Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jak reszta nr 2. Duży jak ma siano non top, dostaje tresciwego 1/4 tego co dawałam mu w pensjonacie.
też uważam, że siano jest o wiele ważniejsze niż 3ci posiłek 🙂
Potrzebuję pomoc w dobraniu paszy 😀

Klacz 12 letnia, nie ma brzucha, ale jest taka tłusta - rozdwojony zadek i płat tłuszczu na szyi. Dopiero zaczyna regularniejszą robotę, ale niestety dostaje trochę suplementów - ogólne, na kopyta i na stawy. Co moglam kupiłam w granulacie, ale sporo ma jednak w proszku. Mimo swojej tłustości jest dość wybredna - sieczki nie zje, makucha też nie, pasze może, ale zależy od dnia.. i nie wiem już z czym podawać jej te suplementy. Do tej pory w miarę wchodziło mebio basic - teraz już nie, eggersamnn zupełnie totalnie fujka, kiedyś dostawała złotowital to podobno kompletnie nie jadła, myślałam o nuvena light, ale jakoś dla mnie bez szału ta pasza i się obawiam. Dodatki typu sok z owoców nie przejdą, na mokro tez nie zje :') polecicie coś? obawiam się, że i tak zostanę z wieloma nieprzejedzonymi workami :C

szybki edit: odpadają też pasze ,,sypkie'' takie jak agrovital czy właśnie mebio basic jest niestety zbyt sypki..
WhiteFabi, a z owsem?
_Gaga, nie mam możliwości gnieść, a niestety z pełnego dość sporo wydmuchuje mam wrażenie :C ale pełny dość chętnie zjada

edit: rzeczy, które baaardzo chętnie je to oczywiście warzywa i owoce, z pasz lubi o dziwo hovelera podstawowego tego w granulacie, ale też cięzko mi przemycić te suplementy.. dodam, że ona naprawdę długo i bezstresowo je, wyciąga tylko to co chce
WhiteFabi, - hmmm, poleciłabym Natur Solo, ale on sypki właśnie. A mesz zje? Jak tak, to agrobs alpengrun jest bardzo chętnie wciągany nawet przez niejadki, tylko no, to mesz, więc mokry.
Brandonie XP? On dla grubasków, granulat. Krauter muesli też jest chętnie zjadany. Jeśli dajesz porcję dla chomika do supli to nie powinien tuczyć (sama właśnie sprawdzam tą teorię :P )



Melduje, że sieczka z esparcety z HRS Feeding mojemu wchodzi, ale kurka, tak zbitego cholerstwa jeszcze nie spotkałam 😂 Dłubałam dziadostwo nożyczkami. Mimo olejowania nie jest tłusta, nie pyli jakoś strasznie, troche drobnej frakcji jest. Pożytek dla brzuszka ocenię jak jeszcze chwile poszamie.
keirashara, mesz nie ma opcji niestety, raz wzięła i wypluła, ani gotowany ani kupny. Ja czasem mam takie wrażenie, że ona nie ma zbyt dużej potrzeby dostawania treściwego, poprzednio raz kiedyś sypnęli jej owies. Ona jako jedyna nie czeka na posiłek, nie rży, tak totalnie na luzie do tego podchodzi
WhiteFabi, - a wytłoki jabłkowe i takie klimaty? Ewentualnie kupić suple w granulacie/płynie po prostu?
WhiteFabi, z owsem i wodą / olejem nie wydmucha.
keirashara, Mówisz o Derby? Te sieczki są zwykle mocno "ubite", ale jakość zawsze dobra, trzeba się przemęczyć z rozbijaniem kostki.... 🙂😉)

WhiteFabi, A papki zjada...?
Sankaritarina, - nie, derby nie ma esparcety, o tej mówię: https://hrsfeed-sklep.pl/strona-glowna/250-esparceta-sieczka-nature-s-best-esparsette-faser-15kg.html
Zależało mi na "czystej", bo mój ma uczulenie na lucernę, a jednocześnie potrzebuje białka, ale nie tyć, plus ma delikatny brzuszek z tendencją do biegunek. Wg. opisu jsk dla nas. Znalazłam tylko tą i Eggersmana, Egge 20zł droższy więc wzięłam tą 😅
Po za tym, że strasznie źle wybiera się ją z worka bo jest mega zbita to polecam bardzo. (jak ktoś ma opcję przesypania w pojemnik to wiele ułatwi) . Kończę już worek i jestem zadowolona. Wszystko wyjedzone a najważniejsze że pozbyliśmy się wody kałowej.
megi007, - u mojego jest akurat względnie ok z brzuchem, ale patrząc na tendencje to na pewno nie zaszkodzi. Mam wiadro, część przesypałam, ale na całość musiałabym mieć wielką beczkę chyba 😂 Może 1/4 przesypałam. Plus samo przesypanie do wiadra łatwe nie było. Wyjadanie nigdy nie było dla tego konia problemem, więc to mi ciężko ocenić.
WhiteFabi, mialam kiedyś ten sam problem. Tylko u nas wybredność to okazały się wrzody. Ale nawet jeszcze przy niezdiagnozowanym koniu też miałam problem z podawaniem biotyny. W mashu jak wyczuła to odwracała głowę i nawet nie liznęła tego.
Eggersmann nie zrobił furory mino że zachwalany przez dużą grupę ludzi, a pasza z jabłkami pachnie obłędnie pięknie.

