wrzody żołądka

Na ten moment Egg polecił zakup pełnych worków sieczek, co jest dla mnie bez sensu 🙁 ale odpowiedzieli chociaż.

epk, już piszę pw

kotbury, dla mnie cięcie siana jest nierealne. Nie jestem w stajni codziennie, od przyszłego tygodnia zaczyna się otwarty sezon sędziowania, to w ogóle będę tam gościem... poza tym koń był wcześniej wszystkożerny, sądzę że po doleczeniu wróci do wciągania wszystkiego.
Przed jazdą je siano. Sieczka jest tylko dla spowolnienia jedzenia i zmuszenia do żucia.

Na marginesie - od początku problemów do dziś przeszedł ogromną przemianę. Z wkurzonego wścieklika, kulącego uszy, kłapiącego zębami i brykającego na łydkę pod niebo, po fazie totalnej niemocy, kolejnych nawrotów zawścieklenia, zrobił się z powrotem względnie normalny koń. Wczoraj w końcu pogalopowałam swobodnie w półsiadzie (nie ukrywam że sporo czasu zawścieklenia siedziałam wklejona w siodło, bo walił jak durnowaty, a silny jak cztery diabły).
_Gaga, znam ten ból, moja znów wypięła się na sieczkę w połowie worka. Jak jeszcze potrzebujesz, to mogę podesłać próbkę Hartoga Grass Mix - piękna, ale identycznie jak z Hartogiem Digest - pół worka i bunt. Świeżo otwartą mam Hippolyta Luzerne Mix, też mogę wysłać razem, składowo to chyba to samo co ten Eggersmann, o którego pytałaś. W ogóle dla takich jak my powinny być wymianki pół workowe 😂 Do tej pory przerobiłam sporo sieczek - najdłużej jadła żółtą Dengie, chyba Alfa Original - zwykła melasowana lucerna, no i dawniej jabłkową Dengie, ale po niej to tylko wspomnienie zostało. I z baileysa w miarę była Alfalfa Blend, ale cena przestała być miła. Chciałam ją przestawić na coś bez lucerny i w efekcie gnałam w zeszłym tygodniu po cokolwiek stacjonarnie, byleby mieć co do żarcia dorzucić, bo strajk był z dnia na dzień całkowity. Chciałam spróbować z Dengie Cool Condition ale boję się, że zaraz będę miała kolejną połowę worka...
Katasia, trochę się pogubiłam w tym, co dostanę, więc się wstrzymajmy momencik 😉
Dzięki za ogromny odzew - kocham revoltę �
Normalnie Kaziu będzie miał pyszne.pl
Byle coś jednak uznał za zjadliwe...

Jakby ktoś potrzebował próbki Helthy Tummy czy Hartog to takie w kostkach - służę pomocą. Tego z otwartych jeszcze nie rozdałam. Mam też Dengie Alfa Oil, ale zamkniętą póki co... drugi worek oddałam...
_Gaga, a dengie healthy hooves odpada ze względu na czosnek?
Taak. Zwłaszcza że on po czosnku zawsze miał problemy, zatem ta sieczka zawsze była poza nami 😉
Aczkolwiek w czasach normalnych - tę też wciągał...
_Gaga, rozumiem. Bo mój sieczkowy niejadek tą właśnie jedyną wciąga.

A HI FI Molasses Free? Ma podobny skład do healthy hooves minus czosnek. A za to dodatek mięty i kozieradki, które akurat dobrze działają na układ trawienny.
A ja z kolejnymi info - może się komuś przyda.

Właśnie obczytałam badanie- (ok, pełne badanie z pełnymi pomiarami było na szczurach, ale u ludzi i konie ten sam mechanizm jest tam wskazany) -chodzi o spożycie azotu, który tworząc tlenek w żołądku potrzebny jest do produkcji śluzu przez śluzówkę.
Reasumując - szczury, które miały prawidłową podaż azotu w diecie wytwarzały 5 RAZY WIĘCEJ śluzu ochronnego i dzięki temu miały 5 RAZY lepiej zabezpieczone ścianki żołądka przed działaniem kwasów.

Wnioski dla nas - trzeba karmić sianem z łąk nawożonych. Dbać o łąki trzeba.
To nie tyle "stały dostęp do siana" powoduje prawidłową ochronę żołądka, ale stały napływ azotu ( z siana) jest odpowiedzialny za jego konwersję do tlenku azotu i ma ochronne działanie na śluzówkę.
"Biedne" siano, choćby koń miał nim ścielone nie spełni swojej ochronnej funkcji.
To też tłumaczy dobroczynny wpływ lucerny - ona ma sporo azotu. Więc nie tylko działanie mechaniczne- tworzenie kożuszka, że nie pryska, ale i działanie stymulujące powstawianie śluzu ochronnego.



zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 kwietnia 2023 07:52
Mieliśmy wczoraj wieczorem gastroskopię. Generalnie to jest całkiem dobrze 🙂 Blondas ma jedynie dwa malutkie wrzodziątka 😉 na tyle małe, że mam już zejść z leków zgodnie z planem i zostać tylko na suplach. Nie wiadomo dlaczego miał takie problemy z jedzeniem, ale skoro na obrazku żołądek w zasadzie ok, to nie drążę 😅
received_101523292928039.jpeg received_101523292928039.jpeg
received_770334781245523.webp received_770334781245523.webp
20230419_075151.jpg 20230419_075151.jpg
zembria, No to super wieści, 😀
zembria, super wieści 🙂
Moja staruszka 31 lat lubi sieczkę z zielonego owsa, bo jest miękka.Nie ejst typowo wrzodowa, ale jako wypełniacz jest dobra,
zembria, super!
A mi przyszły sieczki - dzięki dziewczyny
Dziś Equimm sweet - wciągnięte w 5 sekund... zobaczymy jutro...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 kwietnia 2023 07:39
Dzięki dziewczyny 🙃 Wątku nie opuszczam, bo w jego przypadku już raczej nigdy go nie opuścimy, ale mamy chyba dobry okres teraz jeśli o żołądek chodzi 😁
Wróciłam też od wczoraj do pełnych dawek żarcia, wszystkie suple i sieczka, bo po tych spadkach apetytu z części rzeczy zrezygnowałam i wprowadzałam z powrotem powoli, póki co żre 🙂
Nique, moja wrzodowa kobyłka je tę sieczkę, czy czosnek źle wpływa na wrzody?
ComeBack, źle. Podrażnia żołądek.

Jak przelać Ulsoothe Gel z butli 4,5 l do oryginalnej 1 l? Pierwszy raz spotykam się z butelką bez wlewu i nie wiem, czy to jednorazówka, czy czegoś nie ogarniam...
_Gaga, nie da się, tez kupilam 1l żeby meif butelkę i się zdziwilam
Głupie to dość i bez sensu 🙁
Ale dzięki. Przynajmniej wiem, że to nie to, że nie ogarniam... 😉
Raport z frontu sieczkowego (jeszcze raz wielkie dzięki za próbki!!)

Na pierwszy ogień poszła Equimm Sweet i... zwierz wciągnął w 5 sekund. Druga próba - z tym samym efektem. Trzecia: zmieszanie z Helthy Tummy - trochę zjedzone, trochę pociamkane

Kolejna próbka to Hartog Lucerne - foch na samo, z paszą ciamkane i ciamkane.

Następna: Hartog Digest. Sama sieczka pociamkana i zostawiona. Z paszą weszła bez ciamkania i fochowania.

Kolejna Hartog Grass Mix : foch na samą, z paszą pociamkana i zostawiona.

I ostatnia Nuba (cholibka nie pamiętam która). Sama i z paszą niestety foch 🙁

Ranking wygrywa Equimm sweet (czekam na dostawę), drugie miejsce to Hartog Digest. Dziękuję wszystkim za możliwość wypróbowania różnych sieczek!!!
_Gaga, to widać nasze konie mają podobne gusta 😀
xxagaxx, i mojemu już tak zostanie? Serio mam sporo otwartych sieczek do skarmienia jak mu fochy przejdą 🙁
Czuje się już na 1000% dobrze. Zero fochów przy czyszczeniu, siodłaniu i jeździe... tłusty, błyszczący, zadowolony z życia...
gaga sprzedaj, pójdą jak złoto 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 kwietnia 2023 08:51
_Gaga, A dostaje jeszcze leki? Jeśli tak, to może mu minąć jak odstawisz, tak z tydzień czy dwa po skończeniu leczenia.
zembria, tak, jest jeszcze na niewielkiej dawce omeprazolu

faith, sporo mam przesypane do beczek 🙁
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
24 kwietnia 2023 12:02
_Gaga, jak chcesz coś sprzedać to odezwij się do mnie, mój koń żre wszystko 😀
_Gaga, ja mogę odkupić te które są bez melasy 😀
Pati2012, dzięki. Poczekam z 2 tygodnie po odstawieniu omeprazolu, a mam go jakoś do "po majówce" jeszcze...
Jeśli nadal będzie wybrzydzał - chętnie pozbędę się nadmiaru sieczek 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 kwietnia 2023 12:48
_Gaga, Odczekaj, mój się odkorkował i je nawet samą sieczkę, której wcześniej nawet z meszem już nie chciał ruszyć. Przed jazdą wciąga 3 miarki sieczki w czasie w którym do niedawna memlał jedną i jej nie dojadał.
zembria, odczekam. On serio zjadał wszystko, zawsze, jak odkurzacz, co do okruszynki... niedojadanie to jeden z trzech powodów wezwania weta z kamerką na drucie 😉 (poza tym zawścieklenie podsiodłowe i zawścieklenie obsługowe).
czy poza IZOLITOLem GASTRO, są jeszcze jakieś bezpieczne dla wrzodków elektrolity?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się