Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jak byłam małym dzieckiem na zaprzyjaźnionej wsi był koń zimnokrwisty pracujący w polu i lesie. Wielki, silny i tłusty...
Gdy pracował przy zrywce dostawał 10 litrów owsa na dzień podzielone na 3 posiłki.
Padł młodo - ochwat.

espana, co było powodem tak dużej ilości paszy treściwej? Wiek? Praca?
Elear był ogierem, który szybko się spalał i w tamtej stajni źle się czuł, był źle traktowany przez obsługę i mimo takiej ilości paszy i stałego dostępu do dobrej jakości siana w kilka dni potrafił tyle zrzucić, że świecił żebrami. Koń nie pracował. Po zmianie stajni odbił i nie było potrzeby już aż tyle dawać, natomiast zawsze to był koń, którego karmiłam wiadrami, nie miarkami. W ostatniej stajni dostawał 10 litrów owsa (5 dwulitrowych miarek) w 3 posiłkach, 750 g Build up, tyle samo otrębów ryżowych, wysłodki, otręby pszenne i 7 kg marchwi. Zdaję sobie sprawę, że większość koni by się ochwaciła na sam widok takiej ilości jedzenia, dlatego podaję jego przykład jako ciekawostkę, ewenement, a nie przepis na żywienie koni.
espana, skoro się spalał to czemu owies? Który wielu koniom grzeje głowę, nie było opcji czegoś innego?
Pytam bo się uczę 🙂
Iskra de Baleron, to był bardzo wrażliwy koń i jego spalanie nie było związane z żywieniem. Po prostu źle reagował na niekorzystne warunki niezależnie od tego, czy był karmiony czy głodzony.
o takich koniach mówi się: fura z przodu, fura z tyłu.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
01 grudnia 2022 00:48
Ja się tak tylko wtracę że chyba pochwaliłam sobie dzień przed zachodem słońca. 🙄

Nie dość że mimo zamówienia o 10😲0 rano (i komunikacie na stronie że "pasze zamówione do 14:30 wysyłamy w ten sam dzień" ), pasza została wysłana dzień później i dopiero dzisiaj do mnie doszła (ok, do przeżycia jak najbardziej, komunikat jakoś popołudniu ze strony już zniknął 😏 ) tak dostałam zamiast balancera dla ciężarnych, balancer wysokoenergetyczny, co mi już kompletnie nie odpowiada.

Zostanę na weekend bez paszy, nie zakładałam aż takich niedogodności, a jutro i w piątek nie ma mnie w domu więc siłą rzeczy worka nie odeślę, żeby dostać produkt, który finalnie zamówiłam.

Moja wina że przez wzgląd na rozkład dnia nie sprawdziłam paczki tuż po przyjeździe kuriera. 😑
Sprawę przed chwilą zgłosiłam, zobaczymy co odpiszą.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 grudnia 2022 08:26
Siesiepy, Może pójdą Ci na rękę i doślą co potrzebujesz, a ty zwrot zrobisz później? Gdzieś widziałam też zwroty na zasadzie takiej że kurier przywozi nowy produkt i zabiera "stary", może to jest opcja do zaproponowania sklepowi?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
01 grudnia 2022 11:09
zembria, tak, tu się udało. Paszę wysyłają osobno już dzisiaj, więc jutro powinna być, a kurier po pomyłkową paczuchę będzie w poniedziałek. 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 grudnia 2022 11:16
Siesiepy, O! Idealnie 🙃
Espana miałam podobnie, moja baba przepalała jakieś kosmiczne ilosci żarcia (ona ma ponad 180 cm w kłębie) . I nigdy nie była gruba. Inne konie miałyby minimum jakiś ochwat po drodze. Utrzymanie w dobrej kondycji takiego konia to wyzwanie.
No właśnie z tym owsem różnie. Przekonałam się na swoim koniu. Kiedy był cały czas w mniejszym lub większym treningu, problemu nie zauważyłam, ale kiedy został roztrenowany, odstawiłam mu ten owies, no bo przecież po co koniowi niepracującemu owies... I nagle koń zrobił się taki "dziwny", taki chudawy. Z mięśni spadł, owszem, normalna sprawa, ale to było takie.... no, mógłby mieć ogólnie parę kg więcej.
Niby miał musli (bezowsowe), całodniowe pastwisko, siano, ale zaokrąglił się tak naprawdę dopiero, kiedy dostał najnormalniejszy owies (przy czym nie były to jakieś ogromne ilości, miarka gniecionego na karmienie 3 x dziennie).
Natomiast karmienie owsem mojego drugiego konia skutkuje mega dymiącą czachą. Z resztą wrzód, więc i tak owies niewskazany...
Ktoś ma jakieś opinie o tych witaminach ?
https://www.forhorses.pl/witaminy-i-mineraly-dla-koni-original-reformin-plus-4kg-hoveler-p-555.html

