Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)

Czy kurs konwojenta musi być też w przypadku transportu własnego konia swoim lub wypożyczonym transportem ?
oligator, - transport koni Tomasz Bucki - mój z nimi jechał do kliniki, pełna kulturka i cena też w porządku 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
18 stycznia 2023 17:49
Czy kurs konwojenta musi być też w przypadku transportu własnego konia swoim lub wypożyczonym transportem ?
enonae,

nie
[b]Alek Dziękuję !
enonae,
ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1/2005
z dnia 22 grudnia 2004 r.
w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniające
dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97
2. Jedynie art. 3 i art. 27 stosują się do:
a) transportu zwierząt dokonywanego przez rolników wykorzystujących
pojazdy rolnicze lub należące do nich środki transportu,
w przypadku gdy warunki geograficzne wymagają transportu niek
tórych typów zwierząt w celu sezonowego wypasu;
b) transportu własnych zwierząt dokonywanego przez rolników za
pomocą własnych środków transportu na odległość mniejszą niż 50
km od ich gospodarstwa.

Tylko w takich warunkach możesz nie mieć udokumentowanych uprawnień.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
18 stycznia 2023 20:52
enonae, byłam na kursie konwojenta kilka lat temu, mam uprawnienia, rozporządzenie zacytowane wyżej przez melehowicz nie obliguję Cię jako właściciela konia, którego sam przewozisz do obowiązkowego posiadania licencji konwojenta. Były takie zapędy by każdy, także ten kto przewozi swojego konia musiał mieć licencje, ale ostatecznie nie ma obowiązku jej posiadać jeśli nie jeździ się usługowo.
Aleks, Warunki są w rozporządzeniu jasne kiedy możesz wieźć bez uprawnień.Tu nie ma dyskusji. Tylko jako rolnik, tylko własnym środkiem transportu, tylko do 50 km lub na wypas. Jakkolwiek wydaje się to niesprawiedliwe/niedorzeczne - taki przepis.
Rolnikiem nie jestem i raczej nim nie będę a swoje konie przewożę z różnych powodów, usługowo to mam tylko zestaw z przyczepą na wypożyczalnie i wymagany kurs konwojenta zamykał by mi trochę drogę do swobodnego wypożyczania bo oprócz B+E wypożyczający musiałby mieć kurs. Prywatnie może zdecyduję się dla spokoju na zrobienie kursu jak będzie troszkę bliżej mnie organizowany.
wymagany kurs konwojenta zamykał by mi trochę drogę do swobodnego wypożyczania bo oprócz B+E wypożyczający musiałby mieć kurs
enonae, Coś skomplikowana konstrukcja , obawiam się że jednak bez uzasadnienia.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 stycznia 2023 08:52
melehowicz, ja powiem tak, dyskutowaliśmy o tym na kursie z inspektorami i przepis ten jest póki co, jeśli chodzi o prywatnych właścicieli koni, którzy przewożą swoje konie sami, "martwy".
Aleks, jes "martwy" do najbliższego zdarzenia, typu kolizja. Kiedy do sprawy wkroczy firma ubezpieczeniowa.Nie życzę.podobnie martwy był zapis o DMC przyczepy - firmy ubezpieczeniowe szybko się połapały , czego dowodem są nawet relacje na tym forum. Teraz PIW imoprty i exporty będzie miał na widelcu....
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 stycznia 2023 09:22
No właśnie miałam to pisać, że teraz kiedy zmieniły się przepisy i konie/koniowate poszły pod ARiMR to się może zmienić bo, w momencie kiedy będzie wymagane zgłoszenie przemieszczenia konia (powyżej 30 dni) wpisanie numeru licencji przewoźnika będzie konieczne.
Spoko, ja się zgadzam, że lepiej mieć niż nie mieć.

enonae, Coś skomplikowana konstrukcja , obawiam się że jednak bez uzasadnienia.

