Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Nie jest w księdze stadnej - jest wałachem i nigdy nie miał licencji. .
karolina_, To nie jest prawda, albo może lepiej powiedzieć spore uproszczenie. Księga stadna ma wiele działów w tym dział dla źrebiąt - z tego działu klacze po uzyskaniu licencji są wpisywane do działu hodowlanego / księgi głównej klaczy (rożnie to się nazywa) i podobnie z ogierami. Wałachy i klacze niehodowlane pozostają w dziale źrebiąt. Ciągle jednak są zarejestrowane w księdze stadnej.
melehowicz, tak, no w ksiedze zrebiat jako kon urodzony w danym zwiazku. Ale nie w ksiegach hodowlanych (klaczy i ogierow) - uproszczenie, bo ten aspekt sie ludziom mocno myli i potem sa kwiatki przy stanowkach. Np. jest napisane ze ogier holsztynski, ale okazuje sie, ze licencje ma tylko AES. Taki ogier w zwiazku holsztynskim figuruje tylko w ksiedze zrebiat i jego potomstwo nie bedzie opisane przez holstyn z pelnymi prawami hodowlanymi, nawet jesli matka spelnia wszystkie kryteria.
Ojciec mojej klaczy miał rodziców holsztyńskich, a sam opisany jako oldenburg. Wiec jak to jest? Na jakiej podstawie koń jest opisywany w innej księdze?
Ossesmayer, na podstawie życzenia hodowcy, o ile koń spełnia wymagania rodowodowe i inne stawiane przez program hodowlany. Wszystkie swoje konie polkrwi (nie-trakeny) opisuje w Oldenburgu,a matki są KWPN, trak i old. Jakbym miała płacić za członkowstwo w kilku związkach to chyba bym się załamała 😉
karolina_, Odwróciłbym kolejność najpierw są wymogi ksiąg a wola hodowcy może być spełniona tylko gdy mieści się w wymogach księgi. Chyba że hodowca uparty to dostanie paszport wydany przez konkretny związek, ale bez praw hodowlanych.
melehowicz, tak, to racja. Trzeba spełniać wymogi a te są różne dla różnych ksiąg, najostrzejsze w zamkniętych księgach ale tych jest garstka - xx, oo, trak, po części Holsztyn bo nie biorą obcych klaczy chociaż zrobili dla nich osobna księgę, Holstein Global
ekuss   Töltem przez życie
26 maja 2023 12:06
Trochę minęło odkąd się tu odzywałam.
Kobył ma się znacznie lepiej, ale po drodze były przeboje, bo wiadomo- wrzody, trafiła nam się kolka w środku zimy. W każdym razie idzie w dobrą stronę, przybrała na wadze, świeci się sierść, kowal pochwalił nawet kopyta, że jak na folbluta to zadziwiająco ładne, łykanie spadło do minimum (jedynie w stajni nie może się oprzeć belce). Jak do mnie trafiła do nie dość, że w stanie „do odkarmienia” (a już u poprzedniej właścicielki u której była +/- 3 miesiące się trochę odkarmiła), po źrebaku którego straciła jak miał 4 miesiące (podobno nie miała czym wykarmić, ale nie wiem), kontuzji i wrzodowa 😅
Nie wiem czy wiedząc wszystko co wiem teraz to bym się na nią zdecydowała, ale nie żałuję. Zaczęła pracę pod siodłem, na razie lekko, może nabierzemy masy.
Chciałabym po niej źrebaka, bo to naprawdę fajny do jazdy koń. Jezdna, chętna do pracy, odważna w terenie, do przodu ale nie elektryczna jak islander. Gdyby źrebak po niej był taki sam, ale mocniejszej budowy to ideolo. Nie lubię tuptaków, koni do pchania.
Pisałyście o gotowych koniach, czy nawet źrebakach. Rozważałam to, ale patrząc na to ile rzeczy potrafi wyjść z czasem to nie wiem. Nie chcę kolejnego konia kupić by go leczyć 🙈
Mam też zagwozdkę. W tym roku i tak raczej nie źrebimy, bo w sierpniu ma być dr.Biazik na gastro i zobaczymy jak to wygląda teraz i nie wiem czy jak będzie dobrze to sierpień to nie trochę późno na zaźrebienie. My mamy wolny wybieg, co prawda stajnia jest i otwarta cały czas, ale jednak to nie islander, że jesienią już w futerku będzie. Czy taki urodzony w lipcu mi nie zmarźnie jesienią.
Nie ogarniam też tych licencji i ksiąg 😅 jak dla przykładu pokryję ogierem wielkopolskim to zgłaszam do pzhk i źrebak dostanie paszport jako wlkp? A jak zagranicznym to gdzie? Też pzhk?
ekuss, Uważam, że najlepszy termin wyźrebień to kwiecień i maj, ze wskazaniem w stajni wolno wybiegowej na kwiecień. Ogierów wielkopolskich nie polecam bo są po prostu słabe. Potomstwo klaczy xx po ogierach półkrwi można zapisać do księgi w zależności od tego gdzie są uznane. Np gdy pokryjesz og EMARK to zapiszesz do księgi małopolskiej, jak pokryjesz którymś z tej list https://rejestry.pzhk.pl/ogiery-i-nasienie-z-zagranicy.html
to bedzie sp , podobnie jak ogierem z listy sp w tym rejestrze. Do AES i Z możesz zapisać po każdym ogierze z księgi zrzeszonej w WBSFH, Nie wiem na pewno jak jest z zapisem do ksiąg niemieckich, holenderskich czy belgijskich , ale obstawiam, ze jeśli pokryjesz uznanym w tych księgach ogierem to zapewne przyjmą z pełnia praw hodowlanych, Zapewne potwierdzą to inni uczestnicy forum..Trudno dobrać konkretnego ogiera jak się nie widzi klaczy, aczkolwiek dobierając ogiera do folblutki szczególną uwagę warto przywiązywać do poprawności budowy kończyn, a szczególnie kopyt.
