stawanie dęba, końskie bunty itp. niesubordynacje...

KaNie, jedne mają platfusy, drugie sztorce, nie ma koni idealnych. Są konie z takim ustawienie, które wizualnie wygląda źle, ale koń działa, bo tak ustawiony od zawsze.
Ogólnie nie wygląda ten koń jak top jeżdżony patrząc na jego mięśnie i to wg mnie bardziej się rzuca w oczy, no ale nie każdy jeżdzi top.
Perlica,
A ja mimo wszystko sklaniam sie ku temu co mowi kotbury. Strugam juz z 15lat jak nie wiecej. I mam sporo obserwacji na ten temat.
Upraszczając- negatywy w zadach to czesto problemu z kregoslupem w odcinku lędźwiowym. Reszte sobie sama dopowiedz.
Nevermind   Tertium non datur
22 listopada 2022 23:51
kotbury, Wiesz co, masz rację, całe życie byłam tylko w jednej stajni i w ogóle wszystko o czym piszę to tylko w jednej stajni robią, cała reszta świata zachowuje się inaczej, zwłaszcza wielki sport. A sam sport można uważać albo za cudowny w każdym calu, albo za najgorsze podelstwo. Tertium non datur.
kotbury, Wiesz co, masz rację, całe życie byłam tylko w jednej stajni i w ogóle wszystko o czym piszę to tylko w jednej stajni robią, cała reszta świata zachowuje się inaczej, zwłaszcza wielki sport. A sam sport można uważać albo za cudowny w każdym calu, albo za najgorsze podelstwo. Tertium non datur.
Nevermind, ale ty mnie chyba nie rozumiesz albo też sobie dopisujesz. I też wyjaśniłam, że "ludzka natura moja" zrobiła sobie taki "skrót myślowy" na podstawie twojej wypowiedzi (tamtej jednej konkretnej w konkretnym temacie).
Ja nie krytykuję ciebie tylko ja mam inne doświadczenia. I dla mnie to, co napisałaś to świat, z którym ja nie mam na co dzień do czynienia.
Teamt był o patoinfluencerkach i pato behawiorystkach min.i moje zdanie jest takie, że one strasznie dużo "złego" widzą wszędzie ale to są w 99% ich nadinterpretacje czy opinie wynikające z braku wiedzy, a nie opis stanu faktycznego.
I dokładnie sądz tak jak ty - jest bardo dużo "szarości" i nie jest tak,że zawsze sport jest cacy i picko bello,ale z drugiej strony socialmediowa nagonka na hejtowanie wszystkiego co nie jest idealne robi jak dla mnie więcej szkody niż pożytku.
Nevermind   Tertium non datur
23 listopada 2022 21:00
kotbury, Bardzo zgrabnie obracasz kota ogonem, ale niech Ci będzie, nie chce mi się wykłócać.
Nevermind, jeżeli się poczułaś urażona to przepraszam. Ja uważam, że to była jedna z lepszych dyskusji ostatnio, która pokazała, że jak Polska długa i szeroka "generalizować" się nie da, ani w jedną, ani w drugą stronę. Każda z nas ma kompletne inne doświadczenia.

Nadal są to doświadczenia, a nie założenia. Moim zarzutem w stronę patoinfluencerstwa (edu i behawiorystyczne patole) jest to, że osoby prowadzące te kanały często mają bardzo mało doświadczenia jednak i mało wiedzy.

A w temacie influencerstwa i komunikacji z koniem to
"She is back"!!! Jak ktoś nie może się skomunikowac z koniem to proszę, można i tak:
A w temacie influencerstwa i komunikacji z koniem to
"She is back"!!! Jak ktoś nie może się skomunikowac z koniem to proszę, można i tak:

kotbury,
😅
Jest taka pani w polandzie, kiedyś (4-5 lat temu) dla zabawy zamówiłam "rozmowę z Baleronem"
jakież było moje rozczarowanie gdy okazało się że koń rozmawiać nie chce 🤣
Dwie stówki poszłyyy 😜

