paszport konia- co i jak?

Kiedy wchodzi w życie? Podpis prezydenta, jeszcze coś? Czy już tylko ogłoszenie?
Czekamy na ogłoszenie i po 14 dniach wchodzi w życie - czyli jeszcze w tym roku.Ciężko się ja czyta bo to głównie uszczegółowienia unijnych dyrektyw - sporo czasu nad tym spędziłem.
Czy ktoś wie gdzie znaleźć wzór dokumentu zgłoszenia przebywania konia w stadzie?
Bo rozumiem że jako osoba prywatna tylko to muszę zrobić? Próbowałam zalogować się przez e wniosek, ale nie mogę tam nic znaleźć. Może już ktoś to robił i podpowie co trzeba zrobić?
Kolor, Proponuję s wstrzymać, ustawa wchodzi w życie 5 stycznia, a w praktyce trochę jeszcze bym się wstrzymał z wizytą w ARMiR, ze dwa tygodnie....
melehowicz, oki. Wlasnie nie widze na forach czy grupach zapytań żadnych, wiec faktycznie moze lepiej poczekac.
Czy mieliście do czynienia z sytuacją, że poprzedni właściciel konia nie zgłosił faktu jego nabycia do PZHK? Co w takiej sytuacji zrobić przy zakupie? Poprzednia umowa zakupu jest.
Poncioch, oczywiście, u mnie wystarczyło napisać oświadczenie i już. Kobyła przepisana na mnie bez problemu.
Poncioch, Póki co obowiązuje zgłaszanie zmian po obu stronach umowy. Dopiero od nowej ustawy sprawę będzie załatwiał nabywca.
Okej, dzięki. Dam znać jak poszło, na razie jeszcze nie mam u siebie paszportu.
Wczoraj w okręgowym PZHK przepisałam na siebie zakupionego konia, którego wcześniejszy właściciel nie przepisał na siebie. Bez problemu, na podstawie oświadczenia i umowy kupno/sprzedaż, jedynie opłata wyniosła 35 zł = 2 x 17,5 zł za dokonanie zmiany w rejestrze koniowatych (wpisanie poprzedniego właściciela i mnie).
Poncioch, teraz zmiana wlasciciela po prostu kosztuje 35 zl, bo od bodajze 9.01.23 byla podwyzka
Nirv, o proszę, na stronie jest nieaktualny cennik 😅 dzięki za wyjaśnienie
U mojej wiekowej już klaczy hodowlanej skończyły się strony na szczepienia w paszporcie, 3 herpesy co roku zrobiły swoje. Ona akurat jest opisana jako wlkp/poch trak, czyli paszport wystawił PZHK. Co ja mam z tym fantem zrobić? Dołożyć tam sama kartkę z tabelką? Poprosić PZHK o doklejenie stron?
karolina_, (w)ZHK dokłada kartkę.
melehowicz, dzięki!
Mam KWPN kupionego za granicą. Znalazlam wniosek o zarejestrowanie koniowatego z zagranicy, ale nigdzie info co z nim dalej zrobić. Wypełnić, wziac ze soba paszport i pojechać po prostu to WZHK? Nie dam rady podjechać dwa razy - a kiedyś najpierw się ogarniało weta uprawnionego i identyfikację z chipa. Jak jest teraz? Wniosek+paszport-> WZHK->oni wysylaja weta a ja sobie czekam na odesłanie paszportu?
anetakajper   Dolata i spółka
28 lutego 2023 20:00
Wysyłasz wniosek do wzhk i czekasz z paszportem na pracownika zhk. Robi opis, zabiera paszport, nanoszą do bazy, odsyłają.
