własna przydomowa stajnia

Prestiz   Stajnia Prestiż
22 marca 2023 06:19
olq, raczej trzeba najpierw nawiercic otwór, często słupki betonowe maja już przygotowane dziurki.
W poprzedniej stajni były izolatory ( na dłuższyn wkręcie) wkręcane w kołek rozporowy wsadzony w otwór w słupku betonowym. Słupki betonowe miały otwory na wylot do mocowania drutem lub trytytkami siatki leśnej, nie wiem niestety czy otwory były powiększane żeby ten kołek rozporowy się zmieścił, być może tak. Ogrodzone w ten sposób 10 ha.
olq słupki które ja kupowałam miały już otwory,kołki rozporowe w otwory i izolatory do tego ,tak samo z deskami .
Malena,
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ekoschemat--dobrostan-zwierzat

Aleks, 👍
kasia2107rafal, to w starych ośrodkach też mają walić całe boksy i na nowo stawiać? Coś mi się tu wierzyć nie chce. Masz boksy jakie masz. możesz je nawet tam na uwięzi trzymać i nic IW nie powinna mieć do tego.

Malena, https://agronews.com.pl/artykul/dobrostan-owiec-koz-oraz-koni-w-kps-wymogi-i-kwoty-wsparcia/

anetakajper, 👍

melehowicz, m.in. to mnie zastanawiało. Z tego co się zorientowałam, sprawa dot. chyba tylko "aktywnych" rolników, a ja gospodarstwa nie prowadzę, więc mnie nie. Poza tym przewiduję boksy o wym. 3x4, więc jest ok. 😉
Malena, Tak by to można było określić- jak chcesz mieć więcej dopłat to musisz zwiększyć powierzchnię boksów. Dopłaty nie dostaniesz jak już masz większą powierzchnię. Oczywiście gdy się nie ubiegasz o dopłaty to nie ma o czym mówić - wystarczy zachować podstawowe parametry.
melehowicz, póki co, nie mam jeszcze nawet wylewki pod stajnię 😁
Wiecie co...to jest trochę żałosne (to nie do was ad persona), że odrealnione białe kołnierzyki gdzieś w czarnej brukselskiej dupie próbują zadowolić eko zielonych bambinistów i uczynić im szcześliwe krówki i świnki i żeby wszyscy się kochali...
I marchewką dla polskiego rolnika żeby też był bambinistą ma być te kilka złotych... i tak z pieniędzy podatników.
I nikt nie dyskutyje i się nie ekscytuje, że to jest najwyższy wymiar bezsensownej pracy i biurokracja w najczystszej postaci (bo teraz rzesze kontrolerów na etatach do tego itd.). Tylko wszyscy dyskutują co mają przebudować itd. i jak to będzie.
Dramat jajogłowych normalnie.
anetakajper   Dolata i spółka
22 marca 2023 16:07
melehowicz, będą sprawdzać Fv za przeróbki takich obiektów?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
22 marca 2023 16:22
olq, jak już wspomniano, słupki betonowe mają gotowe otwory, wystarczy wbić kółek rozporowy (chyba rozm. 6 lub 8) i wkręcić izolatory, mogą być te same co do kołków drewnianych,nie trzeba żadnych specjalnych. Tych otworów w słupkach jest sporo więc jest duża dowolność z wysokością pastucha.
Dziękuję 😎, po kolejnej rundzie wymiany słupków drewnianych się chyba w końcu przełamię i zrobię te betonowe. Marzą mi się dęby wszędzie, one stoją wiecznie, ale jak sobie pomyślę o ponownej akcji korowania, malowania i wkopywania tegoż to te betony wypadają baardzo dobrze 😀.
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 09:23
ranczoszarbia, nie ma problemu, wszystko robiłam sama 😅 trochę to trwało ale było warto. No i nie musiałam rozbijać skarbonki, bo każdy wie ile pieniędzy kosztuje ogrodzenie dużych powierzchni 😉
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 09:44
Aleks, ciężko mi nadążyć za tym wszystkim... Mam dwa konie, ale nie jestem rolnikiem. Trzymam je u siebie, mają stajnie angielska (dwa duże boksy), z których korzystamy tylko i wyłącznie przy bardzo złych warunkach atmosferycznych i w sylwestra, poza tym czasem są ciągle na zewnątrz. Nie chce ich marnych pieniędzy bo do tego czasu jakoś sobie radzę. Wróciłam z końmi do Polski 3 lata temu, był wet "zrobić odbiór" gdyż przyjechaliśmy z UK. Nic więcej od tamtej pory nie robiłam nie zgłaszałam... Obornik co jakiś czas odbiera mi sąsiad lub pojedyncze jednostki zainteresowanych obornikiem do ogródka. To co się z nim dzieje po opuszczeniu mojej posiadłości mało mnie interesuje 🤣 naprawdę to wszystko jest dla mnie skomplikowane😦
Pytania techniczne dot. stajni angielskiej...
Jaką wylewkę (beton) zastosować? Trzeba zbroić? Polecacie ściany podwójne, czy pojedyncza ściana z desek wystarczy? Nadmienię, że ma to być stajnia wolnostojąca, składająca się z trzech boksów, z czego jeden otwarty z przeznaczeniem na siano, etc.
