jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

kotbury, tylko na te 2 palce muszę każdorazowo sprawdzać we wszystkich konkurencjach. I w anatomikach nigdy nie zdażyło mi się mieć cienia wątpliwości w kwestii dopięcia. Sama jeżdżę w Presteq i tego się zwyczajnie nie da zapiąć mocno.
Z tym naciskaniem na nerwy to kompletnie nie ogarniam... bo że niby jak?
kotbury, tylko na te 2 palce muszę każdorazowo sprawdzać we wszystkich konkurencjach. To taki dobry przykład tego jak "dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane"- czyli tego, że przepisy, nawet najlepsze, jak są "bezwzględnie ujęte w reguły" nigdy nie nadążą za rzeczywistością.

Z tym naciskaniem na nerwy to kompletnie nie ogarniam... bo że niby jak?
_Gaga, jak masz za luźno dopięty anatomik z wędzidłem nie na osobnych paskach tylko do nachrapnika, plus jak masz dajmy na to po cm luzu na wędzidle z każdej strony (tego strasznego zwyczaju przepisy nie regulują) to jak pociągniesz za wewnętrzną wodzę to zewnętrzny pasek nachrapnika wyląduje na kości jarzmowej. I to jest bolesne... bardzo.
Takie ogłowie zachowa się dokładnie tak, jak np. źle dopięty kawecan z wędzidłem.
Anatomiki powinny być dopięte na tyle ściśle właśnie jak kawecan. Inaczej więcej szkody niż pożytku.
kotbury, piszesz o kompletnie niedopasowanym (za luźnym sprzęcie). Nie mam pojęcia gdzie Ty widujesz takie patologie. Mi są oszczędzone na szczęście.
Nie wiem też co złego jest w sprawdzaniu dopięcia nachrapników? 😳
kotbury, piszesz o kompletnie niedopasowanym (za luźnym sprzęcie). Nie mam pojęcia gdzie Ty widujesz takie patologie. ... Gaga widuję niestety... Mam wrażenie, że "anatomiki" zrobiły u nas za szybką i za "humanitarną" (niesłusznie) karierę.

Kawecany latające dookoła paszczy z paskami włażącymi pod oko jak koń da dzidę widuję non toper... Ale kupić (utrafić) dobry kawecan nie jest łatwo.

Nie wiem też co złego jest w sprawdzaniu dopięcia nachrapników? 😳 Nic nie jest złego. Złe jest "bezwzględne dwa palce" bo dla łba jak wiadro to dwa palce wyjdą "akurat" ale dla niejednej arabowatej główki to dwa palce to będą ponadnormatywne luzy, szczególnie przy modelach ogłowi, gdzie wędzidło jest przypięte do nachrapnika.

I sama wiesz, że są sędziowe/ stewardzi itd. "myślący" i są "służbiści"...
kotbury, moment, jest przepis, który mówi, że sprzęt ma być dopasowany i pod to stosuje się przepisy - również o nachrapniku. Generalnie idąc tym tokiem myślenia to każdy element sprzętu można "dopasować" tak, aby sprawić koniowi ból, lub dyskomfort... tylko po co?
Ja lubię ogłowia anatomiczne. Dobrze dopasowane serio fajnie leżą i wiele koni pokazuje, że pracuje im się lepiej, niż w klasykach. Dają więcej swobody końskiej głowie, omijają sploty nerwowe, część siły wędzidła przenoszą właśnie na nachrapnik. I na prawdę duużo łatwiej dopiąć szwedzki nachrapnik.
Co do różnych oficjeli na zawodach, to i zawodnicy są różni, więc - jak dla mnie - to żaden argument...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 stycznia 2023 11:30
Poszukuję wędzidła pustego, podwójnie łamanego, "srebrnego", z długim łącznikiem, najchętniej wąskim. A, no i jakby było tanie to byłoby miło 😉 Widział ktoś takie?
Kilka stron temu wrzucałam takie wędzidło, ale z łącznikiem płaskim/bristol, a chciałabym wypróbować coś takiego, ale o nieco łagodniejszym działaniu.
Ej, ale ja tu nie mam żadnego argumentu.
Moim pierwotnym argumentem było, że anatomiki zapinane pod wędzidłem działają podobnie jak hanovery.
Drugim jest to, że za luźno zapięty nachrapnik angielski po prostu nie będzie działał, za to za luźno zapięty anatomik będzie boleśnie działał. I tyle.


