grzybica , świerzb - pasożyty skórne itp.

Kastorkowa, - zapalenie mieszków włosowych? Choć to duże kurka, może być początek grzyba jakiegoś.
Moje mają taki odczyn po kleszczach. Teraz ciepło i od cholery tego ściągam z moich bab. Dziesiątkami, jeśli nie setkami.
trzeszczki   kto nie miał rudego, ten nie miał najlepszego
18 stycznia 2023 09:33
Prawdopodobnie uczulenie na kleszcze przeważnie bardzo swędzące - polecam ciecz kalifornijską
rozrobić (5ml na 200ml) w wodzi i przemywać 4-5 razy co 4 dni. powinno zejść
Kastorkowa - umyj to szamponem medycznym z Carr&Day&Martin (mocno ciepła woda do wiadra, dużo piany, zostawiamy na 15 min).
Ciecz kalifornijska zabija grzyby i może być dobrym tropem. Warto do niej dodać jakiś 10% DMSO, bo ono zadziała dodatkowo "jak steryd", wygasi stan zapalny.

Sprawdź też żarcie, czy nie masz za dużo białka, niektóre konie tak reagują np. na lucernę.
Hej mam pytanie. Czy ktoś spotkał się z takimi zmianami na skórze konia jak ja ? Zmiany zauważyłam dlatego że wyglądają jak by ktoś przyszedł i podciął trochę sierści maszynką do golenia. Stopniowo ale baaaardzo baaaardzo wolno się to powiększa. A ponad miesiąc po zauważeniu zmiany w sierści zauważyłam że jest tam malutki strupek/ sucha skóra. Pierwszy raz coś takiego widze i nie wiem co o tym myśleć ani jak do tego podejść ..
Załączam zdjęcia. Może ktoś podrzuci jakiś trop...
IMG20230128113357.jpg IMG20230128113357.jpg
IMG20230128112424.jpg IMG20230128112424.jpg
To na tylnej nodze to typowo od leżenia na twardym się robi. A na głowie, faktycznie jakby wygolone, moze się gdzies drapał, a jak ten strupek zdrapiesz i potraktujesz np jodyna to robi się ciagle nowy?
Wrzucam jeszcze te przy kłębie. Mikro strupek ( wielkości dwóch główek od szpilek ) dopiero się pojawił i nigdzie indziej nie występuje przy tych 'ostrzyzeniach'. Dziś go zauważyłam i potraktowałam manusanem.
Wykluczone obtarcia i kontakty z innymi końmi.
To go nie swędzi. 🙁
IMG20230110114059.jpg IMG20230110114059.jpg
IMG20230110114055.jpg IMG20230110114055.jpg
Nie było mnie kilka dni w stajni a dziś zobaczyłam dwa wygryzione miejsca pod brzuchem...co to może być? Przemyte manusanem i osuszone. Okropnie swędzi🙁
Post został usunięty przez autora
Borkosław, wygryzione jak te z moich zdjęć?
Mój aż takie rany sobie zrobił, ale sam wygryzł i duże placki...
20230129_223931.jpg 20230129_223931.jpg
Cześć, czy stosował ktoś sebacil 50? Proporcje znam do przemywanie ale nie mogę znaleźć info jak często mogę myc. Czy codziennie czy raczej co drugi, trzeci dzień? Ktoś, coś?
Borkosław, obserwuj, czy nic się nie wykluje z tego na dniach... lupa, latarka czołówka i szukaj wszołów
Maz18, ja stosowałąm, choć ostatecznie u nas to nie było to, ale wet nam kazała stosować w schemacie co 2 dni przez chyba 2 tygodnie i odstawić.
Poncioch, już zagojone, mycie manusanem przez kilka dni pomogło - powoli zarasta 🙂 ale teraz pojawiła się gruda /hiperkeratoza/Świerzbowiec pęcinowy, nie wiem co to 😱 trzeba wezwać weta i pobrać materiał do badań...
Screenshot_20230217-194408_Gallery.jpg Screenshot_20230217-194408_Gallery.jpg
Katasia, dzięki za odp 👍 Nam dość pomaga na przodzie ale na tylnej nabawiła sie flegmony...nie wiem czy przez ten plyn czy jeszcze przez mocny środek odrobaczajacy, bo wet zalecił zadziałać od wewnątrz i zewnątrz a ostatnio trochę osłabiona była przez problem z zębem I wyszło co wyszło.. 🙄😒 na szczęście w porę leki podane i jest co dzień to lepiej.
A Twojemu koniowi to pomogło?
Jak się ogarnie to pewnie też zeskrobiny głównie z tego tyłu i by tez sie dowiedzieć co powoduje flegmonę..bo to 3 raz...potem pewnie coś na wzmocnienie i może szczepionka ale to po kolei i oczywiście pod kontrolą wetów.