Mega wysoko poziom selenu tu jest, a na tym mi zależy.
Perlica, moje konie jedzą te witaminy na zmianę z horse vital plus. Nie marudzą. Źrebna 21 latka dobrze na nich wyglądała, młodzież też ok.
Ogólnie polecam.
Moja kobyła, również się nimi zajada. One ogólnie, bardzo przyjemnie pachną. Forma granulatu jest na plus.
Perlica, przede wszystkim mają najbardziej skoncentrowany skład w porównaniu do innych witamin w tym przedziale cenowym (z droższymi też wygrywa). Ja kupuję od lat w 10 kg wiadrze, jak masz się z kim podzielić to jest jeszcze worek 25 kg - jeszcze bardziej ekonomiczny. Konie chętnie jedzą nawet same, przyjemny zapach, zero pyłu.
ja też polecam! koń wygląda jak pączuś, nie marudzi, a zdarza mu się 🙂
espana, skład to ja widzę, dlatego o nie pytam.
Bardziej mi chodzi o efekt.
Bo mój koń to zje wszystko.
Dzielić się nie chce, bo jak skarmię co mam to wrócę na balancer pewnie plus pasza, a na teraz testuje sobie otręby hippolyt z paszą, więc głodzę konia 😂 to muszę dorzucić suplement, bo to za mało wychodzi jeśli chodzi i mikro i makro.
Daję tylko 450 gram paszy reeleve i 350 gram otrębów.
Perlica, mój zjadł 18 kg pod rząd tych witamin i miał niedobory cynku i niziutki, ale w normie selen (90). W pewnym momencie się wypiął na te witaminy i nie chciał ich już tknąć. Już więcej ich nie kupię.
Fokusowa, uuuuuuu
Nie dobrze, nie dobrze.
Dzięki za informację, właśnie o takie info mi chodziło.
Normalnie bym wzięła chevinal, ale on mi zawsze grzeje konie, a nie potrzebuję grzania teraz.
To już nie wiem co kupić.0246974398934E+34;
Aczkolwiek po przejściu z kombi Eggersmana na otręby hippolyt plus reeleve SaracenA koń mi wygląda pięknie po prostu. Kombi dawało jednak efekt brzucha wypchanego, a teraz kobyła się ładnie zaokrągla, ale nie ma bębena wypchanego, mimo,że cały czas lekko pracuje.
A taki produkt , ktoś stosował ?
https://www.forhorses.pl/witaminy-dla-koni-gemuse-krauter-mineralien-10kg-sthippolyt-p-226.html

