własna przydomowa stajnia

maluda, to już wymyśliłam ale czy to wystarczy?
Kiedyś sama tak jeździlam po ludziach na ich koniach ale to bylo sto lat temu. Nie chce zeby jakis wkurzony ojciec mnie scigal bo ktos spadł😅
Ja bym chyba pogadała z rodzicami i spisała umowę "wypożyczenia konia na czas jazdy". Wtedy oni też biorą na siebie jak młoda coś z koniem wykombinuje i zwierzowi się coś stanie.
Hej, pytanie na pewno się pojawiało, ale szukam danych w obecnym inflacyjnym szaleństwie. W przyszłym roku buduję małą przydomową stajnie na 4 max 5 koni. Murowane ściany zewnętrzne, środek boksy itp drewniane.
Czy ktoś budował w tym roku stajnie i chciałby się podzielić orientacyjnymi kosztami budowy? Wiadomo w przyszłym roku zapewne będzie drożej ,ale chciałabym się na czymś oprzeć.
Z jakich materiałów najlepiej budować? Chodzi mi o nie drogi, ale bezpieczny materiał dla koni.
Dziękuje za wszelkie wskazówki 🐴
maluda, nie niech jej kupią ubezpieczenie, które obejmuje jazdę konną i jego numerek nie będzie w oświadczeniu wpisany.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 grudnia 2022 12:19
A jak już jesteśmy przy temacie, który zarzuciła Sombre to czy podobnie rozegrać to, że na własnym koniu się udziela lekcji osobom nieletnim ? Wtedy w takie oświadczenie od rodzica wpisać nr ubezpieczenia ? Czy jak ? Chodzi mi o sytuacje kiedy nie prowadzi się szkółki, ale też nie użycza się konia do jazdy samodzielnej.
Chestnutpower, dużo zależy w jakim wojewodztwie mieszkasz i co musisz kupic i kto to zrobi.
Przykladowo my przerobilismy murowany garaz na boks to bylo tanie wiec kupilismy maty gumowe na posadzke betonowa. Polecam malo slomy idzie jest cieplo i nie slisko. I kupilismy drzwi metalowo drewniane za 2.5tysia takie superaśne porządne. Boks mam jeden 16m2 klacz zw zrebakiem tam.nocuja. warto polozyc kostke przed stajnia u nas glina wiec teraz sie nie slizgaja. Pastuch mamy linka taki porzadny i widoczny bialo niebieski. Drut lepiej nie bo.jak sie wplacze to potnie konia. A przy lince po prostu zrywaja te koleczniki plastikowe. Deski na bramki mamy z tartaku a pale na ogrodzenie ze swojego lasu takze cena zalezy od wielu czynnikow. Gume kupisz na olx uzywana. Doswietlic box mizesz od gory pleksą albo wstawic okno uzywane i krate przed zeby nie zbily szyby. Wazne zeby przeciagow nie bylo. My zamiast drugich drzwi wstawilismy takie paski pcv grube. Puszczaja swiatlo i mozna przechodzic bez otwierania ich.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 grudnia 2022 14:08
Sombre, linka też może pociąć konia niestety
Pati2012, możliwe u nas kilka razy jak uciekły to zerwały plastikowe zaczepki ze slupka i tyle. Ogolnie jak jest prad tonue taranują a jak nie ma to kombinują wiadomo u sasiada zawsze lepsza trawa😂 na pewno nie dam druta bo to cienkie i niewidoczne a koń niby wielki ale delikatny
Sombre, mam śrut tylko w jednym miejscu. Sarny go zerwały…
Natomiast mój wstawiany powyżej koń, pociął się konkretnie nie w czasie ucieczki… tylko tarzając się zaczepił o linkę… Także konie mogą sobie zrobić wszystkim 😉
Iskra de Baleron, no, a zwłaszcza śrutem 🤣🤣🤣
espana, 😅 uwielbiam słownik 🤣
Post został usunięty przez moderatora
anetakajper   Dolata i spółka
08 grudnia 2022 08:25
Moje 6 koni idzie na rekord w młóceniu siana! 4 bale 120 tygodniowo! w boksie siatki, na padoku paśniki. 2 odsady, 2 roczniaki, 1 dwulatek i 1 stara.
anetakajper jakby przeliczyć twoje stado wagowo to z 8 dużych osobników by wyszło 🙂 duże konie dużo jedzą 🙂 moje o ile mniejsze a 2 odsady , 3 dorosłe sztuki i kucyk-kuleczka nie taki mały a 2 baloty 160 cm wciągną
anetakajper   Dolata i spółka
08 grudnia 2022 09:54
blucha, a jeszcze parę tygodni temu było 2 bale tygodniowo. Jak ta młodzież szybko rośnie 😂 Faktycznie do poł. listopada się podpasały i dowoziłam im trawy.