Podobają mi się dwa młode ogiery, niesprawdzone jeszcze w hodowli:
https://www.uytert.nl/en/extreme-us
Oraz Glock’s Energy (katalog stacji jest tylko w PDF)
https://fb.watch/kQ22B253j4/

Jestem ciekawa waszej opinii a zwłaszcza mankamentów które rzucą Wam się w oczy 🤔
Energy odkryłem podczas późnojesiennych poszukiwań i z koleżanką Karolina_ żeśmy go oplotkowali - nada się. Tego drugiego nie sprawdzałem.
melehowicz, Energy jest fajny, nie robi szalu na testach w DE bo oni nie lubia holenderskiego stylu jazdy, ale ogierowi to nie umniejsza. Extreme US ja tez nie ogladalam, to video ze stacji mi sie podoba, ale to sa zawsze najlepsze filmy.
Ogier już pewnie nie kryje ze względu na wiek, ale może ktoś się spotkał z Azartem po Argentinus. W Internecie nic nie znalazłam.
Oglądałam kiedyś 3-latka po Azarcie, koń ze świetną techniką skoku, ale niestety rozwalonym ścięgnem i mały, ale to był prawdopodobnie wynik niedożywienia, bo wszystkie konie w tej stajni to była galeria żeber, aż żal było patrzeć, w zasadzie ten nie wyglądał na ich tle najgorzej.
lhp, ja mam klacz po azarcie, też jest mała mimo iż oboje rodzice byli blisko 170cm.
U nas była w stajni kobyła po Azarcie.... ładna nawet, gabarytowo ponad 165, podobno dobra jako matka, ale totalnie wszystko ją płoszyło i wydziwiała... drugą kwestią jest też to, że jeździła na niej dziewczyna która sobie z tym kompletnie nie radziła. Konia (lat około 12-13) ostatecznie sprzedali. Do przyczepy musieli pakować na sedalinie.
Tamten nie był jakoś bardzo niski, dokładnie już nie pamietam ale miał więcej niż 160 cm, jednak ogólnie gabarytowo wyglądał jak maks dwulatek.
martrix, czyli każdy inny. Zastanawiałam się czy jakieś cechy ogier dziedziczy. Dużo też wiadomo idzie od matki. Bo moja nie powiedziałabym że jest płochliwa. Wyglądowo poszła po ojcu, misiek ale z tego co ustaliłam to matka też jest bardzo proludzka. Niby tuv czysty ale ostatnio ktoś mi powiedział że ma taką budowę zadu, która w przyszłości może świadczyć o problemach z kręgosłupem. O matce tej klaczy udało mi się zdobyć więcej informacji niż o samym ojcu.
Czy ktoś ma potomstwo po ogierze Dantes?
https://www.bazakoni.pl/dantes-secret-damakier
Czy ktoś coś może powiedzieć nt ogiera Trebox Dublin? Używany min w Pepowie?
patkahm, U mnie urodzil się w zeszłym roku.
Mamy w Polsce kryjącego srokatego kuca w przedziale wzrostowym 148-155cm? W sportowym typie. Nie żadne tinkery, aqh czy aph.
Isti? Ale nie jest homozygotyczny
katakata, Sprawdź ogiera Galliano z Nędznicy
IMG_8930.jpeg IMG_8930.jpeg
Prestiz   Stajnia Prestiż
04 listopada 2023 12:49
Rozglądam się za ogierem na przyszły sezon z licencja selle francais, a ze jestem początkującym hodowcą to może polecicie jakiegoś wartego uwagi? Źrebak będzie na sprzedaż. Wklejam link do rodowodu klaczy https://infochevaux.ifce.fr/fr/g-fly-de-mancy-FbH3z9_VRRGr9KujzF64jg/pedigree-et-chevaux-associes/pedigree-3-generations

Jak wyglada opis źrebaka w tym związku?
Prestiz, Moim zdaniem ryzyko opisu w SF jest dość duże ze względu na dość latynoskie rozumienie czasu i zobowiązania. Na czym by ten koń zyskał mając paszport SF? Ogierem z licencją SF raczej nie zostanie.
Najwięcej sie dowiesz tu: https://www.gfepolska.pl/wspolpraca
tam też ogiery, VDL też oferuje ogiery z licencja SF
hej, szukam info o potomstwie Bernaya, Florenciano, Helium- będę ogladac konie po tych ogierach i zastanawiam się nad charakterem, jezdnoscia itp. czyli czy amator sobie z nimi poradzi🙂
Karla🙂, Helium są bardzo spoko z charakteru i mają często ta nowoczesna motorykę z nadgarstkiem. Po Bernay znałam dwa konie, oba bardzo fajne, nowoczesne w typie. Po Florenciano jednego, nie był jezdny, ale po N=1 za dużo nie da się powiedziec.
ash   Sukces jest koloru blond....
04 grudnia 2023 13:56
Czy ktoś ma coś więcej do powiedzenia na temat ogiera Air King ( po Air Jordan Z) ?
Mam pytanie jak to jest ze statusem WFFS. Czy to jest choroba genetyczna, jakie jest ryzyko wystąpienia? Jeśli tak to dlaczego ogiery pozytywne nie tracą licencji?
Mam pytanie jak to jest ze statusem WFFS. Czy to jest choroba genetyczna, jakie jest ryzyko wystąpienia? Jeśli tak to dlaczego ogiery pozytywne nie tracą licencji?
Zuzu., https://www.anawet.pl/syndrom-slabego-zrebiecia-warmblood-fragile-foal-syndrome-wffs
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się