Jakie pasze dajecie swoim koniom?

kotbury, nie wyjdzie to samo, bo w tej paszy jest o wiele więcej składników.

Perlica, skłąd ze strony producenta:
"otręby ryżowe, trawy suszone ciepłym powietrzem, mieszanka makuchów ( lniany, słonecznikowy), kiełki kukurydzy, buraki, płatki sojowe przetwarzane hydrotermicznie*"
... czyli w kolejności:
1.otręby ryżowe
2. Siano
3. Makuch lnainy i slonecznikowy
4.... pic dla smaku
5. buraki - czyli wyslodki równie dobrze i tu obstawiam max zawartość 5% na dawkę bo więcje ryzyko
6. Soja... czyli albo mączka albo granulat sojowy jak dla bydła.

Oj wielkie czary mary.
Sieczka z otrębami ryżowymi i makuchami.
Nie mam w ogóle doświadczenia w paszach, może ktoś podrzuci pomysł, zamiast owsa (daję tylko zimą, w wolnowybiegowce, dla 2 bezrobotnych wałachów przy kości 😉, tyle żeby mieć w czym witaminy podać). Coś w dobrej cenie, raczej mniej cukru niż więcej, bo panowie z tendencją do zbyt dobrego wykorzystywania paszy.
lenalena jak masz możliwość moczenia to polecam https://chrupka.pl/pasza_dla_alpak/52-mpu-omega-fiber-20kg.html , ja zalewam zimną wodą po pół godz podaje
Katasia, kup sobie zwykłe otręby i zwykły makuch lniany... bo to dokładnie to samo. wyjdzie taniej i będziesz mogła sama dawkę modyfikować.
kotbury, właśnie z makuchem mam problem, trochę boję się go podawać na sucho. Kiedyś miałam granulowany i jednak trochę puchł, ostatnio miałam niby sypki, ale to były raczej płatki (dodaję do meszu kupnego, bo jak dla mnie to one wszystkie się za mało glucą) i niby jakoś mocno nie puchł, ale mam jednak opory. No i na Jar-paszowym był kiedyś dopisek, żeby nie podawać razem z owsem i w końcu już zgłupiałam. Podajesz makuch? Jeśli tak to jaki i jakie jest orientacyjne dawkowanie? Na makuchu granulowanym z Nuby tez widziałam napis, żeby nie podawać na sucho.
blucha, dziękuję bardzo, na paszę dla alpak bym nie wpadła. 😁 Wygląda dobrze. A ile tego dajesz objętościowo tak mniej więcej, mocno pęcznieją? Coś jak wysłodki?
Edit: a nie, przepraszam, teraz widzę taką samą jako dla koni.
bardzo mocno nie pęcznieje, jak tylko dla supli to szklanke na jednego bym namoczyła
blucha, dzięki.
kotbury, nie wiem co masz na myśli pisząc czary mary, ale wg mnie jest to świetny dodatek w dobrej cenie, bo efekt jest super w minimalnym dawkowaniu.
Nie ma dwóch składników, a więcej.
O każdej paszy można by napisać taki post jak Twój,że to tylko wytłoki albo tylko jeczmien itp.
Jednak nie na każdej paszy każdy koń wygląda dobrze, jednym służy lepiej więcej cukru, innym tłuszczu itp.
Zaskoczę Cię, ale konie to roślinożercy, więc mięsa tam nie będzie w składzie.
Katasia, dobry makuch- mocno oleisty nie puchnie i nie pyli.

Ja podaję czasami, głownie jesienią. Mój koń nie toleruje siemienia lnianego (mesz) ale może trochę makucha. Jak potrzebuje podbić w dawce tłuszcz i białko to podaję. U mnie kubek na posiłek do paszy to max bo inaczej rozwolnienie.

Piszą aby nie podawać z owsem pewnie bo można przebiałczyć.

Perlica- konie to nie są roślinożercy - konie to są wyspecjalizowani roślinożercy - czyli trawożercy. A to zmienia bardzo wile i stanowi o tym, że na ziarnach sporo koni ma problemy - worzody, nadpopudliwość, COPD i inne "alergie', czy problemy gastryczne.