Do rzeczy mimo wybredności w tamtym czasie znalazłam dwa produkty, przy których udawało mi się przemycić tę nieszczesną biotynę. Pierwszy saracen show improver, w ok 200ml paszy zjadała bez problemu te dwie miarki biotyny. Drugi to multibeet Senior mix z horsefood. Używamy go do dzisiaj ze względu na niską zawartość skrobii i cukrów. Oba te produkty możesz zamówić w próbkach i zobaczysz co bardziej podpasuje. Biotyna z horseline musi być ohydna bo inaczej moja kobyła nie ruszy, ale trzeba przyznać że pomaga na kopyta zjawiskowo.
keirashara, Aj, to ja też tą właśnie miałam na mysli, ale byłam przekonana, że to też Derby, pardąsik! Też nią karmiłam przez jakiś czas.
Sankaritarina, - nie, derby nie ma esparcety, o tej mówię: https://hrsfeed-sklep.pl/strona-glowna/250-esparceta-sieczka-nature-s-best-esparsette-faser-15kg.html
Zależało mi na "czystej", bo mój ma uczulenie na lucernę, a jednocześnie potrzebuje białka, ale nie tyć, plus ma delikatny brzuszek z tendencją do biegunek. Wg. opisu jsk dla nas. Znalazłam tylko tą i Eggersmana, Egge 20zł droższy więc wzięłam tą 😅

keirashara,

Dokładnie. Ja też teraz testuje, trochę twarda w porównaniu do innych sieczek, ale koń je.
Ja też mam problem z wodą kałową, zobaczymy czy go to jakoś poruszy 😉
I fakt, ktrochę się rozczarowałam, że jest z balocie, ale miewałam o wiele gorsze baloty. Ten da się rozwalić, bez walki o życie.
Ziołowy złotowital, jakieś opinie? Starszy koń aczkolwiek w naprawdę fajnej kondycji (nie potrzebujący przybierać), pracujący totalnie rekreacyjnie, w dużej przewadze z ziemi. Nie spodziewam się oczywiście super wow paszy za tą kwotę, głównie interesuje mnie to, czy nie jest to "syf", nie pyli mocno i czy jest chętnie jedzone jako nośnik witamin/supli).
Ja uwielbiam pasze ze złotowitala. Nigdy na zaden syf nie trafiłam.
Cześć wszystkim,
Czy możecie podpowiedzieć jaka obecnie sieczka jest mega miękka i delikatna? Może być z lucerna, olejem, nieistotne, byleby była maksymalnie miękka. Potrzebuję czegoś jako dodatek, dla urozmaicenia, dla bezzębnego emeryta, który generalnie jedzie na papkach, ale chyba ma już trochę dość po 7 latach takiej diety 🙄
timianowa, Agrobs PreAlpin albo PreAlpin Senior (ta jest też bardzo drobna)
Ja mam teraz agrobs luzetne + i to chyba najbardziej miękka Sieczka jaka widziałam.
ja mam Dengie Senior i to najbardziej miękka sieczka jaką do tej pory używałam. jest też dosyć krótka
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
15 lutego 2023 12:05
timianowa, potwierdzam, agrobs jest mega drobny i miękki
timianowa, Prawda, Agrobs PreAlpin Senior jest bardzo drobna i miękka. PS: jak tam się senior czuje? 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 lutego 2023 07:16
Potrzebuję meszu, bez lucerny, bez kukurydzy i bez marchewki, najchętniej bez owsa, bo wrzód. Do tej poty dawałam Ziołowy ze Złotowital i jestem z niego zadowolona, ale tam marchewka jednak jest, minimalne ilości, ale wolałabym i to wyeliminować.
zembria, taki może klik

Albo samemu robić siemię lniane zamiast meszu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 lutego 2023 07:47
anai, Ten Gastro dostaje rano, po śniadaniu. Szukam gotowca, ja temu koniowi już gotuję 4 posiłki dziennie, mieszam wszystko, zalewam, dosmaczam, mam dość, nie wyrabiam fizycznie, psychicznie i czasowo, to musi być gotowy produkt, co odmierzę miarkę i zaleje wrzątkiem. Potem i tak do tego pójdzie parę dodatków.
Kup po prostu makuch lniany (sypki) i otręby, mozesz to zalac nawet zimną woda i w minutę się gluci.
zembria, Eggersmann ma bezzbożowy mesz dla wrzodowców.
zembria https://chrupka.pl/pasza_dla_alpak/52-mpu-omega-fiber-20kg.html , mega wygodne, tanie i szybkie w przygotowaniu ja zalewam zimną wodą i po godzinie podaje
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się