Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

anetakajper, wiem. I rozumiem temat zgłaszania własnych zwierząt. Średnio rozumiem obowiązek dotyczący czyichś zwierzęta 🙁
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 10:28
shewolf, Na 1 stronie tego wątku jest wklejona "nasza instrukcja jak wypełnić", w zakładce utwórz nowy dokument znajdź ZRKON- zgłoszenie koniowatego do rejestru jest tam na 100%

_Gaga, owszem, nie każdy będzie brał dopłaty "dobrostanowe" jednakże Agencja aby uniknąć wyłudzeń będzie widziała ile faktycznie w danej siedzibie stada jest koni i czy nie rozmnożyły się cudownie lub sklonowały. Wszystkie będą w bazie, nie złożysz na 5 koni jak masz tylko 2, wszystko będzie w bazie.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 lutego 2023 10:33
Ale chyba dopłaty itd może tylko rolnik. Ile jest stajni w mieście gdzie wlasicielem nie jest rolnik, nie ma łąk itd .
Dopłaty do fotowoltaki itd nie każdy bierze i chce brać tymbardziej, że to zazwyczaj dodatek w stosunku do tego co trzeba włożyć.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 10:50
domiwa, tak, dopłaty do dobrostanu tylko rolnik. Kwoty zawrotne nie są, jeszcze zamiast za system otwarty więcej płacić (to chyba lepsze dla koni co nie?) to oni dają więcej za utrzymanie boksowe płacą i wymóg -co najmniej 2 godziny na wybiegu. Phi...

Ogólnie to wprowadzenie tych przepisów "wymusiła" na nas UE więc tu za wiele do gadania nie było, tylko jak chodzi o praworządność to już tak lekko te ustawy nie przechodzą a inne klepią kropka w kropkę
TRATATA, to ja mam pytanie, czy jak już zostanę tym producentem rolnym, posiadaczem koni, uzyskam siedzibę stada, mam kwalifikacje rolnicze, to będę miała jakąś ułatwioną drogę do zostania rolnikiem? 😅 najbardziej irytuje mnie przepis o zamieszkaniu na terenie gminy... zameldowana jestem w gminie obok, bo nasza nie chce wydać adresu tam gdzie mamy stajnię 🙃 i nic mi po tym że mam sąsiadów którzy widzą gdzie mieszkam jak meldunek jest gdzie indziej 🙃
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 14:29
Aninna, Nie bardzo rozumiem, mieszkasz w stajni i chcesz się tam zameldować? Masz tam dom czy tylko stajnię?

Nie, samo posiadanie konia raczej nie ułatwi bycie rolnikiem. Żeby zostać rolnikiem musisz mieć 1 ha ziemi rolnej, tu chyba nie ma znaczenia gdzie ta ziemia leży. Na pewno meldunek nie ma na to wpływu, ludzie mieszkają w mieście i mają status rolnika bo posiadają ziemię na wsi. Chyba, że masz problem z zakupem ziemi z sąsiedniej gminy? -wtedy chyba ma znaczenie.
pytanie w jakiej sprawie masz ,,być rolnikiem,, ja spotkałam sie z sytuacją że nie uznano mnie za rolnika bo - nie biorę żadnych dopłat
a KRUS płace od prawie 20 lat 🙂
Dobra, a mi wyskoczył komunikat blokujący nie bardzo ogarniam o co w nim chodzi.


K1048
Blokujący Brak możliwości wyboru Typu zdarzenia ZRKONPD (ze słownika SIA-SL02149) przez Właściciela lub Pełnomocnika właściciela
Dla osób, które dostały od Agencji tylko numer identyfikacyjny i nie wiedzą co dalej. Na stronie IRZ wystarczy kliknąć przypomnij hasło. Email do zmiany hasła przychodzi na połączony z kontem email. Takim sposobem zmieniłam hasło sobie i mogłam wejść na konto. Tam już IRZ zapyta się czy chcecie uprawnienia.

To teraz mam numer producenta. Co dalej? Co teraz zgłaszam?

edit: Widzę, że czas na ZD-Zgłoszenie działalności. Mam pytanie..Wiadomo, typ działalności to siedziba stada, ale co zaznaczyć przy rodzaju? Mam jednego konia dla siebie i nie wiem co pasuje najlepiej.
TRATATA,
Mamy budynek zarejestrowany jako "gospodarczy" w którym realnie mieszkamy- od razu mówię, nie zamierzam bawić się w przekształcanie tego na "dom jednorodzinny" bo to skórka za wyprawkę
Chciałabym uzyskać tytuł rolnika celem wzięcia tej dotacji na dobrostan i jakby jeszcze coś dało się wziąć na inne tematy 😉 mam konie, hoduję je hobbystycznie, KRUSu nie zamierzam płacić i tak ponieważ ZUS pięknie z nas zdziera w ramach UoP 😉
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 16:08
Grettiena, chów i hodowla- chyba to masz na myśli.

