paszport konia- co i jak?

Husaria, tylko wraca pytanie: po co?
Uzyskasz tylko dowód na "oszustwo" tego kto konia wyhodował.
znalazł by się tu ktoś kto był by w stanie wytłumaczyć mi kwestię wyrabiania dokumentów źrebakowi appalosa?
any, na fb grupie Ogiery i Hodowla
melehowicz, już chyba ogarnięte, ale dzięki 😉 jak nadal będzie jakiś problem to będę próbować dopytywać na tej grupie 😉
Witajcie, chciałabym się dowiedzieć czy gdzieś można wyczytać lub może ktoś z was wie jakie Państwo oznaczają początkowe cyfry paszportu. Chodzi mi o to, że np w Polsce na paszporcie jest POL co zastępuje 616 a co z pozostałymi państwami- wiecie jakie cyfry oznaczają jakie kraje? Pozdrawiam 😊
Hej, potrzebuje przepisać na siebie konia z niemieckim DSP paszportem ( mam akt własności, paszport i umowę kupna sprzedaży) Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to ogarnąć jestem totalnie zielona w tym temacie
HELP 😅
Kuniaa, ale chcesz przepisać w Polsce czy w DE? W sensie chcesz zrobić rejestrację w PZHK?
Chyba lepiej w de, totalnie nie ogarniam tematu dlatego proszę o pomoc
Kuniaa, chyba tu nie ma lepiej czy gorzej, jak tobie to pasuje 😉
Żeby zmienić właściciela w AES trzeba do nich paszport wysłać i wszelkie dokumenty potwierdzające zmianę właściciela. Może napisz do DSP ? Ich strona nawet po ang działa 😀
Kuniaa, musisz się skontaktować z DSP i wysłać im paszport
Koń niezależnie od paszportu musi być zarejestrowany w Polsca i zmianę właściciela trzeba zrobić w Polsce.
Kuniaa, muszi to zrobić w PZHK. Przyjedzie Pani/ Pan, zrobi ci opis konia , opłacasz i już masz go w bazie pzhk jako swojego.
Robiłam to z klaczą Zangersheide w tym roku.

Tu masz opisane:
https://www.pzhk.pl/formalnosci/paszport-koniowatego/
Perlica, melehowicz, tylko że zmiana w PZHK jest osobna od zmiany w DSP
karolina_, O zmianie właściciela można związek powiadomić - w przypadku koni hodowlanych moze to mieć znaczenie. Ale adnotacji w paszporcie dokonuje ten kto prowadzi rejestr koniowatych w kraju członkowskim właściwym dla pobytu konia. Tak rozumiem obecne przepisy.
karolina_, jest tak jak pisze melehowicz,
Możesz sobie zmienić w DSP,ale i tak potem musisz opisać w Polsce , więc podwójne koszty.
Perlica, Teraz , gdy właściciel wystawia świadectwo krycia to pewnie lepiej żeby księga wydająca licencje (choćby pierwszą) wiedziała kto jest aktualnym właścicielem żeby nie nie było domysłów czy wydane świadectwo jest wiarygodne czy nie. To w związku ze zmiana przepisów w Polsce i Europie w tej sprawie.
Mam pytanie, kupiłam konia, mam oczywiście umowę. Tylko poprzednia właścicielka nie wysłała paszportu do zmiany jak go kupowała, w paszporcie jest hodowca konia, a ja kupiłam go od innej osoby. Czy w takim wypadku wystarczy moja umowa czy lepiej miec tez np kopie od tej poprzedniej właścicielki?
Koniuszek, póki co wystarczy oświadczenie, że się jest właścicielem.
Ok dziewczyny to jeśli mam być szczera dalej nie wiem co mam robić 😅 Planuje kryć kobyłę w przyszłym roku więc chce mieć porządek z papierami, ale jak rozmawiam ze znajomymi to mało kto ogarnia co trzeba zrobić i nic nie robią. 🤷 Kobyła od hodowcy on jest w papierach, ja jestem pierwszym nowym właścicielem urodzona w pl z niemieckim paszportem i tam opisana..
Kuniaa, musisz zgłosić do związku oraz do PZHK. tak wynika a tej rozmowy 🙂
Kuniaa, przecież wstawiłam wyżej link do PZHK , masz tam opisane co musisz zrobić.
Czego nie rozumiesz?
Husaria, Ponoć jak się nie potwierdzi pochodzenie to w paszporcie usuwają rodowód i wpisują NN
Wg mnie najlepiej gdyby badania DNA robiło się przy wystawianiu paszportu źrebakowi wtedy takie przekręty od razu by wyszły i pseudohodowcy przestaliby robić.
Aż dziw że nie ma takiego wymogu - powinien być chociaż dla koni hodowlanych które mają prawo wpisu do księgi głównej.