Dobry interes trzeba przyznać.
kotbury, kiedyś był o czymś podobnym wątek. Mnie zastanawia jedno. Skoro według budowy mózgu konia, koń nie jest w stanie planować ani myśleć przyszłościowo, bo nie ma płata odpowiedzialnego za takie myślenie, skąd tam się u licha wzięła rozmowa o tym, co te konie myślą o swojej przyszłości, za dwa czy 15 lat 😅
Anna Dymek bodajże. Widziałam ze 2 lata temu u pewnej pomorskiej influ i jej koń chciał rozmawiać (xD), ale no, lol i tak. Zwłaszcza, że wysyłasz jej tylko zdjęcie i ona się z tym koniem astralnie potem ugaduje, czy jakkolwiek 🤣🤣 Naprawdę chciałabym wierzyć w te durnoty, bo vibe wiedźmowo-magiczny mi się podoba, ale nie jestem w stanie. Dla beki bym sama sobie zamówiła, ale to chyba 3-4 stówy kosztuje 💀
A weźcie mi nie pokazujcie bo mnie znowu nachodzi chęć żeby tego spróbować, jest u nas taka kobitka która kiedyś była derektorka szpitala weterynaryjnego w Bellaterra, jednego z najlepszych w moim rejonie. No i ona niby gada z kuniami i wyśmiałabym gdyby nie to że te rewelacje mi opowiadały dwie bardzo trzeźwe i twardo stąpające po ziemi osoby, że niby podała info których nie mogłaby się domyślić. I tak mi się co jakiś czas przypomina jak wpadnę w mistyczny nastrój i mnie korci (130eur ta przyjemność ino) 🤣

Jest jeszcze druga nieopodal, Polka zresztą, która wspaniale jeździ i ogólnie dość fajne metody treningowe stosuje ale niestety do tego pierniczy jakieś banialuki o telepatycznym leczeniu sarkoidow i wstawia zdjęcia smutnej osoby vs uśmiechniętej osoby i że to niby energetyczno terapeutyczna praca ze zdjęc, no na to już bym się nie dała 🤣🤣🤣🤣
Feno
Onehorselife nie jezdzi wspaniale 😉 Swoja droga nie zauwazylas ze "listy jej pajentow" sa pisane w identycznym stylu jak ona sama pisze? Ja mam wrazenie ze ona jest dobra w marketing i sm wiec sama te historie pisze.
No nie wiem, jestem rekreantem i może mam za niskie kryteria. Zwłaszcza w porównaniu do ogółu jeździectwa z którym mam do czynienia tu w Hiszpanii, w większości na marnym poziomie. Obserwowałam to konto dopóki nie zaczęla tam ostro jechać z banialukami 🙃

Edit. A tak, nawet kilka razy była przylapana na wstawianiu zdjęć innych koni do porównań przed i po, odmiany się nie zgadzały na głowie i nogach ale dalej szła w zaparte! Ja nie wiem że ludzie widzą co się dzieje i dalej płacą....
KaNie, tak z ciekawości, to co masz jej do zarzucenia w kwestii jazdy? Bo mi się też całkiem podoba jak na koniu siedzi, ale ja również rekra :P Jak ci się nie chce czy nie masz czasu to ok.
feno, to uderzaj do tej polki, wyjdzie mniej niż 130 euro chyba. Na poziomie astralnym ta twoja Hiszpania pewnie też jest w unii, to jej duch powinien dolecieć bez problemu 🤣
Jak zaczne pisać to wiem co tu sie zacznie. A ja chyba nie mam na to czasu. Kazdy jezdzacy swojego konia powinien przynajmniej tak jezdzic, ale tam nie ma nic wspaniałego. Nic ponad zwykle podstawy, a i ostatni film pokazuje sporo rzeczy blednych, ale ubranych w slowa dzieki ktorym ludzie wierza ze to jest bardzo ok. I że to magiczna relaksacja i energia.
KaNieTo moze inaczej, kto według ciebie jeździ wspaniale i jakie są kryteria żeby dostąpić tego zaszczytnego określenia? 😉 Serio pytam, już abstrahując od tej babki bo nie o to chodzi żeby tu awantury kręcić.
Tutaj trafiła na podatny grunt bo jeździectwo jest bardzo mało popularne i jak już jest to na 2 ekstremalnych polach albo jeżdżenie Pimpusia z pyskiem przy klacie albo w drugą manke, snucie się tym Pimpusiem na sznurkach wkoło stodoły. Więc takie po prostu zwykle poprawne podstawy to już ewenement 🤣

