Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie

Na trawie cały rok są, krwi mu teraz nie robiłam, to nie wiem. Założyłam, że jak karmiony pełnoporcjówką to jest ok :P Dziś zobaczę sama jak to wygląda, wczoraj kowal mi tak powiedział i niby trochę mu się uginało pod palcami, nóż też miękko wchodził.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 kwietnia 2023 11:54
budyń, też polecam keralit
a do tego nie zaszkodzi dołożenie jakiejś biotyny 😀
Ok, dzięki. Przemyślę ten keralit 🙂
budyń, jeżeli podeszwa się uginała pod palcami to mam nadzieję, że kowal nic z niej nie wybrał bo to oznacza że dosłownie macie tam papier już... Zamiast smarowideł lepiej poprosić weta o porządne RTG żeby sprawdzić ile tej podeszwy tam faktycznie jest i zapewnić koniowi odpowiednią ochronę - buty lub podkowy w zależności od tego co się tam dzieje. I znaleźć przyczynę dlaczego się tak posypały, że nie ma podeszwy.
Koń ma jakieś problemy metaboliczne? Tyje z powietrza?

W sytuacji podeszwy tak cienkiej, że ugina się pod palcami to porady typu "jakaś biotyna lub jakieś smarowidło" są średnio przydatne... To już jest poważny problem i szkoda kasy na takie półśrodki, które głównie nam dają komfort psychiczny że coś robimy.
budyń, - mój karmiony balancerem w full dawce miał cynk w kosmosie, za to niski magnez i selen, także tego 😅 W dodatku był zarobaczony w pip, mimo regularnego odrobaczania całej stajni zgodnie ze schematem. Biochemia nie kosztuje wiele więcej niż biotyna i keralit, a będziesz realnie wiedzieć co się tam dzieje... Mi już nie pierwszy raz u konia wyglądającego niby dobrze wyszły niespodzianki w badaniach. Jeśli dawno nie robiłaś to warto, co z tego, że dasz biotyny, jak tam są inne braki, bez sensu. Miękka podeszwa wskazuje na to, że mogą być.
Aleks, ten sam kowal co zawsze, ja nie żartowałam mówiąc że naprawdę nie mam na kogo zmienić 😉 Też czekam z niecierpliwościa na kolejne kucie, natomiast za radą weta, jeszcze zostajemy na klejonych.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 kwietnia 2023 14:23
keirashara, i tak i nie, co koń to przypadek
Mój to okaz zdrowia według badań i wyglądu, a w zeszłym roku mieliśmy przeboje z cienką podeszwą i 2 podbicia w krótkim czasie

Także budyń możesz zrobić full pakiet badań, dołożyć keralit, najlepiej też więcej ruchu po różnych powierzchniach i biotynę 😀 i możesz rozważyć buty
budyń, ja polecam jeśli miękknie od stania w mokrym z carr'aHoof barrier.
To jest taki "gorotex" w płynie.
Czyścisz kopyto, smarujesz podeszwę, strzałkę i część puszki i to tworzy taki film, który zabezpiecza przed wilgocią ale przepuszcza powietrze. Nie ma więc ryzyka zrobienia w rowkach czy dziurkach jakiś infekcji beztlenowcami. Smarujesz raz na ileś dni.
Robi się sucho to przestajesz.
Więc sobie można dozować wedle potrzeby.
budyń, smarowanie podeszwy KERALIT Huffestiger
Poncioch, serio to działa? Zawsze byłam sceptyczna do takich "wynalazków", ale ostatnio to zaczynam się zastanawiać....
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
20 kwietnia 2023 15:50
Alaska, to akurat działa 🙂
Działa. Przetestowane na koniu koleżanki, którego kowal za mocno wybrał z podeszwy. Kowalowi podziękowała za współpracę, a koń przestał kuleć jak odbudował sobie podeszwę ze wsparciem tego preparatu.
Również potwierdzam, że działa Keralit.
Zaczęłam dziś testy tej wcierki C&D&M. Jestem bardzo ciekawa efektów. Wcieram w koronki przednich kopyt szczoteczką do zębów. Czy wyjeżdżacie tym też lekko na owłosioną skórę tuż nad koronką?
cześć Wam, przychodzę z tematem nadwrażliwych strzałek. moja kobyła od pewnego czasu na problem ze strzałkami w przodach - strzałki są bardzo delikatne i żywe, kowale mówią, że bardzo trudno cokolwiek wybierać bo ewidentnie widać, że sprawia jej to dyskomfort i jak tylko się zbliżysz w te okolice to od razu widać po niej że nie jest okej. poza tym nie ma problemów z przyrostem, gnijącymi strzałkami ani nic, nie kuleje. mimo to widać, że coś jest nie tak. jest kuta
caverra_afk, Mi wet zalecił KEVIN BACON'S HOOF SOLUTION po podbiciu, kiedy miałam bardzo wrażliwą tylną część kopyta.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
15 maja 2023 21:35
Przychodzę z pytaniem dość czestym chyba ale może coś się zmieniło od tego czasu bo długo już nie miałam podbicia ani ropy. Po ostatniej wizycie kowala tak z 2 dni kobyla mi zaczęła dość mocno kustykac. Więc obstawiam podbicie lub ropę , kopyto samo w sobie nie jest ciepłe ale koronka tak . Nie mam czułek ale no wydaje mi się, ze to to. Narazie założyłam drugi dzień buta z rivanolem ale może jest coś lepszego co szybciej ogarnie temat ?
rox   ogony trzy
15 maja 2023 21:37
domiwa, animalintex
Przychodzę z pytaniem dość czestym chyba ale może coś się zmieniło od tego czasu bo długo już nie miałam podbicia ani ropy. Po ostatniej wizycie kowala tak z 2 dni kobyla mi zaczęła dość mocno kustykac. Więc obstawiam podbicie lub ropę , kopyto samo w sobie nie jest ciepłe ale koronka tak . Nie mam czułek ale no wydaje mi się, ze to to. Narazie założyłam drugi dzień buta z rivanolem ale może jest coś lepszego co szybciej ogarnie temat ?
domiwa, imho rivanol ok.daj ciepły to jak ropa, to się szybciej wykisi.
Byle nie dawać p. zapalnych.

