Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Fokusowa, zembria, dziękuje 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 marca 2023 21:24
A... I u mnie przez Internet się nie da.. Tylko pocztą albo osobiście 🤣
meg87,
przez ePUAP, ale no widać nie u wszystkich 😉
To reasumując, jaką należy wpisać ta datę przybycia do działalności?
Czy ktoś wie jakie będą konsekwencje nie zgłoszenie koni do bazy. Ile jest koni które nawet nie mają paszportu i tacy ludzie napewno ich nie zgłoszą. Dziwię się, że dużo ludzi tak chętnie podkłada się na tacy.
meg87,

Jak chcesz ryzykować karę, to.... ryzykuj 😉

Możliwe jest nałożenie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii kary pieniężnej na każdego,
kto będąc:
1. podmiotem prowadzącym rzeźnię,
2. posiadaczem, który:
a. prowadzi miejsce gromadzenia zwierząt,
b. organizuje targi, wystawy zwierząt, pokazy zwierząt lub konkursy zwierząt,
c. prowadzi obrót zwierzętami, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt,
d. prowadzi cyrk objazdowy,
e. prowadzi grupę tresowanych zwierząt,
3. podmiotem prowadzącym zakład przetwórczy lub spalarnię
– nie wykonuje obowiązków określonych w art. 26 (zgłoszenia) albo wykonuje je
z naruszeniem terminu, o którym mowa w art. 26 ust. 1 (7 dni).

Kara pieniężna będzie mogła być określona w wysokości do TRZYDZIESTOKROTNEGO przeciętnego
wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłoszonego
przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej
Polskiej „Monitor Polski”. Orzeczona kara pieniężna będzie podlegała egzekucji w trybie
przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W przypadku posiadaczy zwierząt niestosujących się do obowiązków wynikających
z przepisów nowej ustawy o IRZ zachowane zostaje dotychczasowy sposób stosowania kary
w postaci kary grzywny, nakładanej przez Inspekcję Weterynaryjną w trybie przepisów
Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Jeżeli podczas przeprowadzania kontroli zostanie ustalone, że w siedzibie stada znajduje się
nieoznakowane zwierzę, którego pochodzenia nie można potwierdzić, powiatowy lekarz
weterynarii, na podstawie oceny ryzyka dla zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności, może
nakazać, w drodze decyzji, ZABICIE zwierzęcia BEZ ODSZKODOWANIA i unieszkodliwienie zwłok
zwierzęcia NA KOSZT JEGO POSIADACZA (wszystkie gatunki).


źródło: www.gov.pl
Dziękuję za obszerną odpowiedź. Żeby nie było to moje zwierzęta są zachipowane i mają paszporty. 🐎🐎 nic tylko czekać aż ktoś uprzejmie doniesie 😅
Byliśmy w agencji. Pan bez problemu założył nr gospodarstwa, producenta. Odwrócił monitor i zarejestrował konie mówiąc nam krok po kroku co robić. Większości danych nie wpisywał, bo ma to zrobić związek.
Uff ominęła mnie cała robota przed kompem. I tak ledwo co pamiętam jak się to wszystko robi. Choć pokazywał bardzo dokładnie i tłumaczył. Wszystko zajęło max pół godziny.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
26 marca 2023 11:53
Nic.
faith, na fb ludzie piszą, że mają maile z ARiMR, że mając konia w pensjonacie też jest obowiązek rejestracji.
JARA, ale z ustawy wynika co innego, maila to sobie mogą pisać..
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
26 marca 2023 12:43
JARA, obowiązek jest, tylko konia rejestruje posiadacz czyli w tym przypadku właściciel pensjonatu, to po pierwsze.
Po drugie skąd niby ARiMR ma mieć adresy mailowe do właścicieli koni? Mają adres dopiero jak się samemu poda. Absolutnie nie pamiętam abym kiedykolwiek coś od nich dostała mailem.
Po trzecie e-mail nie jest pismem urzędowym.
Po czwarte pachnie mi tu jakimś przekrętem, może w tych mailach jest jakiś link co ludziom naiwnym, którzy zechcą się zalogować skradnie dane - w to uwierzę najprędzej.
TRATATA, mam podobne odczucia. Mailowo w urzędzie załatwiłam cokolwiek tylko w szycie covida, tak to w puap, albo osobiście. I ARiMR ma mojego maila a jednak albo pisze listy, albo dzwoni. Jeszcze parę miesięcy tego cyrku, jakieś mandaty i polecony z ARiMR będzie działał jak ten ze skarbówki, lepiej niż 10 kaw
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 marca 2023 07:44
TRATATA, po prostu forumowicze napisali maila do ARiMR i dostali takiego maila zwrotnego.

Stąd maja maila 🙄
Jestem właścicielem konia który stoi w pensjonacie. Mój koń jest wpisany przez właścicielkę stajni jako posiadacza. Ja uzyskałam numer producenta i tym samym mam login i hasło aby zalogować się do irzplus. Prosiłam właścicielkę stajni o zrobienie korekty i wpisanie przy moim koniu mojego numeru właściciela (nie wiem czy zostało to już zrobione). No i nastąpiła sytuacja której ja totalnie nie rozumiem bo logując się w to irzplus nie widzę nic, mam tylko numer producenta i opcje założenia działalności- stworzenia siedziby stada czego oczywiście robić nie zamierzam. Nijak nie widzę swojego konia, nie mam szans go "podpiąć" pod swój numer. Naprawdę totalnie tego nie rozumiem...
Czy ktoś ma podobna sytuację?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
27 marca 2023 09:19
JARA, ok, to zmienia postać rzeczy, napisałaś, że dostają maile z agencji a nie, że agencja tak odpowiedziała na ich pytania, dlatego mnie to zdziwiło bo z Arimir nigdy sami maili nie piszą.

