COPD

Sankaritarina, u nas w stajni mocne nasilenie - pyli sosna, rzepak plus rolnicy robili ostatnio opryski. I dużo koni, które całą zimę miało spokój nagle ma mocne pogorszenie.
epk, Fakt, od wielu znajomych słyszałam, że nastąpiła jakaś fala kaszlowa. Tylko kurde - dlaczego? Rok temu nie było oprysków? Rzepak i sosna nie pyliły?
Ten mój koń jest zdiagnozowany od kilku lat, ale nigdy nie miał takiego nasilenia, zawsze wyglądało to tak, że "se kaszlnął" 2 razy przed jazdą i tyle, toteż jakichś wielkich ruchów nie wykonywałam (oprócz zapewnienia optymalnych warunków stajniowych - w sensie, jak nam się w jednej stajni sprawa lekko nasiliła, tj, kaszlnął z 5 razy przed jazdą i zaczął w boksie, to go przeniosłam po prostu).
Sankaritarina, nie mam pojęcia ale faktycznie jest różnica rok do roku.
Sankaritarina, dostała wynik w formie, że koń jest mocno uczulony na to i na to, średnio na to i na to itp.
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
27 maja 2023 15:43
Na Pomorzu sosna pyli jak szalona.
Nawet zdjęcia satelitarne pokazują żółte plamy na Zatoce Gdańskiej (i nie tylko) - to jeszcze nie glony, to ten cholerny pyłek.
Gillian   four letter word
27 maja 2023 17:07
U nas żółto, na samochodach, budynkach. Trochę widzę po koniu ale bez dramatu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 maja 2023 18:26
Mój na całe szczęście na sosnę alergii nie ma, bo mieszkają w sosnowym lesie. Wokoło 25 tyś hektarów lasu... jakby mi na sosne reagował to byłaby bieda.
Przymierzam się do zakupu inhalatora dla ludzi i moje pytanie brzmi jaki polecacie? Oraz co poddajecie i w jakich dawkach do inhalacji.
Siwa239
Ja ostatnio zakupiłam Flaem 4neb. Jestem zachwycona. Koń po tygodniu zero objawów a inhaluję tylko solą fizjologiczną. Tylko może jeszcze niech się ktoś inny wypowie bo mój ma bardzo lekkie RAO i nie wiem czy jesteśmy dobrym przykładem. Cena aparatu w zależności od sklepu 200-300 zł z wysyłką
Hej a u nas "cudowne ozdrowienie " 🤣 odstawiłam totalnie zioła , jedynie inhaluje sola hipertoniczna i jak widzę gila to mucosolvanem .
Zmieniłam siano parowane na sianokiszonkę oraz kobyla nie stoi na słomie , boks angielski.
Pół dnia pastwisko , pół kwaterka . Z pasz dostaje granulat , sieczkę i mesz raz na jakiś czas. Praca 4 razy w tyg. - lonża , teren oraz pod siodlem na placu .
Życzę abym waszym się poprawiło i aby u Nas jak najdłużej był dobry stan ! 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 maja 2023 08:00
Mada, To ekspresowo się udało konia ogarnąć! Super! Oby jak najdłużej 🙂
zembria, wydaje mi się że problem był w ziołach , działanie wykrztuśnie było jak być powinno - powodujące kaszel , ale zaś wydzielina nie była rozrzedzana 🙁 powodowalo to w pewnym momencie takie silne ataki kaszlu nad którym koń "nie panował " , przy czym wydzielina się nagromadziła i ciężko było ja wykrztusić.
Teraz jedynie inhalacje, sianokiszonka i ruch.

zembria,
Mam pytanie czy flexineb daje radę nebulizować sól fizjologiczną z kwasem hiarulonowym?

Czy ktoś z was stosował kromoglikan sodowy? Podobno dobrze działa na alergię.
U nas ostatnio gorzej nie pada już trzy tygodnie i jest bardzo duże zapylenie. Koń wieczorem gorzej, rano o wiele lepiej oddycha. Na razie podaję flixotide i inhaluję solą, ale mój mały inhalator siateczkowy nie daje rady z solą plus kwas hiarulonowy. Kobyła raz oddycha dobrze, raz gorzej. Dr Biazik na razie mówi żeby wstrzymać się ze sterydem ogólnym ale martwie się ze na flixotide nie ma takiej poprawy jak zawsze. Podaje w areozolu do babyhalera ale chyba kupię flexineba, żeby się porządnie zainhalowała tym w zawiesinie. Szkoda tylko że w nebulizacji lek starcza na 2 dni.