budyn no way, zbytnia bajkopisarka, poza tym ta to już w ogóle poszła z duchem czasu i ma ceny jakby latała na ten poziom astralny rakieta kosmiczna 🤣🤣🤣🤣
feno,
To nie ma znaczenia kto według mnie jeździ wspaniale. Znaczenie ma to ze onehorselife to jest przeciętne jeździectwo. Zwyczajny jeździec który coś tam czuje, ladnie siedzi i robi ładne filmy na SM.
Ja się z KaNIe zgadzam co do tej laski.
To jest bardzo ok, jako takie podróżowanie na koniu i pewnie wielu koniom pomaga się przyzwyczaić do jeźdźca ale tam nie ma nic dalej. Dalej te konie nie pracują, nie rozwijają się bo ona siedzi jak kukła i tylko "podąża". Do tego zwróćcie uwagę - te konie są non stop jeżdżone na dużej wolcie.
Każdy koń który przez tyle będzie na jednej wolcie jechany to spokornienie i się "wydłuży", ze znudzenia choćby. Dla mnie takie kołowanie to podchodzi trochę pod znęcanie się na tych koniach.
kotbury, co do koła to chyba nawet w książce Królikiewicza było wspomniane, że jak chcesz koniowi głowę opuścić to najlepiej na kole czy wolcie a jakby nie było nie jest to nowa literatura 😊
dzikadermi,
no tak. Ale widzialaś tam cos innego? Widzialaś tam inna prace?
KaNie, w sumie aż tak się nie zagłębiałam w jej profil. I chyba jedyna inna rzecz jaką tam widziałam to jazda z jedną wodzą. I teraz tak się zaczęłam zastanawiać czy to tylko na "nagrywkach" widzimy tylko koło czy faktycznie cała praca tak wygląda
Aha no w porządku, ja się absolutnie nie upieram przy tym epitecie. Nie robiłam analizy tego czy ona rozwija ten trening później ani w jaki sposób, zwłaszcza że ten content co wstawia jest chyba bardziej nastawiony na pracę z bardzo mlodymi końmi niż zaawansowanym treningiem i pod tym kątem oglądałam. Btw słuszne spostrzeżenie kotbury z tymi kołami, prawie wszystkie filmy są na woltach i pewnie nie przypadkowo.
feno, a co do osób które ja lubię obserwować to ahorsiegirl i eventingdubai

Jakoś miło się patrzy na ich pracę. A w przypadku drugiego konta fajnie śledzić pracę i rozwój
feno, co do weterynarza, który niby rozmawia z końmi - nie wiem, jaka dorabia otoczkę, ale dobry i uważny weterynarz dużo rzeczy widzi i też wie czego potencjalnie szukać - charakterystyczne małe blizny po artroskopii, szybka ocena postawy, jakąś drobna nieregularność ruchu. Myślę że nie ma w tym żadnej astralnej więzi z koniem tylko dużo doświadczenia zawodowego.

Z ciekawości weszłam na insta pani rzekomo wspaniałe jeżdżącej, albo to nie ten profil, albo mam podobne odczucia jak KaNie i Kotbury
Nevermind   Tertium non datur
25 listopada 2022 10:33
Na re-volcie była kiedyś dyskusja na temat tych astralnych metod i sporo osób mówiło, że faktycznie się sprawdzają. Pani o której pisano podobno w ogóle nie rozmawiała z właścicielem, nawet go nie widziała bodajże (?), tylko właśnie dzwoniła do zdjęcia. Teraz oczywiście nie pamiętam w którym wątku to było

Moim zdaniem padło tu ciekawe pytanie, kto wg Was dobrze jeździ? Bez ironii, serio chciałabym wiedzieć 😉
A z instagramowych kont ja ostatnio bardzo lubię oglądać millydressage
Żeby nie było - ja uważam, że jej dosiad jest "ładny" na tym etapie pracy ale widzę w nim też sporo błędów (co nie znaczy, że sama ich nie robię... ale jednak nie wstawiam siebie jako role model i nie edukuje innych na swoim przykładzie).