A tak przykładowo ktoś kupi odsadka klaczkę z rodowodem, trzyma ją 3 lata, pokryje, kolejny rok leci, wyźrebi się, przy opisie źrebaka chce wpisać klacz do księgi a tu zonk - przy potwierdzeniu DNA wychodzi niezgodność i klacz traci rodowód i zostaje NNem..
A choć nie chce się wierzyć takie machlojki nadal się zdarzają.
Ktoś pokryje ogierem z licencją, po kryciu w pierwszej rui dostaje świadectwo krycia, ale po 16 dniach okazuje się że klacz jednak nie jest źrebna , a to se poprawi jakimś swoim albo sąsiada bez licencji a papier podłoży od tamtego pierwszego..


Ciekawa jestem co sądzicie o takich kryciach bratem siostra albo synem matka:
https://baza.pzhk.pl/horse/id/1457424.html
https://baza.pzhk.pl/horse/id/1411819.html
https://baza.pzhk.pl/horse/id/1379951.html

Czy waszym zdaniem związek powinien wystawiać paszporty dla takich 'kazirodczych' połączeń? Ja jestem w szoku że wystawia.
Kuniaa,

To są dwie osobne kwestie:
1) przepisanie klaczy na siebie w związku w którym planujesz opisywać potomstwo tej klaczy
2) wymagane przepisami poinformowanie PZHK o tym, że koń przebywa na terenie Polski - jeśli poczekasz z tym jeszcze chwilę to załatwisz to w ARiMR a nie w PZHK bo przepisy się zmieniają

Jeśli planujesz potomstwo klaczy opisywać w PZHK to wg linku który wstawiła Perlica, gadasz tylko z PZHK i tyle.

Jeśli planujesz opisywać w innym związku, to musisz temu związkowi wysłać paszport tej klaczy i poprosić o zmianę właściciela. I tu nie ważne, czy będzie to DSP, han, old - ma to być związek którego jesteś członkiem i gdzie klacz będzie zarejestrowana w księdze stadnej i rejestrowane potomstwo (zmianę właściciela w paszporcie KWPN robił mi związek oldenburski, bo potomstwo klaczy jest tam opisywane). Osobno, powinnaś wypełnić nałożony prawem obowiązek w pkt 2 powyżej, czyli zgłosić konia jako przebywającego na stałe w PL do PZHK albo, już po zmianie przepisów do ARiMR


fanaberia200 związek wystawic paszport jako dokument pochodzenia musi, jeśli chodzi o prawa hodowlane, to taki koń też je będzie miał o ile w przepisach związku nie ma nic że to zabronione połączenia. Co do celowości, myślę że ten temat dawno temu wypróbował i wyczerpał Leon Melchior i nic tu nie trzeba dodawać.
karolina_, Dziękuje już wszystko wiem 😘😘😘
melehowicz, dobrze rozumiem, że powinnam zgłaszać każdą zmianę pensjonatu konia powyżej 30 dni? Przecież to jakiś absurd..
Fokusowa, To niestety obowiązuje w całej Europie. W dużej części to wynik sporej "dowolności weterynaryjnej" na jaka pozwalali sobie dotąd właściciele koni. To pewnie i bez tego by takie rozwiązania w UE wprowadzono. Unia Europejska traktuje konie jako żywność i i wprowadziła kontrolę łańcucha jak dla żywności. Na marginesie spodziewam się właściciele pensjonatów w umowach będą sobie zastrzegać upoważnienia posiadaczy , żeby trzymać porządek w bazie danych, szczególnie tam gdzie będą konie sportowe (np:uzyskanie i utrzymanie znaku zatwierdzenia, choć to będzie dotyczyć koni startujących tourach za granicą bardziej). Nie mniej stan stada musi być zgodny z bazą danych więc raczej własciciel pensjonatu będzie chciał mieć porządek.
Na marginesie warto szybko porządek w Bazie Koniowatych zrobić na swoim koncie, bo nie wiadomo jakie konie tam jeszcze figurują !!!! A kierownikowi ARiMR trudniej będzie "na gębę się" wytłumaczyć co się z jakimś koniem stało.
melehowicz, ale to do bazy koniowatych jest jakiś dostęp? Mam konia sztuk 1, ale też ten pesel itp to gdzie podać?
Fokusowa, Do bazy koniowatych jest dostęp przez lokalny związek hodowców (ozhk), jak się jest członkiem z opłacanymi składkami to do swojego konta można dostać dostęp. Jak sie konia ma u siebie w domu lub własnej stajni to trzeba zarejestrować stado (nawet dla 1szt) w agencji w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy. Dostaje się nr i zgłasza konia. Jak stoisz w hotelu to zgłaszasz tylko pobyt w tym stadzie, albo jak upoważnisz szefa hotelu to on zgłosi ( tu się będzie kotłować jakiś czas pewnie aż się wypracuje praktyka jak lepiej ). Pomimo szczegółowości ustawa jest dość elastyczna, czasem aż za bardzo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się