Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

anetakajper   Dolata i spółka
16 lutego 2023 12:09
Grettiena, zgłosiłaś siedzibę stada? Wniosek ZD. Robisz to na IRZ
No tak, już mam zgłoszenie działalności, czyli ZD.

edit: Chyba, że wystarczy, że wpiszę swój "Numer Ewidencji Producentów właściciela koniowatego" w tej tabelce i nie muszę uzupełniać "Numer właściciela koniowatego"?
anetakajper   Dolata i spółka
16 lutego 2023 12:33
Grettiena, Tak to powinno wyglądać. Może jeszcze nie masz przypisanego przez Agencję tego numeru ? Kiedy robiłaś ten ZD?
skan.png skan.png
To znaczy że kupujący musi mieć EP przed przeniesieniem własności?
8ACB549D-AAAB-4EE7-8A0C-976B20FF607D.jpeg 8ACB549D-AAAB-4EE7-8A0C-976B20FF607D.jpeg
U mnie wygląda to tak. Rzekomo mam napisane, że w statusie "Zatwierdzony – decyzja pozytywna", a robiłam tydzień temu ten wpis. A pojawia mi się tak jak na screenie, że nie mogę zaznaczyć nic w Numerze właściciela koniowatego. Mogę jedynie sobie wpisać numer ewidencji producentów właściciela koniowatego.
Czy mogę to zaznaczyć i będzie to dobrze? Wszak jestem posiadaczem, który jest właścicielem. Ale z drugiej strony czemu nie mogę wybrać właściciela koniowatego z listy?

EDIT: Czy muszę czekać na list z agencji i dopiero wtedy rejestrować konia? Bo już sama nie wiem.
Screenshot_20230216_123540.png Screenshot_20230216_123540.png
anetakajper   Dolata i spółka
16 lutego 2023 13:02
Grettiena, nie możesz wybrać bo jest jeszcze nieaktywny. Zadzwoń do Agencji. Podasz swój nr producenta i wszystko Ci wytłumaczą 🙂
anetakajper, Oh rozumiem! Myślałam, że jak pozytywny to znaczy, że już mogę działać dalej 😀 Ale zadzwonię tak jak polecasz, dowiem się co i jak.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
16 lutego 2023 13:23
No tak, już mam zgłoszenie działalności, czyli ZD.

edit: Chyba, że wystarczy, że wpiszę swój "Numer Ewidencji Producentów właściciela koniowatego" w tej tabelce i nie muszę uzupełniać "Numer właściciela koniowatego"?

Grettiena,

Mi tak przeszło bez problemu, widocznie to nue jest konieczne, jeśli by było to by wyskoczył błąd.
Iskra de Baleron, to było by do przewidzenia, tylko zastanawia mnie, że jeden(?) ozhk wyskoczył z nowym drukiem gdy na oficjalnej stronie pzhk wciąż wisi stara wersja i w sumie temat również nie został tam poruszony 🤷 na kilku wyrywkowo sprawdzonych stronach ozhk też cisza w temacie...
any,
Mnie w tej całej akcji zastanawia coraz więcej...
Począwszy od tego że cena za konie z EU i spoza jest równa, a w instrukcji z ARMiR są rozgraniczone i inna jest ścieżka postępowania (tłumaczenie dokumentów).
Przez to że tylko ZHK może nanosić konie do bazy, cokolwiek to oznacza.
Przecież są weterynarze którzy mogą konie opisywać, czemu oni też nie mogą nanosić do bazy?
Co to wgle jest to tajemnicze "naniesienie" do bazy że w przypadku paszportu zagranicznego kosztuje 200zł...

Teraz mam za dużo pracy w pracy 😉 Jak mi się kocioł skończy to sobie solidnie przysiądę do tego tematu.

Nadal co inspektor to opinia, co urzędnik ARMiR to inna wersja. Koleżanka pojechała do Agencji i panie urzędniczki się między sobą posprzeczały o to co co i jak XD

Normalnie Bareja
Iskra de Baleron, Widzę, że szykuje się nowelizacja ustawy i co najmniej jednego rozporządzenia UE. Żeby tylko drożej nie wyszło.....
Ciekawe, przerejestrowałam na siebie konia dokładnie 16 stycznia, żadne siedziby stada czy nr ewidencyjne nie były potrzebne. Ba, pani z wojewódzkiego związku doradzała ogarnięcie tematu ARiMR w marcu-kwietniu, bo teraz nic nie działa podobno 😀
Iskra de Baleron, Tak bez uszczypliwości to jest wyjście z tej sytuacji - związek który wystawia paszport niech sam wpisuje konia do bazy koniowatych - prawo daje taką możliwość.
melehowicz, ja jestem praktycznie pewna że Oldenburg wpisuje moje konie do bazy, przy opisie podaję właściciela (siebie) oraz adres pod którym przebywa koń, mam wpis w paszporcie z adresem i danymi właściciela.
Możesz mi pokazać gdzie jest zapis o tym wpisie przez inny związek?

