COPD

Za moich czasów to było 3g na dobę na dużego i grubego konia młp, czyli 5 x 600mg... I działało fest.
Choroba zaawansowana, stadium 2/początek 3.

-Alvika-, to mnie teraz wogole zaciekawiłeś/aś 🤔
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
03 marca 2023 11:29
To jaszcze też dorzucę swoje zalecenia co do ACC. Koń 650kg, dawkowanie 10x600mg raz dziennie. Choroba w średnim stadium w kierunku średniego minus.

Drugie zalecenia, dla innego konia (klacz jakieś 500kg) 5x600mg raz na dobę.
Choroba zaawansowana.

Także no ... zalecenia wydało dwóch różnych lekarzy wet.
Aleks, to ja faktycznie jakąś taką "końską" dawkę mam 🤔 nasza trochę ponad 600 kg i 19 lat.. zaawansowane 🙁
Czy słyszał ktoś o metodzie / stosuje może?
Podawanie sterydu w zastrzyku codziennie w bardzo małej dawce, zamiast kilkudniowych mocnych serii?
Moja Pani weterynarz twierdzi, że to nowe podejście do leczenia, bezpieczniejsze niż te większe dawki.

A co do ACC, to tylko dla bogaczy, podaję NAC w proszku - przekładam dawkę z zaleceń ACC; obserwuję, czasem daję pełną mocną dawkę, czasem mniejszą podporowo, seriami kilka dni, na wyczucie.
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
05 marca 2023 08:57
szaraduszka, ja podawałam w ten sposób wiele, wiele lat.
Wet się śmiał, że dawka placebo 😅 bo zeszliśmy do 2.5ccm.
Skutki uboczne: tkanka łączna obrywa.
Wychodzą pierdoły typu linienie z frazą dywanu wyżartego przez mole (po prostu estetyka, bo wygląda jak ostra grzybica), ale i poważniejsze kwestie powiązane z długą sterydoterapią (u nas jedno ścięgno rwało się jak z papieru, dodatkowo po ok. 8 latach delikatne efekty indukowanego Cushinga - kępki dłuższej sierści, jakaś gula tłuszczowa).
Za to oddechowo efekt taki, że niektórzy nie wierzyli w jego chorobę.
szaraduszka, mi to wetka przedstawiła jako ostateczność, że jak już problemy oddechowe są tak silne, że nie ma przerw to trzeba już postawić konia na stałe. Nam się udało nie isć tą drogą, bo zmiana stajni na dwór 24h/7 sprawiły ze koń się naprawił i już tylko raz a czasem nawet wcale w roku musiał parę dni dostać steryd.
Mój koń ostatni rok był na sterydzie non stop. Udało nam się ustalić minimalną dawkę, na której funkcjonował i taką regularnie dostawał.
Niestety nie dało się odstawić sterydu całkowicie.