Ja dawałam też horse vital eggersmanna, ale chciałam zmienić tak dla po prostu.
U mnie, na 5 koni tylko jeden nie wzgardził tym Reforminem, aż mnie zadziwiło, że tyle osób poleca 😉😉 o wpływie się nie wypowiem, bo kupiłam raz i więcej nie kupię skoro nie chcą jeść 🙈
Perlica, U mnie Gemuse to była porażka, żaden z 5 koni nie chciał tego tknąć po dobroci, nawet wszystko żerne śmietniki. Znajomej konie też tego nie ruszyły. A udało mi się po długich walkach przemycić w ilości 10 g na 2 litry żarcia. Przy takiej ilości to nawet nie wiem czy był jakiś efekt.
A kupiłam te witaminy ponieważ były polecane
Perlica, - ja przez kilka lat 🙂 Widziałam poprawę sierści i ogona po wdrożeniu, wyniki dobre.
Chyba do nich wrócę jak skończę worek Semper Mina, ewentualnie mam jeszcze na oku Daily Minerals od Mebio.
Dawałam witaminy Marstall Force, Gemuse Krauter Hippolyta, Horse Vital Plus Eggersmanna i obecnie dostają Reformin plus Hovelera. Stado od 8 do 10 koni wszystko jadły bez problemu. Dwa pierwsze dawałam krótko ze względu na małe opakowania, a przy stadzie koni nieopłacalne więc o jakiś efektach się nie wypowiem. Horse Vital dawałam ze 3 lata i byłam mega zadowolona. Konie błyszczące, wyniki krwi w środku norm, po za selenem który był nisko. Zmieniłam na Hovelera bo zaczęliśmy współpracę z przedstawicielem i już dwa lata daje. Dawkowanie nieco większe niż eggersmann ale konie dalej wyglądają jak milion dolarów. A selen wskoczył w srodek normy. A nie suplementowane selenem w inny sposób.
Dawałam różne witaminy- stado ponad 20 różnych koni. Najlepsze wyniki badań i wygląd miały właśnie po reforminie. Nie było problemu ze zjadaniem nawet u tych wybrednych.
Moj jadl Marstall Force,potem Gemuse Krauter a od roku jest na Chevinalu.
Nic nie ma do Chevinala nawet podejscia. Z tym ze moj kon jest niskoenergetyczny i absolutnie nic nie powoduje ze sie grzeje (czasem niestety).

Zarazilam tez Chevinalem 2 inne konie w stajni, i kobyla kolezanki, wrzodowa, praktycznie niechodząca wreeszcze zaczela jakos wygladac (ogomna roznica w siersci)

Moj za to wyglada jak milion monet i swieci sie wlasnym swiatlem, mimo ze ma zimowa siersc.

Wiem Perlica ze nie pomoglam, ale moze komus innemu
Perlica, dodam, że wcześniej stał kilka lat na Eggersmanna Horse Vital Plus i nie było absolutnie żadnych niedoborów przez cały ten czas. Teraz się przerzuciłam na Mebio Daily Minerals. Nie mają wybitnie bogatego składu, ale są bardzo chętnie jedzone przez mojego konia. Wróciłabym do Horse Vital Plus, ale oni coś zmienili w składzie i ten granulat inaczej pachnie, kiedy pachniał jabłkowo według mnie. A po zmianie zapachu mój koń powiedział, że mam sobie sama jeść 😂
Mój od niedawna dostaje Reformin plus hovelera, wedle zaleceń od weta po badaniach krwi. Wyszedł nam niski selen, ale bez tragedii, dosłowne lekko pod kreską + niedobór cynku. Powiedziała, że w zupełności wystarczy i że nie muszę dawać nic więcej. Jeszcze za szybko na efekty, ale konik zjada a jest dość wybredny i lubi jeść małą porcję przez godzinę i wybierać to co lubi a co nie, ale witaminki znikają 😀
Zrobię tak,że dam teraz Reformin, a od wiosny jak zacznie się dla mnie bardziej intensywny sezon startowy to wejdzie chevinal.
Ja uważam, że Foran jest bezkonkurecyjny od zawsze.

Dzięki za wszystkie opinie.
Ktoś ma jakieś opinie o tych witaminach ?
https://www.forhorses.pl/witaminy-i-mineraly-dla-koni-original-reformin-plus-4kg-hoveler-p-555.html

Mega wysoko poziom selenu tu jest, a na tym mi zależy.

Perlica, jako selen polecam to:
https://erli.pl/produkt/trouwit-e-selen-organiczny-1l,76420334?utm_source=google&utm_medium=surface&gclid=CjwKCAiAp7GcBhA0EiwA9U0mtpl-z7FKguU7o0U9KiIgxwg71Ql-0nCvWBmh8Oi_BWgqwong8myYpxoCpjoQAvD_BwE
Wychodzi mega ekonomicznie, leje się tego kilka mililitrów na karmienie, nie jest gorzkie ani nic.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się