Przede wszystkim widzę pomylenie pojęć "luźnej miednicy"... która u niej nie jest luźna (w panewkach), tylko jej ruch podążający odbywa się w dolnym odcinku kręgosłupa.
I ja już wiem, również z własnego doświadczenia, że to droga do bólu kręgosłupa i jego uszkodzeń po dłuższym czasie takiej pracy a potem do bólu kręgosłupa konia. Chyba, że jest się tak lekkim jak ta pani... ale nie każdy jest. Żeby tak jechać potrzebna jest właśnie wolta, bo na koniu na prostych (na dwóch wodzach ) w dodaniach bardzo szybko plecy czują,że tak się nie da na dłuższą metę.
Do tego przy takim dosiadzie te konie nie są w ogóle pozamykane (prowadzone) w łydkach.I ok. młode konie- nie podjedziesz jeszcze tak łydą ale z drugiej str. to jest taki fąłszywy kontakt - bo próba najechania łydką do wędzidła (automatycznie wtedy zablokuje się ten kręgosłup jej latający) skończy się usztywnieniem, w najgorszym wypadku utratą rytmu.
Ideą "uczenia konia" (skala ujeżdżenia i rytm jako jeden z pierwszych) jest to, żeby cokolwiek się robi (prosta, wolta, zmiana kierunku, łopatka) to tego rytmu nie tracić. To znaczy wtedy, że koń akceptuje pomoce (bo żeby wykonać te figury musiały być użyte pomoce). Koń akceptuje łydkę i ustępuje od wędzidła ale nadal napięcie jego ciała jest równe, a on jest luźny= nie zmieni się rytm.
A jak siedzisz i tylko "podróżujesz" to nigdy tego konia nie nauczysz być na pomocach i być elastycznym. To jest fajny etap pracy z koniem (pomijając ten latający kręgosłup) - i każdy młody koń potrzebuje nauczyć się w średniej ramie (nie za długiej, nie za krótkiej) nieść jeźdźca- bo to jest praca- przygotowanie do dalszej pracy... tylko u tej laski nie ma pokazanej dalszej pracy. I jest wrażenie, że to jest "szczyt" prawidłowej komunikacji z siodła i jak to będzie ok, to reszta tym ludziom co z nią pracują sama przyjdzie...
Niestety nie przyjdzie, bo od samego kołowania i podążania (nieefektywnego) za ruchem nie rozwiążą się problemy.


Dla mnie wartościowym nauczycielem jeździectwa, który dobrze stosuje "kołowanie" jest Christopher Ackermann. On też z nurtu "otwarta potylica, nos przed pionem ale on do tego ma warsztat prawdziwy (i uczniów,których doprowadził do GP) i on daje sensowne instrukcje co do użycia pomocy na tych kołach.

Ja dzięki min. jego poradom nauczyłam się użycia zewnętrznych pomocy - i odważyłam sama po ciemku jechać sobie w krzaki kołować aby konia rozluźniać- ale z sensem.
Nevermind   Tertium non datur
25 listopada 2022 12:00
kotbury, tylko u tej laski nie ma pokazanej dalszej pracy. I jest wrażenie, że to jest "szczyt" prawidłowej komunikacji z siodła i jak to będzie ok, to reszta tym ludziom co z nią pracują sama przyjdzie... Zgadzam się, to też mnie od niej odstręcza. To nie jest praca tylko takie jechanie sobie. Niby uczy konie piaffu itd., ale przez cały trening nie jest w stanie konia zebrać
JDo tego zwróćcie uwagę - te konie są non stop jeżdżone na dużej wolcie.
Każdy koń który przez tyle będzie na jednej wolcie jechany to spokornienie i się "wydłuży", ze znudzenia choćby. Dla mnie takie kołowanie to podchodzi trochę pod znęcanie się na tych koniach.


kotbury, faktycznie przejrzałam jej filmiki i jak jest ujęcie, że widać resztę ujeżdżalni to ona jest nietknięta końską stopą :P To znaczy widać, że przez cały trening jest jeżdżone jak w lonżowniku - po wolcie na połowę ujeżdżalni. Mnie bardzo drażni ton głosu i "akcent" tej kobitki. Nie mogę po prostu jej słuchać...
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
28 listopada 2022 14:11
Widzę, że onehorselife dotarła i tutaj 😅 No ostatnio udowadniała jednej dziewczynie w komentarzach, że koń idący po kole z wyciągniętą szyją i wykręconą głową, to właściwy obrazek rozluźnionego konia, a dla niej jako osoby z Polski, to bardzo nietypowy widok i może budzić konsternację. 2 kolejne komentarze usunęła, właśnie z tą konsternacją i komentarz dziewczyny, ze jakie zgięcie przez cały kręgosłup w ogóle. No więc postanowiłam tej Pani odpisać, ostatnio jeszcze komentarz był, nie wiem jak teraz, bo nie sprawdzałam. Ale mam ss jakby ktoś chciał poczytać
Mozii, z chęcią poczytam, bo zaczeła mnie ta pani intrygować xD
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
28 listopada 2022 14:17
Mozii, dawaj, ja lubie takie ciekawostki do kawy poczytać <3
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się