Kupno konia

Lanka_Cathar   Farewell to the King...
07 marca 2023 20:30
KaNie, mam wrażenie, że Ty już tego konia mentalnie kupiłaś. 😉 Może chciałabyś przeczytać co inni zrobiliby w przypadku takiego RTG, ale w głębi duszy nie chcesz nie mieć tego konia. Jeśli widzisz progres, jaki nastąpił w ciągu tych kilku lat, jak go jeździsz, to ja bym brała. KSS nie robi się w ciągu jednej nocy i nie pogarsza w takim tempie. Znasz konia, wiesz jak go jeździć.
KaNie, ja bym kupiła.
Sama część z moich koni kupiłam sercem i nie żałuję ani trochę 😉
Kanie kupuj 😉. Pomijając już kwestie zdrowia, czy się posypie czy nie - tego nigdy z żadnym koniem nie wiadomo, fajnie jest, pracując na codzień z cudzymi końmi, mieć tego jednego, do którego się wraca i o los którego można być spokojnym, bo jest w naszych rękach.
KaNie, ja też bym kupiła, żeby nie martwić się, że trafi w nieodpowiednie ręce. Jeśli kwestie finansowe nie są przeszkodą i wiesz, że będzie miał dobrze u Ciebie - dlaczego nie?
.. Teraz sie zastanawiam gdzie tam byla ruchomość w odcinku ledźwiowo krzyżowym. Bo tam sie okazalo ze kregoslup w lędzwiowym jest zrosniety totalnie. Wszystkie kregi to byla jedna masa, bez przestrzeni miedzy soba. To nawet nie byl KSS tylko taka wrodzona wada.
KaNie, wadę, o której piszesz da radę wymacać tylko na rtg tego odcinka. Rękami trudno. Trzeba mieć mega doświadczenie w tej konkretnej wadzie i i tak się rtg upewnić potem. Ona nie tyle daje sztywność w odczuciu jeśli chodzi o ruchomość (bo tam nie ma ruchomości góra dół tylko "skrętność" po skosie- jak skrzydła samolotu). Więc te konie "łatwiej" zdiagnozować pod siodłem właśnie, że w zakręcie tak dziwnie potrafią "niedokraczać", "gubić rytm i równowagę" zadem, niż w stój przez osteopatyczne "macanko". Osteopatycznie w odczuciu to one (jeśli nie w robocie wyżej, tylko takiej L klasowej) są zazwyczaj picko bello- wręcz idealne bo "stabilne" krzyżem. problemy przychodzą z czasem.
wiele koni ma ten fuckup całe życie niezdiagnozowany bo im właściciele nie podnoszą poprzeczki na tyle aby ta wada się ujawniła i zaczęła przeszkadzać.
Ja się spotkałam z teorią,że to jest dziedziczne.

Imho z obawami treningowymi to koń z takimi plecami to jest totalnie odwrotnie. Im lepszy trening w górę tym lepiej te plecy będą funkcjonować. Więc jeśli będziesz mieć czas zapewniony i chęci na wsiadanie to kupuj.
.
Moon   #kulistyzajebisty
08 marca 2023 21:18
Kanie, cytując klasyka… „ja bym brała” 😎
Z resztą, tak jak przedmówcy napisali, Ty już tego konia kupiłaś. Sercem. Rozum jeszcze musi „dojrzeć” 😉
Proszę o ocenę osoby często kupującej konie. Ile może być warta źrebica roczna rasy Polski Kon sportowy bez prawa wpisu do księgi głównej. Klaczka jest poprawnie zbudowana. 😉
Ciężki temat 🙂 Ogólnie koń jest wart tyle ile jesteś w stanie za niego zapłacić 🙂 A od właściciela zależy czy się zgodzi czy nie. Tak bez zdjęcia ciężko określić. Ale jeśli po fajnych rodzicach to gdzieś w granicy 10-13 tyś.
nokia6002, Rodzice to nic szczególnego, zastanawia mnie tylko brak prawa do wpisu czy warto inwestować w takiego źrebaka. Ojciec z licencja, matka niestety tylko typ szlachetny.
Czy 9 tysięcy za nią to uczciwa cena??
Weronika008, jak po matce typ szlachetny, to u mnie w okolicy mniej więcej po 6 tysięcy takie roczniaki chodzą
Weronika008, cena stanówki+ cena opieki vet nad cieżarną + cena odchowu źrebięcia przez rok + zarobek.
Innymi słowy koszty "bezwzględne" plus ile miesięcznie przez rok należy zarabiać za to, że się człowiek podjął ryzyka.

