PSY

falletta, Ale ja nie namawiam nikgo do Barfa, bo jest to dość upierdliwe, póki ktoś ci nie pokaże jak to robić.
Tzn. liczyć tutaj nic nie trzeba w zasadzie, jeśli np karmisz pseudo brafem czyli batonami z Barfiaków jak ja sukę to dajesz baton i już, dodasz szyje czy łapki albo możesz już kośćmi zmielonymi ( ale to ryzyko że komuś się sypnie więcej do batona niż 15% i masz cement a nie kupę), pompki oleju , posypiesz algami i drozdzami , wrzucisz marchewkę ( ja kupuję gotowaną już wbiedrze czy zabce)no i to tyle filozofi barfowania.
W zasadzie nic się nie liczy, liczy się mocno dużo u kotów, u psa nie.
Badania krwi robisz tak samo jak u psa na karmie przecież, a nie co chwilę.

Piesotto ma najlepszy skład z tych dostępnych na rynku komceptów, no ale jednak nadal płacisz kupę kasy za brak mięsa i dużo warzyw.




martva, o jakim kalkulatorze piszesz?

w Barfie wg mnie najgorsze nie jest liczenie, bo raz wyliczone zostaje na zawsze jak jest ok, ale wg mnie najtorudniejsze jest:
- miejsce na mięso czyli zamrażarka naprawdę spora jeśli ma się sporego psa
- rozmarażanie bo trzeba o tym pamiętać.

Jak ktoś chce,ale sie boi to są gtowe przepisy w książce Psie Smaki od Surowych kotków i psów.
Można zgapić i już.

Serio nie ma tam żadnego liczenia, a jeśli pies może żreć barfiaki i bataon 11 pln za kg bo na indyku i wole, to żywienie suki wychodzi mi 330 pln miesięcznie plus te trochę supli, z których olej Omega 3 i tak się daje w wiekszości nawet do suchej, więc pozsotają do zakupie nia algo i drozdze ( je kupiłam za 60 pln i mam zapas na rok, bo bez plakietki pies/barf a ludzkie).
madmaddie   Życie to jednak strata jest
19 maja 2023 13:01
falletta, zależy jak długo by nosił. BOT lekko rozgrzewa w sumie. Ale myślę, że i taniej, i lepiej coś uszyć faktycznie.

hm, Aura jadła większość dobrych składowo karm na rynku. Ja się trzymam kryteriów: duzo mięska (najlepiej w składzie "Mięso", później "kurczak bez kości", później "kurczak"😉, suszonego i świeżego, tłuszcze zwierzęce, nie olej rzepakowy (choć simpsonsa senstive też chyba worek zjadła), strączków w miarę niewiele i wypełniacz ziemniaki. Białka około 30%, przy mniej zawsze mi wygląda gorzej, i tłuszcz też jakoś sensownie, a nie 10% (wszystkie pieczone i tłoczone na zimno karmy odpadają, to jest mała ilość tłuszczu nawet dla człowieka). Ja lubię dłuższe, bogate składy.
Orijena nie jadła, bo to strasznie droga karma, a wypełniaczem są jedynie strączki (to kontrowersyjny składnik w karmie dla psów, ja mam taką filozofię, że jakiś tam procent ok, z innym głównym wypełniaczem, ale jeśli to jest dużo i cały przekrój, to to niepotrzebne obciążenie jest i podbijanie białka ogólnego w karmie mało strawnym roślinnym). Acana też w sumie niewiele lepsza, ale tańsza, ta co mieliśmy miała dość trochę owsa.

Z suchych, biegunki miała jedynie przy alphie spirit (i była to też jedyna karma, którą wprowadzałam stopniowo). Ale teraz kupuję tacki na treningi, po ostatnim ćwiczeniu wysypuję jej resztę tacki i taki posiłek się dobrze przyjmuje, kupa jest zawsze twarda i zwarta.