Co do przepisów... jest różnica pomiędzy "dopasowany" a "na dwa palce".
_Gaga, ja jak nabardziej znam działające podobnie jak i faktycznie nie dość, że wędzidło mocno stabilizują paskiem pod wędzidłem to jeszcze te króciutkie paski wędzidłowe też je betonują. Do tego serio większość jakie widziałam u znajomych - były mega ciasno zapięte bo inaczej się kręciły.

Piszę o czymś takim:
https://horsetack.pl/pl/p/Oglowie-anatomiczne-PresTeq-FaySport-black/27585#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied
epk, mam dokładnie to ogłowie (Presteq). Nie zapinam mocno. Totalnie nic mi się nie kręci i nie przesuwa. Paski wędzidłowe są - moim zdaniem - dużo lepiej zamontowane, niż w Rambo.
Może to kwestia kształtu końskiego łba? Może nie na każdym dobrze leży... (?)
Może to, że mam starszego, ujeżdżonego konia, więc się raczej nie szarpię... (?)
Co do dopięcia, serio sprawdzam każdego roku tysiące nachrapników. Anatoma jeszcze nie poprawiałam, klasyki często.
adriena, niecałe 5 lat
_Gaga, - mam starszego, raczej ujeżdżonego konia, który mi jasno powiedział, gdzie se mogę te anatomiki wsadzić 😉 Każdy jeden który próbowałam go gniótł, albo leżał jak nieszczęście. One często mają mniejszy zakres regulacji i manewrów niż klasyczne ogłowia.
Może ma mało anatomiczną głowę 😂 ale najlepiej chodzi na luźno zapiętym szwedzie lub całkiem bez.