Jestem dokladnie w tej samej sytuacji. Dzwoniłam już do Warszawy i do PZHK wojewódzkiego i tak na prawdę usłyszałam dwie wersje… i dwie ceny 🙄
W każdym razie i tak obchodzi Cię ten ostatni. Wchodzisz na stronę i ściągasz wniosek o import konia. Drukujesz, wypełniasz, skanujesz, wysyłasz. Przyjeżdża człowiek z związku sprawdza czip i opis konia ( 300zl ), zabiera Ci paszport i umowę żeby wprowadzić nowego właściciela ( 35zl ) a jeśli masz tęgi pecha co ja i Twój koń nie ma imienia lub przyjdzie Ci do glowy „przy okazji” zmienić imię (mój walach nigdy nie kryjący, nie startujący, nawet nie ujeżdżony…i bezimienny) to dorzucisz jeszcze 115zl.
Saklawia, Jak sprowadzany to jeszcze świadectwo zdrowia. Choć obecnie wprowadziłbym do baz przez posiadacza i liczył na to że się uda bez opłat. Chyba że sprowadzony w tym roku....
Kurcze u mnie jest kucka z holenderskim paszportem. Nn, z czipem, data ur, ale bez opisu. Odkupiona w pl ale bez wpisanego polskiego właściciela.
Próbuje to już ugryźć któryś raz. Tak jak kiedyś, było mi to zbędne do przydomowej pupilki, tak teraz muszę a pomysłów brak. Atakować związek? czy przez irz? i jak? ręce opadają. Macie może jakiś rozsądny i pewny pomysł?
tomia, podepe się. Mam to samo, z tym że w paszporcie był Polski właściciel. Tj nie Polak, ale żyjący w Polsce. Nie wiem co nam robić.
melehowicz, o a o tym mi nikt nie powiedział.
Tak koń przyjechał w tym roku.
Shewolf, zupełnie mnie ten bałagan "dobrych zmian" przerasta. Ja lubię ład, porządek ale żeby to miało logike w teorii i praktyce.
Swoją drogą... Któryś raz już zastanawiam się, dlaczego zamiast opisu nie mogą być wprowadzone zdjęcia...
Saklawia, Masz 7 dni na zgłoszenie konia do weryfikacji identyfikacji, żeby terminy się zgadzały masz maks 14 dni od daty na świadectwie zdrowia.
Saklawia, najprościej wpisać konia jakby tu był od zawsze i mieć nadzieje że się będą czepiać - duża szansa. Natomiast jeśli był wydany Traces i świadectwo zdrowia, to jesteś związana terminami i procedurą.
Hmm świadectwa nie mam i wątpię ze było. Osoba od której go kupiłam zajmuje się ściąganiem koni z Niemiec i sprzedaje je później w Polsce. Umowę mam z nim. Paszport niemiecki. Eh ja i tak już przekroczyłam terminy. Kiedyś nikt się o to nie czepiał jak będzie teraz - się okaże.
Dziękuje za informacje 🌷
tomia, Dziś dzwoniłam do Związku, pani powiedziała, że normalnie konia przypisuje do działalności jeśli jestem właścicielem. Z kolei pan w AriMr powiedział, że najpierw musze albo iśc do nich i dać paszport żeby mi wydali polski? Krucze trochę nie rozumiem. Posłuchałam babki z OZHK. wpisałam dziada, zobaczymy co będzie. Napisałam oczywiście też maila do nich, żeby mieć podkładkę.
shewolf, ale zgłaszając do ozhk nie otrzymujesz nowego paszportu - oni jedynie wprowadzają dane konia do polskiej bazy i potwierdzają, że to faktycznie paszport danego konia - paszport zostaje nadal zagraniczny 😉
jeśli konia nie ma w polskiej bazie zarejestrowanego to zapewne skończy się tym, że wyłapią tego typu przypadki gdy już 'zassają' dane z bazy przekazanej im przez pzhk...
shewolf ja będę to jeszcze w tym tygodniu ogarniać. Myślę, żeby najpierw złożyć wniosek do ozhk. I tu trochę mnie kusi żeby też od razu ją wklepać do irz. Czy tak można albo należy?czy powinno się dopiero po weryfikacji do irz wprowadzić?
any czy brak opisu konia w paszporcie coś zmienia? Czy też to poprostu uzupełnią przy weryfikacji?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się