własna przydomowa stajnia

Prestiz   Stajnia Prestiż
24 marca 2023 08:30
Aninna, jako rolnikowi nie pozwolą? Ja w zeszłym roku składałam do gminy o warunki zabudowy dla stajni, wiaty oraz domku 35m2 na ziemi rolnej 3 klasy i nie było żadnego problemu, poszło w ramach zabudowy zagrodowej. Na potrzeby gospodarstw z reguły robią problemow.
Nie przewidywałam robienia płyty, tym bardziej przy dwóch koniach. Krew człowieka zalewa, na te coraz to nowsze i pochrzanione wymysły. Zamiast iść w kierunku odbudowy ekosystemu i przywrócenia dawnej świetności, bo w końcu chodzi o szeroko pojęty dobrostan... to zmuszają do betonowania świata! Banda debili 😤
any, nie ślizgają się na tym konie? czym ściółkujesz?
Malena, sorry - zapomniałam odpisać 😅
ze ślizganiem się koni w boksach nie miałam problemu (ale przykładowo przed stajnią bym gładkiego betonu nie dała 😉 - tak samo jak zwykłej kostki brukowej)
ścielę słomą przy czym tryb sprzątania zależny od moich możliwości na daną chwilę (bywa, że sprzątam na bieżąco, a bywa też tak że konie stoją na głębokiej ściółce bo nie ma mnie fizycznie w domu - wtedy dla ułatwienia obsługi mają jedynie dościelane)
any, zainteresował mnie ten mixokret... 60m2 wylewki kosztuje ok 2,000,- Nie wiem na ile to jest trwałe, bo to cienka wylewka i zapewne konieczne jest wzmocnienie podłoża może jakimś żwirem(?)
Malena, u mnie pod spodem była jakaś stara posadzka (marna i miejscami spękana do ziemi, ale nie było to stawianie budynku od zera tylko adaptacja istniejącego) więc nie bardzo jestem w stanie pomóc - zbrojenia żadnego dodatkowego nie robiliśmy, tylko tak jak wspomniałam wcześniej, na wierzchnią warstwę proporcje tej mieszanki były nieco inne (więcej cementu) właśnie po to by było trwalsze 😉
Prestiz   Stajnia Prestiż
24 marca 2023 13:13
Malena, można położyć siatkę zbrojeniowa, my co prawda tak robiliśmy w domu, ale w miejscach gdzie było najcieniej posadzki to kładliśmy siatki żeby nie popękało
any, dziękuję 🙂

