siodło ujeżdżeniowe

faith W Diamancie to bolało patrzeć jak jeździłam 😉 A tak na serio, to nie kojarzę już w ogóle odczuć z tego siodła, bo wymazałam je z pamięci. Ono w żaden sposób nie było dla mnie. Ale wracając do twistów, to kogo nie spytam, wszyscy mówią, że za szeroki twist w którymś momencie się zemści. Tylko jak podczas 3-4 jazd ocenić, czy ten konkretny już jest za szeroki, czy nie.
annet, ja znam ludzi, na których mści się za wąski 😉. Po 4 jazdach szczerze już powinnaś mieć jakieś odczucia.
annet, - tak, u mnie szeroki twist skończył się bólem, ale dyskomfort czułam od razu tak na prawdę 😉 Tylko zmęczenie szukaniem, koń (ruszał się super) i dobra okazja skłoniły mnie do tego, żeby wtedy takie siodło kupić. Więc jak teraz Ci nie przeszkadza to powinno być ok 🙂 wsiądź sobie w ćwiczebny, posiedź chwilę, jak czujesz się komfortowo to nie ma co szukać dziury w całym. Po części zależy to też od konia, bo szeroki twist plus łęk będzie inaczej odczuwalny niż szeroki twist przy wąskim łęku.
Dodatkowo ja mam esktremalnie wręcz wąską miednicę 😅 W udach jest mnie więcej niż w biodrach, zwykle najlepiej na mnie leżą młodzieżowe bryczesy, te klimaty. Także to nie szeroki twist jest be, a szeroki twist, szeroki koń i taka budowa nie zagrają ze sobą.
annet, te 3cm to szerokość ławek, czy odległość między szwami na siedzisku? Bo na twist to trochę mało się wydaje.
Też bym nie dramatyzowała, za wąski twist może narobić równie dużo bałaganu jak za szeroki.
Albo siedzi się dobrze w danym siodle albo nie i trzeba wtedy szukać dalej (nie piszę o dopasowaniu do konia bo to oczywiste). Ja miałam 2x efekt wow i te siodła ze mną zostały a potem było tylko lepiej.
Bombal Chodzi o szerokość między szwami na siedzisku.
keirashara W tym konkretnym siodle to będzie szeroki twist przy szerokim łęku. Więc ogólnie jest szeroko. Ale wiem, że nie musi, bo drugie siodło przy takim samym łęku ma o połowę węższy twist.
annet, - no tak, nie musi, ja też mam teraz siodło z wąskim twistem 😉 a za konia ślązaka z szerokimi plecami, dla którego część firm nawet nie robi rozstawu.
Natomiast jak nie czujesz od początku dyskomfortu, jak nie przeszkadza Ci to, to nie upierałabym się przy wąskim. Tu na prawdę dużo zależy od budowy człowieka. Moje poprzednie siodło sprzedałam koleżance, która je kocha i siedzi w nim super 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 marca 2023 07:49
annet, Jak mówisz, że po chwili już zapomniałaś o tym pierwszym odczuciu, że jest szeroko, to znaczy że jest ok dla Ciebie. Poczułaś po prostu różnicę względem szerokości siodła, ale jeśli zsiadając z konia nie bolały Cię pachwiny i ogółem podczas jazdy nie miałaś z tym problemu, to znaczy że jest ok. To nie tak, że wąski bądź szeroki jest zły, musi być odpowiedni dla ludzia po prostu 😉 Ja osobiście mam zadek w rozmiarze 32 i rozstaw bioder szerokości kartki A4. Jak siadłam pierwszy raz w swoim siodle juniorskim (Lucky dressage Idol) to pierwsze kilka jazd mnie biodra bolały bo było mi za szeroko znacznie 😉 A mój saddlefitter twierdzi że to siodło dla dzieci i anorektyczek i jest mega wąziutkie. Przesiadałam się z maleńkiego Prestige Paris 16' i tam twist był dla mnie super. Trzeba dobrac to do siebie, a nie do tego jak większości pasuje 😎
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 marca 2023 20:05
annet, jeśli twist będzie za szeroki dla danego jeźdźca, to czuje się to już na pierwszej jeździe. Tak miałam w dwóch przypadkach. Z jednego siodła klientki, która testowała u nas konia musiałam zsiąść po 10 min. W drugim przypadku w połowie jazdy bolały mnie stawy biodrowe. Każdy ma inne swoje "za szeroko" 😉
annet to nie patrz na szwy, tylko na szerokość ławek terlicy w jej przewężeniu, bo to to odpowiada za odczucia jeźdźca.
