kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

somebody, no to nie, urwałaś się może?
somebody, grzeje czy nie?

... u mnie nie grzejące okazało się bartonellą. 3 lekarzy mi wmawiało, że to nie będzie to bo bym miała szereg innych objawów i na pewno urazowe... po czym 5 w końcu wysłuchał moich jęków i przepisał (poza USG, na którym wyszedł stan zapalny) badania. Tą bartonellę to sobie dołożyłam sama bo mi wychodziła z opisu objawów.I trafiona.
A to jest od stawu czy pod skórą?
Moja babcia ma takie akcje, ale ona ma RZS.
Tylko wtedy puchnie od stawu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 grudnia 2022 16:02
Perlica, W tym miejscu nie ma żadnego stawu 😉
zembria, to u mnie najpierw puchy ścięgna, a po 2 tygodniach nadgarstek.
... i po leczeniu bartonelki tez mi stwierdzono wtedy RZS...
kotbury nie grzeje. Na nadgarstek jeszcze opuchlizna nie weszła. Jest opcja przeciążenia ale jeszcze taka opuchlizna mi sie nigdy nie zrobiła od tego.
Przeciążona łapa powinna ci dobrze zareagować na ciepłą kąpiel z solą czy typowe p.zapalne i p. bólowe jak np. naproxen.
Jak ci nie przejdzie przez tydzień to się zastanów czy nie zorbić kompletu odkleszczowych 🙁
zembria,oczywiście,że tam są stawy.
Jest ich tam kilka.
A jak łączy się szereg bliższy kości nadgarstka z szeregiem dalszym kości nadgarstka?
Tam są stawy płaskie o minimalnej ruchomości.

Mi bardziej w lewo, w stronę stawu kciuka zbiera się płyn i robi się guzek od używania telefonu komókowego, bo mam bardzo ciężki i jak piszę na nim za dużo, bez pena to mi od razu robi się taka banieczka.

somebody, jeśli nie grzeje może być od przeciążenia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 grudnia 2022 18:06
Perlica, Wydaje mi się, że somebody ma obrzęk tu gdzie zaznaczyłam na fotce.

edit. dobra, racja, jeszcze raz zerknęłam na fotki i faktycznie to jest bliżej nadgarstka już, wydawało mi się że dokładnie tam gdzie narysowałam.
kości ręki.jpg kości ręki.jpg
Dzięki dziewczyny. Spróbuję z naproxenem i okladami przez parę dni. Akurat w czwartek zaczynam urlop to też powinno pomóc 😉
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
14 grudnia 2022 10:41
Czy ktoś z Was ma doświadczenie ze stosowaniem takiego masażera do dłoni:

https://www.mediaexpert.pl/agd-male/zdrowie/masazery-i-maty-masujace/masazer-medivon-hand

przy reumatyzmie i początkach osteoporozy? Moja mama skarży się na bóle rąk i może to byłby niezły prezent, ale w instrukcji jest zapis, że przy osteoporozie powinno się skonsultować jego używanie z lekarzem. Nie chciałabym jej zaszkodzić, a jak się domyślacie nie dodzwonię się do jej reumatologa z taką "bzdurką".
martva, tak po prawdzie to nie ma czegoś takiego jak reumatyzm, bo pod tym określeniem kryje się ponad 100 różnych chorób. A jednak zależnie od jednostki chorobowej jest inne postępowanie: można grzać lub mrożić, zabiegi w wodzie lub woda pogarsza itp. Tak samo będzie z masażerem, pomoże albo pogorszy.
Moja babcia ma RZS i osteoporozę jako konsekwencję wiadomo, więc mamy obcykane co jej pomaga, a co szkodzi, no ale tak z netu komuś doradzić to może być niebezpieczne.
Popieram to, co napisała Perlica.
Trzeba szukać genezy problemu bo można sobie zaszkodzić.
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
23 grudnia 2022 15:56
Odpuściłam ten pomysł 🙂
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
23 grudnia 2022 20:04
Jaki odstęp czasu musi być między rtg klatki piersiowej a rezonansem magnetycznym głowy?
Dementek,
Żaden
Nawracające bóle brzucha (okolice żołądka), puchnięcie brzucha - jakie badania zrobić? Od razu gastrolog, czy coś wcześniej warto już mieć?
Morfologia sprzed miesiąca perfect, rok temu bardzo rozległe badania hormonalne w "normie przy pcos", tak samo cukier, insulina, test obciążenia glukozą, parametry wątrobowe, krzepnięcia krwi i co tylko ok.
Już od kilku lat miewałam problemy przy ciężkostrawnych potrawach, większej ilości cebuli czy czosnku, obstawiałam zwykłą niestrawność i/lub stres - bo pokrywały się z stresującymi okresami lub zjedzeniem czegoś ciężkiego. Od jakiegoś czasu jest jednak wyraźnie gorzej i chyba czas się temu przyjrzeć 😐 Dziś spędzam dzień pod kocykiem szukając pozycji, w których nie boli...
keirashara, gastrolog i zapewne gastroskopia (nie jest źle). Wrzody/nadżerki zazwyczaj dają bóle nocne, takie przeszywające aż do kręgosłupa. Ja w najgorszym czasie leżałam na podłodze w łazience ze łzami w oczach z bólem jakby mi ktoś wbił nóż tuż pod mostkiem i nim grzebał w kręgosłupie. Koniecznie pobranie materiału na helicobactera w gastro zrób.
To może też być jakaś przepuklina, że kwas w żołądku się gdzieś przelewa i tam drażni ściany. Generalnie bez gastro się nie obejdzie.
Fokusowa, - gastroskopi się cholernie boję szczerze mówiąc 🙈 Nie wiem jak zareaguję. Mam rzeczy, których mi się nie da zrobić, np. kropienie oczu, nie i uj.
Boli raczej w dzień, plus puchnę, wywala mi bebech, jest sztywny i na myśl o założeniu spodni mi słabo 🙁 To nie jest uczucie kującego bólu, bardziej nadwrażliwość na dotyk, czasem pieczenie.
keirashara, usg pęcherzyka żółciowego
Alergie pokarmowe?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
01 stycznia 2023 20:23
keirashara, a alergie pokarmowe?
magda, - wydaje mi się, że nie, nie ma to związku z tym co jem, te bóle są bardzo randomowe, nie widzę wzorca 😅 Nie mam też obciążeń genetycznych, a jedyna alergia jaka mi kiedykolwiek wyszła to kontaktowa na chlor. Na pewno to nic powszechnego jak orzechy, laktoza, gluten itd. Po mleku czy serkach to mi czasami nawet lepiej.
Ta cebula czy czosnek przechodzą w potrawach spokojnie, o ile nie są surowe w dużej ilości. Problem jest raczej z ostrym, tłustym czy ogólnie ciężkostrawnym jedzeniem. Z drugiej strony ja też za takim raczej nie przepadam i go unikam, więc to może być też efekt tego, że jak zwykle jem lekko i nagle zjem coś cięższego to odczuwam różnicę po prostu.
BeAtra, - o tym też myślałam, bo pasowałoby do problemów z tłustym czy ostrym.

