Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

karolina_, można powiedzieć, że tak było 😏 termin na maj
melehowicz, myślę, że on daje różnorodne potomostwo.
Znam jeszcze 2 klacze po nim, jedna zapowiada się wybitnie, a druga no cóż no comment ( ani charakter, ani zdrowie, ani skoczność, ani uroda).
Perlica, To naturalne, nie takiej możliwości żeby całe potomstwo ogiera było dobre.Nawet zbliżenie do 50 % nie jest możliwe.
melehowicz, nie no jasne, zdaje sobie sprawę z tego. Poza tym też za mało jest jego potomstwa, by z pewnością stwierdzić że przekazuje to czy tamto.
Chodziło mi o to, że często "ludzie mówią", że dany ogier to nie poprawi tego czy niesie coś tam, więc coś można przewidzieć.
Tak czy siak osobiście znam tylko 3 klacze, więc za mało pod kątem statystycznym by cokolwiek powiedzieć.
Trzeba będzie śledzić czy coś będzie w sporcie po nim widoczne.
Perlica, dlatego dużo związków prowadzi dokładne statystyki, bo oni akurat oglądają całe potomstwo które jest u nich opisywane (czego pojedynczy hodowca nie zrobi), w tym to niezbyt udane którego się nigdzie nie pokazuje 😉 Takie statystyki to mega wartościowe info, tylko trzeba brać poprawkę że kazdy związek patrzy na trochę inne rzeczy, szczególnie jest spora różnica między niemieckimi związkami a KWPN
karolina_, jeśli rzeczywiście potomostwo jest w jednym związku zapisane, bo takie Z to na pewno nie prowadzi niczego, bo każdy może się tam zapisać.
Tak samo PZHK.

Aczkolwiek nie wiedziałam, że jest coś takiego, jak piszesz.
Dobrze wiedzieć.
Perlica, Pełna zgoda. Z wyjątkiem wrzucenia PZHK i Z do jednego worka.
karolina_, inny wzorzec = inne oceny.
Super to ilustruje różnice w kierunku hodowli związków niemieckich i holenderskich.

Perlica, SP to też momentami niezły kogel mogel 😉
Mój Baleron to SP :P
Będąc członkiem związku oldenburskiego mam dostęp do opisów liniowych ogierów uznanych przez owy związek oraz do Inheritance profiles - czyli właśnie danych dotyczących ich potomstwa.
W tym roku uruchomiono również Pairing Program, w którym mam dane swoich klaczy i mogę na nie nałożyć ogiery i zobaczyć co teoretycznie ulegnie poprawie, lub pogorszeniu.
Oczywiście to tylko statystyka, a biologia to często ruletka.
Iskra de Baleron, podobne statystyki prowadzi Hanower, oni uzupełniają też o wyniki potomstwa w sporcie i wyniki klaczy na SLP. No i KWPN oczywiście
karolina_, Kwpn znam. Hanower powiadasz, hmm, muszę w takim razie dopaść koleżankę :P
Perlica, PZHK nie ma szans nic prowadzić, o ile nie zaczną wydawać paszportów tylko dla członków i po dużo wyższych opłatach, bo skąd kasa na to - trzeba szkolić personel, żeby ocena była miarodajna między różnymi oceniającymi, współpracować ze statystykiem, który za darmo nie pracuje, do tego albo to wydac papierowo albo zapewnić dostęp on-line. Musieliby zacząć od wydzielenia w jakiś sposób ksiąg koni pod siodło, bo hodowcom grubasów to jest do szczęścia nie potrzebne, a tych jest najwięcej. To samo się tyczy kwestii organizacji eventów, PZHK jak robi cokolwiek to kątem u kogoś bo jako związek nie ma zaplecza żeby coś zrobić (ośrodka, infrastruktury, pracowników). Dlatego jeśli ktoś sam ma ustabilizowana, dużą bazę klientów i zaplecze (Makowski, Panków itp.) to może sobie pozwolić na opis w PZHK bo chodzi tylko o to żeby koń miał paszport i żeby za niego nie przepłacać. Reszta musi szukać miodu gdzie indziej.

Ps. Kwestie organizacyjne i obsługi klienta pomijam, bo te mogą się bardzo różnic między oddziałami PZHK
Kojarzę że ktoś kupował tutaj źrebaka na zagranicznej aukcji, chciałam zapytać czy na aukcjach niemieckich źrebaki mają protokół z badania klinicznego tylko czy także mają wykonywane RTG ?
Wiem że po zalogowaniu się do aukcji można podejrzeć jakie dokumenty są dostępne ale akurat żadnej niemieckiej aukcji źrebiąt aktualnej nie mogę znaleźć (chyba dopiero w 2 połowie roku się zaczną jak większość przyjdzie na świat).