melehowicz, Dlaczego ? Jeżeli wg rozporządzenia mnie obowiązuje kurs bo jadę ze swoim koniem a nie jestem rolnikiem to tak samo każdą inną osobę. Przed wypożyczeniem zawsze informuje że ktoś musi mieć min 2000dmc na haku i uprawnienia tzn kat E. Bez spełnienia wymagań w razie wypadku ubezpieczalnia umywa ręce. Jeżeli kurs jest wymagany dla każdego to boję się że ubezpieczalnia znajdzie okazję do odmowy i może powiedzieć, że nie pokryje kosztów, pozostaje mi wiara że nic się nie stanie albo wypożyczający pokryje naprawę lub koszt odkupu w innym przypadku pozostaje droga sądowa i wątpliwa ściągalność należności. Podejrzewam że ktoś kto wypożycza przyczepkę okazjonalnie nie będzie miał kursu i w takiej sytuacji chyba wolałabym zrezygnować z wynajmu dla spokojnej głowy. Już raz miałam odmowe z ubezpieczalni przy rozbitym monitoringu bo choć należy on do przyczepki było AC to nie było wypadku więc zawsze szukają możliwości odmowy. ( swoją drogą ciekawe jak ubezpieczalnia potraktowałaby np zniszczenie przyczepki przez konia )
Ja miałam taki przypadek, pożyczyłam przyczepę i koń który w niej jechał zdemolował ją, remont kosztował 2500zł jakieś 12 lat temu. Właściciel chciał zapłacić ze swojego ubezpieczenia, ubezpieczyciel odmówił wypłaty, sprawa trafiła do sądu, gdzie zostało udowodnione ubezpieczycielowi, że koń został źle uwiązany przez właściciela i dlatego zdemolował przyczepę. Po roku czekania i bodajże 3 rozprawach z dojazdem 70 km w jedną stronę ubezpieczyciel wypłacił te 2 i pół koła 😉 Oczywiście przyczepa musiała być naprawiana w specjalym warsztacie naprawiającym przyczepy z fakturą itp. co podniosło koszty ( taniej by wyszło gdybyśmy naprawiali sami 😉 ) koszty dowozu przyczepy do warsztatu i odbioru nie zostały mi zwrócone... Po tej akcji przestałam pożyczać przyczepę.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 stycznia 2023 10:32

enonae, Coś skomplikowana konstrukcja , obawiam się że jednak bez uzasadnienia.

melehowicz,


melehowicz, Dlaczego ? Jeżeli wg rozporządzenia mnie obowiązuje kurs bo jadę ze swoim koniem a nie jestem rolnikiem to tak samo każdą inną osobę. Przed wypożyczeniem zawsze informuje że ktoś musi mieć min 2000dmc na haku i uprawnienia tzn kat E. Bez spełnienia wymagań w razie wypadku ubezpieczalnia umywa ręce. Jeżeli kurs jest wymagany dla każdego to boję się że ubezpieczalnia znajdzie okazję do odmowy i może powiedzieć, że nie pokryje kosztów, pozostaje mi wiara że nic się nie stanie albo wypożyczający pokryje naprawę lub koszt odkupu w innym przypadku pozostaje droga sądowa i wątpliwa ściągalność należności. Podejrzewam że ktoś kto wypożycza przyczepkę okazjonalnie nie będzie miał kursu i w takiej sytuacji chyba wolałabym zrezygnować z wynajmu dla spokojnej głowy. Już raz miałam odmowe z ubezpieczalni przy rozbitym monitoringu bo choć należy on do przyczepki było AC to nie było wypadku więc zawsze szukają możliwości odmowy. ( swoją drogą ciekawe jak ubezpieczalnia potraktowałaby np zniszczenie przyczepki przez konia )

enonae,

Ja tu poprę enonae jesli stawiać sprawę jak melehowicz bo niby dlaczego dla jednych prawo ma być wymagane i działać a dla drugich (wypożyczający) nie ? Ubezpieczyciel zawsze może powiedzieć, że nie wypłaci odszkodowania bo wypożyczający wypożyczył zestaw osobie nie posiadającej pełnych (brak licencji) uprawnień i doopa .... Także bądźmy konsekwentni w takim razie.
Aleks, Rozumieć trzeba, że wypożyczajacy przyczepę nie jest organizatorem transportu konia, a jedynie udostępnia przyczepę. Nie uzgadnia co będzie wożone tą przyczepą. Domniemanie zdecydowanie za daleko idące. Tą drogą wypożyczający musiałby odpowiadać za łamanie przepisów ruchu drogowego przez kierującego. Pamiętajmy że roszczenia firm ubezpieczeniowych nie zawsze są słuszne. Przewoźnik odpowiedź za konia i to on jest tu strona, na tą relację wskazywałem.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 stycznia 2023 12:06
melehowicz, Osobiście, wypożyczając przyczepę interesowałoby mnie tylko czy osoba, której wypożyczam ją, ma kategorie B+E i odpowiednie DMC na haku, nie interesowałaby mnie czy ma licencje, ale jak wiemy, ubezpieczyciele żyją z nie wypłacania odszkodowań.