I masz odpowiedź bez kosztów tzw."potencjału sportowego".
Bardzo ciekawa aukcja Westfalska 😀
Ogier licencjonowany kupiony do Polski.
Klacz po Fursten-Look do Polski
Skoczek Comme il fair NRW do Polski

A jeszcze tyyyle koni zostało 😀
Iskra de Baleron, chyba trzeba Ci internet odciąć, bo wszystkie wykupisz 😂
Fokusowa, może kiedyś, jak wygram w lotto 🤣
Iskra de Baleron, chyba wiemy po czesci gdzie sie sezon zacznie z przytupem 🙂 pozostaje trzymac kciuki
Ej, ja nic nie kupiłam.
Czemu ludzie sobie zawsze muszą coś dopowiedzieć.

karolina_ ja nie wiem gdzie 😅

Cieszę się że fajne konie trafiły do Polski.
Iskra de Baleron, pokaż które!!!
Iskra de Baleron, jako że nie znam się na ujeżdżeniu powiedzcie co jest takiego wybitnego w tej klaczy za 266 euraczy?
https://onlineauction.westfalenpferde.de/de/auctions/details/westfaelische-fruehjahrsauktion-2023-109/lots/supergirl-2974
bo bardziej podoba mi się ta ciemna Fiorella która trafiła do Polski.

Ciekawe, że te całkiem tanie konie bo umówmy się 12 euro za ramową klacz, naskakaną to jakaś cena super niska, akurat trafiła do Polski, wcale nie są jakieś wadliwe ( tzn nie wydają się tutaj), nie wiem, może słabe rtg? czy tak spadły ceny koni? Nie jest ta klacz wybitnym skoczkiem, ale na rzetelne parkury dla amatora na pewno starczy.
https://onlineauction.westfalenpferde.de/de/auctions/details/westfaelische-fruehjahrsauktion-2023-109/lots/major-k-3036
Perlica, gust nie podlega dyskusji 😉

Tak na szybko:
- Reservesieger czempionatu klaczy Elitarnych ( czyli druga spośród najlepszych z najlepszych)
- oczekuje nadania Staatspremie
- otrzymała ocenę 8,57 w teście pod siodłem
- pochodzi z samych premiowanych linii żeńskich
- super zadnia noga, super pokrój - nowoczesny.

Od Fiorelli lepsza była klacz po Zoom ale ktoś z zagranicy ją ostatecznie kupił.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 kwietnia 2023 10:31
Perlica, z samego opisu wynika że SLP zdała na 8.57, wice czempion Elite Schau 2022 i Staatspramien Stute mając jakoś 4 lata także nie w kij dmuchał chociażby z tego punktu widzenia w porównaniu do Fiorelli która jest starsza.

Z kolei Fiorella to koń M klasowy ale imho ruchowo i eksterierowo na minus w porównaniu do Supergirl. Chociaż co ja tam się znam, patrzę czy lubię co widzę czy nie 🤣 no a czy warta jest 250k to hmmm już specyfika aukcji, koń jest tyle warty ile ktoś chce za niego zapłacić. Jakby mi ktoś dał wybrać między jedną a drugą (🙏😉 to bym rude brała bez zastanowienia 😅

Edit: widzę że Iskra mnie już wyprzedziła 😀
Perlica, ta za 266 ma świetny zadem ruch i ceniony aktualnie rodowód, który widać w eksterierze i ruchu.

Ta ciemna co poszła do nas to jest akurat "modny" w Pl rodowód.
Jest ruchowo dużo gorsza (galop choćby bardzo przeciętny). Taki typowy dużawy "klamot" gdzie przebija stary typ konia ujeżdżeniowego - piszę w ten sposób bo mam bardzo podobnego klamota z tych samych linii🙂 (nie zamieniłabym na żadnego innego).
Jak ktoś ma czym pokryć to ma szansę na naprawdę dobre konie - bo taki koń to świetny fundament do dalszej hodowli... tylko,że "zagranica" na "tych koniach" hodowała to,czym się dziś zachwycamy dekadę temu... Więc imho, bardzo trzeba wiedzieć co się będzie robiło. Albo trzeba umieć (mieć zaplecze finansowe) żeby być "odważnym".