Poza tym, nerwy powodują czasem rozwolnienia, żywienie bardzo rzadko. Ostatnio na trzy dniownym semi ją dopadło ostatniego dnia. Ale nie wydaje mi się, żeby to było pokarmowe aż tak, chyba, że kartonik renske, który dostała po przebiegu. 🤔
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
19 maja 2023 13:47
Perlica, o tym: http://meatpoint.io/

Najpierw długo była wersja kocia, pod koniec kwietnia udostępnili w końcu wersję dla psów.

A z tym liczeniem no to zależy jaką kto ma filozofię. BARFne grupy jednak mówią o liczeniu i zdecydowanie nie polecają gotowców, ale wiadomo - każdemu wg potrzeb, możliwości i przekonań 🙂
Perlica, Może faktycznie za każdym razem jak o tym BARFie myślę to stawiam znak = psi - koci.
To co piszesz brzmi już dużo przyjemniej. Ale te batony to HG są? W tej cenie? Podejrzanie tanio😮

madmaddie, Dzięki za rozwinięcie. W sumie to ciekawe zagadnienie i zajęcie 😁
Ja nie bardzo mam jak porównywać i poobserwować wpływ i zmiany wynikające z różnych składów bo jesteśmy na tym samym. A dodatki treningowe to też niezmiennie kiełbasy meatlove/mirals czy parzone mięso wołowe. Więc forma psa wciąż ta sama. Starszaka nie biorę pod uwagę bo to wydum natury jest.
Też mi się wydaje, że emocje mają duży wpływ na jakość kupy. Widać to właśnie po wysiłku albo w niecodzinnych sytuacjach, gdzie jest więcej bodźców i nie są one obojętne dla psa. A, że BOSy to drama queen 👰

Btw. Robię update w temacie nerek.
Pod koniec zimy kupiłam nerki psijaciele i pieski w kreski.
Pieski w kreski wymiata. Codziennie ją używam i kocham 💕
madmaddie   Życie to jednak strata jest
19 maja 2023 14:30
falletta, pewnie. Ja to w ogóle uwielbiam tematy żywieniowe psie i ludzkie, więc mnie to kręci.
Aura z natury jest psem niejadkiem i jak jej nie smakuje to można ją głodzić w najlepsze, ona zje parę groszków i będzie chuda jak patyk. Temu też zaczęłam zmieniać, bo worek starcza jej na 40dni, więc np 3 miechy pod rząd tego samego by mi nie zjadła. Ale działa nam ten system. Nauczyła się jeść w treningu i w sumie długo wolała, żeby jej miskę spalić, niż z niej jeść (dosłownie brałam niezjedzoną z miski porcję i wychodziłam nieco poćwiczyć). Wszystkie swe posiłki zaczęła zjadać dopiero jak się pojawił Miś, bo jak nie zjadła, to on zjadał, a to wielka zniewaga :P Jak za długo trenuję na jedno żarcie, to też jej mija wielkie zainteresowanie. Ćwiczy, je, ale no ja od niej potrzebuję wymagających rzeczy i zaangażowania, więc też się angażuję w te nagrody, żeby ją zaskoczyć (oprócz oczywiscie sposobów wydawania, socjalu, etc). Mam całą torbę z różnym żarciem :P
martva, ale tam sie naprawdę nic nie liczy, poza pierwszą proporcją ilości mięsa mięśniowego do podrobów i kości jeśli je dajesz, korzystając z mięsa a nie z batonów.
To jest jedna proporcja, którą umie zrobić dziecko w podstawówce.

Ja zależnie od ilości czasu mam albo na batonach albo na mięsach z robiórki.
Nie korzystając z batonów jest strasznie upierdliwe porcjowanie na dzienne porcje i zajmuje dużo czasu wg mnie, no i woreczków do mrożenia, no i miejsca w lodówxpce na rozmrażanie itp.
No ale samca jak nie miałam na puszkach to musiałam robić od podstaw.


falletta, Tak są HG. Ja się tam przez ponad 3 lata nie nacięłam na nic złego, ale biore też od innych dostawców ze zbiórek np jelenia bo w niższej cenie ma Poznań , prywatna osoba zwana Samantą. Tylko wtedy paczkowane po 1kg, więc upierdliwe z porcjowaniem itp.
falletta, a poka foto na sobie pieski z kreski? Chodzi mi o wielkość,jak wygląda nie na człowieku gigancie.
martva, a ten kalkulator to sorki ale jakieś bzdury pokazuje, sól dla psa? Tauryna? Daje się tylko przy mięsie gotowanym przecież. Woda?
Tak się robi owszem , ale Barfa kociego.
Milion pozycji, strasznie skomplikowane.
Serio nie dziwię się,że jak ktoś coś takiego zobaczy to mówi, że to skomplikowane i że nie podoła, jakby mi to ktoś tak to przedstawił to bym powiedziala to samo co Wy i odrzuciła ten pomysł.

