Jakie pasze dajecie swoim koniom?

xxagaxx, dzięki 👍
Też zamówiłam brandona na próbę, bo mój również zaczyna marudzić na Agro 🙁
BUCK, blucha, a moja królewna nawet nie spróbuje xD powąchała i podziękowała. Teraz mam problem co zrobić z resztą worka. 🤣
Może nie bezpośrednio związane z żywieniem, jednak powiązanie jest😁
Screenshot_20230125_002709_com.facebook.katana.jpg Screenshot_20230125_002709_com.facebook.katana.jpg
BUCK   buttermilk buckskin
25 stycznia 2023 09:22
niezłe 😉 uśmiałam się 🙂
martrix o masz, a byłam pewna ze jak mój jadł to zje każdy 🤣 nikt w stajni nie chce odkupić ?
martrix, ja karmiłam kiedyś PUR Sport i skład tej paszy był naprawdę spoko, wygląd też, koń miał bardzo taką przyjemną energię, ale mega schudł na tej paszy, mimo sporego dawkowania i wychodziło strasznie drogo.

Teraz mam innego konia całkiem, bardzo dobrze przybierającego i właśnie się zastanawiam nad PUR itan, bo muszę coś bez energii całkiem i cały czas się obawiam, że pasza nisko energetyczna, ale ze zbożem nie będzie tym czego szukam i nie ogarniam jak może być energie 8,5 i zboże na 1 miejscu😱
https://www.forhorses.pl/pasza-musli-dla-koni-vital-fiber-premium-20kg-sthippolyt-p-323.html
Perlica, ale ja ci chyba pisałam, że ta pasza na mojego działa sporo mocniej niż kombi pellets. Nie wiem jak im ta kaloryczność wyszła ale u nas poza moim jest jeszcze jeden koń na tym i jego też szczypie w tyłek 🤣. Nie wiem jakim cudem ale jednak.
epk, ja pamiętam o tym, dlatego pytam tutaj także, bo może jest ktoś z wiedzą tutaj i umiałby to wytłumaczyć ( tzn. te 8,5 ).

Siedzę sobie na połowie miareczki Releeve teraz, bo skarmiłam już ta Nuvenę Light ( tak pylącej paszy dawno nie widziałam, jak ktoś ma konia z problemem oddechowym to może generować problemy naprawdę), choć pasza jako pasza naprawdę ok, bo koń ładnie wygląda.
Mam jeszcze dwa worki Releeve i się zastanawiam na co wrzucić, bo mam kilka delegacji, więc koń nie będzie pracował, tak naprawdę to do kwietnia.
Jednocześnie nadal rośnie, więc musi być tam jakieś białko.
Może nie bezpośrednio związane z żywieniem, jednak powiązanie jest😁
dzikadermi, Wow, ale dobry RTM zrobili. Brawo!!!
majeczka, ja też pytałam o Porrini, to odpowiedzieli, że są zbliżone a nie że są odpowiednikami. Ten czerwony Sport Plus jest chętnie zjadany. Szczerze, to wole dodać witaminy i zapłacić za 30kg jak za 15kg w innych.
Próbowałam też podawać na mokro i cłkiem fajnie rozpada się do konsystencji papki.
Mam jeszcze pytanie czy ktoś z Was stosuje chagę? jesli tak to jak podajecie? polewacie wywarem pasze?
ja podawałam na sucho, ale jak na wrzody to słyszałam ze trzeba gotować
Ja się skusiłam na Polski Żłób musli simple i powiem że w tej cenie (na allegro 85 zł smartem) to jest naprawdę fajna pasza. Kobyła je chętnie, jest nie pyląca wygląda ok.
Głowy nie grzeje, kobyła na rozruchu całkiem kulturalna 🙂 ma power ale pod kontrolą
epk, ja chyba zamówię tego Hovelera jednak:
https://www.forhorses.pl/pasza-musli-bez-melasy-dla-koni-wrzodowych-original-puritan-20kg-hoveler-p-1278.html

Podobne ciut w skladzie do Reeleve, ale energia idealna.
No ciekawa jestem jak ci się sprawdzi. Ja mam z taką marką tylko takie doświadczenia, za każdy po paru miesiącach zmieniał na inną markę bo konie chudły. Chyba poza jednym, którego z kolei nie mogli odchudzić i też na innych schudł.
ewelin_n, Ja się skusiłam na Polski Żłób musli simple i powiem że w tej cenie (na allegro 85 zł smartem) to jest naprawdę fajna pasza.
ewelin_n, wszystko się zgadza poza frazą " w tej cenie".

Przecież to jest praktycznie jęczmień z sianem, kukurydzą i łuską zbożową i najtańszą mieszanką mineralną zlepione melasą (co akurat dobrze, bo 90% koni nie potrzebuje i zdrowotnie nie toleruje w dłuższych okresach czasu fikuśnych składów).
85 pln przy żywieniu pełnoporcjowym konia dużego (nie kuca), który normalnie sobie tupta te 5 dni w tygodniu to wychodzi worek na tydzień.