melehowicz, oczywiście w dow. rej. jest przyczepa ciężarowa przeznaczenie przewóz żywych zwierząt i nikt nikomu nie zabroni wozić słomy, ale główne przeznaczenie jest takie a nie inne i musze z góry zakładać że do tego celu ktoś ja bierze. Jak jedzie żywe zwierzę koń koza owca itp to owszem mandat mnie nie interesuje bo będzie wystawiony na miejscu ale w sytuacji kiedy mamy wypadek ubezpieczyciel może powiedzieć nie, to tak samo jakbym auto pożyczyła osobie bez prawka i ta osoba spowoduje wypadek wtedy ja odpowiadam bo z tą osobą spisałam umowę wynajmu a mi pozostaje płacić płakać i wystąpić na drogę sądową w sprawie cywilnej o zwrot kosztów. Ps jak wypożyczam kampera to z fotopstryków mandat przychodzi do mnie, jak cyknie przyczepe od tyłu to też ja wyciągnę list ze skrzynki który musze po podaniu danych kierowcy odesłać.
MATRIX69 na szczęście nie mam jeszcze takich doświadczeń ale na dzień dzisiejszy musiałabym ja odesłać w odpowiednie miejsce do naprawy bo ma dopiero 3 lata i była kupiona na firmę w celu wypożyczania, pewnych rzeczy teraz nie przeskoczę.
enonae, To już się zgubiłem - pytasz o licencje konwojenta bo uważasz jest taki wymóg czy nie pytasz? A jak ktoś ma ci ma wynajmujący udowodnić , że jest rolnikiem i jedzie na odcinek do 50 km i jaką masz pewność że się z tego wywiąże? Licencja jest wymagana bezdyskusyjnie, a będzie to jeszcze bardziej egzekwowane niż wcześniej.Już teraz przy wywozie pomiędzy krajami UE i dalej w 100 % przypadków jest to sprawdzane. Wystarczy ze obudzisz TRACES.
Pytam czy na użytek własny potrzeba bo nie wiem czy mam robić dla siebie i jednocześnie wymagać od wypożyczających żeby nie narobić sobie kłopotu. Ze mną mały problem bo mogę zrobić, gorzej że przyczepa wtedy nie będzie miała zbyt wiele okazji do wynajęcia się bo raczej osoba która potrzebuje raz czy dwa razy w roku pojechać ze swoim koniem nie będzie robiła kursu.
enonae, Ja bym się o to nie pytał. Pomijam fakt, że kilka razy wypożyczałem różne przyczepy ciężkie i w żadnej wypożyczalni o prawo jazdy mnie nie pytali. A o E-toll też pytasz?
O wymaganej kategorii prawa jazdy podane mam już w ogłoszeniu i dokument do wglądu przy odbiorze, jak ktoś pierwszy raz bierze to zazwyczaj informuję o E toll, robię szybką instrukcje używania przyczepy i monitoringu, dodatkowo pytam czy mają doświadcznie jak jest potrzeba tłumacze jak prowadzić żeby było bezpiecznie i komfortowo dla konia. Jestem na "końcu świata" więc za często tego nie robię i inni może nie patrzą na to wszystko ale chyba nie jestem normalna 😅
enonae, To wygląda dobrze.
Pytanie do mądrych głów znających się na przyczepach 🙂
Na co ma wpływ krótszy lub dłuższy dyszel od przyczepy? Znalazłam super przyczepe, napaliłam się, ale martwi mnie dość krótka odległość od budy przyczepy do auta... Zastanawiam się czy jest się czym martwić
Podsyłam fotke
310109302_5504712189644686_860969584452053397_n.jpg 310109302_5504712189644686_860969584452053397_n.jpg
Piaffallo, nie znam się ale na logikę krótszy dyszel to środek ciężkości bliżej haka to bezpieczniejsza jazda.
Piaffallo, zasięgnęłam opini doświadczonych kierowców i taki dyszel robi problemy przy cofaniu.
A to ciekawe, bo chyba wszystkie Ifor Williams mają krótkie dyszle a to jedne z lepszych przyczep.
Piaffallo, co prawda przyczepę do przewozu koni mamy tylko jedną, ale naskładałam pokaźny zestaw przyczepek wszelakich, z mojego doświadczenia- jeśli masz krótszy dyszel j przyczepę bliżej zderzaka musisz zakładać więcej miejsca na każdy zakręt 😉 dramatu nie ma jeśli to twoja pierwsza przyczepa i dopiero się uczysz, jednak jeśli jeździsz już automatycznie to chwilę zajmuje przestawienie się na fakt posiadania przyczepy bliżej dupy 😅
EDIT: ja bym brała, jeśli mieści się w budżecie i spełnia wszystkie wymagania, nauczyć się można jeździć wszystkim
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :* Jutro jadę zobaczyć ja żywo i przejechać się z nią
Nigdy nie spotkałam takiego dyszla w przyczepie temu się troszkę wystraszyłam...
To znaczy, nawet przy cofaniu, generalnie ten problem to nie jest jakiś duży problem 😉 ot, po prostu trzeba się właśnie przyzwyczaić, pamiętać i umieć w cofanie 😉 także absolutnie nie jest to jakaś ogromna wada i coś co dyskwalifikuje z zakupu, także też bym brała jeśli inne kryteria by dla mnie spełniała 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się