miałam jedną taką lekką kolkę, która o dziwo nie przeszła po pylargivecie wcześniej podanym, ale po strzykawce Ulgastranu do ryja właśnie. 🙄
Jakby był dostępny, miałabym zawsze butelkę na podorędziu.
I też, jak wiem, że to są takie różne jego bóle, to jeśli tylko spokojnie leży, daję mu leżeć choćby między spacerami. Wtedy też konie potrafią się odgazować, bo flaczki inaczej się ułożą.
Gillian   four letter word
25 listopada 2022 15:51
A macie jakieś sposoby na wygazowanie? Olej? Siemię?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
27 listopada 2022 20:15
Jak cenowo stoi teraz Equinor ?
Edit. Literowka
domiwa, 70-80 bo zakladam ze pytasz o equinor
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
27 listopada 2022 20:23
Haha tak. Słownik ze mną nie współpracuje
Potrafi być duży rozstrzał. Ostatnio znajoma kupowała po 65. Zabrakło i u innego weta 90 🙉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 grudnia 2022 11:15
Już kiedyś o to pytałam, ale nie mogę odnaleźć tych postów, przetrzepałam przewie rok wątku i nie widzę.
Pasza dla worzoda bez lucerny? Najchętniej też bez marchwi i kukurydzy. Poza Re-leve, co jeszcze? Blondas dostaje w połowie dnia Mesz Ziołowy Złotowital mieszany z Glyx Weise Musli, ale chciałabym przejść na coś "na sucho" a nie mesz, bo na tą chwilę ma wszystkie 3 posiłki w postaci meszu. Polecicie coś? Cena też im niższa tym bardziej kusząca.
ps. A, no i nie Nuvena Light, bo to dostaje do śniadania i kolacji.
Spillers Ulca Power, Spillers High Fibre. Tylko ten ulca power to energetyczny jest.
Mój ten energetyczności Ulca Power nie zauważył 😉 Chciaz faktem jest, że wygląda na tej paszy aż za dobrze
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 grudnia 2022 11:42
epk, Dzięki, ten Ulca Power wygląda spoko całkiem, mi nadmiar energii nie zaszkodzi akurat.
Ja tam wolę uprzedzić. U mojego była akuratna ta energia, jeszcze dostawał otręby ryżowe dodatkowo ale koleżance poleciłam to mnie chciała zabić po tym jak koń zareagował 😀.

Generalnie pasz dla wrzodowcow bez lucerny nie ma dużo, ja się kiedyś mocno naszukałam. Ulca power był ideolo i koń wyglądał na nim super.
Ulca + otręby to faktycznie bywało czasem za dużo 😉 teraz otrąb już nie dostaje
Jeszcze hoveler ma jedną pasze w granulacie dla gastrycznych koni, bez lucerny i bez zbóż.
Spillers Ulca Power ma na pierwszym miejscu w składzie pszenicę 😕
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 grudnia 2022 07:56
arabek, Nie, chyba nie na tą paszę patrzyłaś. Wklejam skopiowany skład poniżej:
Łuski soi, ekstrakt ze słonecznika, Otręby ryżowe, Melasa, wytłoki z buraka cukrowego, olej rzepakowy ,
węglan wapnia ,sól , premiks witaminowo –mineralny, FOS, MOS, żywe drożdże probiotyczne, witamina C,
lecytyna, treonina
Alaska, Hovelera widziałam, ale ma bardzo dużo siemienia lnianego w składzie, a ja już daję sporo makucha lnianego więc dla mnie odpada ta pasza.
zembria, patrzyłam na skład bezpośrednio z opakowania, bo mam w zapasie i na stronie producenta. Chyba się zmienił skład niedawno, bo na żadnej stronie z paszami nie jest to zaktualizowane. Szkoda, bo ja się cieszyłam, że w końcu znalazłam pasze bez lucerny, a tu taka niespodzianka 🙄
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 grudnia 2022 08:16
arabek, O kurczę, to nie byłaby dobra wiadomość, bo ten skład ze strony by mi pasował jednak.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się