Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Jak wszyscy wiemy ustawa weszła w życie 06.01.2023.
Wszystkie konie mają być zgłoszone i przypisane do zarejestrowanego stada.
Mamy tylko 3 miesiące.
Komuś już się to udało?
IRZplus w końcu działa
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
27 stycznia 2023 16:16
Tillia, tak, mi i wielu osobom już się udało, aplikacja ruszyła, wszystko idzie dosc sprawnie, piszemy o tym w kółko od dwóch tygodni w wątku o przydomowej stajni.
No to wątek do zamknięcia. Idę czytać tam.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
01 lutego 2023 08:56
Odnawiam wątek:

Na tej stronie, na samym dole jest taki plik "koniowate składanie zgłoszeń...", jest tam tabela co/kto i gdzie ma złożyć dokumenty.

https://www.gov.pl/web/arimr/obowiazki-posiadacza-zwierzat-w-ramach-systemu-irz


melechowicz WhiteFabi z tej tabeli (wiersz 4) wynika, że konie mające więcej niż rok, dotychczas niezidentyfikowane, czyli również te nieposiadające paszportu wpisuje się do rejestru przez UJAWNIENIE, zaznaczając dodatkowo opcję "Wniosek o wydanie dokumentu identyfikacyjnego".

-urodzone po 5 stycznia - przez URODZENIE

-wszystkie inne przez PRZYPISANIE DO DZIAŁALNOŚCI (oprócz przywiezionych zza granicy)

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
01 lutego 2023 09:18
PRZYPISANIE DO DZIAŁALNOŚCI: (cytuje z wypowiedzi anetakajper, bo ładnie to opisała)

zalogować się do IRZ, następnie:

" po prawej stronie w rogu
-utwórz dokument następnie
-ZRKON- zgłoszenie koniowatego do rejestru
-wyskakuje nr działalności.
jeśli jesteś wł. konia to zaznaczasz posiadacz, a następnie że posiadacz jest właścicielem i przepisujesz Numer Ewidencji Producentów właściciela koniowatego
Rodzaj związku, dane związku

-typ zdarzenia rozwijasz i klikasz przypisanie do działalności
Imię konia, paszport, czip, data urodzenia, matka i nr. paszportu, ojciec i nr paszportu.

Na dole masz jeszcze
Informacje dotyczące dokumentu identyfikacyjnego/zastępczego i to też trzeba wypełnić -dotyczy dokumentu identyfikacyjnego, data wydania, nr dokumentu. weryfikujesz pokazuje ci błędy. Jak masz błędy to dajesz popraw, poprawiasz, jak dobrze to zatwierdzasz 🙂 "



Dodam od siebie, że:
- konie bez czipa przechodzą bez problemu.
- jeśli jest się właścicielem i posiadaczem jednocześnie - to nie wpisywać dodatkowych osób opiekujących się końmi (w tym siebie też nie) bo wówczas trzeba dołączyć dodatkowe oświadczenie "klauzula informacyjna...." a jak się go nie dołączy to wyskakuje błąd.

- jeśli jest się właścicielem i posiadaczem jednocześnie - to nie wpisywać dodatkowych osób opiekujących się końmi (w tym siebie też nie) bo wówczas trzeba dołączyć dodatkowe oświadczenie "klauzula informacyjna...." a jak się go nie dołączy to wyskakuje błąd.

TRATATA,
Bardzo ładnie wszystko, tylko to ostatnie to się zaplątało od zgłaszania działalności. Póki co to proponuję nie ruszać tego. jak będzie potrzeba to się uzupełni gdy będzie wiadomo po co i dlaczego.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
01 lutego 2023 14:52
A fakt, tych opiekunów to przy wniosku o siedzibę stada należy pominąć.
TRATATA, Co do ujawnienia - Masz rzeczywiście rację.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
01 lutego 2023 15:51
Do wczoraj nie miałam pewności, dopiero dzisiaj znalazłam tą tabelkę, to jedyne miejsce, gdzie jest napisane do czego to "ujawnienie" służy.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
02 lutego 2023 10:11




Wg oddziału ARIMR w Pruszczu Gdańskim jako właściciel koni nie posiadający własnej stajni jestem posiadaczem, nie producentem. Mam podjechać i skorygować wniosek.
Ech.