Plus jeszcze zaleczamy wrzody więc boję się sterydu domięśniowo - nie wiem jak zareaguje, jeszcze jej nie dawałam.
ewelin_n ja wczoraj zrobiłam test i w szarym "kubeczku" standard sól z kwasem nie idzie. Być może w zielonym pójdzie, ale nie mam dostępnego, więc nie sprawdzę. Bardzo polecam flexineb - moim zdaniem jest kolosalna różnica pomiędzy nebulizacją nim a ludzkim.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 czerwca 2023 08:17
ewelin_n, Nie próbowałam, ale na stronie mają taki preparat i polecają to dyszą Fast podawać wiec przypuszczam, że pójdzie. Mi na Standard dyszy deksametazon też potrafił się wyłączyć, a na fast leciało aż miło. Jakie masz zalecone dawkowanie Flixotide, że opakowanie ja 2 dni Ci idzie?
Właśnie mam taki mały inhalator który działa na tej zasadzie co flexineb i właśnie sól z kwasem nie działa. Flixotide w ampułkach 2 mg na 2ml - dawkowanie mam 4 mg dwa razy dziennie, więc opakowanie 10 ampułek idzie mi na dwa dni.
Rozmawiałam z dr Biazik na temat inhalowania dexametazonem ale mówiła że były ostatnio jakieś badanie że on nie działa w nebulizacji, choć wiem że niektórzy nebulizują
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 czerwca 2023 08:32
ewelin_n, Ja używałam przez ponad rok deksametazonu. Czy działał, to nie wiem, bo było na tyle słabo, że nawet nie próbowałam odstawiać, to nie mam porównania. Flixotide to faktycznie macie dawkowanie duże. To już wali po kieszeni. Ja podawała jedna ampułkę 2x dziennie.
Właśnie liczę że na flexineb będę mogła zejść do jednej ampułki, bo w areozolu jednak jak koń szybciej oddycha to nie wciąga tak jak powinien całej dawki głęboko do płuc.
Rozmawiałam z dr Biazik na temat inhalowania dexametazonem ale mówiła że były ostatnio jakieś badanie że on nie działa w nebulizacji, choć wiem że niektórzy nebulizują
ewelin_n,

To będzie dowód anegdotyczny, ale na moją działa :P
Zawsze będę miała alternatywę w niższej cienie, spróbować nie zaszkodzi
my próbowaliśmy Flexineb każdy rodzaj kubeczka i żaden nie przepuszczał soli z kwasem chociaż teoretycznie powinien 🙄
U mnie też sól z kwasem nie idzie, nawet rozcieńczona solą fizjologiczną.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 czerwca 2023 10:56
zembria, ja próbowałam taką ludzką Nebu-dose. w ludzkim inhalatorze szło ale we flexi nie. Więc zostaliśmy przy zwykłej soli i okresowo z hipertoniczną.
zembria ja tak jak sweetie
A jak wam działają komory przy soli hipertonicznej? Ja miałam ta nebu-dose 3 procent ale zwykła bez dodatków i komora padła mi w 9 dni. Teraz szczerze boję się jej używać.
epk, ja używam co jakiś czas 6% i po paru razach potrafi się hmmm przytkać jakby i gorzej inhalować, ale póki co wracało wszystko do normy przy zwykłej soli.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 czerwca 2023 12:04
A, ok, bo już myślałam, ze ten ichny preparat nie działa.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 czerwca 2023 13:13

Rozmawiałam z dr Biazik na temat inhalowania dexametazonem ale mówiła że były ostatnio jakieś badanie że on nie działa w nebulizacji, choć wiem że niektórzy nebulizują

ewelin_n,


U nas dexametazon w nebulizacji ( używam flexineb) działa bardzo dobrze 🙂 .
U nas na grubo. Dr Biazik nie mogła zrobić bronchoskopii z obawy o życie własne i konia - ponad 40 oddechów. USG płuc na szczęście nie najgorsze. Wjechała ostra sterydoterapia i jeśli po 5 jej dniach nie będzie poprawy, to kobyła ma jechać do kliniki.
Poza tym wjechało ACC, ventipulmin, inhalacje olbasem albo nebulizacja solą hipertoniczną.
Mamy zakaz siana i słomy - jak przejść na sianokiszonkę? Bo chyba nie od razu, a stopniowo?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się