Jakie pasze dajecie swoim koniom?

trzeszczki, jęczmień dla wrzoda? To już owies ma mniej skrobii
Perlica, szukam czegoś wysokoenergetycznego i chętnie w formie musli, 11,5 MJ to dla nas za mało, mebio ma podobnie, a cenowo nieporównywalnie milszy.

Constantia, przy takiej cenie i dawkowaniu bym zbankrutowała

epk, właśnie jestem na prawdę w kropce. To jest koń, który przez pół życia jadł na prawdę dużo owsa, z resztą to fryz, wielki fryz - 172 cm, 700kg, do roboty chętny raczej słabo. Owsa już jej nie wrzucę tyle co kiedyś, natomiast karmienie pełnoporcjowe 700kg zwierza by mnie wykończyło, a kobyła mój budżet mocno nadszarpnęła przez ostatnie 2 lata ciągłych niespodzianek.

Katasia, mam podobną sytuację. Kobyła około 800kg. I musi "dostać jeść" ale u nas drama bo po owsie styki się palą.

Dlatego po ostatnich podwyżkach cen pasz zaczęłam sama mieszać i u mnie podstawą jest jęczmień i kukurydza i bardzo mi się to sprawdza - energetycznie i smakowo dla konia.

Więc jeśli ty możesz skarmiać owsem, to pomyśl o dodaniu jęczmienia gniecionego i kukurydzy (śruta tańsza niż płatki o wiele). Z innych to otręby pszenne (granulowane) - to też do zbilanoswania wapnia z fosforem.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 stycznia 2023 11:52
kotbury, Tylko, że Katasia potrzebuje czegoś dla konia z wrzodami więc polecanie jęczmienia i kukurydzy to tak nie bardzo w tym przypadku ma sens.
Prawda, mój 17 latek bez owsa nie żyje. No, zaczyna wyglądać źle, obojętnie czy coś robi czy nie. Może mieć siana po pas, może mieć musli i, o ile to nie jest musli owsowe dla pracujących koni - będzie wyglądał średnio. Badania krwi zawsze super (no jedynie w środku lata na fali upałów wyszedł mu potas niski.....).

RobaczekM, Tak sobie teraz myślę, że może wystarczy tylko trochę zwilżyć sieczkę, którą kupisz🙂 U moich działało (a przynajmniej do momentu kiedy stary wypiął się na wszystkie sieczki, ale to jego indywidualna preferencja🙂 ).

Katasia,
Struktur Energetikum faktycznie działa, potwierdzam.
a jakby jednak tak minimalnie więcej tego owsa? I zabrać olej, bo, szczerze, ja raczej nie wierzę w super energetyczne działanie olejów. Chyba nigdy tego na oczy nie widziałam. Za to widziałam jak mojemu (oqrwieńcowi co prawda, ale zawsze) mocno dodał energii... Brandon XS. Znajoma z fryzem też stwierdziła, że jej koń zrobił sie na tym bardzo wesolutki i energiczny. Fakt, te konie nie były w ciężkim treningu, ale jakbyś może do całości dodała jeszcze tego Brandona...

keirashara, a jakbyś zmieniła mesz? tak z ciekawości.
I w SemperMin i w Alpengrun masz cynk + wit A, z czym się cynk dobrze przyswaja, może to jakaś wskazówka...
A dawałaś mu np. jabłka czy inne owoce ze skórką?

no albo właśnie zostać na tej "wersji minimum" i powtórzyć badania, bo to bardzo dziwne, żeby "nagle z duszy" cynk wywalił do góry bez powodu tak właściwie o_O
zembria, no to wybór jest prosty:

Albo konia leczymy, albo jeździmy.

Nie da się często zjeść ciastko i mieć ciastko i żadne "magiczne bezzbożowe mieszanki" nie pomogą.
kotbury, yyy ale koniom po wrzodach nie zaleca się powrotu do kilku kg owsa... zwykle to na co weci pozwalają to sa śladowe ilości, typu 1g/1kg dziennie....
zembria, mówię o ogólnie o NSC. W normach u tak wielkiego konia jest także owies w odpowiedniej ilości, bo także to liczyłam jak kiedyś miałam wrzodowca, to rozpatrywałam kilka diet w oparciu o różne pasze, bo koń samo w sobie nie był elektryczny, a do tego był poor doer, a chodził do 130 regularnie, więc szukałam optymalnego rozwiązania dla kieszeni.
Tak samo pasza Equi Champ super się sprawdza przy wrzodowcach, a nie ma super niskiej skrobii.
Tylko nikt tego nigdy nie przelicza, zobaczy skrobie 20% i o matko i córko.