Póki chodził i się oczyszczał - udawało nam się sterydy omijać. Niestety przyszedł czas kiedy nogi odmówiły posłuszeństwa. Kółko się zamknęło i bez starydu nie funkcjonował.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 marca 2023 19:45
ancyk0991, U mnie jest podobnie, szczęśliwie nogi póki co jak ta lala (Tfu,tfu,tfu!!!) Jak codziennie chodzi to jest ok, wystarczają leki w inhalacji, ale jak postoi to bieda 🙁
Post został usunięty przez autora
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 marca 2023 14:17
Triers, ale wziewnie, czy dożylnie? No i jaka dawka, bo to kluczowe.
zembria, wziewne mamy na stałe zlecone ventolin 100mg 10 dawek 2x dziennie oraz flixotide 250mcg 8 dawek 2x dziennie oraz to acc 10 tabletek 2x dziennie przy pogorszeniu oraz pasze i syrop jako dodatek tylko sęk w tym że za cholere jej się nie polepsza przy tym tzn. Po zastrzykach (sterydy) oddech ma perfekcyjny i powiedzmy że po upływie tygodnia do dwóch wracamy do stanu gdzie aż przykro się patrzy na nią...( od razu po serii sterydów w zastrzyku np. 5 dni czy 7 wchodzą wziewne) nawet zmniejszenie apetytu , boki jej chodzą przy oddychaniu, nos rozszerza itd. A jak pochodzi parę minut to wogole masakra.. więc tak naprawdę obecnie rezultaty są jedynie przy dożylnych.. I "szaraduszka" wspomniała o sterydach w bardzo małej dawce dożylnie "non stop" I generalnie myśleliśmy juz aby spróbować lecz pojawia się tutaj obawa co zniczymy w organizmie przy okazji :/ no i oczywiście znak zapytania przy kosztach? .. inaczej może byłoby również gdyby nogi były zdrowe a tutaj zwyrodnienia stawów , opoje , flegmona
czy nawet złamanie kości stawu skokowego
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 marca 2023 14:30
Triers, koszt rozbija się o dawkę. Butla 100ml deksametazonu kosztuje okolo 40zł. Ile Ci na miesiąc zejdzie to już sama musisz policzyć.
zembria, zakładałam że jest to większy koszt bo leczenie naszej klaczy przez tydzień przez weterynarza (sterydami) to koszt około tysiąca zł ... oczywiście sama je podaję dożylnie i to właśnie ten tysiak sprawia że wspominam często o kosztach bo weź chociaż 2x w miesiącu wezwij weta I robi się przykro 😅
Dzień dobry, otrzymałam dziś wyniki robione w kierunku odczulania. Nie miałam możliwosci konsultacji ich z moim weterynarzem dlatego proszę o pomoc tutaj bardziej doświadczonych z czystej ciekawości. Czy miał ktoś podobne parametry? Jak w praktyce wygląda uczulenie na trawy? Zależy mi na ogólnych Państwa doświadczeniach.
received_173679325414744.jpeg received_173679325414744.jpeg
Gillian   four letter word
10 marca 2023 09:18
Słyszeliście o podawaniu ziela przetacznika?
Witajcie, czy ktoś z Was stosował u swoich koni haloterapię w komorze i może podzielić się wrażeniami ?
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 14:10
Witam, jakiś czas temu oddałam konia do zajeżdżania, tam okazało się, że zaczął kaszleć, zaczęły mu lecieć gluty z nosa. Wezwali weta, zrobili gastro czy jak to się tam zwie, podali sterydy, jakieś prochy i oczywiście najdroższe suplementy jakie istnieją na rynku - jedna butelka 600zl... A suplementów zaleconych było 5 różnych. Minęło 3,5 miesiąca w treningu, wrócił do domu, stoi ciągle na zewnątrz i dostaje certyfikowane siano... A glut jak był tak jest, kaszle głównie jak nie ma wiatru 🤔 myślałam nad wyparzaniem siana ale to dopiero jak zmieni mi się taryfa prądu z budowlanego - inaczej splajtuje. ciężko mi porównać jak było wcześniej po wizycie weta bo nie było mnie na miejscu. Oczywiście wet wtedy nie mógł na 100% stwierdzić czy to COPD. A więc wypielam się na wetow, dalej zamawiam suplementy i mu podaje aczkolwiek nie widzę dużej różnicy jeśli chodzi o sterydy, którym jestem bardzo przeciwna. Zauważyłam, że głównie kaszle późnym wieczorem jak nie ma wiatru, poza tym jest ok, ciągle ma super apetyt, jest aktywny i wesoły. Podaje mu również olej z czarnuszki.
Nat87, - dobry wet i diagnoza. Może to rao, może przeziębienie, może jeszcze nie rao, a tylko alergia i jej początki. Do zbadania wykonuje się endoskopię i pobiera próbki.
Popatrz co jest w tych suplach, bo często ziółka, które można kupić 5x taniej w zwykłym sklepie zielarskim czy na allegro 😉
Dobrze też działają inhalacje, nawet zwykłą solą fizjologiczną albo olejkiem oleobasu.
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 14:37
keirashara, dziękuję za odpowiedź. Zgadza się - endoskopia nie gastroskopia🤣 brzmi podobnie😅 będę szukać, ale jak samemu zrobić inhalację komikowi? 🤔 Czy potrzebuje jakieś sprzętu do tego? Jestem zielona...
Nat87, - wersja budżet - kropelki olejku eterycznego oleobasu do wiadra z gorącą wodą i inhalacja lecącą parą lub ludzki inhalator i woda z solą fizjologiczną naprzemiennie do dziurek nosa. Wersja niebudżetowa - flexineb czy inny koński inhalator.
Natomiast przede wszystkim dowiedz się co leczysz, czy to nie ma podłoża alergicznego, a jak ma, to na co ta alergia. Może można wyeliminować lub pójść w odczulanie. Z odczulaniem im szybciej tym lepiej, bo przy ciężkich stanach jest już czasem za późno.
Może to też być infekcyjne i wtedy suple, syropki i inhalacje można sobie wsadzić, trzeba zwalczyć infekcję. Dobry wet to podstawa 😉 ale wiem, że to nie zawsze jest proste.