Ciekawa jestem co u Was pomagało na takie łuszczenie skóry jakby lupiez i na uporczywą grudę.
Maz18, u nas sebacil podbił hiperkeratozę niestety... myślałam, że kobyła gryzie się i drapie i kopie po ścianach od świerzba, a to raczej od hiperkeratozy (chociaż to nigdy nie wiadomo tak do końca) Pęka jej skóra i wtedy swędzi, piecze, boli itp. Nie znalazłam jeszcze złotego środka, na pewno na ten moment odstawiłam wszelakie agresywne środki typu manusan, sebacil itp. Na jakiś czas pomogło codzienne smarowanie Medidermem (krem na łuszczycę dla ludzi), ale jak przestałam smarowac codziennie, to ostatnio znów mówią, że kopie w boks, więc wczoraj zaczęłam golić nogi aż mi zdechła maszynka, kupiłam dziś nową i ogolę do końca i umyję chyba ostatecznie szamponem też mediderm i albo nałożę grubą warstwę medidermu, albo krem z mocznikiem, jeszcze nie zdecydowałam, po południu podejdę do apteki i popytam czy to nie lepszy pomysł na ten moment, bo czułam wczoraj, że ma tam na prawdę twardą skórę. Na próbę odstawiam tez lucernę, bo wydaje mi się, że lepiej było zanim ją włączyłam do diety, ale może to nie kwestia lucerny, a po prostu postępu hiperkeratozy z wiekiem, zobaczymy. Nam nigdy nie wyszedł w zeskrobinie świerzbowiec, ale i moi weci mi mówili, że on często ne wychodzi,mimo, że jest, bo chowa się w tunelach i tak łatwo nie wyłazi, także kuracje robiłam kilka razy, mimo wszystko.

Katasia, Ciekawa jestem co u Was pomagało na takie łuszczenie skóry jakby lupiez i na uporczywą grudę.
Maz18,
hiperkeratoza też wygląda trochę jak gruda, tylko jest suche, więc upewnij się, że to gruda, bo jak na hiperkeratozę zadziałasz wysuszająco, jak na grudę, to właśnie pogarszasz sprawę, jak ja kiedyś dość regularnie 😉 Ale jeśli masz świerzba, bo piszesz, że na przód pomaga sebacil, to może jednak przyjaciele tam są i do kompletu hiperkeratozę, to bym leczyła schematem, a w dni bez sebacilu nawilżała np. Medidermem, ja właśnie tak robiłam. Na nadgarstkach widzę po nim mega różnicę, ale w pęcinach to już cięższy kaliber niestety...


Ciekawa jestem co u Was pomagało na takie łuszczenie skóry jakby lupiez i na uporczywą grudę.

Mycie w bardzo ciepłej wodzie szamponem medycznym z Carr'a + mastijet z dodatkiem DMSO zawijany w opatrunek. Co 3 dni zmiana opatrunku= mycie, suszenie do zera papierowymi ręcznikami i mastjet z DMSO. I tak przez prawie dwa tygodnie.

I gdy tak bardzo skrupulatnie podeszłam do sprawy to gruda, która nas męczyła prawie 4 miesiące poszła sobie w końcu won.
W tym czasie 4miesiecy miałam pobrany wycinek ze skóry do badania i nie wykazał nic szczególnego....
Niestety w miejscu "po wycinku" zrobiła nam się hiperkeratoza🙁...
Więc teraz mamy w tym jednym małym punkcie narastający strupek...od dwóch lat. Narasta i odpada, narasta i odpada.
Maz18,
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 lutego 2023 13:39
Katasia, mi się lepiej niz Mediderm sprawdzał Linimag, lepjej nawilża. Fakt, że przy zwykłej grudzie, ale jednak ladniejsza skóra po nim była.
Linomag to jest tak na prawdę mieszanka lanoliny kosmetycznej z wazeliną i olejem lnianym.
Można sobie kupić te rzeczy oddzielnie i w miseczce w kąpieli wodnej połączyć.