Aninna, bez domu się raczej nie zameldujesz, jeszcze jak się gmina dopatrzy, że masz dom jako gospodarczy to będzie problem bo za dom powinnaś płacić podatek a za gospodarcze się nie płaci. Ja przed zakupem gospodarstwa zauważyłam taki błąd i wówczas sprzedająca wszystko załatwiła przed transakcją. Pani w Gminie powiedziała, że jakbym kupiła dom jako gospodarczy to byłoby trudno to skorygować.

Jeśli chodzi o dopłaty do dobrostanu to jednym z warunków jest bycie rolnikiem AKTYWNYM ZAWODOWO - trzeba by najpierw sprawdzić co to oznacza.

nokia6002 a co to za dokument ZRKONPD? Nie chce mi się szukać ale powinnaś wybrać ZRKON i w pierwszym okienku zaznaczyć posiadacz a dopiero potem właściciel
TRATATA a czy mogłabyś mi powiedzieć odnośnie pastwisk? Chodzi mi konkretnie, że trzeba tam podawać datę "od"-"do" i nie rozumiem czy mam podać datę odkąd koń tam wychodzi czy jaka data powinna się tam znaleźć?
Screenshot_20230209_163302.png Screenshot_20230209_163302.png
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 16:38
Grettiena, Nie wiem jak inni, mnie trochę rozbawiły te daty i wpisałam 01.01.2023 do 31.12.2023 bo serio to nie wiem do czego to służy a że konie mam wolnowybiegowo na tym jednym pastwisku to tak też wpisałam. Nie wiem co będzie jak data minie 😁

Aninna a w końcu masz ten 1 ha ziemi czy nie? Jeśli tak i płacisz podatek rolny to jesteś rolnikiem.
Grettiena, To ma znaczenie w kontekście przestrzegania dobrej kultury rolnej. Są terminy od kiedy i do kiedy wolno wypasać zwierzęta. Szczegółowsze jeszcze przy programach rolnośrodowiskowych dla UZ
Bo i co ja mam dodać jak mi się nic nie wyświetla? No zaraz mnie krew zaleje.
IMG_20230209_182656.jpg IMG_20230209_182656.jpg
TRATATA,
Mam hektar, ale nie przeliczeniowy, podatki jakieś płacę, ale za co i dlaczego to przyznam szczerze nie wiem 😅 to są kwoty poniżej 100zł, więc nawet nie dociekam...

A w temacie przekształceń
Ja bardzo chętnie zaproszę urzędników do siebie i poproszę żeby mi pokazali gdzie jest napisane że nie mogę razem z końmi mieszkać w stajni i spać w żłobie 😅
Że mnie nie chcą zameldować w żłobie to rozumiem, ale myślałam że potrzebuję tego do uzyskania tytułu rolnika-
Rolnik indywidualny - to osoba fizyczna będąca właścicielem nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkująca w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
A tak na marginesie- są wariaci mieszkający w lepiankach w lesie i raczej nie rejestrują tego jako budynku mieszkalnego 😉
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 19:27
shewolf, czy w zakładce DANE DZIAŁALNOŚCI kliknęłaś gatunek zwierząt KONIOWATE i następnie przycisk DODAJ? (Bo teraz siedzibę zgłaszasz prawda?). Wcześniej pisałaś o dodawaniu koni ale widzę, że dopiero działalność zgłaszasz. Bez tego koni nie dodasz.

Aninna, zapytaj w ODR o dopłaty, może oni pomogą.
Dzięki. A o co chodzi z tym podawaniem współrzędnych pastwiska i domu? I co to jest nr mapy? No jakąś poj***** akcja. Zakładam firmę właśnie i to łatwiejsze😒 chyba w tygodniu podjadę do Arimiru i poproszę kogoś żeby że mną to zrobił.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 lutego 2023 21:43
shewolf, tam nie ma filozofii, naprawdę to nie jest skomplikowane, pokazuje się mapa, znajdujesz swoją nieruchomość, klikasz i współrzędne same wskakują. Podobnie oznaczasz stajnię, pastwisko itp.
Dzięki, ale w którym miejscu? Pastwisko jest przecież rozległe. Jest też opis pastwiska. Co nam wpisać? Zielone?
any, dzięki za link. Łapie się na cześć koni (na otwarte nie, bo część łąk mam użytkowana na podstawie ustalenia ustnego, a dopłaty bierze właściciel i żadnej umowy nie chcą spisać)
nokia6002, musisz wprowadzać konia jako posiadacz w tych pierwszych checkboxach. Wtedy niżej pojawi się okno do kliknięcia że posiadacz jest właścicielem
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 lutego 2023 07:53
shewolf, ja nie wiem czego nie rozumiesz? Zacznij wypełniać po kolei, wszystko się wyświetli, jak już dojdziesz do odpowiedniego etapu i wcześniej wszystko wypełnisz to wszystko jest proste, nie da się wypełnić bez zachowania kolejności bo jedno wynika z drugiego. jak już wypełnisz od początku WSZYSTKO i dojdziesz do adresu:

