Derki

Remson, - wsadź rękę i będzie odpowiedź. Dodatkowo jak koń marznie to jest sztywny, leci z masy itd. Można poobserwować czy się rusza na wybiegu, czy trzęsie. Testy i badania jedno, praktyka często drugie.
Dla mnie wypełnienie czy polar są o tyle spoko, że przy deszczu ta mokra-zimna część nie dotyka grzbietu, jest izolacja pomiędzy. Zimy z temperaturami -18 to dobre 10 lat u nas nie było...
Sama mam jedną plandekę 0g i jak jest tak, że za ciepło na wypełnienie, a trochę strach bez niczego jeszcze puścić, bo zawiewa, to zakładam. Niby na golonego, choć w takim momencie zwykle już odrośniętego 😉

Plus w teście brakuje właśnie wyników derki 50/100g lub z polarem, myślę, że zmieniłby postrzeganie wyników. Dobrze by też było przetestować ileś koni i derek, bo nie raz miałam w rękach dwie derki 200g, które znacznie różniły się w macaniu i dawaniu ciepła na koniu 😅
No mój absolutnie z wagi nie spada, jest dobrze umiesniony ale tez obtłuszczony, w sensie ma warstewke izolacyjna - też slązak w koncu.

Jedyne co to mamy problem z nawracajacymi stanami zapalnymi od 2 lat, gorączkami z tylka i to z reguly wlasnie przy zalamaniu pogody - jak sie cieplo a nagle sie zrobi zimno to ten zaraz chory, dlatego zaczelam myslec ze moze jedna 100gr by sie przydala,

W plandekach chodzi od pazdziernika do kwietnia, padok robi sie blotnisty jak popada a on sie kocha tarzac* wiiec po prostu zalezy mi zeby nie mial pleców obklejonych mokrym i zimnym blotem przez kilka godzin.