Sama lanolina kosmetyczna jest super i to ona robi sporo tej zmiękczającej roboty.
Niektóre skóry źle reagują na ropę naftową (parafina, wazelina), więc warto sobie wypróbować samą lanolinę.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 lutego 2023 16:27
kotbury, Lonimag jest tak tani, że chyba szkoda czasu na mieszanie samemu, myślę ze cenowo wyjdzie to podobnie.
testowałam kiedyś parafinę samą i linomag na nadgarstkach, bo tam najlepiej widzę czy jest efekt czy nie i nie bardzo ten efekt widziałam,ale może jeszcze raz spróbuję. Póki co w domu znalazłam alantan, on też może być tu pomocny, więc przetestuję najpierw to
zembria, o ile nie masz problemu po wazelinie z tego produktu.
Ona odcina dopływ tlenu i jak masz tam beztlenowce to nie pomaga.

... ja sobie lanonolinę kosmetyczną mieszam z olejkiem migdałowym, masłem shea albo kakaowym i mam petarda balsam do ciała🙂. Z samym maslem shea super balsam do ust. Z mocznikiem i paroma innymi - top krem do rąk i stóp🙂
Dzieki Wielkie za odpowiedź 🙂
Przód ladnie zszedł i praktycznie łupieżu nie ma po Sebacilu.

Na tylna nogą też stosowałam ciecz kalifornijska ale bardzo podrażniło jej skórę. Myłam to też malacetic szampon ale też był dość mocny. Ta noga jest dość po przejściach wiec jest "trudna" i bardzo wrażliwa..
Zostałam przy manusanie i smarowaniu polibiotykiem, a drugi dzień masc cynkowa i powoli widac efekt.
A tez z opatrunku spływa rivanol wiec jej to ładnie namacza.
Myślę, że wewnętrznie też zadziałał Dectomax.
Chcialam też obmyć, popsikac DMSO ale boję się bardzo czymkolwiek jej robic tą noge po tej akcji z flegmona..

Poobserwuje i wtedy po konsultacji z wetami będziemy myśleć czy majestic czy masc robiona czy co tam jej zrobić, bo wyglada to na grudę przy piętce i hiperkeratoza po boku peciny. Tam ma takie strupki co się pojawią i odpadają.

Tylu specyfików do mycia, ogarniania nóg konia to jeszcze od x lat nie miałam.. a co wet to tez inna teoria i inne specyfiki i badz tu mądry..
A ten sebacil 250ml prawie 379zl, a zużyłam ledwo 5ml i teraz stoi🙄 czy go.mozna jeszcze do czegoś innego użyć??czy najlepiej sprzedać badz wetowi "zwrocic" bo jemu to się przyda🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 lutego 2023 13:52
kotbury, tylko, że linomag sie właśnie bardzo fajnie caly wchłania i nie zostawia takiego tłustego filmu na skórze wiec nie ma jak się "zakisić" pod spodem nic.
Tyku specyfików do mycia, ogarniania nóg konia to jeszcze o x lat nie miałam.. a co wet to tez inna teoria i inne specyfiki i badz tu mądry..
A ten sebacil 250ml prawie 379zl, a zużyłam ledwo 5ml i teraz stoi🙄 czy go.mozna jeszcze do czegoś innego użyć??czy najlepiej sprzedać badz wetowi "zwrocic" bo jemu to się przyda🤔

Maz18, moi weci mi zawsze dają odlewki już rozrobione z wodą, nigdy nie kupowałam całej butelki 😮 Może spróbuj odsprzedać w ogłoszeniach albo na olx
Mam na koniu grudki pod skórą, umiejscowione pod czaprakiem. Trochę zaczęła się na nich łuszczyć skóra razem z włosami. Nie bolą, nie swędzą. Grzyb to raczej nie jest, bo imaverol nic nie dał. Rain rot? Koń derkowany, ale może gdzieś podcieklo trochę wody pod derkę. Wetowi pokażę przy okazji, chyba, że do tego czasu się dziadostwa pozbędę.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 lutego 2023 14:41
karolina_, zapalenie mieszków włosowych? U mijego Łaciatego zimą się zdażają takie. Troche to wyglada jak bąble po ugryzieniu owadów, ale nie swędzi nic. Tylko u mnie nigdy skóra sie na tym nie luszczy.
Katasia, widzisz..ten mi dal cała flaszkę i nic o rozrobieniu nie mówił.
Spróbuję mu to oddać i rozliczyć a jak nie to może akurat się uda na olx.
zembria, może być, skóra nie złazi tak jak przy rain rot tylko trochę. Są jednak też pod całą derka i pod popręgiem, ale dużo mniejsze.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się