Ogólnie u nas w PL spotkałam się dotychczas z opiniami że nie ma sensu prześwietlanie źrebiąt (odsadki, roczniaki).
fanaberia200, Oldenburg z tego co mi mówili nie prześwietla źrebiąt (pytalam z punktu widzenia sprzedającego), nie wiem jak inne związki. Oni sprzedają tylko źrebięta przy matkach na aukcjach i to zwykle takie nie za stare (robią się brzydkie), nie mają potem aukcji aż do 2.5 latkow (ogiery)
fanaberia200,
Tylko protokoły mają.
fanaberia200, Zależy czego szukasz na RTG - jeśli tzw czipów to nie ma sensu szukanie ich wcześniej jak u 2-2,5 rocznych koni. Nie spotkałem takich przypadków by były robione RTG na potrzeby aukcji źrebiąt (śledzę cyklicznie aukcje KWPN, inne przygodnie).
Zna ktoś potomstwo po ogierze Leonardo da Vinci JPP? Wiem że to dopiero początki hodowlanej kariery tego ogiera, ale może ma ktoś źrebaka po nim i chciałby się podzielić spostrzeżeniami na ten moment?

Wstępnie szukam ogiera dla klaczy o takim rodowodzie:
http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-433299.html

Jeśli mielibyście coś do polecenia proszę o propozycje, ja sama na hodowli w ogole się nie znam a chciałabym mieć źrebaka po tej klaczy dla siebie 🙂 Dodam że poprawiłabym u niej jedynie technikę przodu w skoku, zdarza jej się skoczyć jak koza. Ponadto ma delikatnie miękkie pęciny. Charakter zołzowaty ale ambitna jest, mogłaby mieć trochę więcej iskry, wiec gorące ogiery tez jak najbardziej wchodzą w grę 🙂 Choć przyznam jestem totalnie zakochana w wymienionym na początku ogierze, ale nie jestem przekonana czy byłby to dobry wybór. Uprzedzając pytania - klacz nigdy nie miała źrebaka.
edekru,
Sama nie mam po nim źrebaka,ale to moje okolice i widziałam jego i trochę potomstwa na żywo. Na pewno mają super charaktery- są mile, kontaktowe i proludzkie. Raczej mocnej budowy ( choć te które widziałam były też od solidnych matek więc nie wiem na ile to ojca zasługa) z dobrym, elastycznym, takim " gumowym" ruchem.

A kto zgadnie co to za Pan?
20230201_091419.jpg 20230201_091419.jpg
20230201_091416.jpg 20230201_091416.jpg
KaNie, ale ujezdżeniowy?
KaNie, floriscount?
karolina_,
Wiedziałam że wygrasz 😁
KaNie, haha, potraktuje jako komplement. Zarósł chłopak przez te 3 tygodnie od pokazu w Vechcie 😉
KaNie, karolina_, jest niczym chodzący katalog koni 😀
Iskra de Baleron, w związku z tym mam wiecznie za mało klaczy (i kasy na stanowki) w stosunku do miliona pomysłów 😂
To jeszcze jedna głowa, łatwiejsza bo z widoczną dobrze odmianą 😉 a w sumie trudniejsza bo mniej znany.
Siebie wycięłam co by nie straszyć 😅
karolina_, nie podpowiadaj 😂

Ujeżdżeniowy Pan.
69D52CB1-EE7D-490A-871A-C4F00AF19A38.jpeg 69D52CB1-EE7D-490A-871A-C4F00AF19A38.jpeg
Jakas podpowiedź? Ujeżdżeniowe to? Po siodle wydaje się że tak.
karolina_,
Ja tego ogiera nigdy wcześniej na żywo nie widziałam. Ale widziałam jego treningi w domu i zrobił na mnie duże wrażenie. Chociaz z charakteru to ogierza menda i nie wiem czy bym go polubiła.
KaNie, tak to ujeżdżeniowy ogier.
Jestem fanką linii V a ten Pan to apetyczne połączenie cudnie malowanego sympatycznego Benicio oraz mojej ulubionej V, czyli Bon Vivaldi 😀
E7464C7F-D165-4654-94AF-AE52AE800ADE.jpeg E7464C7F-D165-4654-94AF-AE52AE800ADE.jpeg
KaNie, w tym roku był na korungu OLD świetny syn Floriscounta, nie uznał się bo to nie był ogier pokrojowo, ale fura niesamowita, ruszał się jak małpa. W ogóle sam Floriscount jest zaskakująco nowoczesny jak na swój zacny już wiek.
Floriscount to zasłużony ogier. Jak na swój wiek nowoczesny pokrojowo i przekazujący ten pokrój. Świetna głowa, świetny ruch.
Fajnie było by mieć po nim klacz 😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się