Co mnie wkurza w jeździectwie?

_Gaga, opis jest przerażający. Tylko jakim cudem na to poszły publiczne pieniądze? Jakim cudem coś takiego jest legalne? Przecież są przepisy, które określają dostęp do pożywienia. Jaki jest cel takiego chowu koni Wlkp i młp? Przecież to rasy, które mają być użytkowane sportowo. Mamy dwie rasy, które dają radę w trudnych warunkach, czyli hucuły i koniki polskie...
Jaka to jest wielka niesprawiedliwość dla prywatnych hodowców którzy robią dobrą robotę w Polsce. Może taka kasa powinna być na nagrody dla najlepszych hodowców w PL?
I ostatnie pytanie, co można zrobić żeby ten proceder ukrócić?
kare_szczescie, nie jestem w stanie odpowiedzieć na żadne z pytań. Mnie to również przeraża 🙁 Perspektywa hodowlana żadna.
Rok temu wyszedł temat prywatnego ogiera, którego przez pół roku nie oprzęgnięto w ZT. Konia przyuczono do zaprzęgu poza ZT w 3 tygodnie, bez większych problemów...
Jezu 😲
Nikt z tych odpowiedzialnych za to, podpisujących papierki, zapewne osoby z wykształceniem wyższym w tym kierunku nie widzi, że to bardzo zły pomysł.
Co to w ogóle ma być ? Selekcja naturalna, wygra najsilniejszy.
One wyglądają na 1,5r., nasz 10 miesięczny małopolak wygląda lepiej 😐

Właśnie taki jest problem z dofinansowaniami, nie tylko w jezdziectwie, jak dają to trzeba coś wymyślić żeby wziąć. A że często jest to głupie to nic, weźmie się pieniądze, projekt zrobi po kosztach i będzie dodatkowa czysta kasa 😒
Sonika, dodatkowa czysta kasa z projektu EU? Moje juz dosc przeterminowanie doswiadczenia wskazuja, ze tam sprawdzaja kazda zlotowke, za kase na uprzaz nie kupisz paszy, za kase na pracownika nie wyremontujesz stajni, nawet jesli dajesz rade z jednym mniej. Mysle, ze mozna duzo zarzucic temu projektowi, ale nie pakowanie kasy do kieszeni, to sa z reszta bardzo dalekosiezne zarzuty potencjalnie konczace kariere akademicka beneficjentow. I nie powinny byc upubliczniane bez podparacia konkretami.

Co do samego projektu, ja rozumiem idee selekcji na zdrowie i wytrzymalosc, ale dalej dla mnie ten projekt ma mega niedociagniecia. Albo byl opiniowany przez kolegow, albo przez kogos bez znajomosci polskiej rzeczywistosci i poglowia koni tu - koniec koncow wychodzi na to, ze byle uznac ogiery z POZG, bo normalnych prob nie zdaja. Duzo mozna odpuscic w takim programie - ruch (ma byc poprawny), technike skoku (niech skoczy do metra, chetnie, a jak to wyglada mniejsza z tym), ale nie glowe i nie budowe, bo na wiekszosci tych koni nie chcialabym siedziec, takim sa zbiorem wad budowy. Do tego, uwaga, w kazdej szkolce, agroturystyce, itp itd. zawsze punktuje uroda, bo chociaz laik nie wie co ocenia, to widzi czy obrazek jest harmonijny i mily dla oka czy jakby zlepiony z 5 koni. A tu wychodzi na to, ze pomylili wlkp/mlp z konikami polskimi, ze szkoda dla koni i dla siebie.