Przejrzałam ustawę, nie ma do niej rozporządzenia dotyczącego cen, do poprzedniej było.
Brakuje mi jeszcze wyjaśnienia terminu: sprawdzenie tożsamości koniowatego.
Ten termin był już w starej ustawie, ale nie umiem znaleźć co się pod nim kryje.

Przepraszam poprawka: naniesienie to 100zł, a 200zł to sprawdzenie tożsamości 😉

Rozmawiam z wieloma osobami które nie chcą nic pisać ani mówić publicznie, ale takich "zastanawiających się" jak ja jest naprawdę dużo.

I jeszcze jedno: ja rozumiem że to pierwsza podwyżka od 6 lat, serio, ja tylko nie rozumiem czemu usługa sprawdzenia tożsamości jest taka droga i na czym polega 🙂
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
16 lutego 2023 20:59
Poncioch, wszystko działa już od dawna (są chwilowo problemy bo oprócz koni doszły jeleniowate i wielbladowate). Wielu z nas juz ogarnęło zgłoszenia. Czas na zgłoszenie do ARiMR masz do 6 kwietnia, potem mogą spać się kary.
Przepraszam ale tym razem nie podam artykułu, a tylko ustawę. Trzeba zajrzeć do ustawy i do rozporządzenia unijnego o organizacji hodowli - to jeśli chodzi źródło. Związek Oldenburski nie figuruje na liście podmiotów zarejestrowanych w Polsce , wiec w Polsce nie może rejestrować koni.
Teraz co do opisu czynności weryfikacji identyfikacji konia:
1. Należy dojechać załóżmy że średni przebieg w rejonie działania pomiędzy punktem wyjazdu a dotarciem i powrotem uwzględniając przystanki po drodze to 60 km na konia - czyli jedna godzina pracownika i ok 100 zł koszt transportu
2. na miejscu trzeba odczytać kod transpondera wraz ze sprawdzeniem czy nie ma innych, sprawdzić opis konia i to odnotować w dokumencie - jeśli nie trzeba czekać na sprowadzenie z pastwiska i wyszczotkowanie (co nader często trzeba jednak wliczyć) to trwa ok 20 minut.
3. Sporządzenie wlepki, sprawdzenie dokumentacji i wpisanie konia do bazy wraz kompletnym opisem ok 20 minut.
Mamy 100 zł kosztów transportu i 1h 40 min (choć w rzeczywistości czas jest dłuższy o czym świadczą liczne spóźnienia pracowników względem umówionych godzin) usługi świadczonej przez firmę z wysłaniem pracownika w delegację - niech to sobie każdy wyceni.
TRATATA, Nie strasz karami, bo w tym roku nikt kary na pewno nie dostanie.Czy trzeba koniecznie robić takie zamieszani wokół tego?
melehowicz,
Przepraszam ale tym razem nie podam artykułu, a tylko ustawę. Trzeba zajrzeć do ustawy i do rozporządzenia unijnego o organizacji hodowli - to jeśli chodzi źródło. Związek Oldenburski nie figuruje na liście podmiotów zarejestrowanych w Polsce , wiec w Polsce nie może rejestrować koni.
Teraz co do opisu czynności weryfikacji identyfikacji konia:
1. Należy dojechać załóżmy że średni przebieg w rejonie działania pomiędzy punktem wyjazdu a dotarciem i powrotem uwzględniając przystanki po drodze to 60 km na konia - czyli jedna godzina pracownika i ok 100 zł koszt transportu
2. na miejscu trzeba odczytać kod transpondera wraz ze sprawdzeniem czy nie ma innych, sprawdzić opis konia i to odnotować w dokumencie - jeśli nie trzeba czekać na sprowadzenie z pastwiska i wyszczotkowanie (co nader często trzeba jednak wliczyć) to trwa ok 20 minut.
3. Sporządzenie wlepki, sprawdzenie dokumentacji i wpisanie konia do bazy wraz kompletnym opisem ok 20 minut.
Mamy 100 zł kosztów transportu i 1h 40 min (choć w rzeczywistości czas jest dłuższy o czym świadczą liczne spóźnienia pracowników względem umówionych godzin) usługi świadczonej przez firmę z wysłaniem pracownika w delegację - niech to sobie każdy wyceni.