Coraz częściej mam wrażenie, że "przemysł paszowy" z ofertą do klienta indywidualnego (nie hodowcy czy koni w wysokim sporcie) to jednak jest takie troszkę "sprzedawanie dobrego samopoczucia dla właścicieli" głównie.

Jakbym napisała, że ej tam, ej tam, koń sobie może stać na jęczmieniu z kukurydzą i jakąś luską dla włókna i balansu fosforu, najtańszych witaminkach dla balansu i melasie dla energii to wiele osób by miało reakcję: O nie, to nieprawidłowe żywienie!
A potem czytasz składy i "surprise"
epk, mój koń je jak chomik i jest za gruby pracując, a jak teraz będzie miała wolne to myślę, że powinno się sprawdzić, choć cały czas mnie korci ten Vital Fiber z uwagi na cenę po prostu bardzo przyjemną.W zasadzie bym została przy tej Nuvenie Light, no ale jakoś mnie boli wizualność tej paszy, choć ona ma bogatszy skład niż Puritan.
Schowane mam te superowe otręby Hippolyta to zawsze mogę je dołożyć jakbym coś zauważyła, że koń chudnie, ale skoro na Nuba Light nie schudła to myślę, że i na tym się utrzyma.
Poprzedni mój koń też schudł na Pur Sport od razu, po pierwszych 2 tygodniach, co napisałam już wyżej.
No ja jestem ciekawa bo ta pasza ma bardzo małe dawkowanie.
Dziewczyny, a jak się objawia alergia na lucerne?
Zwykle puchnięciem.
Mój głównie puchł nawet od śladowych ilości ale w okresie gdy alergie mu się pogorszyły to przy podaniu lucerny zaczynał też kaszleć.
Jasnowata, - mojemu puchły nogi, głównie tylne. Byłam przez dobre dwa lata byłam przekonana, że no wiek, to już puchną mocniej (bo "od zawsze" puchły mu w upały/ostre skoki ciśnienia). Po ruchu niby schodziło, ale ciągle były podpuchnięte, prawie cały rok już. Przypadkiem odstawiłam lucernę i przestały.
Dostawał garść do posiłku, on całe życie dawki chomicze, więc to nie kwestia przebiałkowania była, a typowo lucerny.
Jasnowata,
puchnięcie stawów- większość osób zgłasza, że zaczyna się od stawów stępu zadu. Skłonności do opojów też.
Bywa też białawy glut z nosa po jeździe.



Ok, dzięki ciekawa byłam, bo nie miałam do czynienia.
Ale w sumie mam jednego mlodego konia w stajni, który dziwnie sobie czasem pokasluje w boksie i nic poza tym. Puchnąć, nie puchnie (ale paczek jest ogólnie) i 3x dziennie je sieczke eggersmana, a teraz zamawiam wszystkim Pre alpin aspero, to może się okaże, że lucerna go uczula.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
26 stycznia 2023 12:49
kotbury, Co ty gadasz?? To może mój koń ma uczulenie na lucernę? :O
od jakiegoś czasu zdarza mu sie pojedyncze kaszlnięcie, albo glutek po jeździe sporadycznie.
A lucerny zjada w sumie duuużo, bo i do posiłku i przed jazdą...

Kurde też ostatnio myślałam nad tym tematem, wiecie może po jakim czasie zejścia z lucerny widać efekt? Np. kiedy odpuchną nogi.
U mnie wystarczył dzień, żeby było lepiej. Po 2, maks 3 był spokój. Natomiast jak pojawiał się kaszel to już trzeba było około tygodnia na ustanie objawów.
epk, dzięki za info! Chcę właśnie sprawdzić to puchnięcie - czy mi się wydaje czy faktycznie jest lekki opój i może to być kwestia lucerny, bo białko też mam gdzieś z tyłu głowy.
Melanie, u mnie to musiały być bite 3 tygodnie.

Już kilka razy sprawdzałam.
Wrażliwość na lucernę podbiła nam też wrażliwość na inne rzeczy. Czyli kiedyś nie uczulało, ale zaczęło wraz z "przedawkowaniem" lucerny. Tylko,że tu już wystarczyło odstawienie na kilka dni i zmniejszenie dawek.
Mój młody jest prawdopodobnie uczulony na lucernę (a także pewnie na x innych rzeczy, niektórych jeszcze nie odkryłam -.-). Głównie spuchł na nogach, ale też dostał jakiegoś takiego jakby "łupieżu". Dawałam wtedy sieczkę z lucerny w ilości tak, hmm.... ja wiem, kilka garści na dzień.... no kilogramy to nie były.
Tylko, że to się zbiegło z chorobą (gdzie z kolei koń zareagował dość mocno alergicznie prawdopodobnie na witaminę K -.-' ), więc tak nie do końca byłam pewna czy to lucerna, ale wolałam założyć, że tak. Po wyeliminowaniu sieczki z lucerny, nogi bardzo szybko wróciły "do siebie" (ja wiem, tydzień to może trwało?), "łupież" też się skończył jakoś tak w mgnieniu oka.
Koń nie je owsa. Był wtedy na paszy dla wrzodów, gdzie tej paszy dostawał dosłownie garść na posiłek.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się