ciąża, wyźrebienie, źrebak

Perlica, pisze to z mojej perspektywy,gdzie ja jestem na początku drogi i inwestycji w sama stajnie i wszystko w koło ,teraz jak bym miała w krótkim czasie dać za stanówke jakieś 4-5 tysi razy 5 klaczy to jest to dla mnie duże szarpnięcie za portfel przy obecnych cenach wszystkiego . I owszem po drodze od źrebaka może zdarzyć się wszystko ,tak samo jak przy wyźrebieniu możemy stracić źrebaka lub matkę lub i jedno i drugie . Ale wydaje mi się też ,że to jest po prostu perspektywa początkującego ,to tak samo jak mała firma kontra duża ,wiadomo że ta druga może sobie pozwolić na większe inwestycje niż ta mała ,ale ta duża też kiedyś była mała i raczkowała ...
Z moim maluchem wczoraj było cienko, po akcji nocnej kroplowkach i lekach mu się polepszyło i nawet biega po boksie albo boje się powtórki bo dalej nie robi kupy, ciągle tylko siku i ewentualnie jakaś mała ilość kupy, ale o wiele za mała… No i napina się biedak, znacie jakieś może sposoby na takie zatwardzenie ale już po oddaniu smółki?

Ładnie wstaje i pije mleko, jest zainteresowany światem, ale ta kupa… a jeszcze druga sprawa nie ogarnia jak się położyć i robi fikołki do przodu… spotkaliście się kiedyś z czymś takim? Czasem uda mu się normalnie położyć na bok ale większość razy przewala się przez szyje, ma bardzo długie nogi i boi się je ugiąć
anetakajper   Dolata i spółka
24 maja 2023 07:57
kortina, dużo soli do lizania, albo woda z solą ze strzykawki. Można też zrobić lewatywę.
Ciepła woda + troszkę oleju.
A na nogach jest prosty czy siedzi na stawach pęcinowych? U mnie siedziała na stawach pęcinowych to przez tydzień tak parkowała głową do przodu, a nawet potrafiła przelecieć przez głowę.
Mój przelatuje przez głowę, jest prosty.
Słuchajcie re Volta chyba działa cuda, właśnie zrobił kupę!!! Nigdy się tak z kupy nie cieszyłam jeszcze…
Dziękuje anetakajper wstawię im sól bo zabrałam w obawie o biegunkę, a w sumie nie pomyślałam żeby dać znowu
Sorki za post pod postem chciałam fotkę dodać 😉
IMG_1204.jpeg IMG_1204.jpeg
Post został usunięty przez autora
Jak już robi kupę to bym sól zabrała, bo wpadniesz z deszczu pod rynnę 😉
Biegunka u takiego maluszka jest równie niebezpieczna.
Stare dziadki mówiły mi że dają ogierkom prewencyjnie 5ml oleju parafinowego bo wg nich ogierki częściej mają tendencję do zaparć.
Nie wiem na ile to prawda a na ile zabobon ale z tchórzostwa swojemu dałam jak się urodził 😅
kortina, Kidyś tak miałam ze źrebolem, okazało się, ze nie oddał zupełnie całej smółki. Niby kupa była normalna, ale gdzies tam sie przykleiło i był problem.
Na nieoddaną smółkę polecam ACC + soda - efekt piorunujący. Tylko nie stać za koniem 😉 😎
u mojego w tym roku również był problem z kupą , smółka oddana ale resztki przyklejone, pomogła lewatywa dla niemowląt z apteki, fajne bo w takich dozownikach i nie trzeba sie martwić czym to podać żeby nic nie uszkodzić
co do ,,przesądów,, to u ogierków częściej jest problem z kupą ze względu na ich budowe, masło do pyska podawano zawsze po urodzeniu, zamiast oleju
Robię acc plus soda od wczoraj, efekt spoko dopiero dzisiaj, także musiało go mocno przytkac
Perlica, stanowka szarpie o tyle że to jest x tysięcy euro do wydania w ciągu 2-3 miesięcy tak naprawdę. To o czym Ty piszesz rozkłada się w czasie.
karolina_, a co przy koniach nie szarpie po kieszeni?
To są darmozjady i tyle.