Nie o każdej paszy można tak napisac, ale o bardzo wielu tak. I samodzielne przygotowanie mieszanki pd konia nie jest "rocket science", szczególnie jeśli się konia zna, karmiło rożnymi paszami kojarząc ich składy.
Mamy tu kogoś dającego sieczkę z esparcety? Myślę, czy to nie byłaby odpowiedź na moje problemy 🙂 Cukier i skrobia nisko, uczylić jak lucerna nie powinna, białko ładnie wypada, cynku niet - selen i magnez mogę w suplu wrzucić. W dodatku niby polecana dla koni z tendencją do biegunek, a mój właśnie ma (choć jak szamie mash i chodzi to jest to raczej wyregulowane).
Ta mi wpadła w oko, ale może ktoś ma sprawdzoną lub tańszą? Wolałabym generalnie nie olejowaną.

https://eggersmann.com.pl/pasze-jednoskladnikowe/431-sieczka-z-esparcety-15-kg-4029862092622.html
Perlica, - ehhhhh... kolejnego chyba chce chudego 😅
keirashara,
Nie chcesz, wierz mi..
BUCK   buttermilk buckskin
20 stycznia 2023 12:16
esparcetą karmi lusia722
keirashara tu jest tańsza https://hrsfeed-sklep.pl/strona-glowna/250-esparceta-sieczka-nature-s-best-esparsette-faser-15kg.html
Ja karmię tą, ale od niedawna i pół na pół z lucerną. Koń zjada chętnie mimo że jest twarda, nic nie zostawia. Mamy problemy z wodą kałową ale po kuracji suplementem i wprowadzeniu esparcetty problem jest minimalny. Warto spróbować.
megi007, - o zjadalność się nie boję, mój nigdy nie miał z tym problemów 😝 lucerny nie może, bo mu giry puchną.

Generalnie dietę od hippoveta dostałam taką, aby do posiłków dorzucić po 1/3 miarki krauter pellet i po garści sieczki pre alpin asprero, plus probiotyk na conajmniej 4 tygodnie po odrobaczaniu. Nie wiem czy jestem do końca przekonana do tej opcji, ale chyba tak teraz zrobię i za miesiąc powtórzę badania. Jeśli selen I magnez dalej będą nisko to pójdę w suple na podbicie.
Myślę ewentualnie o zamianie sieczki na esparcete, bo ma dużo wyżej białko.
keirashara, czyli mogą mnie zatrudnić🤣

Sama muszę na 2 miesiące mieć paszę z niską energią i nie wiem co wybrać, żeby było muesli i koń nie schudł bardzo.
Perlica, - no, trafienie 100% 😂 tak na niego patrzyłam po Twojej sugestii, ale na muesli, nie na pellet, a faktycznie pellet wypada lepiej w makro. Już drugi raz się z tym spotykam, a jakoś zawsze moim pierwszym wyborem jest muesli, wydaje mi się jakieś takie "fajniejsze". Jedynie co to mam obawy, czy ta w sumie miarka dziennie uzupełni selen, białko i magnez na tyle, żeby podnieść wyniki 😅 ale wrzucę mu, powtórzyć i tak mam 3 tygodnie po końcu odrobaczania, czyli pod koniec lutego. Wygląda na tyle dobrze, że chyba też nie ma co panikować nad wynikami.
Mebio build-upa nie chcesz? Na tym nie schudnie na pewno, energia nisko, nie wali w garnek.
keirashara, właśnie myśle nad tym lub nad Vital Fiber lub sam Stamm w dawce malutkiej.
Cenowo wyjdzie mi podobnie, a przy Stamm nie muszę dawać witamin za to. Jednak zawsze się boję,że jak dłużej mnie nie ma to się ktoś pomyli ( mam dwie delegacje do dalekich krajów) i sypnie dużo stamma i coś sie stanie bo tam 30% białka.

