Maty stajenne

Tez mam z equimatu stajenne i padokowe i sa super.
Czyli jednak trzeba wydać więcej kasy 🙈
xxagaxx, że są bardzo cieńkie, rozjeżdżają się i są śliskawe. Ja mam te polskie granulaty i belmondo classic, one są takie ciepłe w dotyku nawet zimą, te od dudy są zimne i twarde
Tez mam z equimatu stajenne i padokowe i sa super.
KaNie, Moglabys powiedziec cos wiecej o matach padokowych? Jakie konkretnie masz i jak powinno sie montowac? Szukam czegos co zadziala przy bramakach i miejscach zadawania siana na padoku ktory jest na glinie. Aktualnie mamy w tych miejscach bagno.
Kazimierz, dzięki, to już chyba się przekonałam do equimat.
BGreen,
ja mam te Belmondo Flix. Mam to polozone w wiatach na piaskowych, zimowych padokach i pod pasnikami na zimowych padokach ( dookoła pasnikow i pod siatkami na siano ). Spisuja sie swietnie. W wiatach bardzo polecam ( nawet tych scielonych sloma czy trocinami ).
KaNie, dzieki, obejrzalam ich strone, wyglada sensowanie ale chyba musze poczekac az ziemia wyschnie (pewnie do wiosny) i polozyc to na wyrownana ziemie, wtedy ma szanse zadzialac. widzialam ze mocuje sie jedna mate do drugiej, czy mocuje sie tez to jakos do ziemii?
BGreen,
W wiatach tego nie mocowalismy, ale wczesniej przygotowywalismy rowny piasek ubijarką. A pod pasnikami to moj mąż łyżką w traktorze wyównal i polożylismy. Można jedna do 2 trytytkami przymocować, wtedy sie nie rozjeżdżają i do ziemi mocować też nie trzeba.
KaNie, dzieki, jesli nie zdecydujemy sie na zrobienie padoku all-weather to na wiosne bedziemy robic maty!
BGreen,
Bardzo polecam. Ja juz lece z tym 2 sezon i myslimy zeby kupic kolejne maty. Moje konie wolnowybiegowo, więc im mniej błota tym lepiej.
Czyli dałoby się taką matę położyć w boksie na klepisku? Testował ktoś? Klepisko nierówne już, ale jakby ubitym piachem wyrównać? Dałoby się to sprzątać? Nie robiłby się syf pod spodem?
Ma ktoś podobne rozwiązanie? Wie czy to miałoby rację bytu. Ratowałoby mnie to bardzo. Ciągle nie ma kasy na wylewkę a każde sprzątanie to wybieranie kolejnej warstwy klepiska. Plus kobyły kopytami swoje też robią.
SzalonaBibi, to kosztuje zdaje się 80€ za metr kwadratowy - tak mi Google mówi.
Betonowa krata ażurowa, zasypana piaskiem lub nawet ziemią wyjdzie dużo taniej. Miałam tak w tymczasowych boksach - dawało radę.
Bardzo proszę o pomoc osoby bardziej doświadczone w uzytkowaniu mat.

Chciałabym zakupić maty dla konia z licznymi problemami (liczne problemy ortopedyczne- zwyrodnienia, asymetria miednicy, nocne katapleksje - upada w trakcie fazy rem gdy sam za wczasu się nie położy). Po ustaleniach z naszym wet prowadzącym postanowiłam zakupić maty. Jednak dobrodziejstwo licznych rodzajów mat, ich firm i cen mi w tym nie pomaga.

Stoimy w pensjonacie, w boksie angielskim z posadzka betonowa. Posadzka raczej bez spadku a na pewno bez odpływów. Mocz w tym boksie zawsze jest w jednym miejscu, pan kon lubi schemat wiec zawsze sika w tym samym miejscu i w takiej samej pozie. Mocz osadza się na ok 1/4 posadzki (tzn zwykle w konkretnym miejscu jest mokra plama).

Pisałam już z kilkoma firmami. Z jednej strony przez liczne zwyrodnienia teoretycznie wg sprzedających lepsze byłyby maty przepuszczające mocz, z drugiej zaś z uwagi na brak odpływów poleca się maty gumowe nieprzepuszczajace moczu.