Stanówkę też płaci się często w ratach, zależnie od oferty danego ogiera, więc można coś wykombinować.
Chodzi mi o to że między top ogierem za 1200 euro a słabym za 400 euro jest nie duża różnica cenowa vs całe koszty odchowania żrebaka do 3 latka zdatnego do rozpęczenia pracy.
Więc ja nie rozumiem idei krycia czymkolwiek , bo i tak się nie zarobi na takim produkcie, bo nie jest on marketingowy.
A różnica przy sprzedaży 3 latka po super ogierze, a po słabym jest większa niż te 800 euro finalnie.
Perlica, w ratach nie każda stacja daje, ale niektóre tak. Dużo stacji zwraca w razie niezrebnosci, ale i tak przychodzi po zamówieniu faktura na całą kwotę w ciągu 2 tygodni. W innym wątku Melehowicz pisał że w ogóle jak nie na fakturę (zamawiający nie jest VATowcem) to wymagana jest przedpłata
karolina_, o to tego nie wiedziałam ( z tym vat).
Jasne, że nie każda stacja ma raty, ale np w Zangersheide są zawsze młode ogiery w promocji.
Został miesiąc do porodu, a zapadnięta jest już od dwóch jak nie trzech tygodni, od przynajmniej tygodnia nabiera wymię, mięciutka dupka… od dwóch dni boks ma cały rozgrzebany a zwykle na tydzień przed porodem zaczyna „wić sobie gniazdko” za słomy. Oby nie urodziła przed 30.05 🙄
IMG_5123.jpeg IMG_5123.jpeg
Prestiz   Stajnia Prestiż
26 maja 2023 08:49
Potrzebuje się poradzić, jesteśmy po inseminacji, obie kobyły zaskoczyły za pierwszym razem. Martwi mnie wygląd jednego zarodka. Jest jajowaty i sporo większy od drugiej która była zalana dzień wcześniej. Jest to 17 i 18 dzień od pęknięcia. Wet sprawdził i nie było widać czy przypadkiem nie są to dwa sklejone zarodki. Za tydzień powtarzamy usg ale mam stresa. Czy u was zawsze są równe, okrągłe zarodki? Wklejam zdjęcia obu usg.
611D4828-623C-4C9F-8DA4-BFE056327F27.jpeg 611D4828-623C-4C9F-8DA4-BFE056327F27.jpeg
D805910A-DA7D-46D0-9188-34D46713E5D8.jpeg D805910A-DA7D-46D0-9188-34D46713E5D8.jpeg
Prestiz, ta czarna kula na drugim foto obok tej dużej kuli to wygląda dość podejrzanie ale ja wetem nie jestem. Chyba że to cysta która już tam była wcześniej. To że kształt się zmienił na 18 dzień jest normalne, to ten na 17 jest trochę do tyłu że jeszcze okrągły.
Prestiz   Stajnia Prestiż
26 maja 2023 12:17
karolina_, 18 jest tego mniejszego właśnie, wet nic nie mówił o cyscie. Widzę to dopiero jak napisałaś. Ona była zalewana na 30 dzień po wyzrebieniu, wcześniej brzydko się oczyszczała, była plukana 5 dni po porodzie, potem była widoczna minimalna ilość płynu w macicy, dostała oksytocynę, antybiotyk i po inseminacji wypłukana. Czy jesli to cysta to powinnam się martwić? Ta z małym pęcherzykiem była zalana jak już pęcherzyk był pęknięty, pękł z 4 cm.
Prestiz, martwić to jakbym się martwiła czy na drugim zdjęciu to nie są bliźniaki z asynchronicznej owulacji. Ja bym weta znowu ściągnęła 1, max 2 dni od tego badania zobaczyć jak sytuacja się rozwija
Prestiz   Stajnia Prestiż
26 maja 2023 16:15
karolina_, dobra, dziekuje, pospiesze to badanie 🙂
Prestiz, ok. Podejrzany dla mnie element na foto
InShot_20230527_003723861.jpg InShot_20230527_003723861.jpg
ash   Sukces jest koloru blond....
27 maja 2023 07:36
U nas jak było minimalne podejrzenie bliźniaków to wetka robiła usg codziennie przez 3 dni, aż obie byłyśmy 100% pewne i spokojne o ciąże. Nie czekaj tygodnia, bo będzie za późno w razie bliźniaczej ciąży
Prestiz   Stajnia Prestiż
27 maja 2023 12:06
ash, dzwoniłam do weta, zdjęcie jest przekłamane, ten mniejszy cień jest poza macicą, zdjęcie wyszło pod skosem.
Prestiz, no i git 🙂
A płaski zarodek jest, bo uciśnięty sondą 🙂
No dobra ,nigdy nie zdarzyło mi się zaobserwować odchodzącego czopu śluzowego przed wyzrebieniem,więc pytanie ,jak to wygląda ?
Może to być wypływająca wydzielina ,czy jakaś galaretka ? Moje nigdy nic takiego nie miały ,a dziś zaobserwowałam coś u jednej z klaczy i no prawie wetki budziła nie będę i zadzwonię sobie jutro ,ale i tak dowiedzieć się bym chciała bo albo przeoczyłam albo po prostu nigdy przed wyzrebieniem nie miałam takiego zjawiska u żadnej .
kasia2107rafal, zwykle tylko troche sladu wydzieliny, ale tez nigdy nie zdarzylo mi sie zlapac na zywo. Na pewno powiekszone wymie +/- laktacja +/- duzy wyplyw duzo przed terminem to jest awaria, pytanie kiedy jest termin. Jesli zlapalas wyplyw na swiezo to tez zawsze warto powachac czy nie smierdzi ropa albo hodowla bekateryjna - to tez jest awaria
karolina_, termin ma na jutro ,a dzisiaj rano już nic nie ma .
Musicie wybaczyć że ,post pod postem ale ,nie mogę już edytować .
Jednak jak byłam na pastwisku to nadal ma ten wysięk ,ale konsultowałam z wetka i mówi że to normalny śluz jak ma termin na jutro .
Proszę - czop śluzowy 🙂
IMG_20200513_133954.jpg IMG_20200513_133954.jpg
IMG_20200513_134408.jpg IMG_20200513_134408.jpg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się