Ja się nauczyłam barfa w oparciu o jedną książke, ale najlepiej tłumaczą to barfne korepetycje wg mnie, bo najprościej.
Potem zrobiła się modna grupa surowe kotki i pieski no i książki założycielki.

Każda grupa radzi ciut inaczej, ale ważne to wiedzieć co dobre dla własnego psa.
Wykarmić borzoja na sucharkach jest trudno, wyglądają jak szkielety często, ale znam kilka co super funkcjonują na royalu. Więc nie ma jednej reguły.



madmaddie, Ja Cie przepraszam bardzo, ale to pocieszjace, że starszak ma jednak konkurencje 😅 To jest pies nie do przegłodzenia. Stary klęczy nad nim i się prosi żeby zechciał zamoczyc nos. Jak z nim pracowałam to zauważyłam właśnie, że jemu służy palenie miski. Żarcie mu wtedy smakowało albo jakkolwiek interesowało bo musiał "powalczyć". Idąc tym tropem chciałam wypróbować miskę spowalniającą, jako motywacje do samodzielnego jedzenia ale się nie doczekałam próby. Problemem właśnie są te permanentne sraczki jak już trafiliśmy na karmę, która nie robi rewolucji... takze urozmaicac nie bardzo czym. I faktycznie drugi pies (żarty) w pobliżu działa znacznie mobilizująco. Wizualnie szczupak ale kościec też ma dużo delikatniejszy od młodszego i włos krótszy. Co poradzisz 🙃

Perlica, wieczorkiem zrobię i Ci wyślę na mess 😉
falletta, jak pies ma sraczki to powinno się zrobić najlepiej wymaz z prostnicy i posłać do animal lab, bo moźe jest tego przyczyna konkretna, o której nie wiecie.
Miał taki wymaz?

Dzięki bardzo !
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
22 maja 2023 12:52
Perlica nie znam się na BARFie na tyle by mówić czy ten kalkulator pokazuje bzdury, ale wiem, że:

Kalkulator dietetyczny meatpoint.io jest oficjalnym narzędziem kursu Dietetyka psów i kotów prowadzonego przez mgr Agnieszkę Cholewiak-Góralczyk oraz mgr Katarzynę Towalewską.

Czyli działa na nim/z nimi (autorami kalkulatora) autorka polecanej przez Ciebie książki "Psie smaki":

Jak ktoś chce,ale sie boi to są gtowe przepisy w książce Psie Smaki od Surowych kotków i psów.
Można zgapić i już.


Jeżeli będę kiedykolwiek przechodzić z moim psem/psami na BARFa to pewnie i tak podpytam na grupach o niego. Na ten moment dałam znać, że coś takiego powstało, bo wielokrotnie widziała na ww. grupach, że ludzie dopytywali "jest koci kalkulator, a kiedy będzie psi?" 🙂
martva, dlatego napisałam wyżej , że zaletą Barfa jest to że dobierasz dietę pod psa, a zasady Barfa każdy twórca z tychże grup ma inne i generalnie jedne grupy "jadą" po drugich nie używając przy tym rozumu i zdrowego rozsądku🤣

Myślę, że przy zdrowym psie też nie ma to większego znaczenia , w która grupę się idzie.
Bo mam mnóstwo znajomych na Barfie, karmią wg wszystkich tych 3 grup i psy są zdrowe, biegają zawody, wygrywają itp.

