własna przydomowa stajnia

No powiedzmy, że żartuje. Wszystkie konie maj z paszportem, tego jednego kupiłam od rodziny i cały czas czekam na ,, jutro dowiozę". Wiec będę musiała wyrobić.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 10:34
A jeśli jestem rolnikiem, mam nr producenta, mam nr stada to rozumiem, że załatwię wszystko on line ?
Aleks, teoretycznie tak, od 9go stycznia. Praktycznie sprawdzimy w poniedziałek 😉
Z wyjaśnień wynika, że właściciel stajni zgłasza siedzibę stada (pyt. 18) i zgłasza numery koniowatych, które stacjonują w pensjonacie.
Zalecane jest, aby właściciel konia (jeżeli nie jest jednocześnie posiadaczem siedziby stada) uzyskał w ARiMR numer identyfikacyjny producenta. Dzięki temu otrzyma dostęp do Komputerowej Bazy Danych ARiMR i wgląd do danych swoich koniowatych. (pyt. 10).
https://www.pzhk.pl/2023/01/ustawa-o-identyfikacji-faq-i-informacje/
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 12:27
_Gaga, już przebieram nóżkami 😉 liczę, ze system podoła 😉 chciałabym oszczędzić sobie wycieczek do ARiMR.
Aleks, do 2025 wszystko, no prawie wszystko papierowo.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 12:46
melehowicz, tzn ? bo nie bardzo rozumiem. Ja do tej pory wszystko załatwiam on line, tzn jeśli chodzi o oznakowanie i rejestracje zwierząt (mamy kozy). W ARiMR korzystam ze swojej e-platformy. Daaawno już nie byłam w agencji osobiście z papierami.
Aleks, zajrzyj na stronę PZHK, tam ostatnim artykule jest tabela pokazująca co idzie papierowo. Baza agencji nie jest jeszcze gotową. Trzeba zdawać sobie sprawę, że państwowy urząd może rozpocząć dostosowanie bazy danych dopiero po wejściu w życie aktu prawnego.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
06 stycznia 2023 13:25
Tak czytam i czytam. Serio mając stajnie pensjo i w ciul spraw do ogarnięcia,gdzie doba ma tylko 24 h, mam jeszcze latać za właścicieli koni by zgłosić ich konie...
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 13:59
melehowicz, napisane jest też, że jeśli posiadam już nr producenta i siedzibę stada bo mam inne zwierzęta też, to by zgłosić konie, wystarczy w bazie danych przypisać koniowate do działalności. Także mam zamiar załatwić wszystko bez wychodzenia z domu.
anetakajper   Dolata i spółka
06 stycznia 2023 14:29
Aleks, i tak załatwisz. Bez stresu. Ja czekam do lutego bo znając życie to aplikacja będzie się wieszała.
Serio teraz we Wrocławiu w Armir ma się stawić cała rzesza właścicieli koni i papierowo składać dokumenty? W dobie internetu, profili zaufanych itp? Nie no ustawmy się w kolejkach - w sumie niektórzy się nie widzieli po kilkanaście lat to będzie okazja do spotkań... Jakiś kompletny obłęd to jest.
Ja jeszcze chwilę poczekam, niech to ktoś weźmie praktycznie "na warsztat" i będzie wiadomo co i jak 🤣
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 14:37
epk, nie musisz osobiście. Możesz pobrać formularz i wysłać on line

" do dnia 31 grudnia 2025 r. zgłoszenia/ wnioski do komputerowej bazy danych właściciel koniowatego (niebędący podmiotem) może składać w postaci papierowej na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR, albo w formie elektronicznej za pośrednictwem Internetu, a od 1.01.2026 r. wyłącznie w formie elektronicznej."

Sam wniosek o numer EP można złożyć także elektronicznie przez e-PUAP a;bo wysłać pocztą po prostu. potem także nr siedziby stada uzyskać elektronicznie.

"Wpis do ewidencji producentów oraz z nim związany numer identyfikacyjny, można uzyskać składając wniosek o wpis do ewidencji producentów do kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania producenta.
Wniosek można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub za pośrednictwem e-PUAP. Wraz z nadaniem przez ARiMR numeru EP przyznany zostaje login i hasło do komputerowej bazy ARiMR. W następnym kroku można elektronicznie poprzez aplikację IRZplus złożyć wniosek o nadanie numeru siedziby stada i zgłosić koniowate przebywające w tej siedzibie.
Lista oddziałów regionalnych i biur powiatowych ARiMR, gdzie można złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów:"
Ale to jeśli właściciel stajni zgłasza, że mój koń stoi u niego w stadzie, to ja i tak muszę się zgłosić po jakiś numer?
Fokusowa, jest to zalecane, tylko jeśli chcesz mieć dostęp do Komputerowej Bazy Danych ARiMR i wgląd do danych swojego konia.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 15:40
Fokusowa, nie, nie musisz. Wystarczy, że upoważnisz właściciela stajni żeby to zrobił bo koń przebywa w jego siedzibie stada. Tam jest napisane, że Ty jesteś "właścicielem", a właściciel stajni "posiadaczem" i on jako posiadacz musi wystąpić o EP i siedzibę stada i zgłosić, że Twój koń przebywa w niej. Tutaj pyt 18 w tym całym FAQ