Jest gdzieś ten innowacyjny program do przeczytania?
Bo stwierdzenia ogólnikowe które są na stronie to trochę mało.
Niech ktoś łaskawy wyłuszczy jak krowie na rowie, czy te konie zostały kupione przez instytut jako odsady/roczniaki, czy były u hodowcy dopiero jako 3 latki poszły do instytutu.
Jeśli one mają stały dostęp do siana to nie powinny przecież tak wyglądać 🙄
Nie rozumiem zupełnie sensu tego "eksperymentu", co to miało wykazać? To nie hucuły że na samym sianie będą krąglutkie, te konie pewnie na co dzień stoją w stajni a tu nagle wywalają je na dwór i obcinają żarcie... nie wiem czego spodziewały się osoby za to odpowiedzialne, ale powinny przestać widząc co się dzieje.
Wstyd taką kondycję pokazywać jako efekt treningu, jeszcze publicznie i w otoczce wielkiego wydarzenia. Pomijając już wady budowy i nieciekawy eksterier większości koni.
patat, nie chce mi się wierzyć że one miały stały, nieograniczony, równy dostęp do siana.
Mi również.
Iskra de Baleron, ale jak równy? Przecież z ręki nikt nie karmił, jadły te najsilniejsze z tego co było dostępne.

Ogólnie to jakaś patologia ten program.
Perlica, równy czyli adekwatna ilość paśników czy balotów do koni.
Np 20 koni to min 4 baloty, wtedy nie ma walki.
Iskra de Baleron, Ok, kumam.
Nawet jeśli tak było to mega źle wyglądają wszystkie.
Nie da się trzymać na samym sianie ogierów, do tego pracować, nie derkować itp.
Szczególnie, że, jeśli nikt nie łgał na FB rok temu, te konie zostały puszczone RAZEM. Młode ogiery, które kij wie, w jakich warunkach były chowane wcześniej, wpuszczone w stado ponad 20 ogierów. Tam musiała być jedna wielka burda...
Sivrite, dokładnie, więc do wysiłku energetycznego trzeba dodać walki.
Perlica, ja bym jeszcze doliczyła niedobór snu i ciągły stres w nowym, niedopasowanym stadzie bez hierarchii. Nawet się nie wyśpią, bo żaden nie czuje się członkiem stada i nie zaufa innemu, żeby czuwał... I takiego głodnego, wrzuconego w nowe (KOMPLETNIE NIENATURALNE, jeśli ideą tego, ha tfu, eksperymentu były naturalne warunki, bo ogiery nie tworzą naturalnie stad) stado, niewyspanego i pewnie zmarzniętego konia jeszcze wziąć do zajazdki, która sama w sobie potrafi konia przybić fizycznie nawet dobrze chowanego konia. No biedne są...
Też bym chętnie doczytała, jak to dokładnie wyglądało, jeśli ktoś znajdzie.
karolina_, ja tam widziałam jak się zarabia na lewych fakturach 😅 oczywiście nie mówię o tym programie dokładnie, nie mam wiedzy na ten temat. Ale uwierz że się da.

Oby to był ostatni rok z tego typu projektem, szkoda koni. Jeśli te ze zdjęć to te najlepsze to strach pomyśleć jak wyglądają najsłabsze 🙄
Sivrite, prawda.
Kto to wymyślił ? Chciałabym usłyszeć jak ten ktoś to widzi.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
25 stycznia 2023 08:15
Perlica, To jest najzabawniejsze- nad projektem czuwa instytut i Pani Tomczyk- Wrona, którą znam z imprez hodowlanych... huculskich. I to ona trzyma pieczę nad programem ochrony zasobów genetycznych w hucułach(nie wiem jak w innych rasach). Ale, nie obrażając nikogo, jak widuję ją na imprezach koni małopolskich, to mam wrażenie jakby sobie przyjechali ładne koniki pooglądać po prostu, taka egzotyka. Aż usłyszałam, że robią taki projekt dla małopolaków jak powyżej i śmiałam się, że będą z koni małopolskich hucuły robić. Jak bardzo się nie pomyliłam...

https://iz.edu.pl/zaklady-naukowe/zaklad-hodowli-koni-zhk/
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
25 stycznia 2023 09:29
karolina_ to, że realizacja programów jest dokładnie kontrolowana, a wydatki sprawdzane, to nie znaczy, że kasy nie może dostać ten, który ma ją dostać. Polak potrafi, serio. Są umowy, są faktury, czy rachunki, są przelewy i szafa gra. A czy zapłacona robota zrobiona, czy np. żarcie zakupione dotarło... No to już insza inszość.
W tych "projektach unijnych"problem jest taki, że nie można ich zatrzymać/ skrytykować jak są zatwierdzone. Bo tam jest dokument do wypełnienia- warunki do spełnienia i jak coś spełnia wszystkie kryteria, to się kwalifikuje - nie ważne czy ma sens.
Sporą część już klasyfikuje AI nie ludzie do tego ( to pryz dużych startupach np.)
I nikt nie będzie weryfikował czy konie są chude, czy siana było wystarczająco bo nie to jest "przedmiotem projektu'.
Jedyne czym takie rzeczy można uwalić to błędy proceduralne... ale jak już raz kasa była wypłacona to żadne urzędnik nawet po zgłoszeniu takowych się nie będzie doszukiwał, bo poprzedni zatwierdzał on, na tym samym stołku, więc sam na siebie musiałby donieść.