Schody zaczynają sie jak pies nie jest zdrowy, to wtedy każdy szczegół ma znaczenie.
Jak mój pies miał CP to przeczytałam wszystko co jest dostępne i wzięłam konsulatacje u lekarza weterynarii ( A. Szuba), która była najpierw w grupie BK, a teraz jest w Surowych 😉

Przejrzałam jeszcze raz kalkulator, on zawiera wszystkie suple, ale tego psu sie nie daje po prostu , bo tam sa wszystkie pozycje jakby na wszelki wypadek, a jak się najedzie na tego supla np sól to wyskakuje,że ten składnik nie został użyty w przepisie czyli taka zmyłka całkowita😉
Trzeba by wykupić dostęp i wtedy sprawdzić, bo wtedy pokaże prawdziwy przepis, w którym nie będzie miliona pozycji.

Każda grupa lekko się różni w kwestii suplementów głównie czy dawać wszystkie czy nie, ale też i tu jest opcja minimum set albo cały, więc też można dobrać czy chcesz np dawać krew wołową czy nie, czy hemo czy nie itp.

Zasada samego BARFA ogólna :
50% miesa MM
15 % podroby
5% wątroba
15% kości
15% warzywa
Nie potrzeba do tego kalkulatora.
Fakt może się przydać do wyliczania białka i tłuszczu, bo ułatwia.
Kalkulator też wylicza wartości supli na pewno uśrednione, bo napisane że wg FEDIAF i NRC, a przecież ich normy mają szerokie widełki, bo przeliczałam to dokładnie bardzo żeby ustawić mojemu samcowi algi. Więc zależnie z kórej normy korzystasz to wartość się różni sporo, więc znowu trzeba samemu zdecydować co Twojemu psu potrzebne żeby miał dobre wyniki.


Wyskoczę jak Filip z konopii ale potrzebuję pilnie porady.
Pies w typie ONka, bardzo wrażliwy układ pokarmowy, 13 lat.
Od tygodnia starczy zespół przedsionkowy a z nim ekstremalny problem z jedzeniem - potwornie wybrzydza.
Przez lata był na suchej karmie i wyglądał rewelacyjnie, wyniki krwi świetne.
Swojego żarcia jeść nie chce, obecnie je tylko gotowane mięso wołowe lub kurczaka.
Podrobów nie tknie.

Pies ze mną podróżuje, nie mam możliwości brać na wyjazdy gotowanej wałówki ani tym bardziej gotować.

Potrzebuje jakieś mega super konserwy albo taką suchą karmę której żaden się nie oprze.
0FEC7AD7-7236-4397-9E01-BC0A8A2609DF.jpeg 0FEC7AD7-7236-4397-9E01-BC0A8A2609DF.jpeg
Iskra de Baleron, ale je samo mięso niesuplementowane ?
Podrobów można nie jeść, choć wiadomo,że chociaż wątroba super wartościowa, ale są psy co nie jedzą.

Konserwy to polecałam wyżej Pokusa, dobre składy, kilka smaków, łatwo dostępne.
Ale czy one są smaczne to nie wiem, bo moje psy zawsze jedzą co dostaną. Na pewno dobra jest jakość tych produktów.
Perlica, tu jest walka żeby wgle jadł. Właśnie przestał jeść kurczaka.
Tabletki na poprawę apetytu nic nie dają.
Gówno końskie zeżre, granulat koński zeżre...

Jakby mu się klepki poprzestawiały 🙁

Dzisiaj ma smaka na kabanosy... no ludzie kochani
Iskra de Baleron, to może dobra puszka z wkładką z kawałkami kabanosa?
Kabanos czy parówka to wszystkie żrą.

