COPD

Epikea, nie sprawdzałam.
Zaczęło się jak wrociliśmy z naszych pierwszych zawodów- opuchła okolica gardła i oddech był przyspieszony (tylko przy wysiłku). Opuchlizna dosyć szybko zniknęła. Wezwałam weta, który osłuchał i stwierdził, że wszystko w porządku. Drugi raz go wezwałam. Dał antybiotyk. Po tygodniu nie bardzo była poprawa. Przedłużył antybiotyk. Nie było poprawy. Dał wykrztuśne. Koń zaczął mocno kaszleć. Gluta nie było. Wezwałam innego weta. Osłuchowo koń czysty, wszystko ok. Dał steryd. Poszedł ogromny glut. Trochę się poprawiło, ale nie wróciło wszystko do normy. Po jakimś czasie znowu pogorszenie. Znowu wet wezwany. Zrobił BAL, dał antybiotyk. Po antybiotyku wyglądało, że była poprawa. Na krótko. Byliśmy na treningach w sąsiedniej stajni, stres i znowu delikatnie wróciło. Miał robione zęby niedawno. Osłuchany i znowu wet mówi, że wszystko ok (tylko opuchnięte podniebienie) . Po znieczuleniu ze 3 dni był słabszy, słyszałam pojedyncze kaszlnięcia. Ale wszystko przeszło. Teraz zrobiło się ciepło i znowu mocny nawrót duszności. Wczoraj po paru minutach kłusa pracował mocno chrapami i bokami. Od tego jak się nam to wszystko zaczęło są okresy lepsze i są gorsze. Ale nie wraca do całkowitej normy. Czasem jest jeden dzień, że źle oddycha, drugiego dnia jest lepiej. Jedyna zależność jaką zaobserwowałam to, że jest gorzej kiedy jest ciepło, lepiej jak jest chłodno i wilgotno. Gorzej jest jak ja wsiadam niż jak sam chodzi na lonży.
Chyba będę musiała kogo innego ściągnąć, bo u nas w województwie kiepsko ze specjalistami. Z moim wetem jestem cały czas w kontakcie, jak tylko coś znowu się dzieje to dzwonię, wzywam, ale to już się ciągnie i widać, że sam nie wie. A ja tym bardziej nie wiem co robić.
Szukać kogoś raczej kto serce sprawdzi? Nie w stronę RAO?
Moim zdaniem objawy wskazują raczej na problemy z sercem. Spróbuj zdiagnozować konia pod tym kątem.
rudziczek, dzięki. W takim razie idę szukać weta.
tarisa, Powiem tak mój koń przy 20% neutrofili dostał pierwszą diagnozę, że to nie RAO. U mnie nie ma duszności ani kaszlu, natomiast kiedy jest upał, koń ma przyspieszony oddech do ok 20 w spoczynku, w ruchu wydolność też jest duuużo gorsza. Przy konsultacji z Panią Blanką Wysocką dostałam diagnozę RAO, spowodowane wiekiem (koń lat 18) plus wykryta patologia serca (nasilone bloki przedsionkowo komorowe). Dowiedziałam się, że o RAO można już mówić właśnie przy 20% neutrofilach, tyle że każdy przypadek jest inny.

Proponowałabym Tobie sprawdzić serce, bo to jest też pierwsza rzecz jaką mi polecono przy takim "dobrym" wyniku. Tym bardziej, jeżeli problem nasila się przy stresie, może mieć to związek z układem krążenia. No Twoim miejscu dzwoniła bym po specjalistę od oddechu i krążenia. Ja polecam panią, którą wymieniłam powyżej 🙂
Dzięki za polecenie lekarza. W takim razie będę się kontaktowała i zobaczymy co dalej. Mam nadzieję, że w końcu ktoś mi go zdiagnozuje.
Chcę rozpocząć przygodę z inhalacją solą fizjologiczną, przejrzałam wątek i zdecydowałam się na nebulizator microlife neb 210 czy to dobry wybór czy lepiej dopłacić do philipsa? . Jaką ilością soli inhalować?
Niestety inhalatora nie polecę, ale zamiast soli fizjologicznej mogę doradzić preparat Zabłocka Mgiełka solankowa jodowo-bromowa. Wypada korzystnie cenowo i dobrze działa.
Mój koń aktualnie jest na sterydzie w dawce zmniejszającej - pierwszy tydzień po 30ml. Wszystko super, oddechy pod kontrolą ale… zwierzak jest kompletnie nie do upchania. Dosłownie idzie jakby się miał zaraz przewrócić. To normalne?
Zazwyczaj jak dawałam steryd „ratunkowo” to było wręcz odwrotnie…
a kopyta nie grzeją ?
Nie, temperaturę też ma w normie.
Gillian, też stawiam na kopyta. Jest podkuty? Nie zaczął bardziej macać podłoża?
Jest podkuty, chodzi normalnie, nie jest kulawy ani macający. Dzisiaj będzie przekuwany, może kowal coś podpowie. Zmiana dotyczy całości zachowania, sklapł jakby mu ktoś powietrze spuścił :/
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
05 października 2022 09:29
Gillian a Ty o sterydzie podawanym wziewnie mówisz ?
Nie, iniekcyjnym.