Mam pytanie w temacie wiat - planujemy na wiosnę budowę wiaty, trzy ściany będę z deski, i pojawiła się zagwostka, co zrobić z podłożem? Jak to rozwiazaliscie i jak się sprawdza? Zostawić jak jest? Wysypac piasek? Wylewka? Jak macie jakieś zdjęcia jak to u Was wygląda podeślijcie 😉
Piaffallo, ja tak przywiozłam konie z tym, ze mieszkam 2 km od stajni, rano wypuszczam, sprzątam, wieczorem zamykam, stoją na pastwisku z pastucha, noc w angielskich boksach, plus mam założone kamery więc w każdej chwili mogę zobaczyć co u nich, no i działka jest odgrodzona, gdyby był tylko pastuch z prądem chyba bym miała jednak obawy
ranczoszarbia,
najtaniej to wysypać kruszywo drogowe. 25 ton kosztuje u nas 1500 zł. doliczyć trzeba 2-3 godziny pracy koparki (wybranie ziemi i wyrównanie kruszywem). Około 2 tysiące za 40-50 m2 podłoża.
Ranczoszarbia u mnie fajnie zrobiły takie ażurowe płyty betonowe. Próbowałam z piachem, ale jednak ciężko to posprzątać plus z czasem robią się dziury, góry i doliny i trzeba z tym piaskiem ciągle walczyć 😉
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi 🙂
Po przemyśleniu wstępnym będę się starała zostawić jednak jak najdłuzej towarzystwo na pensjonatach 😉 Chyba, że ceny utrzymania drastycznie wzrosną to ponownie wrócę do zastanawiania się nad wyrzuceniem na łąki do siebie.
A mi się wydaje, ze jeśli ta wiata nie jest tylko tymczasowa i bierzecie pod uwagę wylewkę to poszła bym w tym kierunku. Bardzo nie lubię rozwiązań „na chwile”.
Wiem ze gdybym zaczęła budowę mojej stajni wolnowybiegowej od ścian i dachu a posadzkę odłożyła na „ kiedyś tam” to do teraz by jej nie było. A tak - zacząć od wylewki na porządnie i na tym budować wiatę.
Piach i ziemie w konstrukcjach do których włażą konie przerobiłam i to był dramat… sprzątanie, wilgoć itd. Jak ktoś wcześniej wspomniał ewentualnie jakieś płyty… ale to trzeba by było utwardzić teren raczej. Ja polecam wylewkę i ewentualnie gumowe maty o ktorych jest ciekawa dyskusja w innym wątku.
ranczoszarbia, mam płyty chodnikowe 50x50 sprawdzają się bez zarzutu. Łatwe do sprzątania, od czasu do czasu lecę myjką ciśnieniową i wyglądają jak nówki
ranczoszarbia, polecam mebę czy inną płytę ażurową. Przy sypaniu środków do suchej dezynfekcji nawet nie śmierdnie. Siki wsiąkają, mniejsze zużycie słomy i mniejszy nakład pracy. Zacinający deszcz wsiąka. Łatwe do ułożenia, łatwe do ewentualnego demontażu.
Saklawia, dlatego chcemy żeby od początku miało to ręce i nogi, nie lubię pózniej bałaganu, którego nie da się ogarną, myślę jeszcze o tych płytach ażurowych, bo wtedy woda, siki mogą wsiakac
Połóż sobie gumy padokowe. Mam we wszystkich wiatach zimowych. Nie dość ze nie ma syfu, to latwo sie sprzata, izolują od ziemi i mozesz sypać slome , trociny albo latem totalnie nic. My wiaty sprzatamy codziennie i te gumy nam mega to ulatwiły.
KaNie, pokażesz na jakiś zdjeciu jak to wygląda na codzień?
Ja mam płyty meba położone na normalnym zastanym piachu (10 centymetrowe) i od 3 lat nic się z nimi nie dzieje - a mam je i w wiatach i w boksach więc konie po tym chodzą non stop.
KaNie, Jaki jest koszt tych mat?
175 x 110 x 2,4 cm. ok 75e. ale mozesz tez kupić 10m x 1m rolke o grubosci 1,7cm za ok 300e. Mam tą grubszą, ale ciensza tez by się spisała moim zdaniem.

Miałam fotki na starym telefonie, teraz nie mam. Jak bede miała czas i nie zapomne to Ci mogę zrobić zdjecie jak to teraz wygląda.
KaNie, to w cenie tego mniejszego formatu masz 7m2 płyty ażurowej, przy własnej robociźnie.
Przyjrzę się matom gumowym, mam 3 newralgiczne przejścia w których, w taką pogodę, robi się budyń.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się