A czy ktoś orientuje się w temacie paneli słonecznych na stajni, zamiast tradycyjnej instalacji elektrycznej? Czy jest to w ogóle możliwe i bezpieczne?
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
24 marca 2023 22:59
Malena, co prawda nie jest to mnóstwo paneli ale mam na dachu stajni podłączone od razu do lampy aby oświetlić teren😅
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
25 marca 2023 08:52
Malena, na mój chłopski rozum to jeśli nie chcesz prowadzić prądu z sieci to oprócz paneli potrzebne będą magazyny energii, żeby korzystać z prądu w każdym momencie. Sam panel może najwyżej zaopatrzyć lampę, która ma wbudowany akumulator/magazyn energii.
Ja mam lampę na solar w wychodku- i to jedyne do czego moim zdaniem się nadaje 😆 za dużo światła nie daje, jak jest pochmurny dzień to praktycznie nie świeci, na pewno nie postawiłabym na oświetlenie na solary jako jedyne/podstawowe 😉
Też mam taka lampę. Kosztowała 30-40 zł i nadaje się tylko do wychodka. Ale było juz kilka rozmów o lampach z zasilanych słońcem do oświetlenia placu. I niektórzy chwalili. Więc są różne lampy w różnych cenach i o różnych parametrach.
Nie osądzaj na podstawie jednej najtańszej lampki.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 marca 2023 10:48
Dokładnie, lampy są różne. W naszej wsi stoi kilka przydrożnych na panelach i wiatraku zasilanych i świecą bardzo jasno i ładnie całą noc, nawet zimą dają radę.
anetakajper   Dolata i spółka
25 marca 2023 15:33
U mnie są już 3 solary. Jedna na placu ma już prawie 3 lata. Przy obecnym nasłonecznieniu świeci do rana. Na podwórku korzystam wtedy kiedy potrzebuje i nigdy nawet w najciemniejszy dzień mnie nie zawiodły. W pracy mamy już z 5 solarów - stoją w miejscach gdzie nie ma podprowadzonego prądu.
Czy ktoś z Was pisał do KOWRu zgodę na sprzedaz dzialki rolnej przed upływem 5 lat od zakupu?
Sytuacja życiowa mi się zmieniła i muszę podjąć ten krok, a nie wiem jak się za to zabrać by nie dostać odmowy 🙁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 marca 2023 19:12
Piaffallo, Tak, my i nasi znajomi, to znaczy oboje po drugiej stronie jako kupcy, trwa to pół roku. Teoretycznie mają 30 dni 😅 W praktyce my czekaliśmy 6 miesięcy, a znajomi prawie 8 😝 Najlepiej pogadaj z jakimś ogarniętym notariuszem. Uzasadnienie musisz mieć dobre, znajomych sprzedający napisał, że chce sprzedać, bo "pogorszyła mu się sytuacja życiowa" to mu najpierw odrzucili, bo nie było dokumentów potwierdzających to pogorszenie... Nasz napisał, że "nie ma możliwości dbania/uprawiania/zajmowania się tą działką" i to jakoś poszło.
zembria no właśnie ekonomiczne względy odpadają, bo trzeba podłożyć, że się pogorszyła sytuacja materialna w porównaniu do tej przy zakupie...
Dziękuję, będę kombinować w takim razie szukając notariusza co może już takie rzeczy składał
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 marca 2023 20:21
Piaffallo, Zdecydowanie szukaj notariusza, który takie rzeczy już ogarniał. My mieliśmy spoko babkę i wszystko bez żadnych komplikacji poszło. Znajomi mieli nieogarniętą i co rusz "Coś" było, "czegoś" brakowało itp.
Eh a ja znów zebrzę o odpowiedź. Czy jaki nie rolnik mogę kupić 2 ha działki rolno budowlanej? Chcę zbudować dom i trzymać tam konie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 marca 2023 10:52
shewolf, Możesz, tylko to bedzie wymagło zgody KOWRU, zobowiązania się do zostania rolnikiem, nie sprzedawania potem tej ziemi przez 5 lat itp. To jwst trochę zachodu, ale w praktyce jak najbardziej da się zrobić. I jak wyżej, polecam znaleźć ogarniętego notariusza, który już takie umowy prowadził i powie co i jak trzeba będzie załatwić.
anetakajper, orientujesz się może jakiej mocy są te solary?
anetakajper   Dolata i spółka
27 marca 2023 13:58
Malena, 50W
anetakajper, 👍😀
Może ktoś polecić wykonawców boksów wolnostojących i wiat? Kiedyś jakiś horsebox czy coś było, teraz nie mogę nic bo znaleźć.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
28 marca 2023 21:49
Końbox
shewolf, końboks, mam i nie polecam, mogę więcej na priv napisać i podrzucić fotki 🙂

Za to bardzo polecam Koństrukcję, robili nam stajnię, od września w użytku i z dnia na dzień jestem coraz bardziej zadowolona! 🙂
Oo dzięki! Pewnie proszę na priv
Pytanie dot. pastwisk/wybiegów...
Jak pielęgnujecie? Czy na wiosnę poddajecie jakimś zabiegom, np. dosiewacie, nawozicie?
anetakajper   Dolata i spółka
03 kwietnia 2023 10:49
Malena, dosiewanie, wapnowanie- na jesień.
Bronowanie/ włóka - teraz. Nawóz NPK + N teraz (jak dobra gleba to NPK starczy, jak badziew i chcesz kopa to + N) .
Jak jest potrzeba wapnowania to teraz w granulce, ale wychodzi drogo :/
NPK cena w tym roku koszmarna.
Jakiś konkretny nawóz polecacie?
Do tej pory to było pole, w zeszłym roku wysiana wyka.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się