Konserwacja sprzetu metody

Perlica, szczerze? Nie wiem, ale póki ten olej wchodzi jak w gąbkę to bym używała oleju. Jak miałam nowego Equipa to smarowałam olejem ok. 6 miesięcy właśnie i przeszłam na olej. Natomiast Bruniak mój, jak dla mnie będzie wymagał dłuższego smarowania.
xxagaxx, chłonie nadal ten olej i nie wiem czy kiedyś przestanie. Pierwszy raz w życiu dbam tak o siodło.
Bruniaka nie dbałam, a był jak nowiutki cały czas. Do dziś ponoć jest ;-)
Dzięki dziewczyny! Kurde to teraz mam zagwozdkę z ogłowiem. Chciałam mieć miękkie, ale nie chce się go pozbywać  😲
aguchaka, ja większość moich ogłowi, które od poczatku nie były miękkie moczyłam w oleju. Musisz tylko pare dni suszyć. I to w oleju taki zwykłym, z biedy 😀 Zyją do dzisiaj, przynajmniej te co wciąż mam 😀
Ja też moczę w zwykłym najtańszym oleju ze sklepu, około doby. Jedno namoczyłam nowe, jedno wyciągnięte z czeluści kartonów po x latach. To pierwsze jest super miękkie i nie łapie brudu, to drugie fantastycznie odżyło, jest mięciutkie i również brudu nie łapie, aż byłam w szoku, że zwykły olej tak zadziałał, szkoda że nie zrobiłam zdjęć przed i po. Ale w przypadku starszych ważne jest, żeby pozbyć się brudu, bo wniknie z olejem już na stałe. Nie suszyłam paru dni nawet, po prostu zużyłam dużo ręcznika papierowego. Śmigają w użyciu oba ogłowia, nic mi się nie rozchodzi. 😉
a nie boicie się że coś się po dłuższym czasie zacznie dziać z tym spożywczym olejem? wszędzie trąbią że spożywczego absolutnie nie bo jełczeje.

Dawno temu do moczenia stosowałam patent taki, że wrzucałam do worka na śmieci rozłożone ogłowie i zalewałam olejem. oblepiony olejem worek się przyklejał do pasków dzięki czemu cały czas miały kontakt z olejem, a zużywało się go ułamek tego co do moczenia w misce. Co jakiś czas yen worek przetrząsałam i jeśli trzeba dolewałam oleju.
azzawa, moje najstarsze ogłowie ma hmmm 9 lat? I nie, nie jełczeje. Nie wiem czemu miałoby, ten olej już z milon razy się "wypocił". normalnie konserwuje olejem do skór czy balsamem, ale szkoda tyle kasy żeby coś wykąpać przez dobę.
Kurczę dziewczyny namówiłyście mnie. Spróbuje co to wyjdzie z tym ogłowiem i ze zwykłym olejem 😉