Ps. Kopyta zimne jak lód.
Witam,
Czy ktoś stosował ściółkę z paździerzy konopnej? Czytałam, że nadaje się dla koni i szukam info jak się sprawdza w użytkowaniu.
czy ktoś stosował nebulizator dla ludzi ?
Tak różniez z maseczka "ludzka" 🙂
siwaaa, i co ? Daje radę ? Końskie kosztują chore pieniądze niestety
Majowa, mieliśmy przebije w pensjonacie i na szybko musiałam coś kombinować, wtedy nie były końskie tak dostępne jak teraz. Fakt trochę czasu trwała inhalacja, ale koń po ataku kaszlowym się uspokajał oddechowo. Łęk wciągał, było widać parę i jej brak w czasie wdechu. Więc coś tam poszło "do środka". Dla nas wtedy to był jedyny ratunek. Na szczęście już się skończyło i nie muszę nebulizowac. Ja podawałam berodual, nebbud. Wszystko też zalezy w jakim stanie jest Twój koń. Ale warto spróbować.
siwaaa, dziękuję
Majowa, moja kobyła trzy lata temu też miała inhalacje z udziałem ludzkiego inhalatora, dłużej to trwało, nie było może za wygodne, ale efekt był i to najważniejsze. Podawałam dexashot z solą fizjologiczną.
jagoda1966, dziękuję
Post został usunięty przez autora
Majowa, używałam ludzkiego inhalatora z dorobioną maską w rozmiarze końskim, tzn po kanistrze wody 5l. Jeśli chcesz, wyślę fot na priv
Monis, tak, poproszę
Majowa, ja mam ludzki nebulizator i maskę dla koni. Wcześniej miałam jakiś przypadkowy inhalator. Teraz szukałam takiego, żeby cząsteczka była mała i moc w miarę duża. Wydaje mi się, że jest różnica- że teraz mam lepszy efekt. A juz na pewno szybciej się nebulizuje niż na tym poprzednim.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 grudnia 2022 11:53
Jak się wasze koniuchy czują? My mamy jakiś absolutny zjazd 😒 Strasznie mi Blondas kaszle, non stop, brzydki ten kaszel, wysiłkowy taki. Zaczęło się niecałe 2 tygodnie temu, jeszcze zanim mrozy przyszły więc to nie pogoda. Zmieniłam 25 dni temu deksametazon na Flixotide, nie wiem może to od tego? Miał ktoś taką sytuację, że po Flixotide koń kaszlał bardziej? Dostaje też Berodual i zioła wykrztuśne (Berodual na stale, zioła seriami). Tyle dobrze, że oddechy w normie, nie ma duszności, nawet pomiędzy kaszlem ma 17 na minutę więc tu jest ok.
zembria, u nas też padaka 😕
Czy ktoś stosował proszę przy problemach oddechowych DMSO dopaszczowo? Jeśli tak w jakiej dawce? 🙏
Majowa, ja mam ludzki nebulizator i maskę dla koni. Wcześniej miałam jakiś przypadkowy inhalator. Teraz szukałam takiego, żeby cząsteczka była mała i moc w miarę duża. Wydaje mi się, że jest różnica- że teraz mam lepszy efekt. A juz na pewno szybciej się nebulizuje niż na tym poprzednim.
Czy mogę prosić o info jaki to nebulizator i maska?

Przy okazji, której firmy torf polecacie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się