* kocha to malo powiedziane, on byl w poprzednim zyciu byl hipopotamem, wraca zaklejony tak ze tylko mu oczy widac, dramat.
Moja juz chwile chodzi w 100g i jest poprawa jeśli chodzi o plecki. Martwi mnie tylko pogoda, bo jest tak zmienna… nocą -8, w dzien dochodzi do 0 i w dodatku słonecznie i się martwię żeby się nie gotowała. Ale znowu zdejmę, a za chwilę jakaś wichura. No ale dobra. Plecy zasłonięte, bolesnosc juz minimalna (a przy pogodzie ktora jest na pewno by sie mocno uginała). Ale zastanawia mnie sprawa stroszenia się futra- jak jej zdejmuję derkę to ma przyklapnięty cały włos, choc mowicie ze w śliskiej z wypelnieniem nie powinna miec problemu z tym. Choc to chyba mało istotne skoro spelnia swoja rolę i jak wkładam rękę pod to jest ciepełko 😉
Remson, - badania były -18, to się u nas raczej nie zdarza, ale dla spokoju ducha jedną 100g na większy mróz warto mieć 😉
Co do trybu hipopotama doskonale rozumiem, mój robi w tym roku to samo. Całe życie jak widział kałuże to nie chciał wejść na padok, a od 3 miesięcy wytrzepuję błoto nawet z uszu i mam tego serdecznie dość 🙄 gdyby nie derka z kapturem to nie wiem czy w ogóle byłoby jak wsiadać.
Kolor, - wiatr też wpływa na odczucia, to samo deszcz. Jeśli jest poprawa to nie ma co drążyć tematu - a z derką futra nie zestroszy, każdą. Jednak to nie jest tak, że położone futro nic nie daje, daje tylko mniej 😉 a widać zestroszone to było za mało, albo przez wyjątkowo deszczową aurę nie było jak stroszyć.
Kolor, w żadnej derce nie nastroszy futra, o tym właśnie była rozmowa na poprzedniej stronie. Nawet plandeka nie pozwala zwiększyć grubości pokrywy (koń podnosząc futro zwiększa grubość warstwy izolującej), nie ważne czym podszyta. Odradzamy tu w wątku polary, bo się elektryzują, wycierają futro, strzelają konia prądem i biorą wilgoć z konia i z otoczenia, do poruszania włosem nic to nie ma.
Ok czaje już.
keirashara, dokladnie, najwazniejsze ze pomoglo na plecki bo bałam sie ze to cos bardziej powaznego. Cwiczenia od fizjo tez mega pomagają.
anetakajper   Dolata i spółka
16 lutego 2023 09:53
Epikea, u mnie nic nie działał
Ja kiedyś używałam leoveta. Jak psikałam to mało nie zwymiotowałam takie gorzkie i czuć. Niestety efekt na padoku był mizerny. Ja obecnie testuję inne rzeczy bo ostatnio kolega zjadł kaptur.
Hejka, czy ktoś z was może wie co zrobić z derką przeciwdeszczową która przemaka? Koń stał jak zwykle w niej na pastwisku w trakcie deszczu ale była jakby przylepiona do niego, jak ściągnęłam w stajni to koń mokry jakby tej derki nie miał w ogóle …
Wiem ,że na rynku są dostępne impregnaty do derek... Sama nie używałam więc ciężko stwierdzić jak z trwałością.
Wysłać do pralni która ma w ofercie impregnowanie, jak to nic nie da to niestety po ptokach.
Lub ew samemu spróbować wyprac z impregnatem nixwax na przykład.
wercZiiixxx, generalnie derki przeciwdeszczowe zawsze się tak pierze, z impregnatem. Jak już zacznie mocno przeciekać to nie będzie więcej przeciwdeszczowa
Czy ktoś ma może derkę siatkową do jazdy Loesdau? Jak wypada rozmiarowo? Mam konia, któremu z niektórych 145 wystają pośladeczki i nie wiem czy brać 145 czy 155?
Chodzi o tą derkę:
A2C8873E-1B06-4FE4-9BE2-2BA7BBDB8239.jpeg A2C8873E-1B06-4FE4-9BE2-2BA7BBDB8239.jpeg
Horze navada
Jak sie sprawdzi na konia wąskiego w klacie?
Konie postanowily radosna zabawa zabic 2 derki w tydzien. Musze cos dokupic na szybko. Chętnie cos nie zabijającego cena...
Ja mam na wąskiego i leży bardzo dobrze.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 marca 2023 11:25
Epikea, ze spokojem 🙂 właśnie się zastanawiam czy kolejnej nie dokupić
Ja wiem ze jeszcze zima i wszyscy raczej są w temacie derek zimowych i przejściowych, ale chciałabym się zacząć przygotowywać do lata, i mam pytanie, czy istnieją derki które odbijają promienie słoneczne? Takie, żeby koń stojąc w 30 st w lato się nie nagrzewał (bądź nie nagrzewał tak bardzo jakby się nagrzewał bez derki:p)?
Nie chodzi mi o derki chłodzące, bo takie wiem ze są, tylko właśnie o takie które tych promieni nie będą przepuszczać.
Goneflying, - istnieją, horseware m.in. takie ma 🙂
keirashara,
Znasz jakieś konkretne nazwy modeli? Jak wpisuje derka przeciwsłoneczna to wyskakują mi zwykle siatkowe albo przeciwegzemowe…😀
Goneflying, wpisz choćby w Google: derka dla konia UV
Będziesz mieć wyników bez liku 😉
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
04 marca 2023 22:20
Poszukiwana derka przeciwdeszczowa z polarem albo 50g, ale coś, co wytrzyma z koniem, który się regularnie tarza i targa z innym koniem… czy istnieje coś takiego?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
05 marca 2023 22:19
JustKaro, tak Bucas i Horseware - derki warte każdych pieniędzy. Ale jeśli koń wychodzi z kolegami, którzy lubią targać- to wcześniej spryskałabym płynem na obgryzanie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 marca 2023 07:20
JustKaro, Watherbeeta, mam takie 50g od kilku lat już i są chyba z tytanu 🤣
Goneflying, ja mam taką derkę z Horseware i mogę polecić. Plus, że jest ultra cienka i ma zabezpieczenie na klacie od wewnątrz i nie obciera konia.
vdv.jpg vdv.jpg
htrhtr.jpg htrhtr.jpg
Sasini, ale to masz derkę siatkową, a nie typowo na UV. Anty UV będzie np. ten model:

https://www.horseware.com/product/rambo-hoody/
Goneflying, - użytkowałam tą podlinkowaną przez Nique i mogę potwierdzić skuteczność przy ciemnym koniu, nawet po kolorze było widać ochronkę 😉 Do tego jest turbo pancerna.
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
06 marca 2023 18:14
zembria, bjooork, mogłam poczekać na Wasze opinie, ale sie pośpieszyłam i zamówiłam już Avalanche na promce.
Jeżeli ją zniszczy, przysięgam, że przywiąże go w lesie… to trzecia derka w tym sezonie.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
06 marca 2023 20:13
JustKaro, polecam płyn przeciwko obgryzaniu - końscy kumple szybko się uczą, że gorzka derka nie zachęca do targania.
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
06 marca 2023 20:35
bjooork, powiem szczerze, że na kucyka może mało co podziałać 😂 ale będę miała na uwadze!

Kobyła miała cztery derki przez całe życie u mnie - stajenną, dwusetkę i plandekę w dwóch sztukach. Ten baran nie dość, ze odziedziczył wszystkie, to połowę z nich uszkodził 🦄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się