Jakie pasze dajecie swoim koniom?

kotbury, no właśnie chcę po prostu worek/dwa kupić i zobaczyć jaki będzie efekt.
U nas tylko jest kwestia właśnie lekkich opojów (które może sobie wmawiam też😂😉, więc zobaczymy.
Melanie, to jest ciężko utrafić, bo może być tak, że masz tzw.alergie krzyżowe.
czyli przy samej lucernie nie byłoby takiego efektu ale, że dajesz jakiekolwiek inne ziarno/ specjalne trawy(sieczki, granulaty) w paszy to wtedy ci lucerna wybije.

Imho- kup jeden worek i sprawdź. Na więcej szkoda kasy.
Z mojego doświadczenia częściej negatywne efekty daje lucerna dodawana do żarcia jako sieczka niż stosowana jako bufor do nie chlapania po ścianach żołądka w formie - garść przed jazdą.

...do mnie, czytając sobie ten wątek, coraz częściej jednak przemawiają badania o tym, że konie to trawo/siano -żercy (i to koniecznie trawa tylko w sezonie i przerośnięta) a nie roślinożercy, i że realnie wszystkie ziarna i inne są dla nich w dłuższej perspektywie szkodliwe.
Wysyp ochwatów, cushingów, alergii itd. - to wszystko to są choroby "cywilizacyjne".
anetakajper   Dolata i spółka
28 stycznia 2023 15:05
Czy trawokulki z dengie nadadzą się jako smaczki. Są wystarczająco duże. Dawno ich nie dawałam i nie pamiętam jakie one były.
Szukam godnej polecenia sieczki z lucerny. Najważniejsze to żeby cena była wiadomo korzystna ale koniecznie nie może mieć pyłu.. niestety koń sporo zostawia, a że dostaje też trochę suplementów w proszku to często jest tak, że 1/2 żarełka niezjedzona :C aktualnie była to sieczka eggersmann. Myślałam o sukces lub pro linen, wiecie jak u nich z ilością pyłu? a może wyszło jeszcze coś nowego?