-Alvika-,

Chyba już wiem, dlaczego Cię wzywają, aczkolwiek można oszaleć z tymi definicjami, Ty jesteś producentem/posiadaczem (bo posiadasz zwierzę i to mieliśmy na myśli podpowiadając Ci jak wypełnić) a we wniosku, który składałaś jest opcja "producent rolny". Jak się okazuje to nie to samo 😱 :

producent – producent rolny, beneficjent programów rybackich, posiadacz zwierzęcia, organizacja producentów, podmiot prowadzący zakład utylizacyjny oraz potencjalny beneficjent;

producent rolny – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, będąca rolnikiem w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013. Za rolnika w rozumieniu ww. art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013 uważa się osobę fizyczną lub prawną bądź grupę osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, której gospodarstwo rolne jest położone na obszarze objętym zakresem terytorialnym Traktatów, określonym w art. 52 TUE w związku z art. 349 i 355 TFUE, oraz która prowadzi działalność rolniczą. Prowadzenie działalności rolniczej oznacza:
- produkcję, hodowlę lub uprawę produktów rolnych, w tym zbiory, dojenie, hodowlę zwierząt oraz utrzymywanie zwierząt do celów gospodarskich; utrzymywanie użytków rolnych w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy bez konieczności podejmowania działań przygotowawczych wykraczających poza zwykłe metody rolnicze i zwykły sprzęt rolniczy, w oparciu o kryteria określone przez państwa członkowskie na podstawie ram ustanowionych przez Komisję, lub
- prowadzenie działań minimalnych, określanych przez państwa członkowskie, na użytkach rolnych utrzymujących się naturalnie w stanie nadającym się do wypasu lub uprawy
Jeszcze jedna ważna rzecz - nie wiem czy wszyscy wiedzą, numer stada trzeba zgłosić do związku, ja akurat musiałam wprowadzić zmiane w paszporcie i Pani ze związku prosiła żeby numer stada jak będzie nadany wysłać na email
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
02 lutego 2023 20:59
TRATATA, dziękuję.
Pojechałam, na wniosku do rozpatrzenia jestem posiadaczem, tak twierdzi oddział w Pruszczu Gdańskim i kwatera główna 😉 w Gdyni.
Teraz mnie identyfikują i sprawdzają, czy ja to naprawdę ja. Mam czekac na korespondencję zwrotną.
NatHuragana   serce skoczka <3
04 lutego 2023 20:25
Słuchajcie bo ja coś nie mogę zatrybić. Mam nr w ewidencji producentów rolnych. Nie ma nr działalności. Gość w arimr powiedział że koniwatego mogę dodać przez irz. Ale poprostu nie mogę. Wypełniam pola i nie jest aktywny przycisk dodania zwierzaka. W ogóle nie pojawia mi się nr siedziby. Czy ja musze najpierw w arimr złożyć wniosek o siedzibe?
jesteś właścicielem czy posiadaczem ?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
05 lutego 2023 09:34
W ogóle nie pojawia mi się nr siedziby. Czy ja musze najpierw w arimr złożyć wniosek o siedzibe?
NatHuragana,

Oczywiście, że tak, jezeli jesteś jednocześnie właścicielem i posiadaczem oraz trzymasz konia u siebie lub gdy prowadzisz pensjonat. Wtedy w aplikacji w zakładce dokumenty wybierasz wniosek o numer działalności. Bez tego nie ruszysz. Pamiętaj żeby nie wpisywać osób opiekujących się końmi. Bo wtedy trzeba oświadczenie dołączyć.
NatHuragana   serce skoczka <3
05 lutego 2023 18:29
blucha, jestem właścicielem i posiadaczem, koń stoi u mnie.
NatHuragana   serce skoczka <3
05 lutego 2023 18:30
TRATATA, czyli w irz mogę złożyć ten wniosek tak? Bo nie mogę właśnie znaleźć takiej opcji 😑
tak jak TRATATA napisała, najpierw nr działalności
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
05 lutego 2023 19:28
NatHuragana,
NUMER SIEDZIBY STADA - nr działalności
-zaloguj się do IRZ,
-wejdź w dokumenty, po prawej stronie u góry jest "utwórz nowy dokument", rozwiń listę i wybierz "ZD zgłoszenie działalności",
-wypełnij wniosek, będą potrzebne numery działek- (jeśli do siebie nie przylegają to nie warto wszystkich pisać bo wyskoczy błąd), jest tam zakładka "osoby opiekujące się końmi" -należy to pominąć.
-kliknąć weryfikuj, poprawić błędy i wysłać.
Jak zatwierdzą to pojawi się tam informacja a po kilku dniach otrzymasz też list z ARiMR.

Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam 😁
NatHuragana   serce skoczka <3
05 lutego 2023 19:41
TRATATA, wiszę Ci kawę, dzięki 🙏
TRATATA, Mam taki problem - wywala mi błąd przy rejestracji konia którego jestem tylko posiadaczem polegający na braku nr producenta. We wszystkich możliwych budkach wpisałem nr a i tak mi wywala - masz jakiś pomysł. Może jednak powinienem odhaczyć ze posiadacz jest właścicielem (pomimo, że tak nie jest?)
melehowicz, ja wpisałam w polu "nr właściciela koniowatego" imię i nazwisko właściciela, zostawiając jego nr producenta pusty. Poszło. Wszystkie zarejestrowane i co ciekawe, te na zagranicznych paszportach już zaakceptowane, a na polskich trakeńskich lub pzhk "w trakcie kontroli"
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 13:46
melehowicz, A Ty sam pisałeś, że się da:

TRATATA, Iskra de Baleron, _Gaga, keirashara, Reyline, pestka, Robię alarm , bo przed chwilą wprowadziłem konia do bazy jako posiadacz bez podania nr identyfikacyjnego właściciela. Wygląda na to ze do tej czynności jest on zbędny choć system takie pytanie zadaje (tak jakby nie była ta informacja konieczna.

Szczerze powiedziawszy, po tym wpisie nie zgłębiałam tematu. Może spróbuj tego sposobu co karolina_
TRATATA, Okazuje się, że system generuje komunikaty o błędach które nie zaistniały. Wprowadziłem polskiego konia bez podania numeru producenta właściciela i system przyjął bez szemrania. U konia z paszportem zagranicznym wyskakuje problem. W przypadku komunikatu : data opisu nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia do stada - rzeczywiście należy podać nieprawdziwą informacje i w miejscu daty opisu konia wprowadzić datę co najmniej założenia działalności lub późniejszą. Nie mogę rozkminić jednak tego numeru.
melehowicz, ja wpisałam w polu "nr właściciela koniowatego" imię i nazwisko właściciela, zostawiając jego nr producenta pusty. Poszło. Wszystkie zarejestrowane i co ciekawe, te na zagranicznych paszportach już zaakceptowane, a na polskich trakeńskich lub pzhk "w trakcie kontroli"
karolina_, Ten pomysł z nazwiskiem to wymyśliłaś/wykombinowałaś , czy pochodzi z informacji od agencji lub innego źródła?
mi czerwony paszport wszedł bez kilku danych np nazwy związku wydającego, data opisu też musi być minimum data zgłoszenia działalności
Czy ktoś mi powie jak ogólnie wysłać to zgłoszenie przez internet? Ja nawet nie mam pojęcia jak się dostać czy to na aplikacje agencji czy też poprzez stronę internetową. Logowanie się samym profilem zaufanym zawsze mnie wywala... Czy trzeba zrobić coś poza tym aby móc dostać się do IRZ? Czy ktoś mógłby krok po kroku łopatologicznie wyjaśnić?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 17:42
Grettiena, pytanie najważniejsze, czy masz numer producenta? Jeśli nie to od tego musisz zacząć. Bez niego się nie zalogujesz. Wniosek o wpis do ewidencji producentów najlepiej wypełnić w ARiMR lub wysłać w formie skanu (wypełniony i podpisany) przez epuap jako załącznik do "pisma ogólnego do urzędu". Jeśli nie będzie poprawek to otrzymasz nr producenta i dane do logowania do aplikacji.

melehowicz system czasem pokazuje błędy od czapy, warto pokombinować aż znikną. A z tą datą przybycia do działalności to przy każdym koniu nie może być wcześniejszą.
TRATATA, Nie mam jeszcze nic, czyli numeru producenta też nie mam niestety.
Czyli wypełniam ze strony https://www.gov.pl/web/arimr/wniosek-o-wpis-do-ewidencji-producentow2 i poprzez epuap wysyłam załącznik do mojego oddziału ARiMR? Dopiero potem mogę zająć się resztą papierologii ale już z poziomu konta do którego dostanę dostęp?
Czy są jakieś kruczki logiczne wypełniając ten wniosek czy raczej mogę włączyć sobie instrukcję z tej strony i próbować wypełnić? Na co zwrócić uwagę?
Post pod postem ale muszę się dowiedzieć.
Mieszkam u rodziców, koń jest mój. "współposiada gospodarstwo rolne z inną osobą niż małżonek"-czy muszę tu uwzględnić, że domostwo jest mamy czy po prostu zaznaczam NIE? Jest to sam początek III Producent, tabelka 03.-Bo gospodarstwa rolnego moja mama ani ja...nie mamy 😀
Czy ogólnie muszę gdzieś to uwzględniać, że nie jestem właścicielem działki czy po prostu wypełniam tylko na siebie?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 18:58
Czyli to rodzice są właścicielami gospodarstwa? Jeśli tak, to czy pobierają jakieś dopłaty unijne np. obszarowe?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się