Aniii95, - w tym wieku to bym się skupiła na porządnym przepracowaniu podstaw, bo muchy w nosie mogą się zdarzać. Stabilne, nie za grube kiełzno i dobry trener, który jak trzeba to sam wsiądzie, oceni, przepracuje. Może po prostu mieć klasyczny bunt 5-latka - ma już siłę i równowagę na tyle, żeby rogi wyszły 😉 I żadne wędzidło cudów nie sprawi, po prostu trzeba rogi spiłować konsekwencją i robotą.
Czy może ktos wie czy bandaż lateksowy sealtex jest gdzieś dostępny? Wszędzie go szukałam ale nigdzie nie ma niestety.
Też chętnie przyswoje źródło.
Jak coś mam jeden i nie używałam nigdy, mogę odsprzedać, bo sobie leży w pace.
Moon   #kulistyzajebisty
07 stycznia 2023 20:32
Malachitowa, nie ma nigdzie póki co. Też poluję ;-)
Aniii95 koleżanka wyżej napisała już właściwie to co ja miałam napisać jak przeczytałam że to młodziak. Taki etap nastąpił, że koń juz się ogarnął, poczuł stabilniej i zaczynają się różne kombinacje. Trzeba być bardzo cierpliwym i mieć pomysł na pracę z takimi młodziakami. Mam obecnie 7 latka ale jak miał mniej więcej 5 lat to mnie próbował na różne sposoby. Wiele mnie to kosztowało nerwow i cierpliwości żeby mu czegoś mocniejszego do paszczy nie włożyć. Tyle że to by była równia pochyła w jego przypadku. Zabawa i ćwiczenia i morze cierpliwości. U mnie jedynie wtedy poszedł w ruch Thiedeman bo na nim koń mi się ładnie obniżał i pracował w dole, przejścia udawało mi się robić w miarę bez wyryjania (mam konia który bardzo lubi chodzić wysoko ustawiony a młodziak musi dużo pracować w dole). Na mojego konia ten patent zadziałał pozytywnie, przepracowałam kilka kryzysow wedzidłowych i jestem zadowolona że ten egzemplarz chodzi na zwykłym wędzidle podwójnie łamanym co nie było takie oczywiste.
Perlica, dziękuje za podpowiedz! Co prawda skórzane się nie przyjęło, ale strzał z Micklem był idealny <3 jeśli chodzi o wędzidło zostałam przy finalnie przy berisie konnexie. Chciałabym jeszcze spróbować berisa na wąsie, ale na razie pustki w kieszeniach 😂
KaNie, zdjęłam całkowicie, pojezdzilam tak kilka dni, ale finalnie wróciłam do nachrapnika i skośnika. Raz zapiełam mocniej nachrapnik i było elegancko, a jak zmieniłam na micklema to był strzał w 10 😍
Bajahorses, bardzo się cieszę, że mogłam pomóc 😘
Jakie wędzidło polecicie dla 5latki która cofa język. Nie przekłada go, ale cofa i rusza wędzidłem całą jazdę. Nie ma problemów z kontrolą. Koń dobrze odpowiada na pomoce. Uczy się dobrego oparcia na wędzidle, ale to cofanie języka jej tego nie ułatwia.
KaNie, a na czym chodzi teraz?
Sztangę Beris z miejscem na język?
Perlica,
Teraz ma zwykłe podwójnie łamane, na którym najlepiej chodzi. Testowalam na niej różne łamane i niełamane, cienkie i grube, oliwki, zwykłe i D. Najgorzej jest na oliwkach i tragedia na D. Sztanga odpada totalnie bo to koń ujeżdżeniowy i akurat dla tego konia to jest zbyt nieprecyzyjne kiełzno ( tez miałam na jedną jazdę ). Ona ma tez tendencje do bycia pustą na kontakcie i potrzebuje żeby jednak to kiełzno czuła kiedy działam półparadami.
KaNie, a na jakich stopach metali chodziła?
Własciwie na każdym. Nie mam tylko miedzianego. Ale mam sensogan, aurigan, argentan, niebieska stal i carbonową sztange.
Stop raczej nie jest problemem.
Jej rodzenstwo też było puste na kontakcie i robilo z kielznem rózne rzeczy.
Potrzeba mi kielzna , które nie pozwoli jej cofać tego języka , bo boję sie że zacznie go przekladać.
KaNie, - a coś z zabawką lub ruchomymi rolkami? Żeby ją zajęło w miejscu wędzidła, żeby nie szukała sobie innego zajęcia dla języka.
KaNie, A myślałaś o wytestowaniu różnych ogłowii? Może coś...? Ewentualnie wędzidło z innego tworzywa.
No bo z ogólnie dostępnych "możliwości wędzidłowych" masz wędzidła z zabawkami, z takimi "kółkami", z łopatką bądź "języczkiem", albo sztangą. Z mniej ogólnych możliwości - wędzidło "płaskie i leżące" z np. bardzo małą rolką.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
23 stycznia 2023 22:32
KaNie, a takie próbowałaś? Mnie się na takie konie sprawdzało.
aa372c1d070b19c888606f4605c5beeb.jpg aa372c1d070b19c888606f4605c5beeb.jpg
Constantia, I nie było jakichś srogich buntów, dobrze konie reagowały? Tak z ciekawości pytam 🙂
Hej,
nie wiem czy tu mogę, ale to jest wędzidłach - więc może będą w tym wątku chętni,którzy skorzystają.

11 lutego (sobota) w stajni Poczernin (tej w woj Mazowieckim, 60 km od Warszawy) jest event z dopasowania wędzideł.
Będzie wykład plus część praktyczna na koniach prowadzone przez osobę po tzw.Uniwerku Sprengera.
Koszt 80 pln od osoby.
Cześć
Szukam opinii o tym wędzidle:
Wędzidło Mullen D Sensitive ACAVALLO
Szukam czegoś łagodnego dla 5 letniej klaczy.
Czy ktoś używał i poleca?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się