kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 maja 2023 08:49
Sonika, Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie, ale zalewamy wcześniej te pasze, które mocno pęcznieją. Zapobiega to ich spęcznieniu w żołądku, co może skutkować przeładowaniem żołądka. Lniane też nie każdy koń zje na sucho, bo na sucho mocno się do zębów kleją i nie każdy koń to toleruje 😉
rudziczek   Małe i duże.
16 maja 2023 08:49
Wysłodki to odpad z produkcji cukru, powstają więc z buraka cukrowego- je podajemy na mokro.
Z lnu i innych roślin oleistych po produkcji oleju powstają wytłoki, i je raczej podajemy na sucho. Można je namoczyć, ale nie pęcznieją tak jak wysłodki buraczane, więc nie jest to konieczne.
Sonika, wysłodki są jedynie z buraków cukrowych. Lniany jest makuch. To kompletnie inny produkt i inna technologia produkcji.
O jejku dopiero jak to napisaliście to ogranelam że to dwa różne słowa i że w ten sposób się to odróżnia
No tak, mój blond włosów zobowiązuje 🙃

Dziękuję 🌷
Cześć,
Przychodzę z pytaniem,
Jakie konie mogą mieć objawy czipów w nogach?
Mam swojego konia od źrebaka i nigdy nie miał badań tuv, ale teraz zaczynam sie martwić bo ma mikro kulawiznę której nikt oprócz weterynarza i fizjoterapeuty nie mógł dostrzec. Zaczęło sie niewinnie od przesuniętego siodła, ale wychodzi teraz, że źle się porusza to trochę znaczy jedną nogą. Czy wasze konie które miały stwierdzone czipy miały podobne sytuacje? Weterynarz ma być dopiero w piątek a już jestem zniecierpliwiona….
Kulwizna, opoje - to między innymi mogą być objawy czipów, ale równie dobrze może to być objaw zwyrodnienia, naderwania, problemów z trzeszczkami i miliona innych powodów - potrzebna diagnostyka, bo tak to wróżenie z fusów
Aniii95, i w zasadzie czip to jedna z "milszych" rzeczy jaka może się koniowi przytrafić
Aniii95, to, że masz konia od małego nie znaczy, że nie mógł się nabawić czipa przez uraz lub mieć czipa, który się przemieścił i zaczął przeszkadzać (wtedy to już jak najszybciej interwencja wet).
Mój skręcił staw na tyle delikatnie, że staw cały, ale na tyle mocno, ze poszedł odłamek kości. Staw skokowy. Nie kulał w zasadzie w ogóle, ale miał nabraną torebkę stawową. Na rtg wyszło odłamanie, była operacja, potem ostrzykanie i teraz wszystko jest już dobrze.
Aniii95, tak jak piszą dziewczyny, kulawizna może być od wszystkiego innego niż chip 🙂 prócz wymienionych rzeczy może też być podbicie/ropa w kopycie 🙂 na spokojnie, przyjedzie wet to dopiero się dowiesz.
Fokusowa, a w jakim wieku jest Twój koń?
Nie słyszałam o takim przypadku wcześniej.
Perlica, w momencie urazu miał 8,5 roku.
Fokusowa, jejku , szok
Perlica, to prawda. Z miejsca gdzie to się stało (wyszedł na małą kwaterę z agresywnym koniem jak mnie nie było) wnioskujemy z wetem, że musiał robić gwałtowny zakręt-unik i poszło.
Macie jakiś pomysł jak odczulić konia na wyskakujące pod konia/ do ogrodzenia psy? Kiedyś klacz nie miała tego problemu a teraz za każdym razem mega się płoszy. Jak już skoeruję ją w stronę psa to jest ok, najgorzej jak podbiega od boku to ona automatycznie idzie bokiem, czasem nie patrząc co jest na drodze.
Nauczyć psy nie wchodzenia na plac. Nic mnie tak nie irytuje jak nagle pojawiające się psy pod kopytami, ja się tego czasami bardziej plosze niż koń.😅
flygirl, chyba chodzi o psy za czyimś ogrodzeniem jak jesteś w terenie
Dokladnie, chodzi o teren, a na to juz nie mam wplywu 😀
Aaa jakoś nie wyłapałam. To nie wiem, ja bym olewała temat i jechała dalej. Takie podprowadzanie do „strasznych” rzeczy niektórym koniom właśnie pokazuje, że jest się czego bać.
Ja olewam i jadę dalej, tym samym tempem i chodem, jeśli się da. Staram się nie utrwalić spieprzania.
Zależy od konia. U mojej najlepiej działa konfrontacja ze straszakami. Pokaże jej raz i po temacie. Tyle że, ona zawsze tak miała.
Na polnej drodze to olewam, ale wsrod samochodow wolalabym zeby nie odskoczyla mi pod jadace auto i myslalam ze jest jakis sposob zeby tego w miare oduczyc. Ostatnio sporo jezdze takimi trasami i powinno byc coraz lepiej z tym zachowaniem, ale nie poprawia sie.
Jak jadę na niepewnym koniu i mam możliwość, to zagaduję do psa, starając się sprowokować go do szczekania zanim będziemy bezpośrednio przy ogrodzeniu. Ale oczywiście nie zawsze tego psa widać albo nie chce współpracować.
Od strony konia można zastosować chyba jedynie ignorowanie spłoszenia i jechanie jakby nigdy nic.
BUCK   buttermilk buckskin
31 maja 2023 13:24
Kolor a pomyśl nad badaniem wzroku 🙂 bo skoro to nowa sytuacja i jej wcześniej nie było, to może to jest trop. czy płoszenie się masz na obie strony identycznie ?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
31 maja 2023 18:22
Kolor, zagwizdać kawałek przed posesją, żeby pies zaczął wcześniej szczekać, zanim jeszcze podjedziesz, wtedy unika się momentu zaskoczenia.
BUCK, przeszlo mi to jakis czas temu przez mysl ale na obie strony jest to samo i nie ma innych objawow. Na wiosne byla bardzo reaktywna, mam wrazenie ze jak wraz z wiosna przyszly mocne ruje to jej się w glowce poprzewracalo.
Wlasnie, a co myslicie o tym, ze klacz powinna miec choc jednego zrebaka? Chodzi o wzgledy zdrowotne, hormonalne- mit czy nie?
Kolor, mit
BUCK   buttermilk buckskin
01 czerwca 2023 09:39
Kolor skoro jest rujasta i nad reaktywna, to może niepokalanek
BUCK, z nasiona czy owoc? Jak się dawkuje?
Moja zołza lutuje po boksie w rui. Może niepokalanek coś pomoże
BUCK, stroppy mare widze ze fajnie dziala (lub przypadkiem sie troche juz wyciszyla po wiosnie) ale troche drogo wychodzi. Moze niepokalanek lepiej wyjdzie, dolaczam sie do pytania o dawkowanie 😉
Na polnej drodze to olewam, ale wsrod samochodow wolalabym zeby nie odskoczyla mi pod jadace auto i myslalam ze jest jakis sposob zeby tego w miare oduczyc. Ostatnio sporo jezdze takimi trasami i powinno byc coraz lepiej z tym zachowaniem, ale nie poprawia sie.
Kolor, wsadzkogośkto sam nie jest "emocjonalnie wyczulony"na tą sytuację.
Bo jak ci się "pogarsza" to gdzieś tez ty robisz błąd i ona sobie potęguje strachy- uczy się, że to jest oczekiwane zachowanie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się