Zastanawiam się na ile mogły sprawdzić się:

1. Maty semag granulatowe (przepuszczalne) i czy np wywiercenie prostych odpływów w posadzce lub ściąganie tych mat raz na 2 tyg dałoby radę by nie śmierdziało i nie podrażniało dróg oddechowych (kon ma rao). Semag nie ukrywam ze kusi cena, a leczenie mojego konia rocznie już mocno wykańcza moja kieszeń.
2. Belmondo Classic - czy te maty pomimo tego iż są cienkie- 18 mm miałyby szanse amortyzować upadki? Albo przynosić ulgę stawom?
3. Belmondo trend - te domyślam się ze pewnie byłyby tzw „pewniakiem” ale perspektywa inwestowania ich wysokiej ceny w stosunkowo niewymiarowy boks pensjonatowy mojego konia trochę mnie przytłacza 🙁

Czy ktoś z was mial podobne potrzeby /sytuacje i wybrał coś tańszego od kwoty 4 tys zl? Oczywiście z czego jest zadowolony?

ElSalvador, wywiercenie odpływów wiąże się z tym, że mocz musisz zamiatać do odplywu, chyba że odpływ jest po całej długości ciany że skosem do dołu. Jeśli jest w jednym miejscu i tak czeka cię podnoszenie mat i zamiatanie, ja bym brała nieprzepuszczalna i wywiercila otwór ponad mata
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
24 grudnia 2022 07:48
ElSalvador,
ja mam Belmondo Basic od niedawna, bo mój kucyk musi stać na trocinach świerkowych, a nie dość że problem z dostępnością i ceną się robi, to jeszcze mogłam sypać po 6-8 paczek na boks, a on tak szura nogami, że finalnie i tak kładł się na betonie.
Teraz udało mi się upolować w Smart Stable super trociny, które są bardzo wydajne i mocno elastyczne, dzięki matom ścielę je na 1/2 boksu i drugie pół to same maty. Trociny dużo mniej się "kruszą", mniej też je kucyk rozwala nogami.

Maty ułożone mam rowkami w kierunku drzwi, dzięki czemu mocz spod mat wypływa z boksu tzn. ja mam nasypany taki pas trocin z przodu i one wchłaniają ten mocz.
Także spora inwestycja, ale u mnie sprawdza się rewelacyjnie.
I nie stresuje się już, że kucyk ciągle ma beton na środku boksu.
karolina_, bardzo dziękuje za komentarz. Informacja przykra, ale cenna. Tak czułam, że „przyjanuszowanie” w tym przypadku pewnie wcale nie będzie mi się opłacało. Nie to żebym nie była skłonna pod nią regularnie sprzątać- co bardziej nie będę miała takich możliwości (stajnia oddalona o 35 km, a charakter mojej pracy częstokroć uniemożliwia mi wyjść z niej na tyle wcześnie by moc jeszcze jechać do stajni, walczyć z matami i omiatać dziurkę z odpływem 🙈😉. Rozmawiałam z koleżanka, która długo pracowała w UK, mówiła ze oni tam wszyscy maja te maty przepuszczalne, ale u nich konie spędzają w boksie tylko kilka godzin w ciągu dnia i podobno maja specjalne pellety z sandezia, które sypia pod maty.

Oszczędny dwa razy traci. Jak zwykle 😂. Teraz pytanie czy w ogóle myśleć o belmondo basic o grubości 18 mm czy lepiej szykować się od razu na belmondo trend (24 mm) ew odpowiednikach? Duża jest między nimi roznica w amortyzacji?