W każdym razie, agencja ma rację bo trzeba zarejestrować KAŻDEGO konia żyjącego w Polsce, z tym że konie mieszkające w pensjonacie rejestruje bez dyskusji tylko i wyłącznie właściciel pensjonatu (bo jest posiadaczem)

Wątpię, że agencja udzieliła innej odpowiedzi, stawiałabym, że osoby które otrzymały od nich odpowiedź nie czytają ze zrozumieniem lub mylą pojęcia właściciel/posiadacz.

Jeszcze raz dla przypomnienia konia rejestruje POSIADACZ, czyli osoba u której fizycznie koń żyje, mieszka, jest pod jego opieką, ustawa nakłada obowiązek na posiadaczy:

*jeśli mamy konia w pensjonacie - nie musimy robić nic, to właściciel pensjonatu jako posiadacz rejestruje siedzibę stada i przypisuje do niej wszystkie konie w swojej stajni.

*Jeśli własnego konia trzymamy u siebie pod swoim domem w swojej własnej stajni to jesteśmy zobowiązani zgłosić siedzibę stada i zarejestrować w niej nasze ogony bo w tej sytuacji my jesteśmy ich posiadaczem.
Obiś, jeśli właścicielka pensjonatu zgłosiła twojego konia nie podając twojego numeru producenta to koń nie jest przypisany do ciebie i go w systemie widzieć nie bedziesz
Kaloe czyli jeśli ona zrobi korektę i wpisze mój numer to będę go widzieć? A jeżeli nie zrobi korekty to nie? Dobrze rozumiem 😅?
Obiś, Nie bardzo widzę opcji korekty zgłoszonego konia. Trzeba by go chyba usunąć i zgłosić jeszcze raz.

Niemniej jednak bardzo mnie interesuje czy jako właściciel będziesz widzieć w IRZplus swojego konia. Daj znać.
Tillia można jak najbardziej zrobić korektę do każdego konia i jest opcja dopisania numeru właściciela 😄 . Mam nawet screeny z tego co kolejno należy zrobić od osoby która mi pomagała to ogarnąć więc taka opcja jest bankowo.
Obiś, Rzeczywiście to można edytować. Ja mam błąd w numerze ULEN i tego już nie mogę edytować.
Dzień dobry wszystkim!
Taka lekko skomplikowana sprawa... Koń zgłoszony w stadzie w pensjonacie, na dniach przenoszę konia do własnej stajni (mam numer producenta oraz stada), chciałabym teraz utworzyć nowy dokument, ale nie jestem pewna czy powinnam zgłosić konia do rejestru czy jeśli koń już być zgłoszony w innym stadzie, wtedy zgłosić przemieszczenie konia?
Będę wdzięczna jeśli ktoś ma pomysł! 🙂
thefoxwoman, chyba sama sobie odpowiedziałaś. Przemieszczenie jeśli już jest zgłoszony.

Słuchajcie, u nas w arimr pani żąda danych właścicieli koni typu pesel, adres itp. Po pierwsze - to się powinno zaciągnąć z pzhk, po drugie na jakiej podstawie taka pani z arimr może żądać takich danych od właściciela pensjonatu, a nie bezpośrednio właściciela konia? Przecież to są dane wrażliwe..
BUCK   buttermilk buckskin
29 marca 2023 16:21
Fokusowa PESEL nie jest objęty ochroną wg. RODO - głupie i nielogiczne, ale tak jest
BUCK, ale to nie jest tylko pesel. Imię, nazwisko, pesel, adres. A oprócz peselu to już są dane, których się nie powinno dawać byle pani w arimr, przez osobę trzecia, bo ona mówi, ze chce..
anetakajper   Dolata i spółka
29 marca 2023 18:54
Fokusowa, wł pensjonatu robi przemieszczenie do twojego stada
anetakajper, to do thefoxwoman 😉
anetakajper   Dolata i spółka
29 marca 2023 18:57
Fokusowa, a no , sorki
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 marca 2023 20:59
Słuchajcie doszłam do etapu dodawania działek. Może mi ktoś Powiedzieć jak mam je Znaleźć na tej ich ciulowej mapie bez nazwy nawet miejscowości? Zaraz mnie szlak trafi ...
Po lewej na gorze masz dwie lupki. Już nie pamietam która ma mniej pół do wypełnienia ale jak klikniesz to zobaczysz.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 marca 2023 21:26
Ufff przebrnęłam. Wniosek wysłany. Czy od razu mogę dodawać konie ? Nie widzę takiej opcji
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
29 marca 2023 21:33
domiwa,
musisz mieć najpierw status wniosku "zatwierdzony",
dopiero możesz dodawać konie...
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 marca 2023 21:37
No właśnie jest zatwierdzony. Praktycznie od razu
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się