Mi przy badaniu czułkami nigdy nie pokazał koń ropy... a po 3 dniach wybijała koronką 🙂
Za to zawsze mi tętniły tętnice, więc przyłóż palca i sprawdź.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
16 maja 2023 15:13
domiwa, możesz zrobić buta z ciepłymi otrębami. Podbije to stan zapalny i ropa wyjdzie szybciej.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
16 maja 2023 16:30
Otręby pszenne mogą być ? To nie zadziała to na tej samej zasadzie co ciepły rivanol ?
Zamowilam i tak animalintex ale zanim dojdzie tak coś chce już działać
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
16 maja 2023 16:33
domiwa, tak pszenne mogą być. Otręby trzymają temperaturę, nie wychłodzą się tak szybko i szybciej (moim zdaniem) skuteczniej zadziałają niż ciepły rivanol.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2023 07:45
domiwa, Potwierdzam, na ropę tylko gorące otręby. Wygrzać ten ropień i "wymasować", czyli konia normalnie na padok, nie kisić w boksie. Szybko będzie po sprawie. Rivanol na kopyto, które jeszcze jest całe, nie ma otworu, którym ropa poszła jest totalnie bezsensu. Jak już się ropień przebije, to wtedy pakujemy w Rivanol, żeby otworek był mokry i odkażony.
Gillian   four letter word
17 maja 2023 10:18
No chyba, że macie takiego gamonia jak mój, ktory rozpakował opatrunek i wyjadł otręby 🤣 to wtedy jednak Animalintex 😜
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2023 10:32
Gillian, 🤣🤣
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 maja 2023 10:53
Gillian, 🤣🤣🤣 w takim razie Animalintex też można. Polecam, raz miałam i spoko działa. Aczkolwiek ja lecę po najmniejszej linii oporu i jednak wybieram otręby przy takich okazjach 😉.
No chyba, że macie takiego gamonia jak mój, ktory rozpakował opatrunek i wyjadł otręby 🤣 to wtedy jednak Animalintex 😜

Gillian, czuję, że mój zrobiłby identycznie 😅 Ja też polecam animalintex.
Chcialam wam powiedzieć, że moja kobyla wychodzi na prostą z kopytami. Nie zmieniłam kowala, daliśmy radę w starym składzie. Śladów po gwoździach już nie ma, jeszcze raz kleiliśmy (2 raz na klejone) I tego już nie gubi 😅

Także w przypadkach beznadziejnych polecam Glue shoe, nam tylek a raczej kopyta uratowały
Przychodzę pochwalić Keralit utwardzający podeszwę i wcierkę CDM.

Co prawda uważam, że najwięcej dobrego zrobił nam powrót na witaminy Eggersmanna, bo na nich przyrost zawsze szalony, ale Keralit świetnie się spisał na cienkiej podeszwie.

Kopyta po lekkim ochwacie w sierpniu ubiegłego roku, brak rotacji, odrobinę rozciągnięta i przekrwiona linia biała, wrażliwość podeszwy. Przyrost baaaaaardzo spowolniony, podeszwa na RTG 7-8 mm, duża wrażliwość kopyt.

Po zastosowaniu wcierki CDM, Keralitu, Eggersmanna horse vital plus, biotyny klinicznej z hippovet pharmacy - kopyta wreszcie ruszyły i to bardzo intensywnie! Czekam jeszcze chwilę i będę powtarzać RTG, żeby zobaczyć jak podeszwa się miewa na grubość.
Fokusowa, Po jakim czasie zmiana była zauważalna? Aktualnie borykam sie z cienką podeszwą u konia dopiero co rozkutego. Na rtg niemalże papier nie podeszwa 🙁
asiula, cienka podeszwa to jest dłuuugo do odrobienia.

Ona potrzebuje nie dość, że narosnąć, to narosnać dobrej jakości i potem się upakować.
Są konie, którym przez ponad pół roku nie ma czego zebrać z podeszwy, tylko trzeba ściany skracać i pazur.

Moje doświadczenia z cienką podeszwą są takie, że przede wszystkim dobre białko w diecie. Nie włókno a białko. Dużo białka. Róg kopytowy i okrywa włosowa potrzebuje aminokwasów do rośnięcia.
Do tego suple celowe - kopytowe i najlepiej zbadać niedobory (morfo z biochemią).
Nie pospieszać wzrostu wcierką bo urośnie szybciej ale słabej jakości jak nie będzie budulca w diecie. Więc najpierw odżywić, dopiero potem można wcierki włączyć.
No i ruch. Ruch po różnorodnym podłożu, żeby się upakowała podeszwa, żeby nabrała gęstości odpowiedniej i kopyto zaczęło prawidłowo funkcjonować w ruchu.
To muszą być kilometry "wypedałowane". padok, nawet 24h/doba tego nie zapewnia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się