Screenshot_2023-03-03-06-43-51-292-edit_com.android.chrome.jpg Screenshot_2023-03-03-06-43-51-292-edit_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-03-03-06-42-27-548-edit_com.android.chrome.jpg Screenshot_2023-03-03-06-42-27-548-edit_com.android.chrome.jpg
Dziękuje Wam za wszystkie opinie. Dzisiaj jeszcze raz jeździłam w tym siodle i teraz po obejrzeniu tego zdjęcia i rysunku, które wrzuciła Bombal już wiem, że to siodło ma szeroki zarówno 'waist", jak i 'twist'. Stąd to uczucie szerokości nawet bardziej między udami niż w samym kroku. No i dzisiaj po pół godzinie jazdy już poczułam, że jakoś zaczyna mi jakby cierpieć jedna noga w biodrze. Zatem odpuszczam to siodło. Na moje szczęście też, okazało się, że i dla kobyły nie jest ono jakoś super pasujące. Z czystym sumieniem mogę je zatem skreślić. Ale jednocześnie - dla ciekawych - to było siodło Crown (Ideal) Suzannah i powiem Wam, że tak wygodnego siedziska nie trafiłam nigdy.
annet, jedno drugiego nie wyklucza, ale można się zdziwić, bo czasami szew wypada wąsko, a siedzi się szeroko 😉 Dlatego trzeba macać i trzeba siadać.
Witajcie,

czy ktoś miał możę siodło kentaur seneca? Jak opinie?
to wszechstronny model, nie ujezdzeniowy.
faith, wybacz, bo wpisaniu w wyszukiwarkę siodła kentaura od razu wyskoczyla mi ta grupa.
Witajcie, mam problem z określeniem szerokości łęku w siodle equipe. Mam na tybince wybite M+2.5. Na chłopski rozum skumalam że łęk M a 2,5 ? Poszerzone o 2,5 cm ? Wie ktoś może jak to można by było porównać do wielkości łękow w prestigach? 🐎
krolik92, M w equipie to jakieś 22 cm. M+ 2,5 to będzie zatem jakieś 24,5 cm. Nie wiem niestety jak to do Prestige'a porównać ..
_Gaga, rozumiem. Tak czy siak już jestem mądrzejsza. Dziękuję 💖
krolik92,
Ja bym obstawiała że M w Equipe to jest tak 33 Prestige
M+2,5 to według mnie dość szerokie siodło, tak z 36 Prestige?
Poprawcie jeśli się mylę
Cześć potrzebuję porady osób bardziej doświadczonych ode mnie. Szukam swojego pierwszego siodła ujeżdzeniowego. Z uwagi na dawny uraz kręgosłupa chciałabym siodło wygodne dobrze usadzające. Jestem osobą niską stąd też potrzebuję model z krótką tybinką. Polecicie coś ?
Ja wielbię moje Erreplus Vittoria. Trzyma tylko górą, siedzisz luźno, z lekkim przesunięciem w tył, półgłębokie siodło. Z tego siodła mogłabym nie zsiadać. Wszystkie jazdy oprócz skokowych tylko w tym siodle robię, każdy teren, każda jazda płaska.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
01 maja 2023 22:12
a ja miałam okazję jeździć zarówno w kilku erre jak i equipach i mimo, że te pierwsze są top-siodłami, zdecydowanie wygodniej mi w equipach. Dla mnie erre są jednak zbyt trzymające, usadzające i za ciężkie. Czasem wręcz ciężko mi było łydkę przyłożyć (choć to może być akurat kwestia tego, że miały dla mnie za długie tybinki)
W equipach czuję się zdecydowanie swobodniej i bliżej konia. No i wagowo były nieporównywalnie lżejsze. Mimo wszystko erre to siodła, którym nie da się odmówić tego, że jak koń bryka to i tak się nie spadnie ;-)
Taggi nie wiem w jakich Ty Erre siedziałaś. W Vittoria jest krótka tybinka, ja pod to siodło uzywam czapraków PD (pony dressage) albo łezka Eskadrona (mniejszych czaprakow juz nie ma). Vittoria daje oparcie tylko dla gornej części uda, reszta jest free.