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 10:08
Malena, U mnie jest zwykła płyta betonowa jak pod domek letniskowy, upewnij się tylko że ma drobny kąt nachylenia (u mnie zrobili za mały i siury nie spływają dobrze). Od zewnątrz mamy podbitkę/deskę elewacyjna, od wewnątrz grube płyty OSB. Mam bardzo podobna stajnie, dwa boksy, mała siodlarnia/paszarnia i wiata na siano w której spokojnie mieszczą się 3 duże bele, 4 już trochę wystaje ale wciąż pod daszkiem😅
Nat87, czyli coś jak płyta chodnikowa? co pod tą płytą- żwir, piach? Jak masz rozwiązany odpływ? Jakaś "rynienka" z kratką wewnątrz boksu? Czy posiadasz może jakieś zdjęcia?
U mnie w stajni posadzka była robiona mixokretem czy jak to się zwie - już ładnych kilka sezonów bez ubytków funkcjonuje 😉 tylko wierzchnia warstwa była zdaje się z lekko innych proporcji robiona
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 14:31
Malena, z tego co pamiętam to:
Krok 1: zerwanie trawy do głębokości ok. 25cm.
Krok 2: nałożenie ok. 7cm warstwy piasku.
Krok 3: ułożenie warstwy geowłókniny.
Krok 4: druga, 7cm warstwa piasku.
U mnie jest płyta betonowa zbrojona (we względu na silne wiatry). Że zdjęć pewnie nie widać ale jest lekko przechylona (za lekko, później musieliśmy kombinować żeby zrobić odpływy, ale robił nam stajnie znajomy taty więc też nie miał dużego doświadczenia). Już po fakcie jesteśmy mądrzejsi i wiemy jak byśmy zrobili to inaczej, na dzień dzisiejszy jest okish bo konie zadko stoją w stajni, ale fakt- siurki nie spływają jak powinny, ale maty to MUST jeśli betonowa wylewka.
Screenshot_2023-03-23-14-22-28-257_com.google.android.apps.photos.jpg Screenshot_2023-03-23-14-22-28-257_com.google.android.apps.photos.jpg
any, nie ślizgają się na tym konie? czym ściółkujesz?
Nat87, dzięki... wygląda fajnie 👍
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 14:50
Malena, w boksach mam maty stajenne, do tego dochodzą trociny. Przez jakiś czas nie miałam mat tylko grubą warstwę trocin - było ok ale wiadomo duża ilość szła na boks, spały lepiej i wygodniej niż ja 🤣 teraz widziałam są fajne wylewki kauczukowe jeśli kogoś stać - może kiedyś się szarpnę 😅
Fatalita, odrazu zrób sobie płytę bo niebawem wszyscy utrzymujący zwierzęta będą musieli je mieć. Czas jest do końca 2024 roku
kaloe, konkretnie o jaką płytę chodzi? ...sorry za pytanie ale jestem zielona w temacie
Malena, pewnie chodzi o płytę obornikową
Malena, płytę obornikową
melehowicz, a skąd masz taką informację że jak już masz zwiększoną powierzchnię boksów to dopłaty do dobrostanu nie dostaniesz ?
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
23 marca 2023 15:31
Niedługo wszystko będzie betonowe nawet padoki 🤣 coś w tym rodzaju?
small-farm-or-horse-farm-manure-storage-prob-from-mike-westendorf-rutgers.jpg small-farm-or-horse-farm-manure-storage-prob-from-mike-westendorf-rutgers.jpg
W temacie płyty to akurat prawda- opłaca się robić w tym roku, szczególnie że agencja ma zwracać 50% kosztów 😉 ja tylko nie wiem gdzie ją postawię, bo średnio mam ochotę na wylęgarnie much pod stajnią, a reszta to przecież działki rolne... 🙃
Aninna, no ja mam niestety przed stajnia ,bo to stara chlewnia była i nie polecam takiego rozwiązania ,niby blisko do sprzątania ale widok przy wyjściu no nie za przyjemny plus muchy i zapachy 🤦 no ale nic z tym nie zrobię ,myślę tylko czy by tego czymś jakoś nie zasłonić 🤔
Aninna, Są wymogi co do odległości. W necie znajdziesz bez problemu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 marca 2023 07:34
Z tą płytą to faktycznie trzeba budować? Kiedyś były już takie plany i potem wyszło, że jednak nie wszyscy muszą mieć. Czy przy chowie wolnowybiegowym też trzeba będzie mieć?
kasia2107rafal, Nie wiem czy masz taką możliwość, ale znajoma miała posadzone dookoła płyty świerki, tylko tam gdzie wjazd nie było. Dobrze to wyglądało, zasłaniało, trochę zapachy tłumiło też.
melehowicz, problemem nie jest to, że nie wiem jak prawnie powinna być usytuowana, ale to że mam tylko kawalątek działki budowlanej- stoi na niej stajnia i nasza budująca się chawira, reszta to działki rolne, na których mam wybiegi i pastwiska, do tej pory pryzma była właśnie tam, ale płyty tam nie zbuduję bo mi nikt nie pozwoli 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się