"Tak, obowiązek ten spoczywa na posiadaczu koniowatego (w tym przypadku właścicielu stajni), który nie musi być jednocześnie właścicielem koni.
Właściciel stajni tzw. posiadacz, zgłasza się do ARiMR po numer EP (patrz pyt. 1, 2, 3 ,4). Po uzyskaniu numeru EP zgłasza elektronicznie siedzibę stada do rejestru i składa w komputerowej bazie danych: Zgłoszenie koniowatego do rejestru, w typie zdarzenia: przypisanie do działalności – czyli zgłasza numery koniowatych, które stacjonują w pensjonacie.
Posiadacz koni niebędący właścicielem ma obowiązek dokonywać wszystkich zgłoszeń za pomocą aplikacji IRZPlus."

i pyt.9

"Posiadacz koniowatego – oznacza osobę fizyczną lub prawną, która odpowiada za koniowate, w tym w ograniczonym czasie (z wyłączeniem lekarzy weterynarii). Jego obowiązkiem jest uzyskanie w ARiMR numeru identyfikacyjnego/ numeru producenta EP i zgłoszenie siedziby stada, czyli miejsca (adres), w którym przebywają koniowate. Posiadacz jest to np. właściciel stajni, ośrodka jeździeckiego, stadniny. Nie musi być właścicielem koniowatych.

Posiadacz może dokonywać zgłoszeń zdarzeń koniowatych po upoważnieniu go przez właściciela (umowa) zgodnie z art. 3 Rozporządzenia UE 2021/963, które mówi:
Podmiot zajmujący się zwierzęciem koniowatym, który nie jest właścicielem ani jednym z właścicieli tego zwierzęcia, działa zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu w imieniu właściciela lub przedstawiciela właścicieli zwierzęcia koniowatego i w porozumieniu z tym właścicielem lub przedstawicielem (umowa).
Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy posiadacz koniowatego dokonuje zgłoszeń zdarzeń dotyczących koniowatego, wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem udostępnionej przez ARiMR aplikacji IRZPlus."
Aleks, próbowałam wczoraj przy pomocy e-puap zadziałać i nic z tego nie wyszło.
Planuję drugie podejście przy wsparciu duchowym grzańca, może wtedy będzie lepiej 🤣
epk, to wcale nie jest głupi pomysł! Ponieważ nie znam praktycznie nikogo miałabym świetna okazje by poznać! Może należy utworzyć takie wydarzenie na FB: Wielka końska kolejka do Arimr 😁
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 stycznia 2023 16:23
Iskra de Baleron, ale to chyba od poniedziałku dopiero. Zobaczymy, ja się w przyszłym tygodniu tym zajmę, tzn spróbuje podpiąć koniowate pod moje konto IRZ, które jeśli chodzi o inne zwierzęta i sprawy, działa bez zarzutów póki co.


"Może należy utworzyć takie wydarzenie na FB: Wielka końska kolejka do Arimr 😁 "

🤣😂🤣

Iskra de Baleron, system ma zacząć działać 9 stycznia, zatem nic dziwnego, że się jeszcze nie dało
Ja bylam w dzień wejscia ustawy, pan mnie zbył mówiąc, ze jeszcze nie mają wniosków i żebym przyszła w połowie stycznia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 stycznia 2023 17:04
Ja planowałam się w przyszłym tygodniu wybrać osobiście, bo mam parę innych pytań jeszcze, ale chyba odczekam trochę, żeby sytuacja się ustaliła.
shewolf, zembria, od 9 stycznia agencja ma być gotowa
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
06 stycznia 2023 17:56
podejrzewam, że jak większość nowo uruchomionych platform stronę agencji wywali w kosmos z ilości ruchu na stronie
_Gaga, EP nie dotyczy tylko koni więc dać się powinno.
Znalazłam tylko wniosek PDF który można wypełnić „komputerowo” 😅

Nadchodzi elektroniczna rewolucja 😉
Ja już byłam w Arimr. Najpierw dzwoniłam. Pani do końca nie wiedziała jak to będzie, ale kazała mi przyjść po nowym roku i mieć ze sobą nr działki na której stoi stajnia. Byłam w zeszły poniedziałek- oczywiście jeszcze nic nie wiedzą jak to ma być i działać. Nr producenta mam już dawno. Chciałam założyć tylko nr siedziby stada. Pani nie chciała na początku tego zrobić, bo nie wiedziała czy dla koni będzie się zakładało nr siedziby tak samo jak dla innych zwierząt czy może będą inne formularze. W końcu założyła ale nie wiadomo czy nie będę musiała potem jeszcze czegoś uzupełniać. Więc chyba lepiej jeszcze poczekać aż oni sami się ogarną.
tarisa, ja mam koleżankę w ARiMR i we wtorek mi powiedziala, że oni jeszcze nie mają rozporządzeń wykonawczych do ustawy, i żebym się jeszcze wstrzymała, bo tam nikt nie wiedział jak to ma wyglądać.
Ja też jeszcze nie byłam, jedna klacz rejestruje też do polskich ksiąg (a nie tylko do rejestru), więc muszę jeszcze parę dodatkowych formalności ogarnąć. U nas ARiMR jest mega pomocny, ale jeszcze w listopadzie jak byłam sami w ogóle nie wiedzieli jak to ma być.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 stycznia 2023 14:11
Ktoś już próbował złożyć wniosek o siedzibę stada, ja jak się tylko próbuję zalogować to mieli, mieli i nic z tego. Spróbuję za kilka dni bo szkoda czasu.

Edit. Już widzę, że jest awaria aplikacji.
TRATATA, ja posiadając już nr siedziby stada nawet nie mogę dodać żadnego konia 🤦 coś im nie poszło z tymi zmianami w aplikacji.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 stycznia 2023 14:32
No nic trzeba poczekać, trochę to było do przewidzenia, że padnie jak się wszyscy rzucą. Ciekawe co się dzieje w oddziałach, pewnie też wesoło.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się