Muesli lepsze bo koń dłużej żuje, ale granulaty mają zawsze lepszy skład w lepszej cenie, bo łatwo w granulce zamknąć wszystko co trzeba.
Perlica, - ja nie wiem czy mój cokolwiek dłużej żuje, on wszystko wciąga w tempie odkrzacza z dużą mocą ssącą 😂 ale no, to ma sens. Przy dawkach chomiczych u mojego to granulat wyjdzie lepiej.
Build-upa szamie raowiec mojej mamci. On jest trudny, bo niejadek, duży koń, obciążony i ciężko przybiera, a jak coś grzeje w mózg to mu od razu płoną styki. Build-up się u niego sprawdza bardzo fajnie 🙂 i też mu właśnie ktoś w stajni podaje, bo mamcia to tam wpada raz kiedyś na spacer do lasu 😅
Potrzebuję porady, bo już głupieje i tęsknię za czasami gdy konie jadły tylko owies i siano 🙃

Zestawiając tylko te dwie pasze: agrovital calm gran i agrovital gastro musli, to która mogę karmić jako jedyna pasza? Czy obie się do tego nadają?

I jeżeli gastro byłoby ta pasza bazowa, podstawowa, to dawałabym 2,5kg dziennie mojemu koniowi ważącemu koło 550kg. Natomiast calm w opisie ma taki rozstrzal, że nie wiem ile powinnam dać pracującemu chudzielcowi.
A oprócz którejś paszy mam zbilansowane otręby ryzowe i sieczke (i inne wrzodowe dodatki)
Screenshot_20230123_091403_com.android.chrome.jpg Screenshot_20230123_091403_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20230123_091326_com.android.chrome.jpg Screenshot_20230123_091326_com.android.chrome.jpg
keirashara, jedyne co mnie zastanawia to, że Build up czy Vital Fiber, bo to jest to samo w zasadzie mają tak nisko energię, a na pierwszym miejscu w skladzie jeczmień płatki.
A ja daję teraz Reeleve lub Nuvenę Light, bez zbóż i skrobii no i koń energi ma pod korek ( Reeleve to naturalne bo to pasza sportowa, ale Nuvena to nienaturalne), a jak przejdę na paszę ze żbożem to się zastanawiam czy nie wystrzeli tego konia w kosmos, bo jednak zboża i jednak skrobia, której teraz nie dostaje.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
23 stycznia 2023 10:41
A ja z kolei mam wrażenie, że mój koń od kiedy ma build upa mieszanego z mebio pellet to ma więcej energii niż na samym pellecie. Nie świruje, ale to nie ten typ konia, żeby mu odwaliło od jedzenia - jest raczej na przyjemnym poziomie energetycznym 😉
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
23 stycznia 2023 11:18
Czy ktoś z Was komponował własną mieszankę na stronie Polskiego Żłobu? Wygląda sensownie plus po dodaniu składników wedle uznania pokazuje wartość energetyczną i analizę mieszanki.

https://sklep.polskizlob.pl/stworz-wlasne-musli-dla-koni-Custom-HX
Ooo, fajna opcja całkiem! Choć szkoda, że niektóre opcje masz albo albo, np. pestki. Nie da się chcieć takich i takich :P
Pati2012, przyjemny poziom energii to mój koń ma zawsze, ale czasem ma eksplodującą energię😂 w najmniej pożądanym momencie 🙈
Czyli moja teoria może się okazać prawdziwa 🤔
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
24 stycznia 2023 08:18
Budyń, , niestety. Ja np. nigdy nie spotkałam się z podawaniem pszenżyta, a tu jest taka opcja. Mają też wersję "skomponuj sieczkę". Kusi mnie i jedno i drugie. Tylko wolałabym najpierw zasięgnąć opinii kogoś, kto już przeprowadził eksperyment. 😉
Jasnowata, Calm to chyba nowy control. Ja bym dawkowała podobnie jak Gastro, ale musiałbyś myślę najlepiej sprawdzic na swoim
Mój koń się wypiął na musli AgroVital HOOF MULTI🙄😒 a zamówiłam dwa worki by poszły jedną przesyłką. Jeden worek nieotwarty, jeśli ktoś by był zainteresowany to bym z chęcią podrzuciła lub inpostem posłała. Szkoda by sie zmarnował😕
Jak ja nie lubię wybrednych koni...
Karmi tu ktoś Hoveler PUR ITAN może?
martrix jakiś czas temu karmiłam,mega wybredny koń wsuwał przez rok, a on po dwóch workach potrafił odmówić, przeszłam na brandona po podwyżce ceny
BUCK   buttermilk buckskin
24 stycznia 2023 16:25
martrix koleżanka karmi od ok. 2 lat, bo to jedyna pasza na której jej wrzodowiec na prawdę super wygląda i się czuje równie dobrze
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się