A dobra świeża końska kupa to jeszcze nikomu nie zaszkodziła 😜
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
24 maja 2023 12:19
Iskra de Baleron, a jakbyś dosmaczyła mu żarcie trochę kocią karmą?
Na jednej grupie Raw pojawił się post o tabletach przeciw kleszczowych.
Że w sumie to samo zło, przed niczym nie chroni, nie przebadane itp.
Zastanawiam się na ile może to być prawda ? A na ile to bzdury ?
Na tym wątku o ile pamiętam wypowiedzi kogoś z praktyką wet, że zmniejsza ryzyko chorób, bo zanim kleszcze " przekaże" chorobę to uschnie.
Jak to jest ?
Perlica, cytat z art. dr hab. prof. UP Łukasz Adaszek - "Minimalny czas żerowania pajęczaków na skórze żywiciela, po którym może dojść do przeniesienia zakażenia z kleszcza na psa, wynosi 48 godzin. Jeżeli stawonóg został usunięty z psa wcześniej, ryzyko przeniesienia infekcji jest praktycznie zerowe. "

I działanie sarolaneru z innego art.: "Badania pokazują, że po podaniu preparatu 90% kleszczy zostaje zabitych w ciągu ośmiu godzin od przytwierdzenia do żywiciela, na zabicie 100% potrzeba jednak 12 godzin (3)."
elle, bardzo ci dziękuję, bo miałam przeczucie że te posty są nie poparte niczym poza widzimisię guru grupy.
Straszne to w sumie, bo jest to jedna z głównych grup w PL, więc nie wiadomo jakie np. układają diety psom ....
Dzięki!
madmaddie   Życie to jednak strata jest
24 maja 2023 23:23
Perlica, Sekuła? 😀

Ja bez tabletek to nie wiem. Aura bojąca się wody na wszystkich rodzajach kropel łapała kleszcze, które się opijały. Daję od lat, od lat badam psa raz na pół roku i zawsze jest ok.
madmaddie, oczywiście, że tak !🤣

Ja też daję Simparica i odpukać wszystko ok, ale tak się zagłebiłam w te posty, że zwątpiłam.
Ona wiele rzeczy, które mi w praktyce super działały wyśmiewała. Choćby Diadog , że to jakieś marketingowy shit za kupę kasy, a lepsza zwykła glinka i że wogóle to samo.
No ale sorry to nie jest to samo i mam przestestowane na moim osobniku jak miał CP.
Pati2012, nie działa, na ten moment je kiełbasę i winerki…
Tłumaczę sobie że przez lata dbałam o zdrowe żarcie to na finiszu może jeść co mu się żywnie podoba.
Iskra de Baleron,
Mój młody nie je 2 tydzień. Gardzi wszystkim: karmą, gotowanym, surowym a nawet żwaczami. Schudł już 5kg.
Co prawda przyczyną są cieczki, a nie jak u Ciebie, ale... w końcu przedwczoraj znaleźliśmy coś co wchodzi: parówki drobiowe i... Wolf of Wilderness Soft z wołowiną. Odkąd spróbowaliśmy Wolfa zjadł wszystkie posiłki. Nadal nie rusza nic innego.

Może spróbuj zamówić male opakowanie na testy? Zooplus ma chyba teraz jakieś pakiety testowe w lepszych cenach.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
25 maja 2023 16:57
potwierdzam, że ten wolf soft jest bardzo smakowity!

Perlica, u moich lepiej wypadał enterożel, ale to pewnie inne potrzeby.

madmaddie, tez ma dobre opinie.

U mnie tez promax super.
ancyk0991, madmaddie, dzięki dziewczyny, Wolfa nawet zamówiłam 🙂 tylko senior.
Poszukam tego soft.
Obawiam się tylko że przy jego wrażliwym układzie pokarmowym, mokre żarcie będzie powodowało sensacje jelitowe.

W ogóle to nie mogę opanować biegunek i coraz mocniej podejrzewam leki które dostaje na poprawę krążenia w głowie 🤔
Soft zamówiony, jeszcze raz dzięki!
Iskra de Baleron,
Soft nie jest aż tak miękki - wydaje mi się, że Alfa jest bardziej miękka, więc może nie będzie źle.

Trzymam kciuki i koniecznie daj znać! Mój nadal je 🙏
Mikro sukces 😍 je puszkę z animondy. Polecany przez Was soft przyjedzie w poniedziałek.
ancyk0991, 🤞🤞🤞
Wczoraj było bardzo kiepsko, woda… normalnie woda…

Lecimy na smekcie i ulgastrolu osłonowo.

Nie wiem jak wyłapać czy to wina lekarstwa czy tego wydziwiania z żarciem 😓
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się