Fakt, że ze zbóż najmniej skrobii to ma owies właśnie.
Sankaritarina, no ja właśnie też wspomniałam w poście poprzednim o XP, bo dawałam tego jedną dziennie do podstawy którą był XS.
Jednak ja też nie zawsze wiem, co ludzie mają na myśli mówiąc że koń potrzebuje wiecej energii, bo każdy to pewnie uważa za coś innego.
Sankaritarina, - no mogę zmienić, tylko mi ten pasuje, bo jest niskocukrowy, fajnie się gluci nawet zalany na zimno, mam go z dostawą gratis i na prawdę nie sądzę, żeby te pół miarki meszu przy koniu 650kg robiło coś poza poślizgiem w brzuchu. Większość meszów będzie jakieś zawartości cynku i wit. A miała, tak całkiem bez to nie ma raczej.
Semper Min jest odstawiony jak pisalam, od 3 tygodni. Prędzej już jego posądzam, niż mash, bo dawka składników tam większa.
Owoce czy warzywa traktuje jak smaczka. Czasem dostanie jabłko, marchewkę czy innego banana, jabłek i marchewki mu ze skórki nie obieram, banany tak. Tylko tu znowu, od dwóch jabłek i marchewki na tydzień to na pewno nie ma nadmiarów. Nie karmie warzywami czy owocami na kg jak niektórzy, nie widzę w tym najmniejszego sensu, wręcz przeciwnie. Tak samo ciastko/cukierka dostaje na przywitanie, po jeździe i przy chowaniu do boksu. Nie po garści, po jednym. To w żaden sposób nie jest dawką wpływająca na cokolwiek poza tym, że koń się wita i przyczłapuje z padoku, bo liczy na coś dobrego 😉
zembria, - no więc właśnie 😅 coś białkowego by mu się przydało.

Dobra, a tak już olewając ten cynk, to białkowa, ale niekoniecznie tucząca pasza bez lucerny i ryżu to? 😅 Białeczko się przyda tak czy siak, ale tuczyć go nie chcę w żadnym wypadku. Mogę częściowo zejść z owsa (dostaje 3x miarkę, 800g).
czy stosował ktoś z Was płatki białkowe z agrobsa? o takie https://sklep.hippovet.pl/produkty/agrobs-myo-protein-flakes-platki-bialkowe-na-przyrost-masy-miesniowej-wysylka-gratis/

szukam czegoś na dodatek dla 20 latki która wraca po przerwie do tuptania
keirashara, Tylko głośno myślalam :> Usiłując dojść do tego jakim cudem przy tak małych ilościach wszystkiego cynk wywaliło. No bo owoce mogą mieć jakąś tam powłokę, gdzie też jest zawartość cynku.
Ale może jeszcze organizm nie "zszedł" po odstawieniu tych witamin...? Nie mam pojęcia jak długo taki proces trwa...

Co do paszy - kukurydza..? soja....? Cały słonecznik? O, wiem - Marstall Naturel Mix.
Tylko pytanie jak wyjdzie to nietuczenie. ^^
Sankaritarina, - słonecznik to chyba akurat mocno tuczący? 😅 Raczej chce właśnie jakiś gotowy miks, może ktoś coś podawał, co poszło w rzeźbę bardziej niż w masę 🙂 Ten Naturell Mix skrobi i cukru ma 43%, sporo, może przytuczyć.
Też myślę, że prędzej organizm nie zszedł, bo pobranie było z 1,5/2 tyg po odstawieniu. Jeśli to one, ale no, największą szansę im daję 🤷 Już też myslalam o wszystkim co on je, no i o ile nie wciąga nocą supli innym to na prawdę nie wiem 😂
Perlica, właśnie aktualnie jestem między Green Powerem i Strukturem E, ale popatrzę faktycznie jakby wyszedł XS + XP lub na Natur Solo.