Z sterydami też bym uważała, one potrafią wyjść po latach. Jeśli koń jest mlody i są inne opcje to warto z nich skorzystać.
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 15:38
keirashara, dziękuję za porady 😀 fakt - ostatnio ciężko o dobrego weta - niby ta co badała mojego była bardzo chwalona - ale nie przeze mnie 😅 czasami mam wrażenie, że tylko naciągają na kasę wymyślając choroby lub twierdząc że po jednych badaniach nie da się stwierdzić. Jak już ze świecą znajdę dobrego weta to pokaże wyniki tych badań, może jakoś po ludzku mi to wytłumaczy😁 póki co dalej szukam 😜
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 marca 2023 07:44
Nat87, Przy bronhoskopii bierze się popłuczyny do badania, po tym powinno być już normalnie widać, czy jest infekcja, czy jest to alergiczne. Czasem jest też tak, że poza alergią jest dodatkowo infekcja, to najpierw trzeba wyleczyć infekcję. Sensowny wet to podstawa tutaj, nie ma co szaleć z suplami jeśli nie wiadomo co leczymy. Inhalacje z soli zawsze są wskazane, czy to przy alergii, czy przy infekcji, bo pomogą oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny więc cokolwiek tam siedzi, to warto je robić.
zembria, nie jest tak zawsze jak piszesz, możesz pobrać i nie wychodzi tam nic. Jeśli jest to początek astmy to jest taka opcja.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 marca 2023 08:35
Perlica, Neutrofile nie będą już podwyższone? Nat87 pisała, że glut leci, to już będzie co zbadać.
zembria, mogą nie być. Znam przypadek konia, któremu glut leciał , a w badaniu nie wyszło nic. Robione u dr Biazik, więc na pewno prawidłowo wyszło. Po zmianie stajnie glut znikł tak jak się pojawił, więc był to albo wstęp do alergii albo do astmy albo cholera wie co.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 marca 2023 09:34
Perlica, O widzisz, ciekawe. Dobrze, że przeszło!
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
24 marca 2023 10:18
zembria, badania były robione tyle że ja z tych papierów nic nie rozumiem🤷 telefonicznie pani doktor powiedziała, że póki co nie mogą stwierdzić czy to na pewno RAO, że trzeba będzie po jakimś czasie powtórzyć badanie... Nie spotkałam się z nią osobiście gdyż mieszkam na drugim końcu Polski a koń akurat był w treningu w tamtych rejonach. Spróbuję zrobić inhalację mimo wszystko, dziękuję za porady 💗
Nat87, no może być wynik niejednoznaczny przecież mimo badania - gdy parametry są na granicy. Wtedy Ci wet właśnie powie, że trzeba za jakiś czas powtórzyć - sama tak miałam, badanie robiła dr Biazik. Jednocześnie powinien zalecić działanie prewencyjne. Jeśli objawy nie ustępują lub wróciły po zakończeniu stosowania zaleceń to trzeba badanie powtórzyć i tyle.
Gillian   four letter word
24 marca 2023 13:18
Czy przy sterydzie można dawac zioła wyksztuśnie?
Gillian, można
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się