-ADRES DZIAŁALNOŚCI - wybierasz kolejno dane tj. województwo, powiat, gmina i adres (tam gdzie mieszkasz Ty i Twoje konie?), następnie jest mapa Polski, (jak wpiszesz wcześniej adres to nawet powiększa się sama do granic powiatu), odszukujesz swoją nieruchomość, po lewej stronie mapki jest taki znacznik "tzw. pinezka", klikasz na nią a następnie na swój dom, zostawiasz tam pinezkę i klikasz kontynuuj.

-DANE DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH (to co kliknęłaś stronę wcześniej automatycznie się przypisało jako Twoja działka), jeśli masz więcej działek przylegających do siebie to klikasz "dodaj działki ewidencyjne" i tak samo jak wcześniej pojawia się mapa ale tym razem w lewym rogu na dole zamiast pinezki jest "łapka", klikasz tą łapkę i po kolei klikasz swoje działki (dodają się od razu pod mapką w formie listy), jeśli działki nie stykają się z tą główną to pomiń bo będzie wyskakiwał komunikat, jak już wszystko dodasz, klikasz kontynuuj.

DANE LOKALIZACJI BUDYNKÓW - pokazuje się mapka, bierzesz znacznik (pinezka) i zaznaczasz budynek stajni, pod spodem jest opis budynku - wypełniasz i na koniec klikasz "dodaj budynek".

DANE LOKALIZACJI PASTWISK - tak samo jak przy działkach, klikasz na mapie, dodajesz opis np. pastwisko główne, pastwisko tymczasowe - co tam sobie chcesz, wpisujesz okres wypasu, klikasz "dodaj.."

Bo ja mam wrażenie, że chcesz zrobić od d... strony i dlatego Ci się nic się nie pokazuje, trzeba PO KOLEI.
shewolf, klikasz możliwie w środku, nazwę dowolna np "pastwisko1"
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 lutego 2023 08:06
shewolf, i nie wpisuj osób opiekujących się zwierzętami (w tym siebie też nie) bo wtedy trzeba dodać załącznik "klauzula informacyjna..." i cierpliwości, na spokojnie to powpisujesz tylko bez spiny.


melehowicz a czy Ty pamiętasz te terminy wypasu przy płatnościach jednolitych? Wiem, że musi być wypas lub raz w roku skoszone ale o terminach nic nie kojarzę. Przy środowiskowych to jak dobrze pamiętam po pierwszym pokosie (czyli po 15 czerwca) do końca września.
Tratata dzięki za cierpliwość. Pamiętałam żeby nie wpisywać dodatkowych osób, niestety siebie wpisałam.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 lutego 2023 09:52
melehowicz, już znalazłam:

"w przypadku łąk i pastwisk okrywa roślinna jest koszona i usuwana co najmniej raz w roku, w terminie do dnia 31 lipca, lub są na nich wypasane zwierzęta w okresie wegetacyjnym traw".

Od tego roku maja być zmiany w płatnościach, trzeba będzie się orientować.
TRATATA, wypas do 15 października
TRATATA, korekta dla programów rolnośrodowiskowych w pakietach 4 i 5 w zależności od wariantu od 1 maja do 15 października , z tym że to skrajne daty, w poszczególnych wariantach może być dużo krócej.
A co teraz mam zrobić? Chcę dodać koniowatego. Mam założony numer producenta-bo mogę się już logować na IRZ. Działalność założona-wniosek pozytywny.
Jak teraz dodać konia skoro nie mogę wyszukać siebie jako właściciela?
Jako zgłaszającego wybieram posiadacz a następnie zaznaczam posiadacz jest właścicielem. Ale jak mogę dodać konia skoro nie mogę wpisać siebie jako właściciela ani nawet nic mi nie podpowiada?
Screenshot_20230216_113248.png Screenshot_20230216_113248.png
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się