Generalnie to ja nie umiem tego przeliczyć, planuję do Hippolyta napisać o ułożenie diety, zobaczę czy skorzystam,ale będę miała jakąś tam wiedzę, bo większość tych rozważań dot diety wrzodowej jest dla koni +/- 500 kg, a jak ja mam 700kg lenia to mi ciężko coś wydumać. Czekam jeszcze tylko na wyniki krwi, bo robiłam w poniedziałek.
To jest koń, który kiedyś, za młodu w treningu uje, ruszany 6xtyg jadł ok 6 kg owsa (wiem, wstyd się przyznać) plus witaminy, ale to było wieki temu, wtedy się tak karmiło smoki. Teraz jesteśmy po prawie 2 latach walki o zdrowie, z przerwami, bo najpierw kontuzja kolana, a potem jak już powoli wracałyśmy do roboty, to padokowa przygoda z ogrodzeniem i szyciem i kolejnym aresztem boksowym, stresem, lekami i wszystkim co możliwe. W tym momencie może nie jesteśmy w stricte treningu, ale po kontroli fizjo mam nakaz mocno kobyłę jeździć. Musimy odbudować mięśnie i mieć siłę na intensywną jazdę ujeżdżeniową. Także nie mam wyjścia, kobyła musi chodzić, ale z owsem już nie poszaleję, a żeby ona ruszyła tyłek, to musi mieć po korek energii. Gdzieś tam było, że owsa dopuszczalna ilość to 100g/100 kg, ale to wychodzi szalone 700g, ja obecnie doszłam do ok pół miarki na posiłek to wychodzi ok 500g, czyli dziennie 1,5 kg i wygląda, że koń na tym czuje się ok, może spróbuję jeszcze z pół kilo dosypać i zobaczę czy będzie coś pokazywała. Ofc do owsa sieczka z lucerny, pasza, otręby ryżowe, olej, zioła na brzuch, drożdże i calcium sorbinum z hipolyta.
keirashara, a, ile Ty chcesz żeby było tego białka w tej paszy? i jaki cel jej podawania ma być konkretnie?
keirashara, a to co wrzuciła caverra_afk?
Perlica, - cel podawania jest taki, że w wynikach mój ma białka ogólnie bardzo nisko, stuknie mu w tym roku 20 lat, a wraca do konkretnej roboty i sam owies to jednak zbyt biednie. Także trochę więcej paliwa dla mięśni by się na pewno przydało, żeby nie wpadł w mechanizm katabolizmu.
Fokusowa, - nie wykluczam, na dietę od hippolyta czekam, wysłałam im wczoraj wyniki i opis... choć jak na mokro to będę pewnie dawać sama z mashem po jeździe, idealnie byłoby coś suchego, co sypne w wiadra. Niby u nas zalewają, ale ja mam jakiś opór przed zostawianiem rzeczy do zalewania.
keirashara, tyle,że pasze na budowanie mięśni najczęściej tuczą jednocześnie a tego nie chcesz jak pamiętam.
Może Krauter?
Skoro nie chcesz Natur Solo.
caverra_afk, karmię nimi moją 30-letnią babcię. To duże granulki raczej do podawania na mokro, szybko się rozmaczają, ładnie puchną i wymagają niewielkiej ilości "dosmaczaczy" w stosunku do innych trawokulek aby były zjadliwe 😉 smakowo przebijają je jedynie te https://sklep.hippovet.pl/produkty/kraftpaket-sieczka-z-lucerna-w-formie-pelletu-20-kg/ - jedyne zjadliwe bez dodatków. Na ile wpływają na przyrost masy mięśniowej trudno mi powiedzieć bo są jednym z wielu składników diety babci o wysoce wyrafinowanym podniebieniu 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
14 stycznia 2023 08:22
caverra_afk, ja karmię tymi płatkami mojego 34-latka. A właściwie dosmaczanim nimi podstawowy posiłek z pasz hovelera. Stary wciąga je całą paszczą, a jak są zrobione na ciepło to praktycznie nie ma nic lepszego.
keirashara, a macie już "plan naprawczy" na robale? Plus jakiś może probiotyk...
Btw, słonecznik nie zawsze tuczy. Znam przypadki co od tego nie przytyły, serio (ale było im bliżej do folbluta niż ślązaka, fakt).
Sankaritarina, - jego tuczy powietrze 😂 także słonecznik ma bardzo spore szanse. To jest generalnie koń, który trafił do mnie z ogromną nadwagą, był wręcz brzydki, co na pewno odcisnęło się na jego metaboliźmie na całe życie. Dodać do tego rasę, która raczej dobrze wykorzystuje paszę i jest wesoło. Jak w Brandonie XP trochę zmienili skład to już z paszy nie-tuczącej zrobiła się tucząca dla niego 🤦
Co masz na myśli mówiąc "program naprawczy"? Ten probiotyk to może nie być głupi pomysł, bo na pewno flora dostanie ostro teraz. Jest w trakcie klinicznego schematu odrobaczania. Obstawiam, że robale to jeszcze pokłosie stania w stajni, gdzie ruch duży, a odrobaczanie "każdy sobie, albo i nie" 🙄 Już w 2018 mieliśmy taką akcję, potem było git jakiś czas, ale przyznam się, że już z dwa lata wyników nie robiłam. Długo leczyliśmy nóżkę i hajs się średnio zgadzał, a potem jakoś nigdy nie było okazji, no i przecież wyglądał super 🙈
Kumpel padokowy robali nie ma, ale na wszelki wypadek też dostaje pastę w ostatni dzień naszego schematu. Tu, gdzie teraz stoimy wszystkie konie odrobacza się razem, rotacja jest mała, więc mam nadzieję, że to ostatnia przygoda z bogatym życiem wewnętrznym 😅
Perlica, - nie wykluczam Natur Solo, wykluczyłam Natur Mix Mastralla, bo wyglądał jak coś, po czym będzie tycie przez pączkowanie 😉
Natur Solo wypada najlepiej parametrami, no i nie tuczył go, ale jest bogaty składem, w tym w ten nieszczęsny cynk... więc nie wiem, czy nie lepszy byłby mimo wszystko właśnie taki ciut biedniejszy krauter i dodatkowo w suplach selen i magnez. Wysłałam dwa dni temu opis i wyniki to hippovetu, czekam co odpowiedzą 🙂 Moim pierwszym pomysłem były te nowe otręby ryżowe Rice-UP, ale tam faktycznie cynku to dopiero dużo. Patrzyłam jeszcze na RiceLein i wygląda ciekawie, ale kiedy ma podanej zawartości cynku.
Te płatki Myo Protein też właśnie mają dużo cynku w stosunku do reszty pierwiastków.