projektami unijnymi jest w tym kraju piekło wybrukowane w sporej swojej części...
Instagram, użytkowniczka z tych dość znanych wrzuca stories jak konie biegają luzem po hali. Brykają, zaczepiają się, podczas gdy w tle widać, że inny koń pracuje na tej samej hali pod siodłem. Nie zrozumiem tego.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
03 lutego 2023 13:35
Poncioch, czyli w sumie kto? 😀
Właśnie, podawajcie linki, nikt nie będzie się domyślał o co chodzi, bo zakładam, że jednak większość nie ogląda pożal się boże "influencerów" :P Ale jak już ktoś wspomina, to można zobaczyć co tam za kolejna maniana.
dekorskie
Mega niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Mam nadzieję, że ktoś to tej Pani wytłumaczy żeby nie doszło do wypadku...
Btw. Przejrzałam profil i zastanawiam się czemu ten koń taki chudy i nie umięśniony...
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
03 lutego 2023 15:06
kare_szczescie, no gdybym to ja jeździła na tej hali to powiedziałabym jej pewnie, że jest pierda*nięta 😂
Pati2012, - hahaha, zrobiłabym to samo 😂
kare_szczescie, - przecież to standard "kont edukacyjnych". Na pewno jest tysiącpińcet stodziewięćset powodów 🙃 co jeden to lepszy. I absolutnie nie jest to brak żarcia, wiedzy i sensownej diety zamiast kolejnych ziółek i konsultacji ze specjalistą od ponoszenia prawej nogi, bo przecież taki zwykły trener, co prowadzi, doradzi o diecie, zdrowiu i wszystkim jest passe, staroświecki i się nie zna.
Nevermind   Tertium non datur
03 lutego 2023 23:10
Akurat z dekorskie problem jest taki, że ma niewielkie doświadczenie… obecnie jeździ bodajże ze 2 lata?
Nevermind, - ok, to tłumaczy bzdury w treściach i głupie pomysły, ale nie tłumaczy kondycji konia w żadnym razie. Nawet scrollując na szybko widać, że koń był i jest w złej kondycji, nie ma nikogo, kto by jej to powiedział? Profil obserwuje prawie 3,5 tys osób, oni wszyscy nie widzą? Że konia się karmi to nie jest rocket science, jest sporo darmowych konsultacji dietetycznych, prawie każdy sklep z paszami ma rubryczkę "konie chude", jest sporo dostępnych treści czym odpasać, a jak konia się karmi i dalej tak wygląda to należy go przebadać i wyleczyć.
Jakby wszystkie te "influenserki" z misją zwracały uwagę na to, a nie krzywo nastawione ucho u koni w wyraźnym dobrobycie, to świat byłby piękny 🙄 I mnie serio wkurza, że nikt na to nie zwraca uwagi, bo na tym faktycznie cierpi zwierzę.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
04 lutego 2023 07:40
keirashara, i typowe wyparcie rzeczywistości... 😐
Screenshot_2023-02-04-07-38-27-515_com.instagram.android.jpg Screenshot_2023-02-04-07-38-27-515_com.instagram.android.jpg
I oczywiście na halterku bez wiedzy, umiejętności 😐
A potem wszyscy jeżdżą po tych co używają kantarów sznurkowych bo kojarzy im się to właśnie z takimi osobami i tak wyglądającymi końmi 🙃
Zetknęłam i chyba nie tylko jej koń w tej stajni taki chudy, także może nie dają siana bo "zbędne" a dziewczyna słucha bardziej doświadczonych
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się