Chyba jutro będę się umawiać do gastrologa i na to usg po prostu. Nowy rok, nowa ja, zafunduje sobie badanka 😂
keirashara, a może wątroba? Albo właśnie pęcherzyk żółciowy. Skoro po tłustym gorzej. Usg jamy brzusznej też dobrze by było zrobić. Gastroskopia nie jest zła, ja na przykład ni cholery nie dam sobie zbadać ciśnienia oczu, automatycznie mi się zamykają i nara 😂 napisze Ci na pv moje wrażenia.
keirashara - proponuję poczytać i wykonać badania pod kątem SIBO.
keirashara, puchnie brzuch czy jelita?
Ja mam przez ostatnie 3 lata dr z żołądka i jelit 🤣 ale jestem wyprowadzona na prostą.

Cebula i czosnek to High foodmap, więc może być SIBO jak pisze klaudusza, ale nie warto wykonywać testu na SIBO, bo SIBO samo nie da się usunąć ( ewentualnie na chwilkę) , bo SIBO ma zawsze jakąś przyczynę, którą trzeba znaleźć i usunąć, wtedy dopiero można zająć się samym SIBO na końcu.
Polecam wizytę u dobrego gastrologoa ( na dobrego we WRo czeka się się miesiąc lub dwa).
Jednak zanim do niego pójdziesz warto zrobić:
1) USG jamy brzusznej.
2) gastroskopię wraz z wycinkiem na helicobacter
3) skoro masz PCOS to jeszcze DAO
4) badanie kału w FELIX na pasożyty wg ich instrukcji
Jeśl wątroba / pęcherzyk to kał jest bardziej żółty często lub tłuszczowy, no i też zmienia się rytm wypróżnień ( przy SIBO też, może być zaparciowe lub biegunkowe, lub mieszane).
Równie dobrze możesz mieć refluks żołądkowo-jelitowy, wtedy boli brzuch i puchnie, a nie jelita.
Gastroskopię zrób w ogólnym, bo jeśli zakropienie oczu jest problem to włożenie rury do przełyku też raczej będzie problemowe, a tu trzeba w trakcie współpracować z lekarzem oddychając spokojnie.
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
02 stycznia 2023 09:47
Gastroskopię mozna robic w sedacji, nie wiem kompletnie dlaczego w Polsce tak męczą ludzi. Piec minut spisz i po sprawie. Koszty profofolu prawie zerowe, jedyne to musza podłączyć do ciśnienia i saturacji.

To moze refluks byc, a on moze miec rozne podłoże. Trzeba zbadać. W morfologii tego nie widać.
Gienia-Pigwa, co to znaczy męczą ludzi?
Ludzie męczą się po prostu na własne życzenie, bo żal im dopłacić 300 pln do znieczulenia.

Serio po co się znieczulać do gastro? Przecież to żadna męka, dla mnie większym dyskomfortem jest rutynowy przegląd u dentysty niż gastro 😂
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 stycznia 2023 10:52
Fokusowa, no pobytu w spa to raczej nie przypomina... 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się