Dla mnie to siodło właśnie daje pewność dosiadu (jak koń jest wesoły), brak wrażenia ortopedycznego usadzenia, wolną i swobodną łydkę. W tym siodle nigdy nic mnie nie boli, nie mam żadnych przykurczów, nie bolą mnie łydki. Jestem "skoczkiem" miałam parę podejść do ujeżdżeniówki ale to zawsze nie było jezdzenie przyjemne, dopiero Vittoria to bylo to.
Cześć potrzebuję porady osób bardziej doświadczonych ode mnie. Szukam swojego pierwszego siodła ujeżdzeniowego. Z uwagi na dawny uraz kręgosłupa chciałabym siodło wygodne dobrze usadzające. Jestem osobą niską stąd też potrzebuję model z krótką tybinką. Polecicie coś ?
kamidzow, jeżeli masz mały zadek i nie jesteś profi jeźdźcem to ja bym ci poleciła prestige lucky dressage. Klocki na rzepy- więc sobie ustawisz.ani trzyma ani nie trzyma i ma miękkie siedzisko. Do tego szeroki kanał i terlica pasująca na "statystycznie"wikszość koni".Plus ono jest na wełnie- łatwiej znaleźć pasowacza,który ogarnia jak będize potrzeba.
adriena, jak miałam poprzedniego konia to wszystkie erre były za bardzo trzymające. Przy obecnym najfajniejszy okazał się impuls mono. Trzyma na ile ma trzymać ale daje też swobodę w ruchu. Akurat victoria na obecnym koniu robiła ze mną coś dziwnego. Jak uwielbiam to siodło tak nie daję rady w niej jeździć na nim. A miałam też konia na którym słabo mi się jeździło w adelinde, którą bardzo lubilam i musiałam zmienić na vittorie. Myślę więc, że odczucia mogą być diametralnie różne w zależności od typu ruchu konia i budowy jeźdźca. Victoria potrafi zakleszczyć jak ci kolano trafi w klocek. Dla mnie klocek w victori jest za dlugi - powinien by krótszy o jakieś 3 cm. Za to impuls mono ma idealny klocek i skątowanie dużo lepsze. Jestem przekonana że na Taggi też klocek w Victorii jest za długi - nie widziałam jej w tym siodle ale znamy się. Więc mogło jej być średnio wygodnie.
Epk ja mam długi odcinek udowy więc to pewnie jest jednym z argumentów za, no i faktycznie odczucia w Erre zależne są od specyfiki ruchu konia. Natomiast jest to pierwsze ujeżdżeniowe siodło w którym jak usiadłam to nie chciałam zsiadać.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
02 maja 2023 21:25
adriena - ja nie dość, że jestem niska, to mam też naprawdę krótkie nogi, a jednocześnie dość umięśnione. Daleko mi do nóg modelki ;-)) Ogólnie miałam duży problem ze znalezieniem siodłą ujeżdżeniowego dla siebie, a próbowałam różnych (ponad 2 lata szukania i regularnego testowania) No i w sumie tylko w equipach czułam się naprawdę dobrze. Nie przeczę - Vittoria jest świetnym siodłem, no ale każdy ma inną budowę i czasem po prostu inne siodło lepiej pasuje

tak dla ciekawostki... W moim obecnym siodle mam tybinkę o długości 38, a we wcześniejszym miałam jeszcze ciut krótszą. W Większości modeli - nawet ze skracanymi tybinkami, są one dłuższe.
Kto teraz z w PL robi dobrze siodla na miare? Nadal HB Contact? Nie mam krotkich nog, ale mam lydke tak samo dluga jak kosc udowa praktycznie, wiec kolano na bloczku udowym albo przy za dlugich strzemionach (zeby sie dopasowac do siodla) tendencje do latajacej lydki to norma. Na mlodych nie ma to znaczenia (w sensie kolana na bloczku, nie za dlugich strzemion, bo to jest niebezpieczne), ale jak juz trzeba coraz wiecej siedziec dla wiekszej kontroli to by sie siodlo przydalo - przy terminach realizacji x miesiecy wypada sie zaczac rozgladac zeby za rok sie dobrac do tylka delikwentowi.
karolina_, - nadal HB Contact, plus na prawdę fajnie dopasowuje też Prestige, łącznie ze zmianą położenia i wielkości klocków 🙂
HB ma też w ofercie Albiona, którego można mocno konfigurować, uszyć na miarę, niezmiennie polecam, swojego kocham. Natomiast teraz czekałam u nich ponad miesiąc na zmianę wypełnienia, więc na uszycie faktycznie pewnie kilka miesięcy trzeba policzyć 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się