Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

TRATATA, Moja mama ma dom, działkę-normalnie mieszkalną, nic rolniczego. Nie mamy gospodarstwa rolniczego czy jakiegokolwiek innego, nie pobieramy dopłat i unijnych bo po prostu nie są rolnikami.
Grettiena jestem w podobnej sytuacji a mam już wszystko załatwione więc, nr producenta na ciebie , nr działalnosći nazywany nr stada na ciebie miejsce stada zaznaczasz na działce mamy, bo jak rozumiem tam mieszkasz w żadnym wniosku nie ma pytania kto jest właścicielem działki
melehowicz, wykombinowalam. Jedna z wlascicielek mieszka za granica i watpie zeby chciala sie bawic w wyrabianie nr producenta.

Co lepsze, wlasnie sie zorientowalam ze dwa konie mi weszly a zapomnialam podac daty urodzenia 🙈
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 19:45
Ok, czyli takie siedlisko, Ty nie jesteś jego właścicielem ani współwłaścicielem ale tam trzymasz swoje konie? Na mój rozum to masz takie rozwiązania:

1. Ty możesz uzyskać numer producenta (+dane logowania do IRZ) ale jeśli stajnia i działka nie są Twoją własnością/współwłasnością to żeby potem uzyskać siedzibę stada będzie potrzeba umowa z mamą np. dzierżawy budynku i ziemi (tak wynika z instrukcji, ze trzeba coś takiego dołączyć). Gdy otrzymasz numer siedziby stada to będziesz sama mogła do niej przypisać konie.

2. Twoja mama składa wniosek o wpis do ewidencji producentów jako posiadacz, gdy go otrzyma (+dane do logowania), przez IRZ składa wniosek o siedzibę stada (zgłoszenie działalności) i przypisuje konie jako posiadacz.

Ma ktoś lepsze pomysły?
TRATATA a przeczytałaś co napisałam ?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 20:02
blucha, przeczytałam dopiero teraz. Kiedyś się pokazywało, że ktoś napisał post. Twój sposób lepszy. Sugerowałam się tym, że właściciel pensjonatu jeżeli nie jest właścicielem nieruchomości to musi przedłużyć umowę dzierżawy i ta sytuacja jest podobna.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 20:32
Nie mogę już edytować. (10 minut to za krótko na przemyślenia) 😁

Tak sobie myślę, że skoro nie potrzeba zgody właściciela nieruchomości to równie dobrze można sobie siedzibę stada zarejestrować u sąsiada a nawet na Gubałówce czy plaży w Sopocie. Ja bym jednak tą drogą nie szła ale to moja opinia.
myślę że myk jest w tym że adres zameldowania jest taki sam jak siedziba stada
Ponad 2 tygodnie temu przez EPUAP złożyłam wniosek o nr producenta. I cisza ... 🙁
Przy działaniu w takim tempie - mogę do końca marca nie ogarnąć 🙁
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
06 lutego 2023 20:58
równie dobrze można sobie siedzibę stada zarejestrować u sąsiada a nawet na Gubałówce czy plaży w Sopocie. Ja bym jednak tą drogą nie szła ale to moja opinia.
TRATATA, zdecydowanie nie idź drogą Sopotu, bo podlega pod biuro z Pruszcza Gdańskiego - tutaj dają inne wytyczne, będziesz miała większy mętlik w głowie 🙊
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 lutego 2023 21:25
_Gaga, może zadzwoń i podpytaj dla pewności czy wniosek dotarł, ile mniej więcej trzeba czekać. Może z jakiegoś durnego powodu pozostawili bez rozpatrzenia.

-Alvika-, to Sopot skreślam z listy 😁 a Tobie udało się poprawić wniosek?
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
06 lutego 2023 22:44
TRATATA, tak, bo mi się wymskło, że ja tylko właścicielem jestem... Na wniosku koniec końców widnieję jako posiadacz.
I zobaczymy jak to się potoczy dalej.

PS. Z drugiej strony: kwatera główna ARiMR w Gdyni też twierdzi, że jestem posiadaczem, nie producentem.
A z trzeciej: hm, jestem oficjalnie właścicielem sadu owocowego w gminie wiejskiej. Produkuję jabłka dla koni i na użytek własny (dokładnie w tej kolejności). Poszukam jakiejś dotacji i wrócę do nich z tematem producenta, wtedy pogadamy 😎
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
06 lutego 2023 23:11
kurczę, a ja dostałam decyzję o wpisie na listę producentów, mam swój numer identyfikacyjny, ale na tym piśmie nie ma żadnych danych do logowania....

