naturalna pielęgnacja kopyt

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
09 grudnia 2022 13:13
TRATATA, co?!!!
To chyba sobie na zapas nakupię tarników 🙁

kotbury,

To, to moja pierwsza myśl 🙁 .
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 grudnia 2022 16:15
Wczoraj zamawiałam cęgi od Kowalencki.pl i rozmawiałam że lubie mój tarnik (Bestię) i mi Pani powiedziała, że Save Edge konczy działalność i nie wiadomo czy ktoś przejmie ich firmę. Chciałbym jakoś zweryfikować tą informację ale nie wiem gdzie.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
09 grudnia 2022 16:20
Pani Beata to wiarygodne źródło, kurczaczki.
HELP
Przetrząsam net i nie mogę nic znaleźć.
Czy ktoś dysponuje może jakimś filmikiem jak bezpiecznie strugać konia sztorcowego?
Nic nie mogę znaleźć, a ostatni raz strugałam swoją pierwszą klacz więc milion lat temu i już nie pamiętam.
Teraz mam doświadczoną panią strugaczkę, ale między terminami muszę sama obniżać piętkę, bo nie wiem co z tym koniem się stało, że w 2 tygodnie tak jej odrasta piętka że masakra.
Pani mi to oczywiście pokazała, ale bezpieczniej bym się czuła jakby mogła obejrzeć cos na necie, bo w weekend już muszę przypiłować.
KToś, coś?
Perlica,
Chcesz to Ci nagram film w tym tygodniu, bo bede strugala źrebaka ze sztorcem. Tez ją robie co 2 tyg.
Ale jak Ci pani pokazala to pewnie kazala ci starnikowac kąty i pazura nie ruszać. Jak chcesz to napisz na PW
KaNie, super by było z tym filmikiem , bo weekend musze popiłować.
Piszę priv
Perlica, ..., tylko, jeżeli piętki "galopują" to trzeba mieć pewność, że one urosły i trzeba zdiagnozować dlaczego.
Może być kilka scenariuszy:
a)całe kopyto potrzebuje rosnąć szybko bo jest do luftu i wtedy można ciąć piętki, umiarkowanie ściany wsporowe i przedkątne
b) całe kopyto rośnie ale sztorce jest taki,że kk naciska trochę na tworzywo i przód przez gorsze krążenie słabiej rośnie. Wtedy tniemy tył normalnie a na przód by się przydała wkładeczka co by było miękko
c) tył rośnie jak dziki, bo coś jest też nie tak z tyłem (podparciem) i piętka musi być wyższa... - bardzo problematyczne
d) gówniana kombinacja któryś z powyższych.

Ogólnie to przy sztorcach mega widać jak dołożymy ruchu po różnych podłożach.
kotbury, nie potrzebuje wiedzieć dlaczego, a tylko upewnić się jak to zrobić, żeby nie zepsuć.
Dlaczego rośnie tak szybko to już wiem, koń miał wolne i nie chodził po podłożach, tylko w karuzeli na gumie to nie miał gdzie zetrzeć.
Ogólnie jej rośnie wszystko szybko, tyou ogon, grzywa i wogóle.

Tak czy siak nie rozumiem, co Ty piszesz.
Jaka wkładka? To w sumie najgorsze co można zrobić, przekątować można tym całą kończynę.
Koń ma 5 lat, ma krzywe kopyta, ale bardzo dobre rtg , idealnie równe szczeliny w stawach.
Nie można wtedy robić żadnych kombinacji , bo koń jest prosty, tylko kopyta krzywe.
Perlica, imho żeby wiedzieć "czy dobrze robisz" musisz wiedzieć dlaczego szybko rośnie....
To teraz czy tylko tył szybko rośnie?
Jeśli jej rośnie wszystko mocno to luz. Ale jeśli tylko tył to może jest coś na rzeczy z innymi częściami kopyta,które koń "chroni".
kotbury, ale koń Perlicy jest pod opieką kowala a ona ma tylko strugać pomiędzy wizytami.
To chyba nie musi się doktoryzować z kopyt skoro kowal jej mówił co i jak i tylko chciała się upewnić.
...no ale skąd my mamy wiedzieć co kowal powiedział "co i jak", żeby wiedzieć czy ona "dobrze robi"?
kotbury, a kto powiedział że my mamy wiedzieć i oceniać czy dobrze robi?
Pytanie było o ew filmik a nie diagnozę i metody zmiany kątów 😉
b]Perlica,[/b]
Teraz mam doświadczoną panią strugaczkę, ale między terminami muszę sama obniżać piętkę, bo nie wiem co z tym koniem się stało, że w 2 tygodnie tak jej odrasta piętka że masakra.
Pani mi to oczywiście pokazała, ale bezpieczniej bym się czuła jakby mogła obejrzeć cos na necie, bo w weekend już muszę przypiłować.
KToś, coś?