Edit - spróbowałam i nie żałuję! 😉 W ruch poszedł zwykły olej z Biedronki, ogłowie rozparcelowane się moczyło w worku z olejem. Jedynie co to naczółek krócej i osobno się moczył (uważałam by nie zamoczyć diamencików, aby przypadkiem nie poodpadały). Ogłowie było dosyć "suche" mimo smarowania raz na jakiś czas, a olej bardzo fajnie je odżywił. Skóra wypiła sporo oleju i nie pociło się mocno przy wysychaniu. Normalnie czuję się jakbym miała nowiutkie ogłowie 😉
Hej, ostatnio zaczęłam używać oleju do skór. Zakupiłam ten: https://www.horsequal.pl/pl/products/preparat-olej-do-skory-500ml-black-horse-521.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping z Black Horsa. Nakładam go gąbką dosyć dokładnie, jednak zauważam, że siodło po tym staje się dość matowe. Czy ktoś wie dlaczego? Jak temu zaradzić?
zuzia29, bo to sama ropa naftowa... w składzie oleje głównie mineralne.
Coś lepszego musisz kupić. Może coś z woskiem pszczelim. Jak masz mat potem to warto przepolerować sciereczką.
Przejrzałam ostatnie strony i wątek przyciemniania wypłowiałej skóry się nie pojawił. No właśnie, czym przyciemnić siodło, żeby było trwałe, łatwe w aplikacji i niebrudzące? Helpunku 🙏
Wzięłam się za odwlekane od zawsze naprawy i konserwację rzędu skórzanego. Zebrało się tego niemało więc chyba czas na pozbycie się znacznej części przyszedł.
No i myję to wszystko, szoruję a efekt odbiega od zamierzonego. Szczególnie to widać jak gdzieś sprzączkę wszywam/wymieniam. Niby z zewnątrz czyste a pod szwami, między warstwami skóry latami zbierany syf. Na pierwszy rzut oka tego nie widać. Znacie metodę jak się tego skutecznie pozbyć? Czy należy założyć, że tak to już jest? Przecież nie będę do każdego większego czyszczenie wypruwać wszystkich okuć.
Każde nowe ogłowie moczę 24 h w oliwce dla dzieci, jak do tej pory mi się to sprawdzało, ale tym razem chyba spieprzyłam. Wcześniej użytkowałam jedynie czarny skórzany sprzęt, tym razem namoczyłam jasnobrązowe ogłowie i dupa... zapomniałam, że może zciemnieć i oczywiście tak się stało... Tego się już nie da uratować? 😒
Poncioch, nie da się. Generalnie od brązów lepiej się trzymać z olejem z daleka.
_Gaga, dzięki za potwierdzenie moich obaw. Refleksja przyszła po niewczasie... No nic, sprzedam je jako ciemny brąz i poszukam innego. Tylko czym je zabezpieczyć przed końskim potem i brudem?
Ściemnieje każde niestety. Ja brązowy sprzęt zabezpieczam smarem producenta (Equipe) i czyszczę preparatem soft care i póki co kolor się jakoś mega nie zmienia.
20220426_144317.jpg 20220426_144317.jpg
Chcękupić jakiś porzadny smar/balsam/olej do skór (nie wiem czym tak na prawdę się różnią) żeby odswierzyć sprzęt. Czy jest na rynku taki, który po wchłonięciu się nie lepi, nie łapie brudu i nie jest matowy? Czy to zależy też od przygotowania skory przed olejowaniem/smarowaniem. Do tej pory przecierałam wilgotną gąbką z mydełkiem glicerynowym, ale może mydelko jest już passe i jest jakis lepszy sposob 🙂
_Gaga, Przepiękne siodło! Moje ogłowie ma teraz właśnie taki kolor, a kupione było jako 'tobacco' - jasny brąz.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 maja 2022 09:09
azzawa, a polerujemy po nałożeniu?
azzawa, zależy od rodzaju skóry. Mi np. dystrubutor powiedział, że cielęcej nie powinnam czyścić mydełkiem (które uwielbiam) - sama bym na to nie wpadła.
Aktualnie stosuję preparaty producenta (Equipe), tj do gruntownego czyszczenia Soft Clean, później smar Soft grease, a na codzień Soft care. Do codziennej pielęgnacji lubiłam i polecam piankę Leovet leather foam. Ze smarów super jest też Veredus Cirrum balsam. Do gruntownego czyszczenia mega polecam CDM Step 1. Z olejów super sprawdzał mi się olej Kieffera.
Nabłyszczaczy nie znam i nie stosuję...
<b>azzawa,</b> a polerujemy po nałożeniu?
Strzyga, po smarze tak, czy pytasz o " po mydelku"? To tej pory kupowałam na odwal jakieś smarowidła na zasadzie machnę raz na jakiś czas żeby mi skora nie twardniała i nie pękała, ale właśnie, po tych byle jakich środkach, polerowanie to męka, i zawsze mniej lub więcej się lepiły i były matowe :/
_Gaga, dzięki 🙂
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 maja 2022 11:25
azzawa, Po smarze, samego mydełka nigdy nie używam. Mydełko, ale tez go nie dużo, żeby nie było osadu, potem smaruje i jeśli potrzebuje, to poleruje. Ale musisz dać minutkę po nasmarowaniu, żeby się wchłonęło i wtedy miękką! Najlepiej irchową, albo miękką bawełnianą szmatką polerować.
azzawa, - ja polecam całą serię CDM, zarówno step 1 jak i step 2. Używam step 2 w sprayu (on się właśnie zupełnie nie klei, super do popręgu czy ogłowia, dużo mniej się brud po nim zbiera). Nieco więcej przyczepności daje ich balsam belvoir, nim traktuję siodło i ewentualnie poleruję. Choć przy siodle w sumie lubię to uczucie zwiększonej przyczepności 😉
Czasami po bylejakich mydełkach glicerynowych robi się taki mazisty glut (fouganza tak działa np, ta w sprayu). Tak samo tanie smary często zostawiają taką fujka powłokę. Ja już unikam, wolę dać kilka zł więcej, szczególnie biorąc pod uwagę koszt skórzanego sprzętu 😉
Equifix Stassek Trójfazowe mydło do skór. Jestem mega zadowolona. Skóra się nie klei, ładnie się wchłania.
keirashara, kupilam oba stepy i są rewelacyjne, zwłaszcza jak pisałaś ten 2😍 dokładnie czegoś takiego szukałam.widuje je w sklepach od zawsze, nie wiem jak się uchowałam,że nigdy wcześniej ich nie probowałam 🙈
Drogie i Drodzy, szukam smaru do siodła, który nie będzie brudził białych bryczesów. możecie coś polecić?
2b3, - przede wszystkim porządne czyszczenie i nakładanie czystą gąbką 😉 Step 2 i balsam belevoir od Carr Day Martin nie brudzą, pod warunkiem dobrego wyczyszczenia siodła i używania czystej gąbki (bo w wielu przypadkach brudzi brud, a nie sam smar - a mało kto regularnie zmienia gąbeczki używane do smaru, często dedykowaną, dołączoną do opakowania jedzie się do końca tegoż).
Drogie i Drodzy, szukam smaru do siodła, który nie będzie brudził białych bryczesów. możecie coś polecić?
2b3, poszedł priv bo nie chcę tu reklamować za nachalnie.
Keirashara & Kotbury przepięknie dziękuję 🙂
Co polecacie teraz do czyszczenia skóry z brudu, potu itp? Zawsze używałam C&D&M BELVOIR "Step 1", całkiem dobrze się sprawdza. Ale może jest coś lepszego/innego? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się