Nie widzę nigdzie opcji rejestracji na stronie IRZplus, jest tylko opcja na login i hasło, a tych nie posiadam... No i jest opcja logowania za pomocą login.gov.pl, ale tu mi się pojawia, że występuje błąd i się nie da...

co począć?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
07 lutego 2023 14:11
taggi, loginem będzie numer producenta, teraz się zastanawiam czy nie trzeba dodatkowo złożyć wniosku o przyznanie uprawnień do aplikacji. Ja swój dostep mam od kilku lat bo składam wnioski o dopłaty elektronicznie, w aplikacji e-wniosek jest akurat okienko "zarejestruj się " a w IRZ tego nie ma.
Ja po szkoleniu w ARiMR
Przy dodawaniu konia do stada mamy podać tylko ULEN i datę wejścia do stada i związek jaki paszport wydał. Resztę danych konia system powinien zaciągnąć sam
To w teorii.

taggi do pierwszego logowania potrzebne hasło z agencji, dopiero potem zmieniasz na swoje
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
07 lutego 2023 20:00
blucha - Dzięki!! 💐
Nie mogę się zalogować na stronę irz plus, próbuje przez profil zaufany i mnie wywala. Robię coś źle?
oj nie czyta się, nie czyta 🙂
blucha, czytam, ale skąd mam wziąć to hasło z agencji? Zadzwonić? Trochę to beznadziejne, że wszędzie można profilem zaufanym, a tu akurat nie.
Dobra mam to. Jednakże wczoraj zakładałam firmę, dziś próbuje ogarnąć koniowate i to pierwsze było łatwiejsze. Współczuję ludziom pracującym w Arimr.😞 Czyje, że będzie się działo.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
08 lutego 2023 06:20
Jak już uzyskasz dostęp do IRZ to jest z górki, wszystkie wskazówki co i jak wypełnić są na poprzedniej stronie i to juz bez wychodzenia z domu ogarniesz.
Ja od wczoraj próbuję wysłać o nr producenta, wg strony mam wejść przez jakieś "wyślij pismo ogólne", a mi w ogóle nie działa ta strona moj.gov.pl 🙂😉) Nic to, spróbuję w marcu, może coś ogarną do tego czasu. A jak nie to trudno, niech ten wpis na forum będzie dowodem, że ja próbowałam zrobić na czas, ale mają do dupy serwery i niech mnie ścigają potem xD
Ja już nic nie wiem. Jako właściciel koni stojących w pensjonacie, co mam zrobić? Czytam tu Wasze wpisy, ale większość pisze jako właściciele stajni. A zwykły pensjonariusz? Wg maila z ARiMR nic nie mam do roboty, wszystko powinien zrobić właściciel stajni. Czy tak jest rzeczywiście?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 lutego 2023 12:09
anai, podpytam się. Co jeśli nie chcę, żeby właściciel terenu na którym są konie musiał cokolwiek robić? P
anai, musisz zgłosić konia jako producent (?)
Tylko najpierw właściciel pensjonatu powinien podać ci numer siedziby stada.
Sama też czekam jeszcze na wieści, bo nasza stajnia też nie jest jeszcze zgłoszona przez właściciela i też nie mam jeszcze nic. A w sumie czasu coraz mniej.
Zacytuję wam maila którego otrzymałam
Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadza definicję właściciela koniowatego i posiadacza koniowatego:

· właściciel koniowatego oznacza osobę fizyczną lub prawną/ osoby fizyczne lub prawne posiadającą/ posiadające prawo własności do zwierzęcia koniowatego,
· posiadacz koniowatego oznacza osobę fizyczną lub prawną, która odpowiada za koniowate, w tym w ograniczonym czasie (z wyłączeniem lekarzy weterynarii).

Obowiązkiem posiadacza jest uzyskanie w ARiMR numeru producenta EP i zgłoszenie siedziby stada, czyli miejsca (adres), w którym przebywają koniowate. Posiadaczem jest np. właściciel stajni, ośrodka jeździeckiego, stadniny (posiadacz może, ale nie musi być właścicielem koniowatych).

Posiadacz koniowatego ma obowiązek zgłoszenia wszystkich koni przebywających u niego w stajni/pensjonacie/ośrodku (koni swoich, jak i koni innych właścicieli). Posiadacz nie będący właścicielem ma obowiązek dokonywać wszystkich zgłoszeń za pomocą aplikacji IRZplus.

Tu nie ma mowy o tym, że mam cokolwiek zrobić. Nic z tego nie kumam.
O, o tym nr siedziby stada to nie wiedziałam nawet. Nie mam, więc tyle z irytowania się na urzędy online :P
anetakajper   Dolata i spółka
08 lutego 2023 12:39
anai, no i nie rób nic. Wł. stajni ma zgłosić wszystkie konie do IRZ
właściciel pensjonatu ma obowiązek uzyskać nr producenta i nr stada, to na nim spoczywa wpisanie do tego stada wszystkich koni jakie znajdują sie pod jego pieczą
właściciel konia nie ma obowiazku, aczkolwiek może wystąpić o nr producenta i póżniej dostęp do bazy uzyskać od agencji ale będzie mógł mieć tylko pogląd gdzie jego koń jest przypisany
takie informacje mam ,,z pierwszej ręki,, czyli pracowników ARiMR, i to sie zgadza z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie ZHK
https://www.pzhk.pl/2023/01/ustawa-o-identyfikacji-faq-i-informacje/
w pkt 9 - posiadacz ma obowiazek , w pkt 10 właściciel zaleca sie / czyli nie ma obowiazku , w pkt 18 właściciel pensjo ma obowiazek zgłosić
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się