Nie miała baba problemu, zbadała se konia 🤦Chyba łatwiej jest uzupełniać niedobory, niż zbić takie nadmiar nie wiadomo skąd.
keirashara, obstawiam, że te wyniki to pomyłka analityczna.
Jak NS służyło to bym szła w to, po ponownym zbadaniu zn.
Ricelein nie jest witaminizowana, chwailiam to kilka stron temu, wierz mi że nie tego szukasz , bo ja odstawiłam to teraz i odchudzam 😁 nuveną light
Perlica, - ehhhhh... kolejnego chyba chce chudego 😅
Powtórzę wyniki, ale po skończeniu odrobaczania, w te trzy tygodnie nie powinien umrzeć. W sumie niby mogę poczekać na bieda diecie z owsa, ale trochę gniecie mnie ten niski poziom białka, bo kurka, dopiero odzyskuje mięśnie i bardzo bym nie chciała, żeby katabolizm je zeżarł 🙄 bez tych wyników żyło mi się zdecydowanie lepiej 😂
karolina_, na stronie hovelera są namiary na przedstawicieli w zalezności od województwa
keirashara, No tak, przy "tuczącym się z powietrza" to inna sytuacja ^^ ale chudego też nie chcesz, serio xD
Taaak, właśnie to miałam na myśli, mówiąc "program naprawczy" tj. schemat odrobaczania + probiotyk (+ betaglukan też można -> czy to z drożdży, czy ewentualnie w suplach, skoro owsa nie chcesz więcej podawać). I po tym wszystkim zbadać krew jeszcze raz.

Katasia, Też się nie ma co tak bać tego owsa. No i 1,5-2 kg to nie 6 kg, różnica jest znaczna. Ułożenie diety to też dobry pomysł, zawsze punkt zaczepienia.
Sankaritarina, zdecydowanie po dietę się zgłoszę, tylko ferie sprawiły, że chyba na wyniki poczekam jeszcze z tydzień, a bez nich nie chcę się za to brać 😕 do tego czasu mam jeszcze chwilę na rozmyślanie co bym chciała. Widziałam że chwaliłaś otręby ryżowe z lnem z hippolyta i właśnie się zastanawiam, czy nie postawić na nie zamiast połączenia zwykłych otrębów i oleju.
Katasia, chyba ja o tym wspominałam teraz i wcześniej, bo mam tą paszę.
Katasia, chyba ja o tym wspominałam teraz i wcześniej, bo mam tą paszę.
Perlica, no tak, popitoliłam jak to ja zwykle 🙈
Katasia, kup sobie zwykłe otręby i zwykły makuch lniany... bo to dokładnie to samo. wyjdzie taniej i będziesz mogła sama dawkę modyfikować.
kotbury, nie wyjdzie to samo, bo w tej paszy jest o wiele więcej składników.
W każdym razie jest to 25kg worek i dawkowanie mi wyszło mi mega ekonomicznie , ale teraz odchudzić muszę i pracuję mniej jednocześnie pod siodłem, więc chwilowo nie dodaję tego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się