edit: koniecznie niemelasowana!
WhiteFabi, w pro linen nie ma duzo pylu, wiec pod tym katem polecam, tylko cenowo slabo wychodzi
WhiteFabi, Sukces ostatnio jeszcze na shopee kupiłam na próbę i mnie mega pozytywnie zaskoczył. Patyki małe a liście i części miękkie w kawałkach jakby, że to serio wygląda na liść i kawałek rośliny a nie właśnie unoszący się pył. Trochę tego jest ale jak dla mnie jest za grube na typowy pył z sieczki. Plus niezmiennie sieczka z Nuby gdzie miękkie części i pył jest pelletowany więc zostają go minimalne ilości na dnie.
Ja suple w proszku mieszam bardzo dokładnie z sieczką i olejem żeby się wszystko pozlepiało.
uszatkowa   Insta: kingaielif
28 stycznia 2023 18:12
sweetie, shopee już się wycofało z Polski, chyba już w żadnym Europejskim państwie nie działa. A szkoda bo czytalam że można było korzystnie pasze zamówić.
uszatkowa, taaa przy kilku kuponach zniżkowych i darmowych wysyłkach dało się nieźle zaoszczędzić dlatego skusiłam się na próbę.
Na shopee kupiłam tanio sieczki na pół roku , pasze tak samo. Wielka szkoda, że już go nie ma.
Wzięłam teraz na próbę dengie tą żółta. I jestem zachwycona.bardziej niz tą z sukcesu. Koń wcina aż miło, nawet zjada wszystko co dostanie gdy ma tam ta sieczke.
Zeeet17   Jak żyć z koniem kaleką i nie zbankrutować
28 stycznia 2023 21:06
Sukces ma naprawdę fajną sieczkę. Karmię od września i żadnego brzydkiego worka i niespodzianek nie mialam. I o dziwo koń wcina do zera 🙉
WhiteFabi, Jeśli chodzi o niewielką "pylistość", to Sukces i ProLinen faktycznie tego pyłu nie mają.
Otworzyłam dzisiaj Hartog Digest i sieczka wygląda rewelacyjnie! Teraz test czy pani wybrzydzajaca zje
xxagaxx, moja nie jadła xD
martrix, ja już przerobiłam wszystkie Dengie, Agrobs... no nie jest łatwo :P
Lucerne z Derby polecam.
Perlica, ja j nie widzę żadnej różnicy, niemniej ja mam serio ciężki przypadek 😵‍💫
Equitrade, ja też, więc dam sobie spokój 😁
BUCK   buttermilk buckskin
02 lutego 2023 21:11
Perlica na mojego nie działają preparaty które nie mają tryptofanu. chyba zawsze najlepiej działał Pavo NervControl i NUTRI HORSE Calm 3000 g
siwaaa, Ja tylko raz kupiłam dengie i stałam się wieczną fanką. 😀 Moje konie też.
Mój ekstremalny niejadek zakochał się z brandonie XS.
Mamy ułożona dietę z Hippovetu. Polecili mi zmienić sieczke z lucerny na Agrobs Pre alpin. Kupiłam i koń stwierdził, że chyba mnie pogrzało i odmówił jedzenia z tym g... 😂 Dobrze, że inny koń w stajni miał resztkę starej sieczki (eggersman gastro love forever).
Ale pozostałe konie wcinaja tego Agrobsa bez problemu. Ładnie pachnie i nie ma dużo pyłu.
tajnaa, tak zbierałam się długo do tej sieczki, ale miałam spory zapas sukcesa. I powiem, że wykończę ta i te parę worków sukcesa co zostało i zostaje przy dengie. Zapach, kolor itd, uwielbiam ja wrzucać do wiadra. Jeszcze spróbuję ta czerwona i dla wrzodkow. Choć ta żółta mi pasuje, jest wilgotna to suple się nawet dobrze kleją do niej.
Jasnowata, Mój też Agrobsa nie chciał jeść, ale on od jakiegoś czasu ma fochy na wszystkie sieczki. A to eggersmanna gastro Twój jaśnie koń zjada bez problemów? 🙂
Tak, egger wchodzi. Nawet przed treningiem Księciunio pochłania, a to już świadczy o tym, że naprawdę mu smakuje.
Hej dziewczyny a ja mam pytanie troszkę w innym kierunku. Doradźcie proszę co byście wybrały 🙏

1.Stajnie gdzie karmienie jest 3 razy dziennie ale siano ograniczone (ok.1-1,5 kostki na dzień, dla mojego konia to za mało, czasem siano średniej jakości, na padokach jest, ale w niewielkiej ilości), nie ma podziału na padoki zimowe i letnie, więc konie chodzą cały czas w tym samym miejscu. Stajnia ma fajne duże boksy angielskie.

czy

2. Stajnie, gdzie karmienie jest 2 razy dziennie, ale siano bez limitu (na padokach full i na noc do boksu), osobno padoki na zimę i osobno na lato + latem zmiana pastwisk jak wyjedzą trawę. Boksy mniejsze wewnętrzne.
Sylwiko, - zdecydowanie drugą opcję. Siano bez limitów to podstawa, a dodatkowy posiłek z treściwego możesz podawać sama jak jesteś 😉
Niestety nie mam możliwości być codziennie i nie w godzinach obiadowych
Sylwiko, - posiłek można podawać po treningu, białko podane 30/40 minut po jeździe bardzo fajnie działa na budowę mięśni. Nie musi być w porze obiadowej 😉 Jeśli jesteś z 3x w tygodniu to można już coś wrzucać, jak nie pasze to meszyk. Ja tak podaje, zanim rozsiodłam i ogarnę sprzęt to akurat mija.
No i mimo wszystko lepsze większe odstepy w treściwym niż brak objętościówki czy słabe siano. Szczególnie jak koń nie pracuje regularnie i pewnie tego treściwego to nie je specjalnie dużo 😉
Sylwiko, zdecydowanie opcja nr 2. Bez jednego posiłku treściwego koń nie umrze, a z braku siana już mogą być spore problemy.
Opcja nr 2.
Siano to podstawa. Przy nieograniczonym dostępie, moja kobyła nie potrzebowała trzeciego posiłku treściwego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się