Chciałabym matę dociągnąć do samych drzwi angielskich z progiem, a w tym boksie jest dużo dodatkowych kątów i maty trzeba będzie w wielu miejscach ciąć/wycinać by szkapina mogła korzystać również gdy wygląda przez drzwi boksu🙈�‍♀️ mentalnie byłoby mi łatwiej gdyby te maty były jednak trochę tańsze 😂�‍♀️. Mojej szkapinie obce są skutki inflacji
Teraz ja przychodzę z pytaniem o maty na zewnątrz...
Mój zwierzak dość poważnie się uszkodził i czekają go miesiące kwatery. Nie chce by stał po nadgarstki w błocie, tym bardziej, że musimy uniknąć ryzyka uślizgnięcia.
Macie coś innego na padokach poza Equimat? Wiem, że to byłaby najlepsza opcja, ale kurcze do pensjonatu wydać na maty koło 2tys to boli bardzo, tym bardziej, że już jego leczenie ściąga ze mnie dość mocno fundusze. Ale chce dla niego jak najlepiej więc jak coś zacisnę pasa.
Jakieś rady?
Piaffallo, KaNie Polecała jakieś niemieckie, trochę powyżej.
Iskra de Baleron no właśnie te z Equimat, drogie pieroństwo 🙁
Przepraszam za post pod postem, próbuje jakoś ekonomicznie to wymyśleć... Teren lekko błotnisty, minimalnie pochyły, woda spływa. Potrzebuje maty na kwatere około 12m2.
Myślę o tych: https://equimat.pl/maty-na-padoki/ - Mata PCV uniwersalna
ale też myślę czy nie zda rezultatu: https://equimat.pl/maty-drenujace/ ?
Ma szanse ta druga opcja? Jednak wyjdzie mnie to kilka stów taniej...
Piaffallo,
Te drugie maty drenujace to sa takie małe kwadraty. Bedziesz sie musiala nagimnastkowac zeby to do kupy złozyc i zeby się to nie rozjechało. Ogolnie to ja ich nie mam, bo ogladaliśmy je na zywo w sklepie i uwazalismy je z meżem za beznadziejne rozwiazanie. To jest też nierowne, sprzatanie tego to moim zdaniem porażka. Te maty belmondo bardzo latwo utrzymać w czystosci. My ogladajac w necie tez myslelismy nad opcja 2 bo taniej,ale na zywo zdecydowanie nas odrzuciło. To sie chyba nadaje tylko na drózki na padoku dla ludzi.
Piaffallo, Kilka razy już o tym wspominałem- wg mnie najlepszym rozwiązaniem szczególnie na otwartej przestrzeni, ale także w boksie są pasy transmisyjne np takie https://www.olx.pl/d/oferty/q-pas-transmisyjny/
KaNie dziękuję... czyli nie ma co oszczędzać :/
melehowicz myslalam o tym, ale mam obawy ze uslizgnie jak sobie na to nas*a lub naniesie sie bloto...
melehowicz,
Moim zdaniem to jest mega slabe rozwiazanie dla konia, ktory jest po kontuzji i musi stać na kwaterce. Nawet te zwykle maty dedykowane do boksów, potrafia byc mega śliskie jak są zasikane i zasrane, a co dopiero takie coś. Te z dziurami zupelnie inne są, na dokładke nie sa gładkie.
Pasy transmisyjne to jest tragiczny pomysł! Jak są mokre, to gorzej niz lodowisko! Nawet ludzie mieli problem z utrzymaniem sie na nogach
KaNie, Kazimierz, Mam inne doświadczenia, chociaż stosowałem tylko w przypadku gdy koń grzebał przy odpasie. Innych zastosowań na podłożu nie umiem sobie wyobrazić.
Piaffallo, my od kilku dni testujemy te maty, narazie sprawdzaja sie w 100%, niestety takze nie jest to tanie rozwiazanie
http://www.inbsystem.com/index.php/de/
KaNie, Kazimierz, Mam inne doświadczenia, chociaż stosowałem tylko w przypadku gdy koń grzebał przy odpasie. Innych zastosowań na podłożu nie umiem sobie wyobrazić.
melehowicz,
W ppensjo ułożyli na dogach na padoki, moj konie szybko opuściły to miejsce z tego powodu. Krótko po tym doszlo w końcu do poważnej tragedii
Chciałabym kupić maty na padoko kwaterke, aby polożyć koło paśnika.
Potrzebuje ich tylko kilka,więc nie wiem co kupić,
Polecane belmondo widzę,że od 30 m2.
Czy jest coś co możecie polecić ?
Witam
Orientujecie się czy są firmy układające maty w stajniach ? Jakiś fachowiec? I ile to może kosztować za 1m2?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się