[
Iskra de Baleron, dla mnie nadal mało danych.
Czy pani strugacz wyjaśniła czy mają być łuczki, czy ściany do podeszwy czy jakieś bar bridhe.

O ile kumam proszenie ludzi o skrócenie pazura, i robienie mustang rola o tyle myślę, że w przypadku tyłu kopyta to tam jednak trochę już trzeba wiedzieć dokładniej jak te "piętki obniżać"
kotbury, sztorcowe się nie skraca pazura między struganiami.
Iskra de Baleron, dziękuję 😘 dokładnie jak piszesz
Perlica, czasami się nie skraca... a czasami się skraca🙂...
Pisałam ogólnie. Chodzi o to,że nie ma czegoś takiego jak "uniwersalne skrócenie piętek" w sztorcowym/ problematycznym kopycie. Więc bez konkretów wyartykułowanych przez twoją strugaczkę moim zdaniem ciężko powiedzieć "czy dobrze robisz".

Czy możesz zjechać kąty do podeszwy?
Czy masz też podebrać przedkątną?
Czy masz też skrócić ściany wsporowe- jeśli tak to jak?


a to nie chodzi czasem o cofnięcie piętek? Nie tyle skracanie co stopniowe prowadzenie, by się cofnęły? Wtedy "skracanie" nabiera nowego znaczenia...
Sorki, wpadam jak Filip z konopii, ale bardzo ciekawy temat, będę śledzić.
Taki z lekka offtopic
Jak dobrze że trafiłam na ten wątek, teraz wiem jak mało wiem 😮 i ile czeka mnie nauki zanim dotknę kopyt mojego konia.
A wydawalo się to proste - od jak obcinanie paznokci.
Dziękuję🌷🌹
Takie pytanko, czy ktoś mógłby mi polecić jakiś
kurs werkowania prowadzony przez dobrego profesjonalistę? Może ktoś się wybiera w tym roku i zna miejsce/daty?
Teraz "na topie" :P to bodajże Ada Majocha jest, także możesz zobaczyć na jej fb czy coś ogłasza. Kursy/warsztaty na pewno robi.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
17 marca 2023 21:44
Przychodze z dwoma pytaniami
1. Ropa w Kopcie... Może być czarna? Czy to coś innego?
2. Co może być przyczyną takiej zaczerwienionej lini? Siniak na kopycie? Pierwszy raz coś takiego widzę. Koń chodzi normalnie
Screenshot_2023-03-17-21-42-50-140_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2023-03-17-21-42-50-140_com.miui.gallery.jpg
To czarne to zwykly syf. Można to starnikować i oczyścić.
A czrwona obraczka moze być z powodu odrobaczenia szczepienia, zmiany paszy, puszczenia na trawe, leków etc. Coś musialo sie podziać w okolicach +- miesiąca.
Pati2012, a nie masz/miałaś za długiego pazura i koń nie pohasał na twardszym?
Bo ze zdjęcia wygląda jakby ściana wyżej już odrastała pod prawidłowym kątem, a to poniżej obrączki było przyczyną jej powstania- mechanicznego.
Czarne na pazurku to pęknięcie i wlazł najprawdopodobniej brud.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 marca 2023 09:52
kotbury, za długiego pazura raczej nie miał, bardziej kwestia ruchu po twardym. On jest raczej wrażliwy na podeszwie, a jak było raz twardo raz miękko to w sumie mogło się tak odbić KaNie, i w sumie odrobaczenie miesiąc temu też by sie zgdadzało :P

A w kwestii ropy/czarnego wypływu to myślałam o drugim koniu, który się podbił najprawdopodobniej i właśnie z wydrążonej dziurki leciał taki ciemny płyn
I u niego jest też podejrzenie choroby lini białej - podeszwa się tak właśnie mega kruszy i pod spodem to kopyto jest czarne miejscami..
Co na to stosować? Myślałam o keralicie

Hej, jakie możecie polecić cęgi do kopyt? Zależy mi, żeby były ostre
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 maja 2023 11:08
Fatalita, z czystym sumieniem polecam Mustad. Mam od lat i nadal ostre.
zembria, dziękuję! 🙂
Pati2012, dużo żarcia na to stosować.serio. Dużo białka o pełnym profilu aminokwasowym.
Można strugać, srugać, suplementować ale białko to podstawowy budulec. Musi być żeby podeszwa była twarda- miała się z czego upakować.
Fatalita, też polecam Mustady. Blizna na moim przedramieniu po rozcięciu do mięsa potwierdza, że są mega ostre 😂 (nie wiem jak to się stało, bo są takie żylety, że nie poczułam, dopiero jak krew zaczęła kapać to się zorientowałam, ze coś nie gra 😅 )
Fokusowa, jak ty przecielaś przedramię 😳 ?
Sonika, nie mam pojęcia! Wydaje mi się, ze odkładałam cęgi i złapałam je za koniec rączek, obróciłam w dłoni i zanim się zamknęły to musiały mnie pociąć 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się