No i bardzo proszę, chętnie zapłacę za kilometrówkę i czas itp.
Wobec powyższego za źrebię SP powinno być to co powyżej + czip i jego instalacja + wydruk paszportu + nadanie UELN + wpis do księgi + wpis do rejestru.
Jeżeli jednak z jakiejś przyczyny za opis źrebięcia SP jest 230zł i w tym jest kompletna usługa, znacznie bardziej złożona, to samo potwierdzenie tożsamości wpis do bazy powinno być tańsze.
Pojawia się też pytanie dlaczego jedynie ZHK może dokonywać identyfikacji?
Są przecież weterynarze, są ludzie ze spiwet którzy zresztą potwierdzają importy na zgodność z TRACES.
TRATATA, chodziło o to, że od strony ARIMR nie działa to jeszcze tak, jak powinno 😅 więc nie spodziewałabym się kar w tym roku 😉
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
17 lutego 2023 09:37
Poncioch, ale co nie działa? Bo nie bardzo rozumiem? Procedury może i kuleją, o poziomie wiedzy pracowników agencji już nie wspomnę ale system do rejestracji działa i ja wolałam nie czekać ze zgłoszeniem koni. Potem się wszyscy rzucą na ostatnią chwilę (jak to pl) to dopiero będzie jazda i nerwy. Jeśli nie będzie kar to ok ale nerwowo i tak będzie. Także polecam i Tobie nie czekać, jak czegoś nie będziesz wiedziała to tu pisz, na pewno pomożemy.
1. system - na poziomie wprowadzania danych od indywidualnych właścicieli działa - to wiemy. Z poziomu Agencji trzeba te dane zagregować i porównać z danymi otrzymanymi od PZHK - jak inaczej zweryfikujesz, kto konia do bazy nie wprowadził? I biorąc pod uwagę ilość danych, to zrobienie tego w sensowny sposób potrwa.
2. baza PZHK została przekazana ARiMR już jakiś czas temu, od tamtego momentu nie jest aktualizowana. Co oznacza, że konie urodzone/zakupione/sprzedane/padłe po przekazaniu bazy do Agencji nie są ewidencjonowane.
Wyprostowanie powyższych tematów potrwa, ze względu na ograniczone moce przerobowe. Ja nie panikuję 😀 bo nie ma sesu panikować 😀
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
17 lutego 2023 12:09
A to już niech się oni martwią, czy i jak te bazy będą weryfikować. Za jakiś czas pewnie wypłyną jakieś trupy (dosłownie) 😁 Jest założenie, że każdy właściciel/posiadacz ma swojego zwierzaka do bazy wpisać i to jest jak najbardziej możliwe do realizacji i nie ma powodu zwlekać.

A trochę nie w temacie, co w końcu z tymi kurami na własny użytek? Ktoś wie czy wyszło odstępstwo od ich rejestracji?
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
17 lutego 2023 14:40
rety.... ja tego też nie ogarniam🙁(

Co mam wpisać w polu Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny??? Nic mi nie wiadomo, żebym miała taki numer... A jak wypełniłam bez tego to wyskoczył mi na koniec błąd blokujący

i druga moja wątpliwość (nie ostatnia zapewne) co wpisać w technologii/modelu produkcji??

bardzo ładnie proszę o pomoc
1.jpg 1.jpg
2.jpg 2.jpg
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
17 lutego 2023 14:51
Post został usunięty przez autora
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
17 lutego 2023 14:53
Post został usunięty przez autora
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
17 lutego 2023 15:11
Weź zerknij od początku czy przypadkiem nie zaznaczyłaś czegoś do czego ten nr weterynaryjny jest potrzebny (czy na pewno siedzibę stada wybrałaś z wcześniejszej listy? Może wskoczyła rzeźnia), ja nie wpisywałam nic bo nie mam takiego numeru i poszło bez problemu. W technologii wpisałam naturalny (czort wie co to oznacza 😁 ale najbardziej mi pasuje)
taggi,
Nie wpisujesz numeru weterynaryjnego to nie dotyczy koniowatych.
U nas przeszło
Technologia - wpisujemy kierunkowy.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
17 lutego 2023 21:30
Kurde no to u mnie nie przechodzi... z 6 czy 7 razy próbowałam i za każdym razem błąd. We wcześniejszej tabelce zaznaczałam różne wersje: chów i hodowla, miejsce gromadzenia zwierząt a nawet "pastwisko"... za każdym razem błąd...

Coś u mnie musi być nie tak ale zadzwonie do nich to może pomoga
Ja tego nie ogarniam, tez system kazał mi wpisać nr weterynaryjny. W tygodniu biorę mojego laptopa i udaje się do Arimiru coby u źródła pomoc uzyskać 😞
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
20 lutego 2023 22:16
udało mi się zgłosić siedzibę stada i jestem na etapie rejestracji koni.
Pytania:
Każdy koń musi być wpisany na osobnym ZRKONie?
Nie mam numeru właścicieli koni - skąd go wziąć? Co tam wpisać?
Co to jest numer UELN i co należy zrobić, jeśli nie posiadam takiego numeru?

W jaki sposób później odnaleźć, który dokument dotyczy którego konia? W spisie dokumentów są podane tylko numery dokumentu, bez np. imienia konia. Czy to oznacza, żę jak mam 60 koni i któryś z nich zmienia siedzibę, to muszę dokument po dokumencie otwierać, żeby znaleźć tego konkretnego konia? Nie wiem, czy dobrze precyzuję pytanie, ale jak nie jest zrozumiałe,to spróbuje inaczej wyjaśnić, o co mi chodzi
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się