Mam wrażenie, że w Pl dziś za takie pieniądze się takiego konia nie kupi. Więc się nie dziwię, że ludzie wolą nawet na aukcji kupić.
Iskra de Baleron, rozumiem, czyli są przesłanki do podwyższenia ceny na zasadzie "kupuję marzenie" .
Jednak między 40 a 266 euro jest spora różnica 😉, no ale oczywiście koń jest warty tyle ile zapłaci kupujący.
Ja nie oglądałam wszystkich, tylko tą super drogą, która rzeczywiście jest bardzo lekka i fajna i te co poszły do kraju.
Fiorella jest ciężka i długa, nie lekka, taki bardziej stary typ, ale taka wydaje się miła i amatorska.
Tak, na pewno lepsza jest ta po Zoom, bo teraz sobie otworzyłam , tez bardziej nowoczesna i taka iskierka, ma super kłus, galop taki nornalny, mało modny, ale laska jej nie ciśnie tak jak tą F.
Ja tak oceniam konie pod kątem moim, więc amatorsko ;-) Na Super girl bym nie ujechała 😁lub zabiła w niej ten ruch szubko🤣
donkeyboy, , kotbury, dopiero widzę Wasz odpowiedzi.
Ej ja widzę różnicę między tymi klaczami, mnie tylko zastanawia tak duża różnica w cenie, bo ta super Girl to jednak jest młodziak i no niechby kosztowała 100 euraczy, to by bylo i tak dużo , ale kurczaki ponad 200 to chyba przesada?
Ale w sumie to tak samo jak dać za konia z korytarza tyle, tyle dają , a czy potem te konie dochodzą do GP? No nie często.

Ogólnie te konie z tej aukcji są takie dość dla typowego śmiertelnika, co mnie zadziwia. Bo po co dawać przeciętniaki na aukcję? Skoro można je sprzedać ludziowi normalnemu, bez prowizji aukcji.
Perlica, jeszcze raz - to nie jest cena za konia do jazdy.
To cena za super rodowód, pokrój i potencjał czy sportowy czy hodowlany.

To jak Vice Korungu u ogierów - kumasz?
Jako ogier miała by pewnie jedynkę jeszcze z przodu 😉
Iskra de Baleron, ja to rozumiem, ale do mnie nie przemawiają ani Korungi i ich zywciezcy.
Patrzę na konie pod kątem użytkowym w sporcie czyli możliwości , zdrowia i głowy.
DLa mnie warte bardzo dużo są konie które wytrzymują sport i to rozumiem.
Tu jest kupowanie marzenia, a czy ono się spełni to inna inszość.
Ale kto bogatemu zabroni? ;-)
Mój mózg tego nie pojmuje, nawet jakbym była bogata to w życiu bym tyle nie zainwestowała.
Potencjał hodowlany? Może nie zaskoczy nigdy, albo nie ma jajnika jednego, raczje nikt tego nie spprawdzał.
Sportowy? może się rozpadnie zanim dojdzie do piruetów.
Ja nie krytykuje tego konia, po prostu nie kumam wydawania takiej kasy na kota w worku.
Perlica, klacz ma bardzo dobre wszystkie chody, więc to jest koń z którym można powalczyć na czempionatach nie tracąc nigdzie punktów, czyli mając szansę na dobre miejsca. Do tego kwestia poruszonych już wyżej ocen hodowlanych. Ja tam bym brała jakby mnie było stać, ale nie po to żeby jeździć 😉
karolina_, ja bym tam wolała koniowóz lub plac ebbe flat 🤣
Perlica, jak będzie przekazywać swoje cechy potomstwu to ktoś będzie miał i koniowóz i ebbe&fluss 😉
Iskra de Baleron, ja tam jeszcze nie znam nikogo kto na hodowli koni sie dorobił 🙃
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się